Обговорення користувача:Віта Цвіток

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

У сучасному світі гостро стоїть проблема творчого розвитку особистості. Адже володіння таємницями краси і творчості допомагає зберегти загальнолюдські цінності і створити те нове, чарівне і вічне, з чим ми будемо крокувати по життю. Адже саме життя висунуло суспільний запит на виховання творчої особистості, здатної, на відміну від людини –виконавця, самостійно мислити, генерувати оригінальні ідеї, приймати сміливі, нестандартні рішення. Досягнення творчого рівня особистості можна вважати найвищим результатом будь-якої педагогічної технології. Адже творчість впливає і на розвиток мислення людини, і на виховання. Саме творчості належить життєва стратегія, розвиток уяви. Як відомо, творчість – один із прогресивних і найважливіших елементів людської культури, а фантазія людини – фактор, який підвищує її можливості й вираженість творчого потенціалу. Творчість виявляється на різних рівнях. Для одного рівня творчості характерне використання наявних знань і вмінь; на іншому – створюється абсолютно новий підхід, що змінює стереотип мислення. Творча особистість – це індивід, який володіє високим рівнем знань, має потяг до нового, оригінального. Для творчої особистості творча діяльність є життєвою потребою. Головним показником творчої особистості, її найголовнішою ознакою, я вважаю, наявність творчих здібностей, які є індивідуально-психологічними здібностями людини, які відповідають вимогам творчої діяльності і є умовою її успішного виконання. Творчі здібності пов’язані із створенням нового оригінального, з пошуком нових засобів діяльності. Творча особистість визначається через її інтелектуальну активність, творче мислення та творчий потенціал. Я хочу звернути увагу на те, що у психолого-педагогічній літературі поряд з терміном «творча особистість» трапляється термін «креативна особистість». Що таке «творчі здібності» або «креативність» (від лат. Сreation -творення)? Американські психологи пропонують таке визначення цього поняття: «Це здатність дивуватися і пізнавати, вміння знаходити рішення в нестандартних ситуаціях; це спрямованість на відкриття нового і здатність глибокого усвідомлення свого досвіду». (Додаток № 1) Креативність (від лат. Creation «творення») - це творчий дух, творчий потенціал індивіда, його творчі здібності, що виявляються не тільки в оригінальних продуктах діяльності, але й у мисленні, почуттях, спілкуванні з іншими людьми. Основними показниками творчих здібностей є швидкість і гнучкість думки, оригінальність, допитливість, точність і сміливість.

  У кожній дитині, моєму учню, я бачу творчий потенціал, тому і обрала тему, над якою працюю – «Формування творчої особистості на заняттях гуртка». 

А що ж таке «творчий потенціал»? Творчий потенціал – це сукупність можливих творчих виявів особистості, творчі можливості, закладені у кожній людині від народження, які розкриваються в різних сферах діяльності. Творча особистість – це креативна особистість, яка внаслідок впливу зовнішніх факторів набула необхідних для актуалізації творчого потенціалу людини додаткових мотивів, особистісних утворень, здібностей, що сприяють досягненню результатів творчої діяльності. Незважаючи на те, що проблема розвитку творчого начала учнів досліджується давно, багато питань залишаються не вирішеними. Як і раніше більшість навчального часу відводиться репродуктивній, нетворчій діяльності.