Перша група створює вікі-статтю «У чому особливість свята Різдва?»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук



Назва проекту

«Диво Різдва»

Автори проекту

Перша група"соціологів і культурологів"

Тема дослідження

Зміст свята Різдва для людей різних народів

Проблема дослідження

З'ясувати зміст свята Різдва для людей різних народів

Гіпотеза дослідження

Гіпотеза дослідження ґрунтується на припущенні: це свято особливе, незвичайне, у ці дні може статися з людиною справжнє диво.

Мета дослідження

З'ясувати,на скільки сильним є вплив дива на життя людини та духовний сенс свята Різдва

Результати дослідження

Різдво! Це свято шанують усі християни. Ми вирішили дізнатися, що значить свято Різдва в житті людини, як його святкують в різних країнах світу. Для цього ми проведемо соціологічне дослідження, опрацюємо матеріали Інтернет ресурсів і з’ясуємо відповіді на ці питання. Якщо ти бажаєш пізнати нове, цікаве, приєднуйся до нашої групи, залишивши коментар до цього допису зі своїми нотатками. Чекаємо!

Протягом першого тижня роботи над проектом було проведено опитування серед однолітків, батьків та вчителів: «Що значить для вас свято Різдва?» З’ясувалося, що до свята Різдва більше ставиться як до можливості вивчити свою щедрість, доброту, милосердя. Що ми знаємо про свято Різдва? Чому і коли виникло свято? Як його святкують в різних країнах? Опрацювавши різні інформаційні джерела, ми з’ясували Свято Різдва – це все християнське свято: його святкують і православні, і католики. Це свято пов’язане з народженням Ісуса Христа(Сина Божого), який прийшов на землю, щоб врятувати людей всього світу, допомогти їм побачити правильний шлях у житті. В давнину це було свят Коляди – народження Сонця. З прийняттям християнства церква приурочила його до появи на світ Ісуса Христа. Вважають, що Ісус Христос народився в той час, коли на небі спалахує перша зірка. Саме тоді і слід починати вечерю. Святкування Різдва в Україні Католики святкують Різдво 25 грудня, а православні – 7 січня. Вперше Різдво почали святкувати в IV столітті. Люди вірять, що в різдвяну ніч відкривається світ(небесний, земний, підземний). В цей час можна дізнатися про свою долю, спілкуватися з покійними родичами, домашньою худобою. В Україні атрибутами свята були колядки(величальні пісні на честь Коляди, тобто Небесної Матері новонародженого Сонця, театр Вертеп, «дідух». Колядки виконували діти, дорослі парубки і дівчата. По хатах міщани, школярі і церковні співаки носили відомий театр Вертеп. Перед святковою вечерею 6 січня господар вносив у дім і ставив на покутті «дідух» - сніп пшениці із застромленою ложкою за перевеслом. «Дідух» - священний культ хліба, возвеличення працьовитих господарів. На Різдво відвідували родичів, друзів, усім бажали щастя. Ці традиції збереглися дотепер. Сьогодні у свято Різдва в усіх храмах відправляються святкові Різдвяні Літургії. За святковим столом збирається вся родина, вітаючись словами «Христос рождається! Славімо його!».


Вертеп на Різдво в Україні Традиції святкування Різдва в Англії Перед святим обідом англійці відвідують церкву. На другий різдвяний день в Англії святкують День Святого Стефана. У цей день прийнято відкривати спеціальні ящики з пожертвами і роздавати всі гроші нужденним англійцям. До Різдва вся Англія перетворюється до невпізнання: блищить різнобарвна мішура, гірлянди на деревах, газони радують різними статуетками Отця Різдва, на дверях з’являються гарні різдвяні вінки. У цей день прийнято дарувати всім сувеніри. Відзначають Різдво в тісному сімейному колі. На святковий стіл традиційно подається запечена індичка. Подарунки дітям приносить Батько Різдва(Father Christmas). Уранці діти знаходять їх у спеціальних шкарпетках або панчохах. Ближче до ланчу в будинок приїжджають родичі і близькі друзі. Всі вітають один одного. За святковим столом панує атмосфера чарівництва і домашньої теплоти. Під час святкування діти співають колядки(Carols).

Father Christmas у Англії Традиції святкування Різдва в Швеції Найтривалішим святкуванням Різдва є Швеція, в якій його відзначають цілий місяць, починається свято 13 грудня і закінчується 13 січня. На відміну від багатьох країн кульмінація шведського Різдва доводиться на 24-е, а не на 25-е грудня. І обов'язково Різдво святкують у колі сім'ї, де влаштовують святкову вечерю, на якому ласують свіжим свинячим м'ясом. У Швеції раніше була традиція Різдва, коли молоді ряджені ходили від ферми до ферми «козу водити», грали і співали різдвяні пісні. Одна з груп завжди була одягнена як козли, іноді з маскою, зробленої з соломи. І в якості нагороди вони отримували їжу та напої (колядування). Протягом XIX століття ця традиція поступово змінилася: людина, вбрана у цапа, стала дарувати подарунки. Зараз у Швеції діти чекають не Діда Мороза, як це прийнято у нас, а різдвяного гнома який, за повір'ями, живе в підпіллі кожного будинку.

Різдвяний гном у Швеції Традиції святкування Різдва у Німеччині На Різдво у Німеччині сім'ї збираються у багато накритих столів у очікуванні Санти ( "Weihnachtsmann"), який приносить подарунки цієї ночі. У цей день більшість сімей обмінюється подарунками - цей звичай називається "Bescherung". Різдво, або як його називають німці, "Weihnachten", є тихим часом в Німеччині. Люди перебувають у задумливому настрої. Міські вулиці та офіси прикрашені різдвяними вогнями і гілками ялини і сосни. Будинки зазвичай ледь прикрашаються - звичайно, ви побачите і вогні у вікні, і намальовані на вікнах фігури і сніжинки, але все дуже в міру. Кольори "Weihnachten" у Німеччині - червоний і темно-зелений. Для прикраси різдвяних ялинок німці використовують різні ялинкові прикраси, горіхи, льодяники і свічки. У передріздвяний час немає нічого, що так вселяє благоговіння, як відвідування "Christkindlmarket", різдвяного базару. Там вам запропонують випічку, цукерки та іграшки, а також місцеві фірмові страви. Найбільше продаються різдвяні декорації - ангели з золотої фольги, невеликі фігурки зі слив, зроблені з сухих плодів і крепірованной папери, відомі як "Zwetschgenmaennle", медові пряники "Lebkuchen" та іграшки.

Різдвяна ялинка у Німеччині

Висновки

І для католиків і для християн Різдво – родинне свято, свято під час якого люди відкривають свої серця назустріч іншим людям, добру, милосердю. Ніби сама Божа любов огортає всіх і хочеться допомагати іншим, ділитися радістю, дарувати щастя іншим. Чарльз Діккенс вважав, що Різдво – це «…радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче за мовчазною згодою, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх – навіть у бідних та знедолених – таких людей, як вони самі». Можливо тому, саме різдвяної ночі його герой повісті «Різдвяна пісня у прозі», скнара й старий грішник Скрудж отримує можливість осягнути своє життя і змінитися накраще.

Корисні ресурси

Михальская Н.П. Чарльз Диккенс: Книга для учащихся.- М.: Просвещение, 2007.

[1] [2] [3]