Користувач:Петровська Юлія

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Як можна жити, якщо ми не схожі один на одного?

Мета: • Підвищувати обізнаність щодо викликів і погроз соціальному звя’зку, які є результатом багатокультурного суспільства і вагомість ворожого відношення до людей, що сприймаються як «інші». • Підвищувати обізнаність всіх вчителів для збільшення власної міжкультурної компетенції. • Трансформація страху, що глобалізація може перетворити культурну однаковість в позитивне відношення.

Учасники тренінгу / вік / професійний рівень:

      Тип тренінгу       	    Тип навчального  
       закладу	    Сфера спілкуваня

Для сухачів курсів підвищення кваліфікації вчителів Всі типи Протягом навчального плану


Необхідний час: 60 хв. • Вступ – 10 хв. • Тренінгове заняття №1 – 20 хв. • Тренінгове заняття №2 – 20 хв. • Обговорення – 10 хв.

Матеріали: • Список літератури для читання та питання – Додаток №1 • Посвідка особи - Додаток №2 • Матеріали до «Дружньої школи» - Додаток№3 • Роздатковий матеріал • Слайд з відповідями • Ноутбук і проектор

Підготовче заняття: • Ознайомити учасників з метою заняття. • Тренер починає дискусію, яка базується на відповідях до запитань з Додатка №1.



Тренінгове заняття №1

Тема: Індивідуальність.

Мета: • Підвищити обізнаність щодо необхідності збереження культурної різноманітності: «культурна різноманітність необхідна для людства так само, як і біологічна різноманітність для природи». (ЮНЕСКО Всесвітня Декларація щодо культурної Різноманітності – листопад 2001).

Цілі: • Зломати «кригу». • Зламати стереотипи і підвищити обізнаність в тому, що кожний індивід є носієм культурної різноманітності.

Метод: • Робота в маленьких групах.

Викорастані джерела: • Посвідки особи, які вчителі заповнили дл початку заняття.(додаток №2)


Хід заняття: • Попросити учасників сформувати два кола стоячи, (внутрішній і зовнішній) дивлячись один на одного. • Попросити учасників поділитися і порівняти інформацію, яку вони написали на своїх посвідках.(2 хв.) • Учасники, які знаходяться зовні, рухаються за стрілкою годинника до наступної людини і повторюють вид роботи. • Після всього учасники запрошуються на свої місця. • Попросити учасників поміркувати особисто просте, як вони могли б описати себе 10 років тому і порівняти з описом, якій вони складуть про себе зараз. • Обговорити цей вид роботи в маленьких групах. (10 хв.) • Яка ваша думка щодо заяви Всесвітньої Декларації про Культурну Різноманітність про те, що необхідно зберігати культурну різноманітність? • Кожна група представляє свою точку зору по цьому питанню.

Обговорення: • Попросити учасників висловитись, що вони з’ясували завдяки цьому заняттю. Чи могли б вони використовувати їх в своїх класах? Якого результату вони хочуть досягнути зі своїми учнями?

Тренінгове заняття №2

Тема: Дружня школа! Мета: • Обговорення практичних шляхів щодо втілення в навчальну програму занять по темі: «Ми – різні». Цілі: • Сприяти розумінню один до одного. • Відобразити відношення до «інших». • Зламати стереотипи.

Методи: • порівняльна рольова гра, обговорення.

Викорастані джерела: • Роздатковий матеріал «Дружня школа». (додаток №3)

Хід заняття: • Запросити учасників розіграти сцену «Дружня школа».(5 хв.) • Потім учасники в групах (4-5 хв.) дають відповіді на запитання. (10 хв.) • Попросити представника з кожної міні-групи представити відповіді на питання всім учасникам тренінгу. • Показати слайд з відповідями студентів з певної школи (цей слайд необхідно приготувати тренеру заздалегідь). Мета цього виду роботи полягає в тому, шоб порівняти відповіді і реакцію учнів та учасників тренінгу для того, щоб запровадити більш конкректні підходи до учнів у класі. • Порівняти відповіді учнів та учасників тренінгу. • Попросити групи переглянути наново їхній підхід до проблеми в світлі відповідей учнів, якщо це можливо.

