Користувач:Ясик Ніна

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

         Різноманітність грибів. Гриби - паразити.
               Середовище існування грибів.                                                  
        Значення грибів у природі та житті людини.

Мета уроку: ознайомити учнів з різноманітністю грибів- їстівними, умовно їстівними, неїстівними, отруйними, їх

                     поширення, практичне значення грибів у природі та 
                     житті людини;
                     уміти на практиці розпізнавати різні види грибів;
                     навчитися працювати в групах, обєктивно аналізувати  
                     відповіді і робити висновки.

Форми роботи: бесіда, індивідуальне опитування, робота з

                     картками, таблицями, малюнками, робота в групах.

Обладнання: таблиці із зображенням грибів, лишайників, картки із

                     завданням.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.       
                              Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань.

   Диктант.
 (Учитель зачитує твердження, а учні ставлять знак «+» правильно,   і знак «-» неправильно).

1. Наука яка вивчає гриби називається мікологія. 2. Переважають серед грибів організми дуже велики, нерідко

   гіганти.

3. Тіло імухомора і сажкового гриба складається з гіф, з міцелію. 4.Всього грибів описано 100 – 120тисяч видів. 5. Щоб жити, рости, розмножуватися, гриби повинні

   Використовувати органічні сполуки, створені іншими істотами – 
   тваринами чи рослинами.

6. Деякі гриби дуже дрібні, часто зовсім непомітні для неозброєного ока, мікроскопічні мають зелений пігмент – хлорофіл. 7. Багато грибів живе у симбіозі з комахами, а саме в контакті з їх травною системою.

 8. Сам гриб, органи його живлення, як і саме плодове тіло,
     складається з тонесеньких, мікроскопічних нитчастих утворень, 
     які називаються гіфами, а в сукупності – міцелієм, або
     грибницею.

9.Гриби які живуть за рахунок органічної речовини живої істоти -

  це сапрофіти.  

10.Там , де ростуть грибниці, ні їжі, ні води зеленим трав'янистим

 рослинам не вистачає.

11. За рік грибниця наростає на 10 – 12 сантиметрів. 12. Гриби входять до складу лишайників. Відповідь. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 + - + - + - - + - + + +

Мікрофон (Учні відповідають на питання у символічний мікрофон).

1. Назвати представників, що належать до нижчих грибів.(Мукор). 2. Чому пеніцил відноситься до вищих грибів? (Їх тіло багатоклітинне). 3. З чого складається шапковий гриб? (Ніжки і шапки). 4. Як розмножуються шапкові гриби? ( Нестатевим способом – спор, вегетативно – частинами міцелію, деякі статевим). 5. Як називається взаємозв'язок грибниці з грунтом або з коренями вищих рослин? (Мікориза). 6. Чим гриби відрізняються від зелених рослин? (Відсутністю хлорофілу). 7. Чи можуть викликати отруєння їстівні гриби? (Так. Якщо зібрані гриби довгий час їх не переробили), 8. Які гриби є небезпечними для людини? (Мухомор, бліда поганка, несправжні лисички та інші). 9. Назвати гриби які мають трубчасту будову. ( Білий гриб, польський гриб, підосичники, маслюки, підберезник і інші). 10.Назвати гриби своєї місцевості. (Печериця, сироїжки,

    опеньок, підвишень, отруйні – мухомор, бліда поганка, 
    іноцибе конусовидний і інші).

11.Яких грибів більше – їстівних чи отруйних?( Їстівних). 12. Назвати гриби які мають пластинчасту будову. (Лисички, опеньок, сироїжки, хрящ та інші).



  ІІ. Мотивація навчальної діяльності
    Всім відомо, що китов іздавна ловлять гарпуном. Спосіб ловлі використовується давно. Невідомим залишився винахідець гарпуна.

Хто вперше створив і використав його? Зовсім недавно вчені знайшли автора винахідця. Це зясувалось … природа. Цікаво, але гарпун стріляє… гриб. Дійсно, що він стріляє гарпуном і таким способом розмножується.

