ЕКОНОМІЧНЕ НАВЧАННЯ Й ВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ЯК СКЛАДОВА ВИПЕРЕДЖУВАЛЬНОЇ ОСВІТИ ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

B умовах глобальної екологічної кризи, яка стала наслідком господарської діяльності, перед людством постає проблема перетворення життя на безпечне, здорове. У зв’язку з чим актуальності набуває формування способу життя, заснованому на новій філософії, політиці, моральних цінностях, культурному світобаченні, зобов’язаннях кожної людини й людства в цілому, які можуть стати фундаментом екологічно ощадливого розвитку людства.

Ґрунтуючись на моральних принципах ноосферного суспільства, духовності як інтегрованого результату функціонування освітньої системи, ключовою задачею ОСР в ХХІ столітті є розвиток мислення, орієнтованого на стале майбутнє та відповідних смисложиттєвих цінностей і пріоритетів, опанування громадянами всіх вікових категорій навичками ідентифікації об'єктивно існуючих екологічних обмежень економічного розвитку та адаптації до них соціуму.

З огляду на це, в рамках обласного експерименту «Формування механізмів трансформації регіональної системи освіти на основі принципів випереджаючої освіти для сталого розвитку» розроблено модель сучасного інноваційного закладу, визначено основні компоненти освіти для сталого Збірник наукових праць ЗОІППО – № 1(23) - 2016 3 розвитку, зокрема й економічні (низка предметів), серед яких особливе місце посідає предмет «Економіка».

Зазначимо, що Криворізька спеціалізована школа І – ІІІ ступенів № 70 з поглибленим вивченням економіки та права працює над темою «Створення моделі школи непереривного економіко-правового навчання на засадах випереджаючої освіти сталого розвитку». Одним із складників моделі є поглиблене вивчення економіки з першого класу, що дає змогу вирішити питання еколого-збалансованої поведінки, здоров’язбережувального середовища та соціально-відповідальної поведінки особистості.

З 2010 року школа працює за програмою курсу за вибором «Початки економіки», автором якої є д.п.н., професор кафедри початкової освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти О. Варецька. Саме цей курс дозволяє в межах одного предмета виконувати завдання з економічного, соціального, екологічного та інших напрямів виховання молодших школярів, а також здійснювати інтеграцію предметів інваріантної та варіативної складової.

На основі цього курсу відбувається «організація шкільного економічного виховання та навчання як чинників економічного, соціального, екологічного і культурного розвитку, збереження духовних, національних та особистісних цінностей, вихованості учасника економічних відносин, його духовно – моральної спрямованості» [1, с. 55; 2, с. 37]. Упродовж чотирьох Збірник наукових праць ЗОІППО – № 1(23) - 2016 4 років ознайомлення з вісьмома темами, вчитель використовує різноманітні форми, методи, прийоми, засоби, інноваційні технології, зокрема метод проектів та ін. Останній допомагає учневі побачити й перейняти зразки екологічно доцільної поведінки від дорослих та однолітків у школі та поза нею, усвідомити, що роль однієї людини у досягненні певної спільної мети може бути великою, розвинути самостійність, творче ставлення до справи, розвинути таку компетентність як уміння вчитися, пережити ситуацію успіху, самореалізації.

Застосування міжпредметних зв’язків підвищує ефективність засвоєння знань як самого предмета «Початки економіки», так і інших предметів початкової школи.

Отримані результати дозволяють стверджувати, що економічне навчання й виховання дає знання у певній сфері діяльності, сприяє розвитку логічного мислення, уміння прийняття правильних виважених рішень. Саме це і лежить в основі сталого розвитку.

Література 1. Варецька О.В. Програма курсу за вибором „Початки економіки” для початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів / О. В. Варецька // Початкова школа. – 2015. – № 1. – С. 55–57; № 2. – С. 48–51. Схвалено МОН України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах, лист № 14.1/12 -Г- 173 від 24.02.2014 р.

2. Варецька О.В. Духовно-економічне виховання молодших школярів на основі авторського курсу „Початки економіки” : Навчальний посібник для вчителів початкових класів (інших спеціальностей, які викладають курс „Початки економіки”) та викладачів системи післядипломної педагогічної освіти. – 2-е видан.. Запоріжжя : КПУ, 2012. – 76 с.

3. Освіта для сталого розвитку. Національна доповідь за 2012 рік [Електронний ресурс]. – режим доступу : http://dea.gov.ua/chapter/osvita_dlya_stalogo_rozvitku_nacional4na_dopovid4_skorocheno

4. Пометун О.І. Моя щаслива планета: Уроки для стійкого розвитку : Метод. посіб. для вчит. 3–4 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О.І. Пометун, О.В. Онопрієнко, А.Д. Цимбалару