Поради тренеру: • Необхідно підготувати слайд заздалегідь, а для цього добре знайти колегу-добровольця, який бажає зробити це заняття зі своїми учнями і потратити час, щоб записати на плівку їхні відповіді на питання з Додатка №3. • Хотілося попередити тренерів, а саме: існує ризик, що це заняття може бути антипродуктивним, якщо атмосфера в групі дуже негативна по відношенню до проблем іміграції. В світі цього ризику і оцінювання групової ситуації заздалегідь, ми пропонуємо тренеру знайти більш придатні види робіт, направлені на звертання до співчуття, порядності і толерантності.


Обговорення: • Як ви себе почували, виконуючи це заняття? • Яким чином ви б адаптували ці завдання при використанні в класі? • Якого результату ви бажаєте досягти?



                          Як провести заняття?

Тренінгове заняття №1

Мета: • Створити види робіт, які зможуть заохотити учнів активно вчитися, щоб розуміти і поважати культурну різноманітність людей, підвищуючи зацікавленість до інших, не похожих на них. • Створити низку планів уроків, що спрямовані нв види робіт, які підвищують міжкультурну компетенцію у класі. Модель плану уроку представлена в Додаток №4 і №5.

Заняття: • Вчителям потрібно працювати з якомога більшою кількістю колег, які викладають різні предмети, для того, щоб здійснити всеплановий підхід. Це дасть можливість зрозуміти, що навчання та вивчення міжкультурної компетенції не пов’язане лише з якимось певним предметом.

Оцінювання: 1) 3 найважливіші речі, які ви засвоїли під час цих занять. 2) Як змінеться ваше життя, ваше бачення і розуміння «інших»?














  Як можна жити, якщо ми несхожі?
               Додатки







                                                                                        Додаток №1
 Підготовчий етап 

Учасники тренінгу знайомляться з основними концепціями такої літератури: • Рада Европи: Релігійна Різноманітність та Міжкультурна Освіта: довідник для шкіл. • ЮНЕСКО – Всесвітня Декларація про Культурну Різноманітність, 2 листопада 2001. • Beverly Tatum: Why Are All Black Kids Sitting Together in the Cafeteria? • James A. Banks: Educating Citizens in a Multicultural Society.

Учасникам тренінгу пропонують дати декілька порад вчителю, як вирішувати проблему культурної різноманітності в класі.


                                     Посвідка особи
     
                     Ім’я_________________
  Фото          Адреса______________         
                     Дата народження______
                    _____________________


Найбільш вражаюча риса зовнішності_____________________ Мій характер____________________ _______________________________ _______________________________ _______________________________


  Улюблені:

• Їжа______________________ • Напої____________________ • Вид спорту________________ • Період доби_______________ • Пора року_________________ • Пісня_____________________ • Вірш_____________________ • Книга_____________________ • Картина___________________ • Фільм_____________________ • Колір_____________________ • Квітка_____________________ • Країна для відпочинку_______ • Ідеальний партнер___________





                                                                   Додаток №2
                                 «Дружня школа» 

В школі. Група учнів, читаючи графітті на стіні, сміється. Приходить вчитель.

Вчитель: Це що? Сем: Хтось розбризкав фарбу по всій стіні. Вчитель: Ви думаєте, що це смішно? Марія: Ні, Сер. Нелегалам, які прибувають до нашої країни, подобається

                   таке. 

Тоні: Так. І вони забирають наші будинки і нашу роботу – ось що каже

                   мій татко.

Аліса: І живуть не так, як ми! Сем: Звідки вони прибувають? Тоні: Незнаю, але чим скоріше вони поїдуть назад, тим краще. У

                   всякому разі, так каже мій тато.

Вчитель: Ідіть на уроки і перестаньте витрачати марно час.

Пізніше через декілька днів у школі, хлопчик самотньо грає з м’ячем.

Марія: Ти знаєш, хто це? Це один з нелегалів, які прибули минулого

                  тижня.

Сем: Звідки ти знаєш? Ти говорила з ним? Марія: Жартуєш? Як сказала мама, я не повинна мати щось спільного з

                  ним і я повинна слідкувати за своїми реалами, тому що ми не 
                  можемо довіряти цим чорним людям.

Через декілька днів Директор виступає на зборах.

Директор: До цього моменту ви всі помітили, що до нашої школи

                   приєднався один хлопчик. Його звати Хамса. А тепер з’ясуймо – 
                   він не є нелегалом, як дехто з вас каже. Він – шукач притулку.
                   Його сім’я приїхала сюди лише за однієї причини – втекти від 
                   погроз та насильства, через які вони страждали у своїй країні. 
                   Тому спробуймо щиро його привітати.

