Портфоліо Бацко Тетяни з теми "Спілкування в чатах. Етикет інтерактивного спілкування."
Зміст
Назва навчальної теми
Тема. "Спілкування в чатах. Етикет інтерактивного спілкування"
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Українська мова, інформатика
Вік учнів, клас
15-16 років, 10 клас
Стислий опис проекту
Навчальний проект «Культура спілкування» розроблено відповідно до навчальної програми з інформатики для учнів 10-11класів загальноосвітніх навчальних закладів, тема «Комунікації за допомогою Інтернету» Завданням проекту є розвиток інформаційно-комунікаційної компетентності, особистісно-ціннісного ставлення до спілкування в чатах та інтерактивного спілкування, розвиток послідовного логічного мислення, виховання стриманості, взаєморозуміння, навичок роботи в колективі, порядності в міжособистісних стосунках. Основна ідея проекту полягає у розвитку в учнів навичок мислення високого рівня, а саме: принцип функціонування служби обміну миттєвими повідомленнями; правила етикету інтерактивного спілкування; реєструватися й спілкуватися в чаті; реєструватися в інтернет-форумі; брати участь в обговореннях на інтернет-формуах. Учні класу будуть розбиті на 3 групи за сферою інтересів: історики, гуглісти та дослідники. Протягом роботи над проектом учні дізнаються про історію виникнення чатів, гуглісти збирають і аналізують інформацію про комп’ютерний жаргон, складаючи список корисних посилань. Результати дослідження будуть представлені в вигляді презентації, вікі-статті та гугл-сайту.
План вивчення теми
Оцінювання (стислий опис і інструменти)
На протязі усього проекту відбувається його оцінювання. На початку виконання проекту і відповідної йому теми вчитель організовує колективне обговорення ключового питання Що є складовою частиною культури людини? Вчитель пропонує розроблену ним Презентацію Наступним етапом попереднього оцінювання є робота учнів над таблицею З-Д-Х, Концептуальна карта(Приклад) та робота з Cхемою, які допоможуть краще виявити наявний рівень знань учнів. Під час роботи над проектом учні аналізують і опрацьовують інформацію з різних доступних їм джерел інформації, зокрема з Інтернету, при цьому заповнюючи таблицю Контрольний список для оцінки Веб-сайтів(Приклад 1Приклад 2). Роботу над проектом учні супроводжують постійним проведенням самооцінки виконаної роботи заповнюючи Форму аналізу виконання завдання, яка призначена для самооцінювання роботи у проекті та навичок керування своїм навчанням Форма оцінювання самоспрямування у навчанні. При цьому вчитель проводить оцінку роботи учнів в вигляді усних опитувань. Учні під час роботи над проектом здійснюють самооцінку свого просування у навчанні за допомогою розробленої вчителем Форми самооцінювання сайту. Оцінювання здійснюється вчителем щоденно на основі опитування, для визначення обізнаності учнів з питань проекту та перегляду продуктів діяльності учнів. Для оцінювання створених учнями продуктів вчителем створено Форму оцінювання вікі-статті. Наприкінці роботи над проектом проводиться оцінювання діяльності учнів вчителем за допомогою Форми оцінювання презентацій.
Форма для оцінювання обраних стандартів, програм та сформульованих навчальних цілей
Форма для оцінювання моєї роботи з учнями при колективному обговоренні в Інтернеті
Діяльність учнів та вчителя
Перед початком роботи над проектом потрібно перевірити, чи учні знайомі з основними поняттями, які будуть розкриватись у проекті; чи учні знають основи роботи в Інтернеті та роботи з текстовими документами і презентаціями. За тиждень до проекту вчитель роздає брошуру (сторінка 1, сторінка 2) батькам та іншим учасникам проекту для ознайомлення з концепцію використання проектів у школі та отримує дозвіл від батьків на користування інтернетом. Усі завдання, що будь задані учням під час проекту можна переглянути на Блозі вчителя "Культура спілкування". Після організаційного моменту вчитель роздає учням пам’ятку про Інструкцію про правила роботи за комп’ютером, Планування роботи на комп'ютері, Форму реєстрації роботи на комп'ютері.
Тиждень 1. На початку роботи вчитель ставить перед учнями ключове запитання: «Що є складовою частиною культури людини?» Обговорення цього питання можна провести у вигляді дискусії, мозкового штурму. Для правильного та чіткого усвідомлення учнями сутті проблеми вчитель знайомить учнів з презентацією , в якій вказано тематичні питання: Чому люди почали спілкуватись у чатах? Для чого потрібен чат? Чому сучасна молодь змінює реальне спілкування на віртуальне? Після розгляду і обговорення питань учні об’єднуються у 3 групи з різною кількістю учасників: Історики, Гуглісти, Дослідники. Об’єднання на групи буде проведений на добровільних засадах. Після остаточного уточнення списків груп, в кожній з них буде обрано командира. Кожна з груп отримує своє унікальне завдання та можливість за необхідності залучати до виконання конкретної роботи вільних на цей час учасників інших груп. Після організаційного моменту вчитель нагадує учням, що упродовж всього дослідження вони заповнюють журнал дослідженння. Для забезпечення контролю за діяльністю учнів у проекті, вчитель формує інструментарій документів для учнівських груп Шаблон презентації,Тестові завдання. При цьому вчитель користується документом Стратегії фасилітації.