  Гриб має продовгувасту форму. Вона закінчується гострим кінцем, яким гриб і крепиться до підводної частини стебла рослин або до каміння. Якщо біля  гриба пропливає рачок або інший мешканець водойму, він може випадково його торкнутися. Гриб міттєво реагує на торкання: він викидає снаряд, що має форму гарпуна, який протикає тіло необережної тварини. Майже міттєво з викидом гарпуна  протоплазма гриба через носик – «вприскується» у жертву. Із протоплазми, що потрапляє в тіло, розвивається зародиш гриба. Вони ростуть до тих пір, поки не заповнять собой три чверті об’єму тіла жертви, після чого роблять вихідні отвори. І через них покидають  уже мертвого “господаря”.

Потім виростають до дорослих особин, у яких з’являються свої гарпуни. І знову цикл розмноження повторюється. Гриб носовою частиною прикриплюється до підводної частини стебля… При торканні до нього гриб стріляє гарпуном…

 ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового
                 навчального матеріалу.
   (Повідомлення теми, мети, завдання уроку).

Учитель. Нелегко зустріти людину, яка б не захоплювалась збиранням грибів, що є цінним даром наших лісів. Ліси України дають щороку велику кількість їстівних грибів. Найбільше їх надходить з Полісся.

    Їстівні гриби завжди приваблювали людей. Про гриби, що зростають у лісах України, існує багато відомостей, але не з усіма з них достатньо обізнані широкі кола населення.
    Знання грибів є справою великого практичного значення. При належному використанні грибних ресурсів населення отримує цінний продукт харчування, богатий на білки, вітаміни, вуглеводи, мінеральні солі, мікроелементи, жири, екстрактивні й ароматичні речовини.
    Крім того, численні види їстівних, а подекуди й неїстівних грибів відомі як джерело цінних лікарських речовин, багато з них містять антибіотичні та онкостатичні речовини.
  1).Класифікація грибів
   Учитель. Характерною ознакою болетальних грибів є трубчастий гіменофор, шапка знизу має округлі або кутастокруглі пори.
 До болетальних грибів  належать найцінніші з відомих їстівних грибів – білий гриб та інші.  Населення використовує їх для  виготовлення  страв свіжими і заготовляє про запас – сушать, маринують.  З численних видів балетальних грибів, відомих на Україні ( близько 50 видів), лише декілька неїстівних, умовно їстівних та отруйних, але за зовнішніми ознаками їх легко розпізнати.
                       Трубчасті гриби
                            (Порядок BOLETALES)

Їстівні Умовно їстівні Неїстівні Отруйні Білий гриб Дубовик синяк Боровик неїстівний Чортів гриб Маслюк звичайний Зморшок їстівний Гірчак Свинуха тонка Польський гриб Моховик зелений Підосиновик Підберезник Заячий гриб Маслюк звичайний


                       Пластинчасті гриби
                               (Порядок  RUSSULALES)
  Учитель.  До порядку русулальних  належить родина: русулеві , або сироїжкові з двома родами – сироїжки та грузді.
    Серед сироїжок  багато  добрих  їстівних грибів. Немає серед них небезпечних смертельно отруйних видів. Проте є багато неїстівних та умовно їстівних. Умовно їстівні гриби можна вживати в їжу лише після дворазового відварювання  по20 хвилин. Всі умовно їстівні та неїстівні сироїжки пекуче – їдки, гіркі, їх легко розпізнатина смак (покуштувати , але не ковтати).

Їстівні Умовно їстівні Неїстівні Отруйні Сироїжка біла Хрящ-молочник перцевий Хрящ-молочник неїстівний Сироїжка блювотна Сироїжка вонюча Хрящ-молочник олівково-чорний Рядовка коричнева Печериця рудіюча Сироїжка луската Хрящ молочник осиновий Лисичка несправжня Мухомор зелений Сироїжка зелена велика Мухомор пантерний Мухомор білий вонючий Сироїжка їстівна Мухомор червоний Рижик смачний Опеньок несправжній Вовнянка Печериця звичайна Ентолома садова їстівна Зеленушка

  2). Повідомлення учнів.

1-й учень. На відкритих галявинах , на узліссі можна побачити рівні кільця поганок, яких ніхто не збирає.

