Навчальний проект "Вітер віє - хату гріє"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Творча назва

Вітер віє - хату гріє

Предметні галузі

українська мова і література, інформатика, Фізика, астрономія,

Вікова категорія учасників

Учні дев’ятого класу

Запитання!!!

Ключове запитання: "Якими альтернативними джерелами енергії можна скористатись для опалення та освітлення власного будинку?"
Тематичне питання 1: "Які проблеми та перспективи використання альтернативних джерел енергії?"
Змістові запитання:
 • "Які джерела енергії можуть використовуватись в побуті?"
Тематичне питання 2: "Які перспективи використання вітрової та сонячної енергії?"
Змістові питання:
 • "Як інтенсивність вітру і сонячного освітлення впливає на видобуток енергії?"
 • " Які особливості використання вітрової енергії для потреб власного будинку?"
 • " Які особливості використання сонячної енергії для потреб власного будинку?"
Тематичне питання 3: "Як можна використати відновлювані джерела енергії для потреб власного будинку?"
Змістові питання:
 • "Які бувають джерела енергії?"

Ідея проекту

Сьогодні є всі підстави говорити про розвиток відновлюваної енергетики в Україні. У «сонячному» і «вітровому» сегментах вже представлені виробники обладнання, інжинірингові компанії, дилери, перспективною виглядає біоенергетична галузь. Пріоритет розвитку альтернативної енергетики чітко простежується в усьому світі. Зростає обсяг інвестицій, перш за все, в генеруючі потужності, засновані на використанні енергії вітру і сонця. Мета даного проекту полягає у визначенні з чого вітру чи сонця на нашій території можна отримати більше "дармової" енергії, а також визначення тепловтрат звичайного житлового будинку для компенсації їх відповідною за потужністю установкою. Не секрет, що опалювальний сезон перетворюється на щорічне випробовування для сімейного бюджету. Виконавці проекту щиро сподіваються, що кожен хто ознайомиться з ним замислиться над можливістю переходу на відновлювані джерела енергії.

Підсумковий продукт проекту

Протягом 7 місяців учні записували температуру повітря удень в період опалювального сезону, хмарність, швидкість вітру. Швидкість вітру визначали за допомогою секундоміра і пір’їни, яку пускали по вітру. Опрацювання результатів дало змогу визначити середньомісячну швидкість вітру, найнижчу середньомісячну температуру, кількість сонячних днів протягом досліджуваного періоду. Учні провели обчислення енерговитрат конкретного сільського будинку з урахуванням матеріалу стін, стелі, підлоги, вікон. Зробили висновок про потужність енергоустановки потрібної для забезпечення цього будинку теплом, відшукали рекомендації щодо виготовлення такої установки, продовженням проекту є її виготовлення власними силами.

Етапи проекту

У таблиці наведені основні модулі проекту. Над проектом можуть працювати як окремі учасники так і команди. На початку проекту учні освідомлюють тему та основні питання, запропоновані вчителем, уточнюють іх. Учні працюють за такими етапами:

Номер Назва модуля Діяльність учнів:
1.
І етап
 • вишукують у довідкових матеріалах інформацію про перспективи використання вітрової та сонячної енергії. Учні створюють план роботи на основі якого кожен розробляє індивідуальний план. Результати оформлюють у вигляді публікації
2.
ІІ етап
 • вишукують у довідкових матеріалах та Інтернеті інформацію про джерела енергії, які починає використовувати людство у своїх потребах. Результати оформлюють на Web-сайті з метою обміну інформацією з усіма зацікавленими у цій проблемі.
3.
ІІІ етап
 • спостерігають за силою вітру та яскравістю сонячного світла в регіоні нашої школи, обчислюють енерговитрати житлового будинку 70 м2, визначають економічну ефективність переходу на альтернативні джерела енергії. Учні обробляють результати шляхом створення діаграм у Excel та створюють презентацію.


По завершенні презентують свою роботу. Учні обговорюють оформлення проекту та приймають активну участь в оцінюванні результатів.

Матеріали проекту

Ресурси проекту

Web 2.0 проекту:

Соціальні сервіси корисні для проекту

 • http://www.catalogr.ru/ - Catalogr — это сайт, где собрана самая полная в рунете информация о русских web 2.0 сайтах, социальных сетях и сервисах.
 • Соціальні сервіси
 • Соціальні пошукові системи
  • http://www.eurekster.com/ - пошукова система Свікі (англійський інтерфейс)
  • http://www.flexum.ru/ - соціальний (народний) пошук від російської компанії «Новотека» (російський інтерфейс)
 • Засобу для зберігання закладок:
 • Соціальні геосервисы:
 • Фотосервіси:

Інтернет ресурси:

Друковані ресурси:

 1. Фізика, 9 кл.: Підруч. для загально освіт. навч. закл./ Є.В. Коршак, О.І.Ляшенко, В.Ф. Савченко. – 2-ге вид.,перероб. та доп. – К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005. – 200 с.: іл.
 2. Фізика: Підруч. для 10 кл. серед. загальноосв. шк./ С.У. Гончаренко – К.: Освіта, 2002. – 319 с.

Відомості про автора проекту

Гребенюк Юрій Володимирович, вчитель фізики та математики Цвітненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Олександрівського району Кіровоградської області