Портфоліо Василик М.М. з теми "Проблеми фізичного експерименту в школі."

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Назва проекту

Проблеми фізичного експерименту в школі.

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

фізика, математика

Навчальна тема

Дослідження явища фотоефекту.

Вік учнів, клас

11 клас.17років.

Стислий опис

показати явища, що вивчаються, в педагогічно трансформованому вигляді і тим самим створити необхідну експериментальну базу для їх вивчення; – проілюструвати встановлені в науці закони і закономірності в доступному для учнів вигляді і зробити їх зміст зрозумілим для учнів; – підвищити наочність викладання; – ознайомити учнів з експериментальним методом дослідження фізичних явищ; – показати застосування фізичних явищ, що вивчаються, в техніці, технологіях та побуті; – посилити інтерес учнів до вивчення фізики; – формувати політехнічні та дослідно-експериментаторські навички

Повний План вивчення теми

[1]

Навчальні цілі

Використовуючи можливості комп’ютерної моделі досліджуваного явища й ППЗ, поглибити розуміння суті фотоефекту; досліджувати залежність фотоструму насичення від потужності світлового потоку;

Опис оцінювання

Протягом дослідження теми проводиться опитування та оцінювання учнів, щоб допомогти їм розвивати навички мислення 21 століття, розробляти зміст учнівських проектів та здійснювати моніторинг власного навчання. Учні використовують Контрольний список блогу, публікації та вікі-статті в залежності від того, яку форму представлення результатів роботи в проекті вони обирають, щоб скеровувати своє навчання, відслідковувати тенденції та здійснювати самооцінку свого прогресу у навчальній діяльності. Оцінювання здійснюється вчителем щоденно на основі спостережень [2]за допомогою контрольних списків спільної роботи та перегляду продуктів діяльності учнів. Регулярно ведеться читання блогу дослідження, а наприкінці першого тижня здійснюється тестування учнів за допомогою бланку контролю. В кінці роботи над проектом здійснюється самооцінювання роботи в проекті кожного учня з допомогою контрольного списку запитань до рефлексії наприкінці роботи над проектом. Використовується формуюче оцінювання, тобто оцінюватися, яке проводиться на всіх етапах діяльності: до, під час і після завершення проекту з метою розвитку критичного мислення, спонукання учнів до критичного оцінювання результатів своєї роботи, взаємооцінювання та самооцінки. На початку роботи учні з’ясують свої навчальні потреби з допомогою організаційних діаграм та таблиць З-Х-Д і створять контрольний список, у якому відстежуватимуть власне просування в проекті. Рефлексію власної діяльності будуть здійснювати засобами блогу. Оцінювання буде здійснюватися з допомогою відповідних форм.

Діяльність учнів

Ми спробували використати метод проектів у педагогічному експерименті при викладанні фізики у 11-му класі, де запропонували зробити такі проекти натему «Хвильова оптика». Відомо, що розрізняють такі види проектів: 􀂃 дослідницькі; 􀂃 творчі; 􀂃 ігрові; 􀂃 інформаційні. При вивченні теми «Хвильова оптика» учням були запропоновані проекти на теми: «Волоконна оптика та її застосування», «Світловоди у в техніці та побуті», «Таємниці мильних міхурів», «Кольорові явища в природі». Безпосередньо на уроках учні повинні були опанувати проектну технологію шляхом створення міні-проектів. Ґрунтуючись на тексти посібників та підручників, власні попередні спостереження вони обговорювали теми: «Веселка», «Поляризація та автомобіль», «Інтерференція – це красиво!», «Дифракція – цікаво!». Важливим в цій роботі нам вбачається не тільки її кінцевий результат (проект), а процес поетапної, регламентованої діяльності усіх його учасників (означення мети, збирання інформації, аналіз, формулювання висновків, подання інформації і т.п.). У своїй роботі ми планували різні за тривалістю проекти: – короткотривалі (кілька уроків); – середньої тривалості (від тижня до місяця). У подальшій діяльності ми плануємо довготривалі проекти (кілька місяців). У нашому досліді ми проводили роботу над проектом щоуроку, виділяючи 7-15 хвилин для пояснення, обґрунтування та стимулювання діяльності учнів. Приводимо приблизну послідовність діяльності вчителя у ході організації роботи учнів над проектом. 1-й урок: пояснення сутності поняття «проект» та «проектної діяльності»; 2-й урок: обговорення проблем, які необхідно дослідити; 3-й урок: розбиття класу на групи та обговорення типу діяльності учнів кожної дослідницької групи; 4-й урок: обговорення тем для дослідження кожної групи; 5-й урок: вибір тем проектів та їх мотивування; 6-й урок: створення логічного ланцюжка можливостей дослідження теми; 7-й урок: показ учням як можна дослідити будь-яку тему («Як би це зробив я?»); 8-й урок: обговорення джерел інформації; 9-й урок: вибір доповідачів, розробка тезисів доповіді для майбутнього презентування результатів проекту; 10-й урок: презентація проекту.

У ході дослідження стало зрозуміло, що учням найцікавіше висувати свої власні гіпотези та, на основі добутих у ході підготовки проекту знань, доводити свої теорії. Як висновок зауважимо, що метод проектів дозволяє дещо виходити за рамки програми, мотивувати вивчення фізики, закріплювати теоретичні знання на практиці, глибоко пізнавати закони природи та визначати корисну та правдиву інформацію у нашому багато інформаційному суспільстві, а за відсутності обладнання – ще й самостійно виготовляти деякі прилади.

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Микола Миколайович Василик

Фах, навчальний предмет

вчитель фізики

Навчальний заклад

Городенківська ЗОШ І-ІІІ ступенів №І

Місто\село, район, область

м.Городенка Івано-Франківська обл.

Контактні дані

mukolawasuluk@gmail.com

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

05-15.06 2012

Місце проведення тренінгу

Городенківська ЗОШ І-ІІІ ступенів №І

Тренери

Смеречанська Оксана Іванівна