Гра-подорож "Мандрівка Сонячною системою"

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Назва проекту

"Сонце - джерело натхнення і життя"

Керівник проекту

Бузько Вікторія Леонідівна, учитель фізики

Гра-подорож "Мандрівка Сонячною системою"

Правила гри. Виготовляється ігрове поле з ілюстраціями, які зображають різні планети та супутники або події, пов'язані з історією астрономії та фізики або портрети учених-астрономів. Учасники гри поспішають до фінішу. На шляху вони зустрічають багато перешкод у вигляді питань або малюнків, зміст яких треба пояснити. Ігрове поле кріпиться до дошки. У ролі фішок використовуються різнокольорові магніти. Гра організовується у вигляді змагання між командами. Представники команд по черзі кидають кубики і пересувають фішку відповідно до кількості номерів на кубику. Якщо фішка потрапила на зелений квадрат, команда (чи група учнів) повинна скласти розповідь за зображенням на малюнку (у даній грі розповісти про планету, поблизу якої зупинилася фішка). Якщо учень не зміг упоратися із завданням, його фішка залишається на місці, якщо ж позитивно вирішив його, то рухається вперед (кількість номерів + три квадрата). Якщо фішка потрапляє на червоний квадрат, учень повинен дати відповіді на два додаткові запитання, що стосуються історії космонавтики України. Коли фішка потрапляє на жовтий квадрат, то, правильно відповівши на поставлене запитання, учень залишається на ньому, якщо він відповідає неправильно – він повертається на декілька кроків назад. В разі, коли фішка потрапляє на синій квадратик, то, правильно відповівши на запитання, учень переміщається на декілька квадратів вперед, якщо відповідає неправильно – залишається на місці. У підсумку перемагає той учасник (або та команда), чия фішка швидше дістанеться до квадрата №73 (рис. 6). Дану гру доцільно запропонувати учням 5-го класу на підсумковому уроці після вивчення теми „Небесні тіла”. До цієї гри доцільно запропонувати такі запитання. 1. Фаза, коли обернений бік Місяця до Землі не освітлений. 7 (синій квадрат). Кратер на Місяці, названий на честь ученого-астронома, який був учителем Йоганна Кеплера. 8. Радянський авіаконструктор, під його керівництвом створено понад 100 типів військових і цивільних літаків, зокрема АНТ-125, Ру-104 (перший реактивний пасажирський), Ту-144 (надзвуковий пасажирський). (Туполєв.)



Маршрут Солнце.png



11. Один із перших військових льотчиків, зробив перший політ на планері над Україною в 1909 р. (Єфімов.) 12 (жовтий квадрат). Людина, яка зробила перший крок по поверхні Місяця. 15. Лінія, що розділяє освітлену й неосвітлену Сонцем частини диска Місяця. 22 (зелений квадрат). Розповісти про зображену планету. 25. Природній супутник, нашої планети, єдине значне за розмірами небесне тіло, що обертається навколо Землі. 28. Планета, яка рухається найближчою орбітою до Сонця. 32. Величезна система, яка складається з мільйонів і мільйонів зірок. Додаткові запитання: Космонавт, уродженець Александрії (Кіровоградська область). Перший космонавт в історії незалежної України. 37. Великі круглі западини, діаметр яких може бути до 500 км, на поверхні Місяця. 42. „Володар їжі, батько та мати людей”. Про кого так казали єгиптяни? Додаткові запитання: Уродженець Харкова, зробив значний внесок у розвиток вітчизняного літакобудування (1909-1921 р. р.), батько відомого льотчика. Побудував 4 літаки з двигунами власної конструкції. (Гризодубов.) Льотчик, основоположник вищого пілотажу, штабс-капітан. Першим ввів крепи на віражі, виконав 27 серпня 1913 р. „мертву петлю”. Загинув у повітряному бою 26 серпня 1914 р. в районі р. Жалква, вперше застосувавши таран. (Нєстєров.) 45. Офіцер-підводник, професійний інженер, талановитий конструктор, був одним з вітчизняних основоположників авіаційної інженерії. У 1909 р. розробив проекти гідролітака-розвідника. (Мацієвич.) 46 (червоний квадрат). Мала планета Сонячної системи. 52. У 1911 р. побудував у Києві цивільний дирижабль м'якої конструкції. Об'єм 850 м3. На цьому дирижаблі конструктор зробив 160 польотів, перевіз ≈200 пасажирів. (Андерс.) 58 (жовтий квадрат). Метеор, який дістався поверхні Землі. 61 (зелений квадрат). Розповісти про зображену планету. 64. Давньогрецький учений, вважав, що Земля є центральним небесним тілом Сонячної системи, а всі інші небесні тіла рухаються навколо неї. 70. Як називається найвища гора Сонячної системи і на якій планеті вона знаходиться? 73. Радянський авіаконструктор, під його керівництвом створений ряд літаків, зокрема, турбогвинтові Ан-10, Ан-22 („Антей”), Ан-124 („Руслан”). (Антонов.)


Література:

1. Бузько В. Л. Пропедевтика фізичних знань у початковій школі та під час вивчення природознавства як засіб формування пізнавального інтересу учнів до фізики / В. Л. Бузько. — Наукові записки Малої академії наук : (збірник наукових праць). К. : ТОВ «СІТІПРІНТ». — 2013. — 520 с. — (Серія : Педагогічні науки, вип. 3). С. 113-120.