Вікі-стаття навчального проекту
Зміст
Назва проекту
"Казка - це ліхтар, що дарує світло"
Автори проекту
Тема дослідження
Українські народні казки
Проблема дослідження
Чи правильно, що у казках завжди перемагає добро?
Гіпотеза дослідження
У народних казках найбільшою цінністю є Людина та її добрі вчинки.Тому в усіх казках завжди перемагає добро.Казка збагачує соціальний і предметний досвід, живить комбінаторну здатність розуму, показує способи вирішення моральних суперечностей. Казка подає дітям загальнолюдські цінності, високу мораль не у вигляді сухих і нудних повчань та наказів. Словесно-емоційна форма її науки цілком невимушено підводить дитину до самостійних висновків: чому саме слід поводитися добре; чому лише гарні вчинки дають справжню втіху.
Мета дослідження
З'ясувати для чого потрібно читати українські народні казки?
Визначити характерні особливості казки.
Визначити на які групи поділяються герої казки.
Результати дослідження
У казці гармонійно поєднуються реальне й фантастичне, зачаровуючи дітей красою рідного слова – мудрого, доброго, оптимістичного. Споконвіку старші покоління передавали в казках своїм нащадкам власний світогляд, морально-етичні та естетичні принципи, мрії про нездоланність добра і правди, про щасливе життя. Значення казок у вихованні дітей важко переоцінити. Це не лише скарбниця народної мудрості, а й невичерпне джерело розвитку емоційної сфери і творчого потенціалу дитини. В народних казках, часто, з легким гумором і тонким психологічним підтекстом, висміюються негативні моральні якості та риси: жадібність, лінощі, хвалькуватість. Казка є скринькою Божого добра. Це найкращі ліки, які допомагають позбутися розумового напруження, дарують надію, наповнюють оптимізмом той темний і сповнений страхів світ, який носимо в собі і який психологи називають підсвідомістю. Лише казки можуть це зробити, бо послуговуються мовою образів, завдяки яким темні сторони людської психіки уособлюються через різні втілення (духи, дракони тощо), а наші гарні сторони (радість, доброта, любов) уособлюють мужні та героїчні постаті (фея, старий мудрець, гноми тощо). Казки допомагають усвідомити наші страхи, допомагають дитині зрозуміти їх і приборкати та перемогти. Казка – приємна школа, успішне лікування і радісне переживання: усе те, чого дитина потребує для свого розвитку, чекає на неї у цій чудовій скриньці, якою є казка. Сучасний поет і чудовий італійський казкар Джанні Радарі казав: „Казка – це ключ до всіх гіпотез: вона вказує нам нові шляхи, які допомагають нам зрозуміти дійсність”. Казки не лише запалюють наші серця і формують нашу свідомість, а й відкривають її у всіх можливих напрямках. І саме тому можна сміливо стверджувати, що дитина, яка позбавлена можливості слухати казки, - це нещасна і сумна дитина.
Висновки
Казки грають велику роль в плані гармонійного розвитку особистості. Гармонія - це співвідношення всіх частин цілого, їхнє взаємопроникнення і взаємопереходів. Сильні сторони особистості дитини як би підтягують слабкі, піднімаючи їх на більш високі рівні, змушуючи всю складну систему - людську особистість - функціонувати більш гармонійно і цілісно. Моральні уявлення і думки людей не завжди відповідають їхнім моральним почуттям і вчинкам. Казки допомагають розвинути в дитині чуйність, доброту, роблять контрольованим і цілеспрямованим емоційно-моральний розвиток дитини. Чому саме казки? Та тому, що мистецтво, література - багатюще джерело і стимул почуттів, переживань і саме вищих почуттів, специфічно людських (моральних, інтелектуальних, естетичних). Казка для дитини - це не просто вигадка, фантазія, це особлива реальність, реальність світу почуттів. Казка розсовує для дитини рамки звичайного життя, тільки в казковій формі діти стикаються з такими складними явищами і почуттями, як життя і смерть, любов і ненависть, гнів і співчуття, зрада і підступність тощо. Форма зображення цих явищ особлива, казкова, доступна розумінню дитини, а висота проявів, моральний сенс, залишаються справжніми, «дорослими». Тому ті уроки, які дає казка, - це уроки на все життя і для маленьких, і для дорослих. Для дітей це ні з чим не порівнянні уроки моральності, для дорослих це уроки, в яких казка виявляє своє, часом несподіване вплив на дитину. Слухаючи казки, діти глибоко співчувають персонажам, у них з'являється внутрішній імпульс до сприяння, до допомоги, до захисту, але ці емоції швидко гаснуть, бо немає умов для їх реалізації. Правда вони як акумулятор, заряджають душу моральної енергією. Дуже важливо створити умови, поле активної діяльності, в якому знайшли б своє застосування почуття дитини, випробувані їм під час читання художньої літератури, щоб малюк міг сприяти, співчувати реально.