Вікі-стаття:"Історія створення першого комп'ютерного вірусу"
Зміст
Назва проекту
Безпечні віртуальні світи
Автори проекту
Учні 9 класу
Тема дослідження
Історія створення першого комп'ютерного вірусу
Проблема дослідження
Проблемою даного дослідження є необхідність знання, порівняння розвитку і поведінки вірусних програм та інших зловредів від моменту появи до сьогодення з метою бути обізнанішими обережнішими та спроможними хоч в деякій мірі протистояти та захищати важливу інформацію в теперішньому та майбутньому.
Гіпотеза дослідження
Перші віруси були створені з метою пожартувати і не мали ніяких поганих намірів і цілей, але з розвитком технологій і техніки стали інструментом кіберзлочинців
Мета дослідження
Зясувати історію виникнення першого вірусу. Розглянути перші віруси їх види та особливості. Ознайомитись з першими вірусними епідеміями. Познайомитись з першими антивірусними утилітами.
Результати дослідження
При проведенні дослідженні було встановлено що історія життя першого компютерного вірусу розпочинається в 1983 році, коли американський учений
Фред Коэн у своїй дисертаційній роботі, присвяченої дослідженню комп'ютерних програм, що самовідтворюються, уперше ввів термін комп'ютерний вірус. Відома навіть точна дата - 3 листопада 1983 року, коли на щотижневому семінарі по комп'ютерній безпеці в Університеті Південної Каліфорнії (США) був запропонований проект по створенню програми, що самопоширюється, що відразу охрестили вірусом. Для її налагодження треба було 8 годин комп'ютерного часу на машині VAX 11/750 під керуванням операційної системи Unix і рівно через тиждень, 10 листопада відбулася перша демонстрація. Фредом Коэном за результатами цих досліджень була опублікована робота "Computer Viruses: theory and experiments" с докладним описом проблеми. Теоретичної ж основи програм, що самопоширюються, були закладені в 40-х роках минулого сторіччя в працях по вивченню математичних автоматів, що самовідтворюються, американського вченого Джона фон Неймана(John von Neumann) , що також відомий як автор базових принципів роботи сучасного комп'ютера. В 1951 році фон Нейманом був розроблений метод, що демонстрував можливість створення таких автоматів, а в 1959 журнал "Scientific American" опублікував статтю Л. С. Пенроуза (L. S. Penrose) "Self-Reproducing Machines", присвячену механічним структурам, що самовідтворюються. На відміну від раніше відомих робіт, тут була описана найпростіша двовимірна модель подібних структур, здатних до активації, розмноженню, мутаціям, захватові. За матеріалами цієї статті Ф.Ж. Шталь створив біокібернетичну модель ЕОМ IBM 650, в якій істоти, рухались, споживаючи ненульові слова, через певну кількість спожитих символів істоти вже могли розмножуватись та мутувати. Якщо кібернетична істота певний час рухалась без споживання символів вона помирала. В 1961 році Х.Д. Макілрой та Роберт Моріс створили гру "Дарвін", в якій декілька програм, написаних на мові машинних кодів "Ассемблер" , дані програми називались "організмами" і завантажувались в пам'ять ЕОМ. Організми створені одним гравцем повинні були захоплювати і знищувати іншім організми і захоплювати вільну пам'ять. Вигравав той гравець чиї організми захоплювали всю пам'ять.Помилково вважати роками появи перших вірусів 1960-1970 роки, перші вірусні програми побачили світ у 1981 році.Першими вірусами були Virus 1,2,3 та Elk Cloner для Apple2.
Elk Cloner розробив Річард Скрен у 1981 році. Даний вірус проявляв себе виводом фрази:
Elk Cloner: The program with a personality It will get on all your disks It will infiltrate your chips Yes it's Cloner! It will stick to you like glue It will modify ram too Send in the Cloner!!
переклад: Elk Cloner: програма з індивідуальністю
Це потрапить у всі ваші диски Це проникне у ваші чіпи Так, це - Cloner! Це прилипне до вас як клей Це змінить оперативну пам'ять Пошліть в Cloner
Друга хвиля розквіту вірусів припадає на 1987 рік, саме в цьому році набули широкого розповсюдження порівняно дешеві комп'ютери IBM PC, це послугувало першій в світі вірусній епідемії Перша вірусна епідемія була викликана пакистанським вірусом Brain, на меті у розробників було наказати піратів, які розповсюджували піратські копії програмного забезпечення. Маштаби зараження були вражаючі на той час, це близько 18 тисяч ЕОМ. Згодом, а саме 13 травня 1988 року декілька фірм та університетів рфзних країн світу познайомились з вірусом Jerusalem, який в цей день видаляв усі файли при їх завантаженні. Даний вірус посуті був першим MS-DOS вірусів, який викликав пандемію.Згодом віруси набули такої розповсюдженості і популярності, що зявлялись навіть конструктори,які дозволяли користувачеві далекому від програмування стоврити власний вірус, наприклад
PS-MPC(Phalcon/Skism Mass-Produced Code Generator)
Взимку 1984 року з'являються перші антивірусні програми CHK4BOMB та BOMBSQAD - програми аналізували текст модуля завантаження на предмет шкідливого коду. В наш час число комп'ютерів та інших обчислювальних пристроїв стрімко зростає з кожним днем, а зними зростає і кількість вірусів, вони використовують все новіші технології, способи зараження,з'явились віруси-неведимки, трояни і інші. Хоч антивірусні компанії і швидко реагують на появу нових зловредів, але всеж вірусні епідемії не зникають, збільшується число атак на сайти, це пояснюється тим що великої популярності набула мережа Інтернет, сьогодні мало хто уявляє своє життя без неї. Хоч як би не хвалились антивірусні компанії що їхні продукти повністю захищають користувача, пам'ятайте 100%-го захисту не існує. Частіш оновлюйте антивірусні продукти,комплекси інтернет захисту та їхні бази. В майбутньому більш за все віруси стануть більш вільнішими і незалежними від операційної системи, тобто міжплатформенними, оскільки широке розповсюдження отримали планшети та інші віджети з різними видами операційних систем, збільшилось число необережних користувачів. Але при розумному підході і дотриманні елементарних правил безпеки можна буде уникнути багатьох проблем, тож не втрачайте увагу!
Висновки
Проаналізувавши матеріал із історії вірусів, можна зробити наступні висновки: будь-яка нова технологія, яка створена людьми завжди має дві сторони: погану і хорошу і те на скільки вона себе оправдає залежить тільки від самих людей. При розгляді історії вірусів, було чітко видно що спочатку ті хто створював віруси не мав ніяких поганих намірів, але згодом такі наміри з'явились і віруси із змодельованих самовідворюючих ігрових програм перетворились у шкідливі, які приносили і приносять значні збитки державам, оскільки будь-яка організація в державі має певну кількість ПК, і якщо їх вивести з ладу, то люди не зможуть за ними працювати, робочий процес зупиниться, підприємство понесе збитки на відновленя роботи. Не забувайте елементарних правил безпеки, і слідкуйте за актуальністю ваших засобів захисту інформації!