Диференційні самостійні роботи

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
Диференційоване навчання значно ускладнює роботу вчителя, але значно поліпшує сприйняття матеріалу різними за здібностями групами учнів. Однією з ефективних форм навчальної діяльності є самостійні роботи. Я намагаюся організувати самостійну роботу і при вивченні теоретичного матеріалу, і при відпрацюванні навчальних навичок, і при закріпленні пройденого матеріалу, і при повторенні. При цьому варто враховувати, що самостійні роботи можуть бути як усними, так і письмовими.Відомий педагог Т.І.Шамова вказує ознаки, що характеризують самостійну роботу, як одну з форм навчальної діяльності учнів:
  • наявність мети;
  • наявність конкретного завдання;
  • чітке визначення форми вираження результату самостійної роботи;
  • обов'язковість виконання роботи кожним учнем.
Зміст, форма і час виконання. Самостійну роботу організовую на різних рівнях самостійності: від відтворення дій їх з відомим образом-до складання програм дій у принципово нових ситуаціях. Однак враховую, що ступінь складності завдання, запропонованого для самостійної роботи, має відповідати навчальним можливостям кожного окремого учня або групи учнів-у чому і виявляється диференційність. Перехід від одного рівня самостійності до іншого має здійснюватися поступово, і кожен попередній рівень варто розцінювати. як необхідну підготовку до наступного. Це дає можливість кожному учневі бачити для себе перспективу у вивченні даної теми і можливість подолання труднощів, розглядаючи їх як проміжний результат, який можна помітити при правильному розумінні проблеми. Зміст самостійної роботи, форма і час її виконання , мають відповідати основній меті навчання на даному етапі. Однак, зловживання самостійними роботами може виявитися також шкідливим, як і їхня недооцінка. На уроках я застосовую різні види самостійних робіт, які організовую як під час вивчення нового матеріалу, так і при закріпленні його.Дуже важливо організувати самостійну діяльність усього класу й окремих учнів у процесі вивчення теоретичного матеріалу.
Під час вивчення деяких нових тем я пропоную учням самостійно прочитати текст у підручнику, скласти короткий конспект вивченого самостійно матеріалу, знайти в ньому відповіді на заздалегідь поставлені запитання.Учням, які виявляють підвищений інтерес до математики, я пропоную систематизувати, узагальнити, установити зв'язок теоретичних зведень різних розділів. Іноді я використовую такі форми роботи, як підготовка доповідей ( індивідуальних або групових) на задану тему, рецензування й оцінювання відповідей учнів класу.Для досягнення конкретної поставленої мети, продумую діяльність кожного учня, допомагаю йому усвідомити мету роботи і способи її виконання, консультую учня, щоб допомогти йому самостійно сприйняти інформацію. Найбільш ефективним видом самостійної роботи під час навчання учнів математики, є виконання вправ.Для досягнення поставленої мети враховую індивідуальні можливості кожного учня.