Портфоліо Гапон Вікторії Вячеславівни з теми "Емоції та почуття"
Зміст
Назва навчальної теми
"Ємоції та почуття"
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Основний предмет: психологія;
Другорядний предмет: інформатика.
Вік учнів, клас
16-17 років, 10 клас
Стислий опис проекту
Навчальний проект пропонується для роботи учням 10 класу. Вони будуть вивчати та розбирати тему «Емоції та почуття». Під час виконання дослідження з предмету "Психологія" підлітки мають дослідити які емоції та почуття переживають їхні рідні та учні в школі, та як колір може впливати на настрій людини, для того щоб правильно підібрати колір шпалер в учнівських кабінетах, щоб учні почували себе комфортно на заняттях.
До початку заняття №1 учні розробляють анкету для проведення опитування серед школярів, щодо визначення емоцій, які переживають учні в школі, та з’ясовують вплив кольору на зміну настрою. Аналізують пріоритети учнів у виборі кольору для шпалер у класних кімнатах згідно з анкетами.
На наступному етапі (заняття №1) вони працюють з Інтернет-сайтами для вивчення емоцій та почуттів, які вони виявили, та розглядають вплив кольорів на настрій. Учні створють презентацію та буклет з характеристиками емоцій та кольорів, та розробляють відповідність колір-настрій. Далі (заняття №2) учні готують і представляють свої висновки для товаришів по школі та педагогів.
План вивчення теми (вставити файл)
Оцінювання
Оцінювання відбувається упродовж усієї навчальної теми, щоб діагностувати знання та мислення учнів та їх міркування. На початку вивчення теми на уроці учні розповідають один одному варіанти відповідей на Ключове питання, це допомагає вчителю відслідковувати індивідуальні навчальні потреби учнів, щодо цієї теми та розробляють анкету. Усі форми оцінювання використовуються для того, щоб учні могли самостійно створювати свої презентації, буклети і оцінити їх та власний внесок до оцінювання вчителем. Впродовж роботи оцінюється розробка учнями діаграм для власних презентацій. Після завершення учнями їх проектів, спеціальна Форма зворотного зв’язку однокласників використовується для забезпечення отримання думок і оцінок однолітків. Учні використовують цю форму для того, щоб отримати зворотний зв'язок щодо своїх розповідей. Учні використовують цю форму для перевірки своїх кінцевих продуктів. Наприкінці роботи над проектом вчитель використовує форму оцінювання презентацій та форму оцінювання буклету. Проведення мозкової атаки на початку завершального етапу вивчення теми щодо впливу кольору на настрій людини – допомагає зрозуміти навколишній світ.
Діяльність учнів та вчителя
До початку вивчення теми
Учитель знайомить батьків учнів з методом проекту за допомогою буклету. Вони при необхідності надають посильну допомогу дитині
Тиждень перший
Для учнів школи робота в проекті починається з ключового питання: «Бути чи не бути?». Над цим питанням учні розмірковують до наступного уроку. Далі на уроці учні презентують усі відповіді, які змогли найти. Можна провести з учнями мозковий штурм у малих групах та поміркувати далі над тематичними питаннями, які допоможуть вивчити заплановану тему. Можна запитати учнів про те, які емоції «живуть» у кожного, поміркувати, чи впливає колір на емоції та визначити які шпалери можна обрати для класної кімнати, щоб учням було комфортно перебувати в цьому кабінеті та без проблем отримувати знання. Учні також обмірковуватимуть це запитання наприкінці вивчення теми після виконання групових проектів.
Опитування використовується упродовж всієї навчальної теми для того, щоб допомогти учням розвивати свої навички критичного мислення та самостійно виконувати проекти. Індивідуальні консультації використовуються для сприяння моніторингу прогресу та підготовки відповідей на будь-які запитання учнів.
На першому тижні учні отримують завдання від вчителя та виконують його кожен окремо, але можна і об’єднувати учнів у групи. Учні виконують однакові завдання. Одразу ж підлітки розробляють буклет, який у ході дослідження будуть наповнювати інформацією про етапи виконання завдання. Учні створюють презентацію, в якій розміщують результати проведеного дослідження.
Учні проводять анкетування товаришів по школі та родини, а, отже, мають розробити власні анкети для опитування щодо виявлення емоцій та визначення найсприятливішого кольору для шпалер в навчальному кабінеті. На основі результатів аналізу проведеного анкетування, учні будуть складати рекомендації щодо вибору кольору шпалер для класних кімнат.Учасники проекту об’єднуються у малі групи та за допомогою Інтернет-ресурсів шукають характеристику кожного кольору та обгрунтовують свій вибір. Учні обов’язково дотримуються правил роботи за комп’ютером.
Результати опитування учні оформлюють у вигляді слайдів та роблять висновки щодо відбору кольорів. Аналіз анкетування учні розміщують в презентації. Для учнів, які мають проблеми з навчанням, вчитель надає шаблон оформлення результатів опитування.
Після цього учні в презентації надають приклади кольорів щодо оформлення кабінетів та надають характеристику стану при знаходженні в цих кабінетах.
Учні користуються Інтернет-ресурсами для пошуку сайтів, на яких можна дізнатися про характери тиску та вплив кольору на людину, його настрій. Під час проведення даного дослідження учні формують список корисних посилань на ці сайти для користувачів Інтернету та розробляють рекомендації «Який колір кабінету сприятливо впливає на навчання». З виконанням кожного етапу завдання учні доповнюють рекомендації та список корисних посилань. У результаті виконання завдання учні формують документ, який в майбутньому їм допоможе аргументовано довести, що саме їх вибір кольорів сприятливо вплине на настрій та навчання в цьому кабінеті.
Тиждень другий
На другому тижні вивчення теми проводиться презентація результатів дослідження учнів за групам. Учні використовують форму оцінювання презентацій для здійснення самооцінювання своєї роботи та отримання взаємооцінки з боку їх однокласників. Цю інформацію учні мають отримувати до того, як робота завершена для того, щоб мати можливість виправити помилки і вдосконалити свою роботу. Для оцінювання та виставлення оцінок в журнал вчитель використовує ту ж саму форму оцінювання презентацій та форму оцінювання буклету.
За результатами проекту обираються рекомендації та матеріали для пріоритетного кольору кабінету. Група, яка розробила проект, проводить конференцію для педагогічного колективу школи, щоб ознайомити вчителів з варіантами кольорів, які можна використовувати для навчальних кабінетів у навчальному закладі.
МАТЕРІАЛИ УЧНІВ
Буклет "Как мы искали ответы на вопросы"
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Вікторія Гапон
Фах, навчальний предмет
Практичний психолог, Психологія
Навчальний заклад
Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №100 ім. А.С. Макаренка Харківської міської ради Харківської області
Місто\село, район, область
м. Харків, Київський район, Харківська область
Контактні дані
моб. тал.: 063-754-60-78
Відомості про тренінг
Тренінг за 10 версією програми Intel "Навчання для майбутнього"
Дати проведення тренінгу
03-08 червня 2013 року
Місце проведення тренінгу
Харківський педагогічний ліцей № 4 Харківської міської ради Харківської області
Тренери
Короп Юлія Володимирівна
Карікова Євгенія Георгіївна