Використання надбудови «Пошук розв’язку» електронних таблиць Microsoft Excel для вирішення задач економічно-математичного моделювання
Зміст
- 1 Назва проекту
- 2 Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
- 3 Навчальна тема (як записано в програмі)
- 4 Вік учнів, клас
- 5 Стислий опис
- 6 Повний План вивчення теми
- 7 Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
- 8 Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
- 9 Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
- 10 Відомості про автора
- 11 Відомості про тренінг
Назва проекту
Використання надбудови «Пошук розв’язку» електронних таблиць Microsoft Excel для вирішення задач економічно-математичного моделювання.
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Тема «Пошук розв’язку» вивчається у межах Програми профільного вивчення інформатики (лінія «Інформаційно-комунікаційні технології», 10 клас) як складова розділу «Табличний процесор».
Засоби надбудови «Пошук розв’язку» застосовується при вирішенні планово-економічних, фінансових, техніко-економічних і інженерних завдань, при виконанні бухгалтерського і банківського обліку, для статистичній обробці інформації, для аналізу даних і прогнозування проектів.
Навчальна тема (як записано в програмі)
Тема «Пошук розв’язку» вивчається у межах Програми профільного вивчення інформатики (лінія «Інформаційно-комунікаційні технології», 10 клас) як складова розділу «Табличний процесор».
Вік учнів, клас
16 років, 10 клас
Стислий опис
Прямокутні таблиці широко використовуються для впорядкованого зберігання даних і наочного представлення чисел або текстової інформації в багатьох галузях професійної діяльності. Більше 90% користувачів персональних комп'ютерів працюють з Microsoft Excel.
Тема «Пошук розв’язку» вивчається у межах Програми профільного вивчення інформатики (лінія «Інформаційно-комунікаційні технології», 10 клас) як складова розділу «Табличний процесор».
Під час вивчення цієї теми розглядається: • Використання вбудованого засобу «Пошук розв’язку» для розв’язування оптимізаційних задач. • Розв’язування задач на пошук екстремумів функцій однієї змінної. • Встановлення обмежень на параметри. • Встановлення параметрів пошуку розв’язку. • Побудова звітів за результатами, за стійкістю, за граничними умовами. Протягом вивчення цієї теми учні виконують практичні роботи та оформлюють презентації за результати роботи.
Повний План вивчення теми
Переглянути план впровадження пректу:
Навчальні цілі (скопіювати з Плану)
Вивчити:
• Використання вбудованого засобу «Пошук розв’язку» для розв’язування оптимізаційних задач. • Розв’язування задач на пошук екстремумів функцій однієї змінної. • Встановлення обмежень на параметри. • Встановлення параметрів пошуку розв’язку. • Побудову звітів за результатами, за стійкістю, за граничними умовами.
Опис оцінювання (скопіювати з Плану)
На початку проекту
Вчитель визначає та оцінює навчальні потреби учнів за допомогою методів З-Х-Д і Думаємо-Об’єднуємось-Ділимося, використовуючи електронну таблицю з заголовком теми, що вивчається, таблицю З-Х-Д та запитання з підказками.
Учні оцінюють рівень своєї підготовки до виконання проекту, за допомогою тестів та усних відповідей на питання за обраною темою.
Впродовж роботи над проектом
Вчитель оцінює навчальні цілі учнів за допомогою плану проекту, відслідковує прогрес у їх навчанні за допомогою чітких питань з теми, організує зворотній зв’язок за допомогою засобів Інтернету, консультацій та попереднього розгляду презентації. Учні оцінюють себе, членів групи та роботу групи цілком, даючи усні відповіді на питання за темою проекту.
Наприкінці роботи над проектом Учнями заповнюється схема З-Х-Д, виконується самооцінка роботи та захист проекту у обговоренні якого беруть участь всі учні. Проекти обговорюються та оцінюються. Кожна група пропонує виконати практичне завдання з обраної ними теми і виступає консультантом для інших учнів щодо його виконання. Групи працюють за схемою Думаємо-Об’єднуємось-Ділимося.
Наприкінці роботи учням пропонується скласти підсумковий тест з теми.
Діяльність учнів (скопіювати з Плану)
По-перше, учитель пояснює учням переваги методу проектів (використовується інформаційний буклет з даної теми).
