Портфоліо Гончаренко Ірини з теми "Попелюшка ХІІ століття"
Зміст
Назва навчальної теми
Попелюшка ХХІ століття
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Світова література
Вік учнів, клас
5-6 класи, 10-12 років
Стислий опис проекту
Назва навчального проекту: Попелюшка ХХІ століття. Проблема: місце казок у сучасному світі. Проект розрахований на учнів 10-12 років (5-6 класи); Тема з програми: Літературна казка. Ш. Перро «Попелюшка». Основним видом діяльності учнів буде робота в групах (учні об’єднаються у малі групи (3 групи по 7 чоловік); І група – дослідить історію створення казки про Попелюшку та інтерпретацію цієї казки різними письменниками у різні часи. ІІ група – дослідить символ "черевичок" з казки "Попелюшка". Як він змінюється, від чого це залежить? ІІІ група – опитає учнів школи, шляхом анкетування, і з'ясує, яке місце казка займає в їхньому житті. І-ІІ групи - вчені-дослідники, ІІІ група – журналісти.
План вивчення теми
Оцінювання (стислий опис і інструменти)
Використання запитань впродовж вивчення теми для з’ясування розуміння учнями Основних запитань, а також інших важливих проблем казки. Визначення попередніх знань учнів щодо теми та того, що саме вони знають про «Попелюшку» відбувається при заповненні ними організаційної діаграми та таблиці З-Х-Я-Д. Під час заповнення свого блогу, який ведуть учні впродовж вивчення теми, вони мають використовувати Форму оцінювання блогу, яка допомагає їм ставити свої навчальні цілі і аналізувати власне навчання. Періодичний перегляд та читання їх записів та коментарів дозволяє оцінити розуміння учнів і, при необхідності, скеровувати їх навчання в потрібному напрямку. Опитування використовується упродовж всієї навчальної теми для того, щоб допомогти учням розвивати свої навички мислення вищих рівнів та самостійно виконувати проекти. Індивідуальні консультації використовуються для сприяння моніторингу прогресу та підготовки відповідей на будь-які запитання учнів. Оскільки це груповий проект, учні використовуватимуть форми взаємооцінювання. Їх кінцевий продукт буде оцінений за Формою оцінювання.
Форми оцінювання:
Форма оцінювання учнівського блогу
Контрольний список для оцінювання учнів
Діяльність учнів та вчителя
Етап 1 Учням пропонується обговорити ключове питання «Як змінилася б Попелюшка у сучасному світі?» . Визначити проблеми. Запропонувати шляхи їх вирішення. Для цього на початку роботи над проектом вчитель пропонує дітям переглянути презентацію , де за допомогою «мозкового штурму» діти «генерують» необхідні ідеї. Вчитель намагається зацікавити та долучити до роботи не тільки учнів, а і їх батьків за допомогою розробленого вчителем буклету (частина 1, частина 2), в якості помічників під час роботи над проектами вдома. Для визначення навчальних потреб учням пропонується заповнення З-Х-Д таблиці (1,2 стовпці; 3 стовпець буде заповнюватись протягом проекту) на аркуші. А також виконання завдання за ПК, заповнення організаційної діаграмиорганізаційної діаграми.
Етап 2 Для участі в проекті діти об’єднуються в малі групи для проведення дослідження, а саме: групи, що досліджують історію створення казки про Попелюшку та інтерпретацію цієї казки різними письменниками у різні часи; досліджують символ "черевичок" з казки "Попелюшка"; опитують учнів школи, шляхом анкетування, і з'ясовують, яке місце казка займає в їхньому житті. Учні в режимі онлайн приймають участь в обговорення питання «У чому полягає актуальність казок про Попелюшку?» за допомогою чату. Групи учнів створюють опитувальники одні для інших, відповідають на питання.
Етап 3 Перед пошуком матеріалів в інтернеті учні знайомляться з нормами авторського права за допомогою презентації та обговорюють питання у підсумку. Пропонують свої ситуації, які можуть виникати при роботі в проекті. Проводять пошук необхідних матеріалів для свого проекту (текст, малюнки, відео, презентації), переглядаючи сайти за своєю темою. Використовують документ для фасилітації. Заносять знайдені ресурси до відповідного документа «Список використаних джерел» Обов’язково критично оцінюють сайти, на яких беруть інформацію за допомогою спеціальної форми оцінювання. Переконуються у достовірності, науковості знайдених матеріалів. Під час роботи з ресурсами мережі, учні знайомляться з ризиками, які можуть зустрітися. Проводиться дискусія «Безпечне користування мережею»
Етап 4 Хід дослідження групи оформлюють у вигляді блогів. В яких зазначають, що вони будуть досліджувати, як робили дослідження та як були опрацьовані і представлені результати дослідницької діяльності. Для учнів, яким важко самостійно обрати зміст блогу, пропонується шаблон блогу. Таким чином буде здійснюватись диференціація навчання на даному етапі. Учні, які використовують даний шаблон отримують відповідно до нього доступ як «автор». Оцінювання блогу здійснюється за контрольним списком та формою оцінювання. Контрольний список пропонується учням для само оцінювання перед створенням блогу. З формою оцінювання блогу учні знайомляться напередодні створення самого блогу. Оцінюють блоги інших груп. Для обдарованих дітей пропонують завдання, які оформлюються у вигляді вікі-статті.
Етап 5 Ознайомлення з блогами груп пропонується за допомогою розсилки адрес блогів на електроні адреси батьки та розміщенням посилань на окремій сторінці шкільного сайту. Для блогів заохочується коментування повідомлень як самими учнями, так і їх батьками. На занятті-конференції роблять остаточні висновки.
Відомості про автора
Гончаренко Ірина Володимирівна
учитель англійської мови та інформатики
Білошицькослобідська ЗОШ І-ІІ ст
с. Білошицька Слобода, Корюківський р-н, Чернігівська обл.
Контактні дані
irochkahoncharenko@mail.ru
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
17.12 - 21.12.2012 року
Місце проведення тренінгу
ЧОІППО
Тренери
Літош Ю.М.
Наталія Валеріївна