Портфоліо Золочевської Марини з теми "Житло та побут давніх українців"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Назва навчальної теми

Житло та побут давніх українців

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

  • вступ до історії
  • інформатика
  • українська мова

Вік учнів, клас

5 клас

Стислий опис проекту

Проект для учнів 5 класу з теми «Житло давніх українців» (Вступ до інформатики) та «Створення презентацій» (Інформатика).

Учні замислюються над питанням, як жили їх пращури. Вони мають запропонувати елементи етнохати, яку хотіли б мати у своєму місті. Така етнохата зробить привабливим рідне місто (село) для екскурсій (важливо для громади), а також стане місцем, де черпають ідеї самі учні, митці, що працюють у місті над створенням сучасних споруд.

Проект етнохати учні пропонують міській владі, бізнесменам через засоби відкритого громадянського обговорення проблем рідного краю.

План вивчення теми (вставити файл)

План вивчення теми

Оцінювання (стислий опис і інструменти)

Оцінювання відбувається упродовж усієї навчальної теми, щоб діагностувати знання та мислення учнів та їх міркування. На початку вивчення теми учні читають підручник і самостійно створюють запитання до своїх уявних пращурів, які допомогли б їм з’ясувати, яким було їхнє житло. Ці запитання учні вносять в таблицю ЗХД (другий стопчик)

Запитання обговорюються в парах, вчитель відстежує індивідуальні навчальні потреби учнів, щодо цієї теми. Такі запитання можуть показати, як учні вміють виокремлювати в тексті основні ознаки і елементи оселі. Оцінювання запитань можна здійснити за допомогою спеціальної форми .

Форма оцінювання вікі використовується для того, щоб учні могли ознайомитись з вимогами до заповнення вікі-сайту та заповнити вікі-сторінку, шаблон якої буде створений вчителем, відповідно до вимог.

Під час роботи на вікі сторінці учні кожної групи всередині здійснюють моніторинг свого прогресу під час створення вікі. Cамооцінювання пропонується організувати за допомогою контрольного списку проведення дослідження та контрольного списку оцінювання самоспрямування

Після завершення дослідницької роботи учні оцінюють свою діяльність за допомогою форми оцінювання презентації. Спочатку кожна група САМОоцінюється, після захисту роботу групи оцінюють інші учні та вчитель за тією ж формою. Учні весь час мають розуміти, що їм буде надана можливість усно захистити проект, представити свої думки та їх обґрунтування. Фасилітація у цей час здійснюється зокрема за допомогою буклету: картки представлення доказів:

Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено

У кінці проекту учні знову повертаються до форми ЗХД і заповнюють третій стовпчик «Що я дізнався». Вчитель пропонує також повернутися до презентації з ключовими запитаннями, щоб оцінити просування учнів у напрямку їх вирішення.

Діяльність учнів та вчителя

Ознайомити з планом реалізації проекту усіх учасників, погодити терміни та міру відповідальності кожного учасника.

Вчитель пронує учням переглянути на початку проекту презентацію. В цій презентації є посилання на завдання, за якими учитель здійснює попереднє оцінювання навчальних потреб учнів/

Учні отримують завдання на дослідження

1 варіант

Виявити характерні риси житла давніх українців, зокрема в різних регіонах Україні. Для сприяння успіху учнів їм пропонується шаблон презентації. Презентація створюється спільно: різні групи додають до презентації слайд певного регіону, група аналітиків на карті робить переходи до слайдів з карти. Результат дослідження учні описують на вікі-сторінці Досліджуємо: Як жили наші пращури

За наявності додаткового часу ( або для окремих учнів, які виявляють стійкий інтерес до предмету) доцільно запропонувати більш складне завдання: Порівняти традиційне житло давніх українців, які проживали в різних регіонах України:

  • 1 група: на Поділлі і Слобожанщині
  • 2 група: на півдні України Поліссі
  • 3 група: на Наддніпрящині та Поділлі
  • 4 група: у зоні Карпат між окремими зонами

Для виконання цього завдання учням пропонується шаблон – діаграма Вена. Для учнів 5 класу доцільно у шаблон включити критерії для порівняння хат, зокрема: з якого матеріалу виготовляли стіни, дах, скільки житлових приміщень було. Учні замість слів-критерів мають вписати відповіді на них.

Виконання завдань передбачається у малих групах.

2 варіант

З'ясуйте. які елементи оздоблення оселі давніх українців мають символічні значення:

1 група: дослідіть символи у прикрасі стін 2 група: дослідіть сиволи у елементах розташування меблів 3 група: визначіть, як технічний прогрес вплинув на традиційне житло українців. 4 група: зробіть прогноз, які традиційні елементи інтер'єру збережуться у 21 столітті у житлі українців.

Учитель забезпечує дотримання авторського автора та вживає заходів запобігання плагіату: вимагає опису джерел. Учитель пропонує учням переглянути презентацію про авторське право, пропонує бесіду, що починається запитанням «Чого нового ви дізналися з презентації?», «Що ви раніше не робили, а тепер будете намагатись це виконувати стосовно авторського права?»

Для того, щоб знайти відомості про житло давніх українців, діти працюють з Інтернетом. Діти 5 класу працюють лише під наглядом дорослих, бажано з використанням фільтрів небажаного контенту. Учитель надає у вигляді таблиці список рекомендованих джерел щодо теми проекту. Надає учням можливість ознайомитись з наданими ресурсами, звертає увагу учнів на ознаки, за якими можна довіряти (або не довіряти) відомостям.

Учні готуються до самостійного пошуку додаткових ресурсів. Для цього доречно скласти спільно ( методом мозкової атаки) список можливих слів для створення запиту для пошукових систем: «житло давніх українців», «хата», «музей під відкритим небом», «особливості побуту українців в давнину» тощо. Після опрацювання рекомендованих вчителем джерел учні можуть знайти і додати знайдені самостійно ресурси. При цьому важливо, щоб вони оцінили хоча б 2 ресурси за формою оцінювання ресурсів. Учитель дає завдання залишити для подальшого користування лише ті ресурси, які оцінені на 9-12 балів.

Учні залучаються до роботи над навчальним проектом в групах чи парах через вікі-сторінку спільної учнівської роботи (вкладка Обговорення).

Результатом роботи учнів будуть пропозиції щодо створення варіанту етнохати у своїй місцевості ( музейна кімната, споруда у парку, макет, проект їдальні чи іншої споруди). Учні пишуть листа до адмінітсрації міста або до бізнесменів, розміщують його на форумі громадського обговорення, вони самі обирають варіант моделі: опис, малюнок, макет тощо.

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Золочевська Марина Володимирівна

Фах, навчальний предмет

викладач інформатики та методики її навчання

Навчальний заклад

Комунальний заклад "Харківська гуманітарно-педагогічна академія" Харківської області

Місто\село, район, область

м. Харків

Контактні дані

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

10.06.2013-15.06.2013

Місце проведення тренінгу

м. Одеса

Тренери

Анна Скрипка, Ольга Барна