   Іноді можна знайти , немов, кинуте в мох, янтарне намисто, жовтіючі шапочки дрібних лисичок. У цих колах не росте трава. Тільки якщо коло велике, то в середині його острівцем зеленіє травиця. Грибне кільце ззовні оточене нібито витоптаною стежиною.
 Колись люди, не знаючи причини цього явища природи. Давали йому найфантастичніши пояснення. 
 Увсіх народів грибні кола  викликали цікавість. У Франції вони називались “чарівними колами” , а в древній Русі – “ведьминими колами”. Вважали, що в лісі при світлі луни чарівні феї, відьми або маленькі лісові гноми – “тролі” вели танки й утоптували колами землю, а на ранок по краях цих кіл виростали гриби…
  І в ботанічній науці зберігся термін “ведьмине коло”. 

Це явище пояснюється так. Там, де ростуть грибниці, ні їжи, ні води зеленим трав'янистим рослинам вже невистачає. Ось чому в середині грібних кіл не росте трава.

2-й учень. Відомо, що найдрібнішим літаючий у повітрі спорам гриба ????????? іноді потрапляють до рота мурашок, після цього поведінка починає розгортатися як у фільми ужасів. Знаходячись у голові мурашок, спора посилає в його мізерний мозок хімічні речовини. Майже відразу після цього мураха починає лізти на найблище до нього дерево і зонурює свої челюсті в його кору. Тільки після цьго, ніби прокинувшись від кошмару, мураха робе спробу звільнитися і, в кінці кінців знесилена, помирає. Приблизно через два тижні із її голови проростають гриби ???????????.

3-й учень. У інших мурашок знайдені ще більш удосконалені здібності. Розповсюджений в Таіланді гриб Ophiocordyceps uїateraйs здобув назву “гриб зомби” за свою здібність, впливає на мозок мурашок , що їм живляться, спонукає їх карабкатися на листки деяких рослин, що ростуть тільки на сирому лісовому грунті в певну пору року. Заражені мурашки долають довгий шлях до цих листків, шлях більше того. Який вони проходять за своє звичайне життя, і добравшись до них, помирають від втоми та голоду. А із тіла, після двох тижнів інкубаційного періоду, проростають гриби. 4-й учень. Існує гриб фомитопсис, що росте тільки у давніх лісах. Цей гриб знайшли у 65році нашої ери як ефективна речовина від туберкульозу, а сьогодні він росте тільки в пяти місцях на території США. У Європі цей гриб повністю зник. Під час дослідження у деяких грибів виявлено природний захист від оспи. За останні роки була відкрита ще одна властивість грибів – можливість використання грибів для очищення забруднених районів. Можливо, що всі наші проблеми із забрудненням можна розв'язати за допомогою використання певних видів грибів.

5-й учень. Досліди проводили їз жовтуватим грибом Physarum polycephalum, що росте в природних умовах на листках і камнях , але в штучних умовах веде себе зовсім по іншому. Взяли маленький кусочок жовтого пліснявого гриба і поклали його при вході до невеликого лабиринту – 30-ти сантиметрової копії лабиринту, що використовують для перевірки інтелекту і пам'яті мишей. На іншому кінці лабиринту помістили кубик цукру. Гриб ніби відчув запах цукру і почав посилати на його пошуки ростки. Павутинки гриба подвоювались на кожному перехресті лабиринту а ті з них, хто потрапляв до тупика, повертались і починали шукати шлях у інших напрямках. Через декілька годин грибні павутинки заповнили проходи лабиринту і до кінця того ж дня одна із них знайшла дорогу до цукру.

6-й учень. Три роки тому назад у покинутому місті на Україні був знайдений новий штам грибів, який живиться радіоактивним випромінюванням і, відповідно, очищає повітря навколо себе. Ці гриби були знайдені на зруйнованій стіні у центри атомної установки, яку перестали використовувати після чорнобильської катастрофи і протягом багатьох років створювала випроминювання, що знищувало все живе у радіусі декілька километрів. Гриби булизнайдені за допомогою робота, щоб перевірити установки. Ніхто і уявити собі такого не міг, що таке можливо. В останній період цей гриб “ проклав собі дорогу” до Японії, де перевіряють можливість його використання для очищення від радіоактивно зараження.

7-й учень. В околицях Амазонки два студента – біологи із університету Йель в лісі знайшли штами гриба Pestatotiopsis microspora, який здатний розкладати пластик. Це виявилось , коли пропала одна із чашек Петри, у якій вирощували ці грибки. Виявилось, що грибок повністю з'їв чашку, від якої не залишилось і сліду. Це перший випадок в історії, коли знайдена істота, здатна з такою швідкистю розкладати пластик. До цього ні одна наука, ні технологія не могли зробити цього. Забруднення пластиком являється однією із самих великих проблем. Цей грибок – наша велика надія.