Тиждень 2. Перед початком роботи у проекті учням потрібно провести опитування:Опитування для групи Історики,Опитування для групи Гуглісти,Опитування для групи Дослідники Результат опитування групи Гуглісти.Відповідно до напрямку дослідження (груп) учні визначають для себе завдання:
Історики – зібрати та проаналізувати інформацію про виникнення чатів; проаналізувати та класифікувати джерела що свідчать про вік виникнення чатів у мережі Інтернет. Після опрацювання матеріалу учні перевіряють свої знання за допомогою кросворду.
Гуглісти – зібрати та проаналізувати інформацію про комп’ютерний жаргон; - провести опитування з метою виявлення причин вживання жаргонів та представити результат діяльності у вигляді діаграми; (Результат опитування Причини застосування комп'ютерних жаргонів) відео-завдання- перегляньте та охарактеризуйте відеоролик.
Дослідники – провести опитування у класі і школі намагаючись виявити скільки людей користується чатам та скласти звіт на основі зібраних даних; - обрати та порівняти широко використовуючі чати.
Перед початком роботи вчитель ознайомлює учнів із презентацією Авторське право та правомірне використання джерел та пропонує учням пройти Тест про авторське право, проводить бесіду із учнями щодо безпеки і правил роботи в мережі Інтернет, ознайомлює учнів із Формою оцінювання Інтернет-ресурсів(прикладами заповнення Приклад1Приклад 2).
Тиждень 3. На цьому етапі учні працюють над такими завданнями:
Історики – перерахувати та проаналізувати різні означення поняття – спілкування; - визначити та проаналізувати основні види спілуквання.
Гуглісти – перерахувати та проаналізувати різні означення поняття – чат; - визначити та порівняти основне Програмне забезпечення для обміну повідомленнями. Після опрацювання матеріалу учні первіряють свої знання з чатів Чат.
Дослідники – провести опитування та підрахувати скільки вчителів використовують інтерактивне спілкування; - обговорити та проаналізувати результати за допомогою діаграм. В результаті опрацювання матеріалу, учні перевіряють свої знання за допомогою інтерактивної вправи Хто хоче стати мілійонером.
Вчитель пропонує учням використовувати Інтернет-технології для спільного використання (створення, редагування) з іншими учнями документів та інших електронних ресурсів (зокрема текстових файлів, електронних таблиць, презентацій) як в режимі реального часу, так і відстроченого в часі. Наприклад, група Гуглісти може заповнювати Таблицю з проаналізованими означеннями поняття «чат» та Таблицю з аналізом того, яке існує основне Програмне забезпечення для обміну повідомленнями. Під час роботи учні використовують розроблені для них оцінювальні документи: Форма аналізу виконання завдання,Форма оцінювання виконання групового завдання тощо. На цьому етапі відбувається консультація вчителем. Доцільно для подальшої роботи учнів в навчальному проекті здійснити рефлексію.
Тиждень 4. Відбувається заключний етап роботи - на нього запрошуються вчителі, учні інших класів та батьки учнів класу,кожна з груп презентує свої результати роботи у вигляді: Історики – підготувати та презентувати звіт про свою діяльність у вигляді вікі-статті.
Гуглісти – підготувати та презентувати звіт про свою діяльність у вигляді презентації.
Дослідники – підготувати та презентувати звіт про свою діяльність у вигляді гугл-сайту. Для виконання завдання учні використовують: Інструкція Створення і оформлення вашої першої вікі-статті, Інструкція Як створювати на комп’ютері презентаціюІнструкція Як створити сайт в Google? Учні проходять інтернет опитування з теми "Культура спілкування" та здають вчителю лист-контроль оцінювання самоспрямування. Перед тим як учні починають виконувати завдання вони переглядають заповнюють Шаблон презентації.
Результати діяльності учнів:
Учнівська вікі-стаття "Культура спілкування"
Результати дослідження учні подаватимуть у вигляді сторінки на Вікі створеної на основі шаблону.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Фах, навчальний предмет
Студент ОКР "Спеціаліст", спеціальність "Технологічна освіта"
Навчальний заклад
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського
Місто\село, район, область
м. Вінниця
Контактні дані
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
17.02.2014 – 14.05.2014
Місце проведення тренінгу
Вінниця, Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського