Навчальний проект "Я хочу щастя мить тобі подарувати"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Зміст

Назва проекту

"Я хочу щастя мить тобі подарувати"

Ключове питання проекту:

У чому полягає цінність миті?

Тематичне питання:

1. Про які миті життя наших предків може розповісти українська вишивка?
2. Як можна використати комп’ютерну графіку для створення багатобарвної української вишивки?

Автор проекту

Візнюк Оксана Миколаївна, вчитель інформатики Семигинівської СЗШ І-ІІІ ступенів Стрийського району Львівської області

Номінація

Успішний навчальний проект

Перелік шкільних навчальних предметів

інформатика, трудове навчання

Клас та вік учнів, які брали участь у проекті

10 клас, 15-16 років

Опис проекту

В чому полягає ідея проекту. Як вона виникла?

     

Image070.jpg
‎Школа – найдивовижніша країна, де кожний наступний день не подібний на попередній, де кожна мить – це пошук чогось нового, цікавого, де немає часу сумувати і витрачати час на пусте, де кожний учень – це зодчий майбутнього, де весь час потрібно поспішати стати цікавим для оточуючих тебе людей, дарувати свою енергію, знання, навики, поспішати відкрити щось нове. І найважливіше в цій країні на ймення школа – вміти дивувати.

     Дивлячись на своїх учнів, розумію, що найбільшу радість та задоволення школярі отримують від роботи, яка дозволяє їм відкривати себе: свої можливості, свої здібності. Їх очі загоряються, коли їх вчать чомусь значущому, важливому для життя взагалі, а не для отримання оцінки.

     Внутрішній світ дитини формується на місцевому матеріалі, тому важливим елементом для виховання почуття патріотизму, розширення кругозору та розвитку пізнавальних інтересів є використання краєзнавчого матеріалу на уроках. І інформатика – не виняток. Якщо творчо підходити до викладання цього предмета у школі, то можна віднайти багато можливостей на уроках для поєднання програмового матеріалу з краєзнавчим.

     Виросла я і проживаю в мальовничій місцевості, поблизу Карпат, де здавна прийнято шанувати звичаї та традиції предків, де такому виду мистецтва, як вишивка, надається особливий статус. Це улюблений і поширений різновид народної творчості. Адже для вишивання не потрібно складних пристосувань. Уміння серцем відчувати навколишню красу й відтворювати її в узорах кожна дівчина змалечку вчилась у своєї матері, бабусі. Вишивання в Україні – світ краси й фантазії, поетичного осмислення навколишньої природи.

     У вишивці яскраво й повно розкрилася душа народу, споконвічне прагнення до прекрасного, високорозвинене почуття ритму, композиційної міри в побудові орнаменту, гармонії кольорових поєднань.

     Не оминув у дитинстві і мої уваги цей дивовижний, багатобарвний та загадковий світ української вишивки. Маючи вільний час, я й сьогодні з радістю поринаю у створення маленьких кольорових шедеврів.

     Одним з моїх захоплень є це комп’ютерна графіка. Як я помітила, цей розділ у курсі інформатики діти також полюбляють. Під час вивчення цієї теми, крім різноманітних тематичних малюнків, я практикую з учнями створення за допомогою графічних редакторів схем візерунків для вишивання. Це надзвичайно складний і творчий процес. Якось до моїх рук потрапила комп’ютерна програма "Stich Art Easy", яка дає можливість створювати схему для вишивання хрестиком з довільного зображення. Вишивати з готової схеми – це одне, але коли навколо тебе оточує стільки захоплюючих картин, пейзажів, то, використовуючи фантазію та творчість, схему можна зробити самому. Перевагами запропонованої програми є безкоштовність, простота, доступний інтерфейс, непогані результати.Я спробувала цю програму в дії і зробила схему для вишивання з фотографії своєї мами. Отриманий портрет став найкращим подарунком в День народження мами. Саме це стало поштовхом до виникнення ідеї створення проекту «Я хочу щастя мить тобі подарувати», основний девіз якого – «Роби все так, щоб людям, які тебе оточують, було добре».

Файл:Ппппп.JPG

Основне завдання даного проекту:

Виготовити своїми руками подарунок для мами чи бабусі до свята Дня Матері. За задумом, подарунком мала стати вишивка, виготовлена за власною схемою, створеною засобами комп'ютерних технологій.

Метою цього проекту є:

 1. Сформувати в учнів багаті знання з матеріально-духовної культури рідного народу, збагнути споконвічну мудрість і доцільність народних традицій і звичаїв.
 2. Ознайомлення учнів з вишитими речами нашого регіону, з найпоширенішими техніками вишивання, з історією вишивки, з кольоровою гамою і її значенням, окремими символами, з місцевими вишивальницями.
 3. Прививати любов до вишивання, любов до прекрасного, вчити шанувати чужу працю, знати історію своєї Батьківщини, кращих людей своєї місцевості.
 4. Навчаючи учнів вмінню правильно та ефективно використовувати сучасні технології, як невід’ємну складову продуктивної діяльності сучасного громадянина, сформувати в них ще й суто людські, моральні цінності.

Файл:Ппппп.JPG

     Сучасний стан нашого суспільства характеризується значним зростанням етнічної свідомості народу, посиленням його інтересу до вітчизняної історії та культури, до усвідомлення необхідності збереження традиційного народного мистецтва як генофонду його духовності, втрата якого загрожує існуванню самого народу.

     Актуальність обраної теми також визначена, у першу чергу, соціальним замовленням, бо саме творча особистість може бути конкурентоспроможною в сучасному сві¬ті, саме цілісна, духовно багата, креативна людина спроможна по-справжньому керувати майбутнім, лише така особистість може впевнено подивитися в обличчя новому. Окрім того, виховання доброї, чуйної, моральної, духовно-багатої особистості та прилучення до глибин культурної спадщини в нинішній українській школі – справа дуже важлива.

     Створення даного проекту було спрямоване, в першу чергу, на популяризацію вишивки хрестиком. Сам проект був розроблений з метою допомогти згадати та повернутися до наших традицій, навчитися цінувати і не забувати досягнень наших предків, а також слідувати і шанувати їх, бо той, хто не шанує і не знає свого минулого, той не має майбутнього.

Файл:Ппппп.JPG

Яке дослідження проводили учні? Що і як вони робили?

Етапи роботи Діяльність Результат
1 етап Презентація учителем ідеї проекту, повідомлення мети, основних завдань, ознайомлення з ключовими і тематичними питаннями. Доцільним є проведення обговорення актуальності даного проекту з врахуванням пропозицій учнів. Подача заявок на участь у проекті.
2 етап Проведення тестування для повторення вивченого матеріалу з теми «Українська народна вишивка» та «Комп’ютерна графіка». Визначення стартових можливостей учасників. Об’єднання в групи ("Архіватори", "Видавці", "Павуки")
3 етап Робота в групах ("Архіватори", "Видавці", "Павуки"). Розподілення обов’язків.

І група у проекті займалася дослідженням українських вишивок. Як одне з початкових джерел пошуку інформації, учасники використовували Всесвітню мережу Інтернет (вчителем заздалегідь було підготовлено перелік оглядових сайтів, необхідних для виконання проекту). Для дослідження технік вишивання, особливості орнаментів, кольорової гами найпоширеніших саме у нашій місцевості учні вирушили за інформацією до односельчан. Цю частину проекту ми назвали «ходіння в народ». Після довготривалих спостережень, опитувань, а вони дійсно були довготривалими, адже у кожній оселі потрібно було відповісти на сотні «Для чого?», «Навіщо?» та «Що то буде?», було виявлено, що в сучасних домівках вишивка все ж таки і сьогодні займає певне місце в декорації інтер’єру.< br> Коли групою «Архіватори» було зібрано потрібну інформацію та проаналізовано її, наступив етап створення презентації з результатами дослідження. Для цього група використала програму пакету Microsoft Office - Microsoft Office Power Point. на жаль, об'єм презентації, яку створили учасники групи, дуже великий і тому нема сенсу та можливості продемонструвати її тут. Але саме завдяки групі "Архіваторів" була поповненна колекція музею народознавства надзвичайно цікавими та цінними взірцями вишивок односельців.Передані на зберігання рушники, запаски, картини були вишиті ще в довоєнний період і мають неабияку цінність. Ними ж було проведено соціологічне опитування серед учнів школи для того, щоб дізнатися про актуальність проблеми даного проекту. Узагальнені результати подали у вигляді гістограми, зробленої за допомогою програми Microsoft Excel.

ІІ група у проекті готувала святковий випуск шкільної газети, присвяченої проекту. Для її створення «Видавці» скористалася допомогою програми Microsoft Publischer. Публікація створювалась за чіткими критеріями оцінювання і містила тематичні статті до Дня Матері та авторські вірші (напередодні у школі було оголошено конкурс на кращий вірш «Матусю рідненька, вклоняюсь тобі» серед учнів 5-11 класів). Ще учнями було розроблено в цій же програмі журнал, який також присвячено темі проекту з корисними порадами для тих, хто захоплюється мистецтвом української вишивки.

ІІІ група у проекті створювала засобами програми Publisher розробляла проект шкільного веб-сайт, де також було висвітлено інформацію про досягнення учасників проекту, оформлено галерею учнівських робіт, створено сторіночку для гостей, що цікавляться вишиванням та комп’ютерною графікою (на даний школа не має діючого веб-сайту, оскільки не забезпечена належним доступом до мережі Інтернет)

Розподілення обов’язків в групах. Проведення дослідження згідно завдань групи. Узагальнення триманих результатів та їх оприлюднення.

Створення подарунків для мам та бабусь.

4 етап

Для роботи над проектом учні на факультативних заняттях чи в позаурочний час вивчали програму Stitch Art Easy для створення схем вишивок з фотографії, малюнка за допомогою комп’ютера. Процес вибору зображення для створення схеми був надзвичайно захоплюючим для учнів. Всі дуже ретельно працювали над виготовленням свого унікального та неповторного орнаменту. До співпраці були залучені всі: вчителі трудового навчання, класні керівники, педагог-організатор… Цей список можна продовжити. З кожним новим днем в учнів виникали цікаві та творчі ідеї, вони змагалися, дійсно змагалися між собою, «А чий подарунок буде найкращим?». Робота в проекті пробудила в учнів надзвичайну творчу уяву, відкрила в декому талант до комп’ютерного малювання, а створення подарунка саме для рідних та близьких їм людей було вагомим стимулом для плідної праці.

Створення подарунків для мам та бабусь та їх вручення на урочистостях з нагоди Дня матері.


Як учні використовували інформаційно-комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?

У графіку роботи шкільного кабінету інформаційно-комунікаційних технологій було додатково виділено час для роботи учасників проекту з комп’ютерною технікою для виконання певних завдань. Учні не лише засвоювали навички роботи з ПК а й набували нових вмінь:

 • Створювали мультимедійні презентації;
 • Розробляли дизайн публікації;
 • Оформлювали веб-сторінку проекту;
 • Вивчали ази роботи з програмою Stitch Art Easy;
 • Будували діаграми в Excel;
 • Шукали додатковий матеріал з теми в мережі Інтернет;

Як вчитель використовував інформаційно-комунікаційні технології для зацікавлення учнів до навчання?

 • За допомогою програми пакету MO Microsoft Office Power Point створила вчительську презентацію;
 • Засобами програм Word та Excel створила дидактичний матеріал по даній темі (цікаві завдання, схеми, тести), розробила інструкції по користуванні програмою Stitch Art Easy та інші методичні матеріали;
 • Заздалегідь підготувала для учнів адреси сайтів, інформацію з яких можна використати для дослідження;

Дидактичні матеріали

Методичні матеріали, що використовувались в процесі роботи над проектом

Які результати одержали учні в проекті?

     Успіхом проекту, безперечно, є те, що ми поповнили наш кабінет народознавства у школі цінними надбаннями. Нам на зберігання були передані вишивки знаних вишивальників села. Односельчани з превеликим задоволенням ділилися своїми вишивками «зі скрині», які мають багаторічну історію та відображають рукотворні розповіді про миті життя, діяльність та почуття людей. "Колекція надбань"

Завідувач кабінету народознавтсва Лисицин О.М. отримує нові експонати
Галерея старовинних вишивок - нові експонати

     На мою думку, участь у проекті залишила у серці кожного школяра краплину любові до рідного краю, його традицій та звичаїв. А найголовнішим є те, що подарунки в нас вийшли справді гарні і були закінчені якраз до святкового дня.

Галерея створених подарунків


Приклад(и) учнівських робіт

Ключовою роботою в проекті було створення власних вишивок, їх можна побачити в "Галереї створених робіт". Також учні досліджували старовинні техніки вишивки характерні для рідного села, їхні надбання можна переглянути в "Галереї старовинних вишивок - поповнення колекції". Крім того пропоную ознайомитись із іншими учнівськими роботами:

Сторінка 1 Сторінки 2-3 Сторінка 4

 • Журнал "Зроби сама", який придумали та видають учні школи:

Сторінка 1 Сторінки 2-3 Сторінки 4-5 Сторінки 6-7 Сторінка 8

Інтернет-ресурси, які використовувались в процесі роботи над проектом

Назва веб-сайту URL-адреса сайту Ресурси (текст, малюнки) для проекту, які можна знайти на веб-сайті
Сучасні вишивки – схеми хрестиком

http://www.Vyshyvanka.ucor.ru/

Текст, схеми вишивок

Гарбуз: Рідне-модне!

http://www.Garbuz.org.ua/

Текст про поєднання кольорів у вишивці

Персональний сайт – сучасна вишивка та схеми

http://www.Art-time.at.ua/

Текст, схеми вишивок

Акрополь

http://www.Newacropolis.org.ua/

Текст, малюнки

Вишивалочка

http://www.Vyshivalochka.at.ua/

Текст, малюнки. схеми

Тільки саморобне. Листівки, вишивки, орігамі

http://www.Zrobysama.com.ua/

Текст, візерунки

Настуня – журнал схем для вишивання, бісероплетіння, в’язання, шиття

http://www.Nastunya.com.ua/

Поради рукодільницямГадаю нам вдалося досягти мети проекту – діти зуміли подарувати мить щастя дорогим їм людям!!!

P.S.

Я переконана, що лише щасливий вчитель може подарувати своєму учневі декілька років учнівського щастя!

Лише добрий вчитель може посіяти зерна доброти в душах своїх учнів!

Лише творчо працюючий вчитель може бути зразком і стимулом для творчого саморозвитку своїх учнів!