Обговорення користувача:Бондаренко Людмила
[[1]]Виконала: Бондаренко Л.А. слухач курсів для заступників директорів 14-19 травня 2012 р
Завдання: - Скласти тезаурус найбільш уживаних понять дидактики, що розкривають особливості проектної діяльності керівника навчального закладу. Представити тезаурус на особистій VIKI-сторінці.
Тезаурус – це (від лат. thēsaurus — скарб, множина, скарбниця, що відтворює давньогрец. θησαυρός, етимологічно не цілком ясне[1]) — одномовний тлумачний або тематичний словник, який прагне максимально охопити лексику конкретної мови, словник, що подає лексику певної мови в усьому її обсязі з прикладами їх використання в тексті, словник, в якому слова, що належать до якої-небудь галузі знань, розташовано за тематичним принципом і показано семантичні зв'язки між лексичними одиницями.
“тезаурус”в словаре Ожегова 1. Словарь языка, ставящий задачу полного отражения всей его лексики. 2. Словарь или свод данных, полностью охватывающий термины, понятия какой-н. специальной сферы
“тезаурус”в словаре русских синонимов акротезариус, свод, словарь
“тезаурус”в современном толковом словаре изд. «Большая Советская Энциклопедия» (от греч. thesauros - сокровище),.. 1) словарь, в котором максимально полно представлены слова языка с примерами их употребления в тексте (в полном объеме осуществим лишь для мертвых языков)… 2) Словарь, в котором слова, относящиеся к каким-либо области знания, расположены по тематическому принципу и показаны семантические отношения (родо-видовые, синонимические и др.) между лексическими единицами. В информационно-поисковых тезаурусах лексические единицы текста заменяются дескрипторами.
Исследовательский проект – это проект, связанный с решением учащимися творческой, исследовательской задачи с заранее неизвестным решением, и предполагающий наличие этапов, характерных для исследования в научной сфере: постановку проблемы, изучение теории, подбор методик исследования, сбор собственного материала, его анализ и обобщение, научный комментарий, собственные выводы.
Дидактика – наука, що досліджує закони, закономірності, принципи навчання, визначає його зміст, технології, форми і методи організації освітнього процесу
Нормативні елементи дидактики - закони, закономірності і принципи навчання
Закон – необхідне, суттєве, стійке відношення між явищами, для якого характерна повторюваність.
Закономірність – не до кінця пізнаний закон.
Принципи навчання - це провідні ідеї, нормативні вимоги до організації і здійснення освітнього процесу. Загальноприйнятими є наступні принципи: 1.наочності; 2.доступності навчання; 3.свідомості і активності; 4.систематичності і послідовності; 5.міцності знань; 6.науковості; 7. зв'язку теорії з практикою.
Методи навчання - це способи спільної діяльності учителя й учнів, спрямованої на досягнення освітніх цілей
Тип (методична система) навчання – єдність цілей, змісту, внутрішніх механізмів, методів і засобів навчання (В.І. Загвязинський).
Декомпозиція – це процес розділення загальної мети проектування змісту освітньої програми на окремі підцілі, і далі – на завдання.
Проект – це сукупність певних дій, документів, текстів,призначених для створення реального об’єкта,предмета або теоретичного продукту.
Проектна діяльність – це обмежене у часі, цілеспрямоване змінювання окремої системи із визначеними вимогами до якості результатів припустимими межами витрат засобів і ресурсів, а також специфічною організацією.
Портфоліо проекту – це впорядкована збірка матеріалів,підібраних з певною метою, процес збирання, перегляду, поповнення змістової, методичної інформації, що стосується певної навчальної чи дослідницької теми, уроку, різних форм оцінювання діяльності учнів, прикладів їх робіт, відгуків інших людей.
Презентація – усний виступ перед аудиторією, вміння стисло формулювати свою думку, використання різних мультимедійних засобів і можливостей (зображення, звукозаписи,відео файли, гіперпосилання на інші веб-сайти або файли)
Публікація (інформаційний бюлетень чи буклет) – використання повни х речень, розрахованих на читання однією людиною; комбінування тексту і зображень (схем, графіків і діаграм); періодичне висвітлення ходу та результатів досліджень; творчі роботи учнів.
Веб-сайт – публікація поточної інформації або результатів досліджень; спілкування з широкою аудиторією (в межах країни, або всього світу); збір інформації з різних регіонів.
Ключове питання проекту – питання, яке може зв’язувати кілька тем чи навчальних предметів.
Тематичне питання проектів – уточнювальні питання навчального проекту. які стосуються теми предмета, що вивчаються.
Аналітичний етап проектування – аналіз актуального стану як окремих компонентів (соціопсихоантропологічний, предметний, знаково-символічний )так і в цілому самого середовища для подальшого планування освітніх дій середовища
Прогностичний етап проектування – прогнозування дозволяючих можливостей середовища
Конструкторський етап проектування – конструювання потрібних параметрів інформаційного середовища через визначення прогнозуючого складу і значень інформаційних ніш
Етап моделювання стратегій і планування – визначення освітніх стратегій середовища, необхідних для надання нішам потрібних значень, а також у визначенні тактичних і операціональних дій по їх реалізації
Етап проникнення – планомірна реалізація програми стратегічних, тактичних і операційних дій з середовищем і здійснення здійснення рефлексивного контролю процесу її проникнення
Метод проектів - Сукупність прийомів, дій учнів у певній послідовності для досягнення певної мети, для розв’язку визначеної ПРОБЛЕМИ, значущої для учнів і оформленої у вигляді кінцевого ПРОДУКТУ
Використані джерела:
1. http://www.eurekadaily.com/edaily/info/tez.html
2. В.З.Сулейманов «Технология проектирования информационной среды образовательного учреждения»
3. http://www.classes.ru/all-russian/russian-dictionary-Efremova-term-107523.htm#ozhegov
4. «Intel навчання для майбутнього»; видавництво «Нора-прінт», Київ, 2005 р