Марія: Шукачі притулку! Нелегали! Яка різниця? Всі вони іноземці! Так

                   каже мій татко. Я не буду його вітати.

Директор: Не будь жорсткою, Маріє! Всім добрий ранок! Тепер спокійно

                   ходімо до класу!




               Питання до «Дружньої школи»

1 «Дружня школа» піднімає декілька проблем, які стосуються культурної різноманітності. Чи можете ви їх розпізнати? 2 Яка різниця між нелегалами і шукачами притулку? 3 Порівняйте термін «незаконний» у наступному ствердженні «Незаконно красти чиїсь речі» зі значенням цього слова у тексті «Дружня школа». Чи погоджуєтесь ви з вживанням цього терміну? (Поміркуйте, що говориться в Всесвітній Декларації про права людини про знання цього слова). 4 Що можна зробити, щоб заохотити Хамку спілкуватися з учнями школи, особливо під час перерв? 5 Доросі часто руйнують міжкультурну роботу, яка була проведена в школі. Що може б ути зроблено, щоб попрацювати з відношенням батьків до культурної різноманітності? 6 Виявляється, що як Вчитель, так і Директор втратили можливість звернутися до відношення учнів щодо прибувших учнів. Як ви думаєте, як слід правильно вийти з цієї ситуації? 7 Як ми можемо навчитися дійсно поважати один одного як особистостей?


                                                                              Додаток №3                                        
                                 План уроку

Ця модель, може бути використана на різних рівнях здібностей учнів, для того щоб вчити і навчатися.

Предмет: Англійська мова

Назва: Дружня школа!

Мета:

        Мовні навички

• Словникова робота. • Навички розуміння тексту.

Міжкультурна. • Підвищення взаємної поваги і розуміння по відношенню до особистостей.




Ресурси: 1 Роздаткові картки «Дружня школа». 2 Питання до «Дружньої школи».


Види робіт:

         Інсценізація (необов’язково)

• Обговорення • Читання • Письмо Введення: Декілька хвилин обговоріть це питання: • Як ви себе почуваєте, коли бачите іноземців у своїй країні? Як ви себе почуваєте, коли ви зустрічаєте людину, яка відрізняється від вас?

Основна частина: 1 Дати відповіді на питання до «Дружньої школи!». 2 Розділити ролі між учнями та розіграти або прочитати уривок. 3 Учні відповідають на питання в парах. Вчитель може вибрати деякі питання на класне обговорення.

Заключна частина: Учні виконують письмовий вид роботи, як домашнє завдання. Вчитель заохочує учнів знайти інформацію, яка представляє точку зору імігрантів, а ще краще провести інтерв’ю з імігрантом, користуючись питаннями з («Дружньої школи»).


                                                                      Додаток №4               
 Як проводити тренінгове заняття №2
                                       «Дружня школа»

Підготовчий етам до читання

Прочитайте назву тексту та прокоментуйте. Що ви можете сказати про школу, прочитавши її назву.




Після того, як прочитали: 1 Знову обговоріть назву і прокоментуйте її. 2 Порівняти значення слова «незаконний» в наступному реченні: «Незаконно красти в когось речі.» і термін «незаконний» в уривку про «Дружню школу». 3 Яка різниця між нелегалим імігрантом і шукачами притулку?


     4    Що відчуває тато Тані по відношенню до імігрантів?

5 Що відчуває мама Марії по відношенню до людей, які відрізняються? 6 Чи погоджуєтесь ви з татом Тані і мамою Марії? Якщо так, чому?

     Якщо ні, щоб ви ьи їм сказали? 

7 Якщо ви б були Вчителем або Директором в уривку, що ви би зробили, для того щоб навчити учнів поважати Всіх людей,як унікальних особистостей.

Заключна частина:

Уявіть, що ви Хамса. Напишіть про те, як ви почуваєте себе в цій школі?



                                                                    Додаток №5
                                Правила учасників тренінгу
   

• Прочитати та закінчувати свій виступ вчасно. • Слухати і цінувати коментарі та точку зору інших. • Поважати погляди інших людей, навіть якщо вони відрізняються від ваших. • Сопорювати погляди інших ввічливо та конструктивно. • Надати можливість говорити всім хто бажає.