По-друге, на початку проекту, після ознайомлення з темою роботи, проводиться опитування учнів щодо готовності до сприйняття нового матеріалу, заповнення схеми З-Х-Д, розподіл учнів на групи та вивчення психологічного мікроклімату у групі. Вивчивши підсумки анкетування виконується остаточне формування груп, кожна з яких отримує завдання для виконання й вчителем проводиться консультація щодо стратегії виконання проекту.
Отримавши завдання, учні розподіляють свої обов’язки у групі та розпочинають пошук й систематизацію потрібної інформації засобами Інтернету.
Перелік завдань:
• Пояснити використання надбудови Excel «Пошук розв'язку». Назвати елементи діалогових вікон. • Встановлення обмежень на параметри. Встановлення параметрів пошуку розв’язку. • Скласти алгоритм розв'язку системи нелінійних рівнянь. • Скласти алгоритм розв'язку транспортної задача. • Скласти алгоритм розв'язку задачі про призначення. • Скласти алгоритм розв'язку рівняння регресії. Проаналізувати функції робочого листа для рівнянь лінійної регресії. • Проаналізувати звіт про знайдені розв’язки. • Оцінити ефективність використання середовища ТП для розв’язання прикладних оптимізаційних задач.
Під час виконання завдань проекту учні мають провести власні дослідження з використанням засобів Інтернету. Таким чином розвиватися навички XXI століття, а саме:
• Вміння швидко та ефективно шукати інформацію, критично та компетентно оцінювати інформацію, вміння вірно та творчо використовувати дані для вирішення проблем. • Належне використання цифрових технологій, інструментів та/або комунікаційних мереж для доступу, управління, інтегрування, оцінювання та створення інформаційних даних для успішного функціонування в суспільстві економіки знань. • Використання комп’ютерних технологій як інструменту для спілкування, досліджень, організації, оцінювання інформації, володіння базовим розумінням етичних/правових питань, пов’язаних з доступом та використанням інформації • Вихід за межі наявної майстерності та/або вимог навчальної програми для дослідження та розширення свого власного навчального досвіду та досягнення власних навчальних цілей • Визначення навчальних завдань, виділення головних завдань та здійснення їх без зовнішнього стороннього нагляду • Ефективне використання часу та розподіл робочого навантаження • Бажання і здатність навчатися протягом всього життя
Протягом виконання проекту учні використовують засоби Інтернету для спілкування, обміну інформацією та участі у групових консультаціях. Вчителем надається список рекомендованих сайтів для виконання проекту та забезпечується оперативний контроль за діяльністю учнів під час виконання проекту, як персонально, так і з використанням сервісів Інтернету. Обов’язково проводиться консультація щодо критичного оцінювання змісту сайту та дотримання авторських прав під час виконання проекту.
Як приклад учнівської роботи розглядається презентація створена вчителем, під час обговорення якої учитель наголошує на пріоритетні напрямки роботи над проектом. Під час виконання проекту учнем систематизується навчальний матеріал з обраної теми, виконуються практичні роботи та аналізуються отримані результати. Узагальнений матеріал з теми проекту оформлюється у вигляді мультимедійної презентації, під час створення якої учителем виконується попередній огляд ескізної презентації та вносяться корективи стосовно її змісту.
По завершенню роботи над проектом, учнями заповнюється схема З-Х-Д, виконується самооцінка роботи та захист проекту у обговоренні якого беруть участь всі учні. Проекти обговорюються та оцінюються. Кожна група пропонує виконати практичне завдання з обраної ними теми і виступає консультантом для інших учнів щодо його виконання. Групи працюють за схемою Думаємо-Об’єднуємось-Ділимося. Після завершення роботи останньої групи, матеріал згруповується у загальну презентацію з теми, до неї додаються приклади розв’язків завдань та додаткові матеріали.
Наприкінці учням пропонується скласти підсумковий тест з теми та заповнити бланки рефлексії.
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Олена Войтович
Фах, навчальний предмет
Викладач інформатики
Навчальний заклад
Навчально-виховний комплекс «Інформатико-математичний ліцей – загальноосвітня школа І-ІІ ступенів»
Місто\село, район, область
місто Дзержинськ
Контактні дані
e-mail: dznets@gmail.com
Відомості про тренінг
Дати проведення тренінгу
05.06.2012 - 09.06.2012 р.
Місце проведення тренінгу
місто Донецьк
Тренери
Давидов Антон Васильович