 3). Гриби - паразити.
Учитель. На рослинах паразитує  більше ніж 10 тис. видів грибів, на тваринах і людині – близько 1 тис. видів. Гриби, які заражають рослини, завдають  великої шкоди  сільському господарству. Фікоміцети  визивають  випрівання молодих проростків кукурудзи,  гороху, квасолі, табаку а також дерев. Інший  фікоміцет викликає  фітофтороз картоплі, томатів. Кожний рік втрати, що завдають трутовики, можна зрівняти тільки з втратами, що спричинили  лісові пожежі…
                            Гриби - паразити

Рослин Тварин і людини Сажкові Синтрихіум Іржасті Ахоріон Ріжки Сідіум Картопляний гриб (фітофторовий) Trichophytoneae – стригучий лишай, паразитичний сикоз. Гриби трутовики Monilia або афтозний стоматит Ольпідіум капустяний Несправжня мучниста роса винограду


 4). Значення грибів уприроді та житті людини.                                                                 
                 (Самостійна робота з підручником).

Учні самостійно опрацьовують матеріал у підручнику і створюють відповідь у вигляді схем. 1. Значення грибів у природі.

                                                Природа  


    Сімбіоз з вищими                                         Руйнування і розкладання

рослинами та водоростями. органічних речовин


                                    Багатсво,  прикраса 
                                    нашого середовища.


2. Значення грибів у житті людини.

Користь. Шкода.

Дріжджові гриби: Л Псують харчові

                                                                                         продукти

Хлібопеченні

                                                      Ю                           Руйнують деревину

Медицині

                                                      д                             Посіви культурних 

Пивоварінні рослин

                                                      и 

Виноробстві Хвороби рослин,

                                                       н                             тварин, людини                            

Сільському господарстві тварин А Псують книги

Харчовий продукт Народному

людини                                                                             господарству


   IV.Узагальнення й систематизація знань

1 Завдання. Біологічний диктант. 1. Сімбіоз… (Явище співжиття між двома й більше організмами). 2. Пластинчасті гриби… ( Лисички, сироїжки, печориця, опеньок,

                                            рижик,…).

3. Трубчасті гриби… (Білий гриб, маслюк, підосичник, польський

                                       гриб, підберезник,…).

4. Редуценти… (Руйнівники решток речовин в ланцюгах живлення

                              екосистем).

5.Гриби паразити… (Сажкові, ріжки, трутовики, трихофітон,…). 6. Паразити це… ( Живуть за рахунок організму господаря). 7. Місце існування грибів… ( Соснові ліси, листяні, балки, огород,

                                                  сад…).

2). Завдання. Робота в групах на картках по два учня.

  (Знайти помилку у кожному стовпчику і пояснити).

Картка 1. Гірчак Свинуха тонка Зморшок їстівний Маслюк Чортів гриб Дубовик синяк Заячий гриб Білий гриб Печериця звичайна Учень. У першому стовпчику всі їстівні крім гірчака, у другому

               всі отруйні крім білого гриба, у третяму стовпчику всі
               умовно їстівні крім печериці звичайної.

Картка 2 Ріжик смачний Опеньок несправжній Іржасті Вовнянка Сироїжка луската Рядовка коричнева

Моховик зелений Мухомор зелений Мухомор пантерний

Учень. 1стовпчик – ріжик і вовнянка –пластинчасті, моховик –

            трубчастий;   2 ст. мухомор і опеньок – отруйні, сироїжка – 
            їстівна; 3ст. рядовка і мухомор – неїстівні, іржасті – 
            паразити. 
3). Завдання. Сенкат. “Мухомор зелений”

1. Інша назва Гадючка 2. Два прикметники Солодкий, отруйний 3. Три дієслова Лікує, отруює, вбиває 4. Речення з чотирьох слів Використовують для лікування холери V. Домашнє завдання. Повторити матеріал підручника.

                                      Скласти ланцюг живлення соснового лісу у 
                                      якому   беруть  участь гриби.
VI. Підсумки уроку.