Креативне мислення на уроках обслуговуючої праці

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Факторів, що впливають на розвиток креативності існує багато, серед психологічних можна відзначити: активізацію пізнавальної діяльності, інтелект, цілепокладання, позитивні емоції, готовність до сприйняття нового, мотивацію до творчості, натхнення, сумніви тощо.

До педагогічних факторів розвитку креативності ми відносимо постановку та розв’язування проблемних завдань під час вивчення різних тем трудового навчання, залучення учнів до ігрової діяльності, використання педагогічних прийомів стимулювання до самостійного проектування та виготовлення виробів, самовдосконалення, застосування культурних надбань українського народу, знайомство з народними ремеслами, інтеграції знань.

Розвиваючи ідеї ігрової діяльності на уроках трудового навчання, ми розробили ігри: «Вибери потрібне», «Блеф-клуб», «Так чи ні», «Світлофор» та інші , відповідно до тем: «Види конструкційних матеріалів», «Технологія виготовлення виробів, в’язаних спицями».

Важливою умовою успішного формування креативної особистості учня виступає побудова педагогічного досвіду на засадах інноваційних принципів технологічної освіти, зазначених у проекті Концепції технологічної освіти авторами О.Коберником та В.Сидоренко [7], до яких належать принципи: природовідповідності, культуровідповідності, творчості, варіативності, інтегративності, диференціації, системності, проектування. Зазначені принципи відіграють важливу роль у вихованні особистості, формуванні в неї актуальних креативних та інших якостей, розуміння наукової картини світу.

Значним фактором у виявленні проявів креативності та її розвитку виступають показники креативної особистості учня, до яких відносяться: прагнення до самоосвіти та самовдосконалення, активність у навчанні, емоційна стабільність та стресостійкість, висока пізнавальна активність; гнучке нестандарне мислення; володіння досвідом самостійного пошуку інформації та застосування її у різних видах перетворюючої діяльності, спонтанність, позитивність, нетрадиційність мислення, рефлективність. Для виявлення пізнавальної активності учнів застосовуємо методику Б.К. Пашнєва), тест Торренса (Додаток 11).

Характерною ознакою високого рівня технологічній освіті виступає технологічна культура учнів. Грані технологічної культури, запропоновані групою вчених, представляють: культуру праці, графічну культуру, дизайн, інформаційну культуру; підприємницьку культуру, культуру людських стосунків; екологічну культуру; культуру побуту; споживчу культуру; проектну культуру. На наш погляд, усі вони можуть формуватись крізь призму креативності. В той же час, зазначені грані можуть виступати критеріями оцінки креативної особистості.