Класифікація прийменників за походженням і будовою

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Тема: Класифікація прийменників за походженням і будовою

Мета: ознайомити учнів із групами прийменників за походженням і морфологічним складом, навчити дітей відрізняти похідні прийменники від співзвучних самостійних частин мови; удосконалювати вміння аналізувати, групувати і систематизувати досліджуваний матеріал; розвивати вміння слухати і говорити, думати і розуміти; виховувати любов і повагу до матері і батька.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи і форми роботи: робота в “домашніх” групах, спільний міні-проект, “Мікрофон”.



Епіграф:

Мамине обличчя у дитинство кличе,
Їз дитинства в юність поглядом веде…
Мамине обличчя сонця мені зичить,
Мамине обличчя любе й молоде…
М. Дмитренко.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
Робота в „домашніх групах”(Представлення результатів домашньої роботи)

План роботи


І. Організація дітей у “домашні групи”. Обговорення результатів домашньої роботи.
ІІ. Учитель виразно читає вірш Б.Грінченка.
 1. І група аналізує тему та ідею вірша, добирає заголовок, відслідковує частоту вживання різних частин мови.
 2. ІІ група доповідає, як розрізнити в реченні прийменники і префікси, представляє схему чи алгоритм.
 3. ІІІ група дає зв’язне висловлювання за темою „Прийменники і відмінки” з демонстрацією таблиці.
ІІ. Мотивація навчання.
 Слово учителя.
   Діти, не випадково для домашньої роботі я обрала вірш Б.Грінченка „Мати”. Мати – це найближча і найдорожча у світі людина для кожного з нас. Тому саме їй, матері, найсвятішій жінці на землі, будуть присвячені сьогодні всі речення і поетичні рядки, які допоможуть нам у засвоєнні навчального матеріалу.
Робота з епіграфом.
- Назвіть прийменники. Якими за лексичним значенням є прийменники “із” і “в”?
ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
(Дітям видаються картки з рефлексією опрацьованих завдань попереднього уроку.)
- Яке завдання, записане на картках, залишилось не розглянутим на минулому уроці? (Визначити поняття про непохідні і похідні прийменники.)
   Отже, саме цій роботі буде присвячений сьогоднішній урок. Запишіть тему нашого уроку „Класифікація прийменників за походженням і будовою”.
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
 
1. Спостереження над мовним матеріалом.

Робота в групах


 Прийменники для роботи.
 Край, кінець, о, під, з-над, поміж, з метою, протягом, в напрямку, попід, задля, шляхом, між,
 перед, з-понад, на випадок, за винятком, у , від, при, з-під.

І і ІІ група

 Завдання: розподіліть наведені прийменники за спільними ознаками на 2 групи, запишіть у
 стовпчик (зверніть увагу, чи можемо ми знайти їх „корені, родичів”, встановити, звідки
 вони до нас прийшли)
; дайте назви цим групам.
 Додаткове запитання:
 - Подумайте і порівняйте прийменники з сім’єю (батьки й діти).Які з них будуть батьками, а  які – дітьми?

ІІІ група


 Завдання: розподіліть наведені прийменники на три групи (за будовою), поділ аргументуйте, дайте назви групам, результати досліджень зведіть у таблицю.
  Представлення результатів. Обговорення. Укладання спільної таблиці „Класифікація прийменників” (звернутися до додаткової літератури).

За походженням

За будовою

Прості

Cкладні

Cкладені

Похідні      
Непохідні      


Висновок: провівши дослідження, можна сказати, що кожен прийменник належить до певної групи за походженням (похідних чи непохідних, або первинних чи вторинних) і до певної групи за будовою (простих, складних, складених)
 Наукова довідка (знайдена учнями самостійно в додатковій літературі)
    Зверніть увагу на те, що непохідні, або первинні, прийменники використовуються як дієслівні префікси (за винятком деяких – без, через): писати – вписати, написати, дописати, відписати, підписати.
    Тільки первинні прийменники можуть вживатися з кількома відмінками і виражати різні синтаксичні зв’язки. Походження цих прийменників встановити важко.
    Вторинні, або похідні, прийменники утворилися пізніше. Вони вживаються з одним відмінком і не використовуються як дієслівні префікси. Вторинні прийменники поділяються на відіменні і прислівникові: внаслідок, край, близько, кінець, всупереч, вздовж, вслід, коло, замість, перед.
ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування умінь і навичок.
1. Прочитайте речення, знайдіть прийменники.
    Тяжко, важко в світі жити сироті без роду. Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злата, аби тільки ви нас чекали завжди край воріт.. Задля щастя дитини мати здатна на все. Протягом всього життя нас супроводжують ласкаві материнські очі. Я красу твою, люба, напишу, намалюю, накреслю на зірках, на траві, на корінні, на струнах дощу. З-поміж усіх людей на світі є одна, що сонцем світить.

І група


Завдання: виписати тільки ті речення, які містять прості непохідні прийменники, пояснити написання з іменниками.

ІІ група


Завдання: виписати тільки ті речення, які містять складні похідні прийменники, пояснити як вони утворились.

ІІІ група


Завдання: виписати тільки ті речення, які містять прості похідні прийменники, з’ясувати, від яких частин мови вони утворились.
  Представлення результатів. Обговорення.
    - Чому І і ІІ групи виписали одне й теж речення?

    2. Розподільний диктант (взаємоперевірка в парах).
    Поза, з метою, за рахунок, із-за, через, задля, незалежно від, під, із, крім, коло, посеред, кругом, під час, поміж.

Прості Складні Складені
     

V. Самооцінювання і оцінювання керівників груп.
Робота за картками очікувань і вражень.

VІ. Підбиття підсумків.

1.”Мікрофон”
1. Для мене сьогодні важливим було....
2. Сьогодні я навчився...
3. Тепер я знаю...
VІІ. Домашнє завдання.
1.Скласти схему “Класифікація прийменників” на основі таблиці, опрацьованої на уроці.
2. Вправа за підручником №365.

Додаток №1


Класифікація прийменників

За походженням За будовою
Прості: за, від, для Непохідні: по, під, у(в)
Складені: під час, згідно з Похідні: край, навколо
Складні:задля, поміж