Інформатика для молодших школярів

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук


Назва навчальної теми

ІНФОРМАТИКА ДЛЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети

Інформатика, ІКТ, позашкільна освіта (гурткова робота "Культура мови та спілкування")

Вік учнів, клас

1-4 класи, 6-10 років

Стислий опис проекту

Ідея створення проекту «Інформатика для молодших школярів» виникла в зв'язку із широким упровадженням комп'ютерної техніки в систему шкільної освіти. Сьогоднішній школяр повинен уміти користуватися комп'ютером так само вільно і легко, як користується авторучкою, олівцем і лінійкою. Тому вивчення основ інформатики повинне починатися в молодшому шкільному віці. Курс «Інформатика для молодших школярів» розрахований на молодших школярів, учнів 1-4 класів. Він передбачає й оволодіння практичними навичками роботи за комп'ютером, і розвиток логічного й алгоритмічного стилю мислення, що буде сприяти більш повному й ефективному оволодінню ІТ. Цей проект спрямований на розвиток внутрішнього світу молодшого школяра, його свідомості, системи знань переживань, прагнень; збагачення досвіду дитини, зв’язок з практичним, повсякденним життям, навчання ставитися до себе, як до неповторної особистості, що займає певне місце в родині, суспільстві. Проект є комплексом навчально-розвивальних ігрових програм для дітей молодшого шкільного віку. В його основу авторами закладено чотири змістові лінії: - формування уявлення про можливості та сфери застосування комп’ютера, ознайомлення з технікою безпеки під час роботи з комп’ютером та у комп’ютерному класі; формування елементарних необхідних навичок роботи з мишею та клавіатурою; - розвиток загальних здібностей дитини: логічне мислення, просторова уява, увага, кмітливість, зорова і слухова пам’ять, креативність; - підтримка навчальних предметів: математика, українська та англійська мова, «Я і Україна», основи здоров’я, логіка, музика; - алгоритміка: формування уявлення про алгоритми, розвиток алгоритмічного мислення. Головна мета проекту - застосування комп’ютера в молодших класах повинна носити світоглядний, загальнокультурний характер, бути спрямованою на розвиток логічного мислення та особистості дитини взагалі, формування основ комп’ютерної грамотності в учнів.

План вивчення теми

ПЛАН ВИВЧЕННЯ ТЕМИ

Оцінювання

Мій план оцінювання передбачає оцінити все, що записане в розділах Плану щодо стандартів та програм та в навчальних цілях. Інструменти оцінювання, зазначені в моєму плані, чітко та ґрунтовно виявляють рівень розвитку мислення вищих рівнів та навичок 21 століття, які зазначені у цій навчальній темі. Усі види оцінювання в моєму плані сконцентровані на потребах учнів; оцінювання здійснюється впродовж всього вивчення теми; методи оцінювання забезпечують отримання дійсних і надійних даних для того, щоб сприяти поліпшенню мого викладання та навчання учнів. Формальне (з виставленням оцінок) та неформальне оцінювання; оцінювання вчителем, однолітками та само оцінювання передбачені упродовж всього навчання за темою з метою:

• Виявлення навчальних потреб учнів,

• Заохочення до само спрямованості у навчанні

• Набуття навичок співробітництва

• Відстеження прогресу у навчанні

• Перевірки розуміння і засвоєння матеріалу

Заохочення учнів до мета пізнання (знання про своє мислення) Інструменти для оцінювання кінцевого продукту або його демонстрації включають:

• Критерії засвоєння змісту

• Критерії оцінювання навичок мислення вищих рівнів;

• Чітко виписані специфічні критерії, які визначають рівень якості;

• Критерії, які можуть застосовуватися моїми учнями для порівняння фактичних результатів їх роботи з очікуваними, а також слугують для оцінювання мною кінцевого продукту.

Мій інструментарій для оцінювання кінцевого продукту обґрунтовано віддає перевагу змістові порівняно з організацією, структурою та графічними елементами.

ПЛАН ОЦІНЮВАННЯ

Діяльність учнів та вчителя

ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ ТА ВЧИТЕЛІВ

Діяльність вчителя Для профілактики зорового стомлення на уроках необхідно дотримуватись певних рекомендацій:

- оптимальна тривалість безперервного заняття на комп'ютері для дітей 6-річного віку – 8 - 10 хв, 7 - 10-річних – 10 - 15 хв, не більше чотирьох разів на тиждень.

з метою профілактики зорового стомлення дітей після роботи на персональних комп’ютерах рекомендується проводити комплекс вправ для очей, які виконуються сидячи або стоячи, відвернувшись від монітора з максимальною амплітудою руху очей. Для зацікавлення ці вправи потрібно проводити в ігровій формі.

Головне, дотримуватись принципу "не нашкодь”, тобто, вчасно запобігати можливому надмірному стомленню. Як сказав В.Сухомлинський "Першочерговою місією вчителя є збереження здоров’я дітей”. Не забуваємо про це і зараз – у добу комп’ютеризації. Комп’ютер цінний помічник, але він може стати й шкідливим сусідом.

Сучасні комп’ютерні програми дають можливість продемонструвати яскраву наочність, запропонувати різні цікаві динамічні види роботи, виявити рівень знань та умінь учнів.

При використанні комп’ютерної техніки на уроках слід враховувати якість навчальних комп’ютерних програм. Вони повинні відповідати таким вимогам:

- бути цікавими і доступними для дітей, викликати у них позитивні емоції;

- будити їх уяву та фантазію;

- формувати алгоритмічне, логічне мислення;

- розвивати творчі здібності;

- вчити працювати з комп’ютером (клавіатурою, мишею);

- відповідати віковим особливостям дітей;

- дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог.

Багато можливостей для розвитку логічного та алгоритмічного мислення дає цей проект , який відповідає вищезгаданим вимогам. Вчителі-практики доводять, що використання комп’ютера в навчальній діяльності учнів сприяє розвитку розумових здібностей, пам’яті, просторової уяви, уваги, моторики, творчого нестандартного мислення, підвищує інтерес до навчання, створює гарний настрій. Цей проект спрямований на розвиток внутрішнього світу молодшого школяра, його свідомості, системи знань переживань, прагнень; збагачення досвіду дитини, зв’язок з практичним, повсякденним життям, навчання ставитися до себе, як до неповторної особистості, що займає певне місце в родині, суспільстві. Курс «Інформатика для молодших школярів » є комплексом навчально-розвивальних ігрових програм для дітей молодшого шкільного віку. В його основу авторами закладено чотири змістові лінії:

- формування уявлення про можливості та сфери застосування комп’ютера, ознайомлення з технікою безпеки під час роботи з комп’ютером та у комп’ютерному класі; формування елементарних необхідних навичок роботи з мишею та клавіатурою; - розвиток загальних здібностей дитини: логічне мислення, просторова уява, увага, кмітливість, зорова і слухова пам’ять, креативність; - підтримка навчальних предметів: математика, українська та англійська мова, «Я і Україна», основи здоров’я, логіка, музика; - алгоритміка: формування уявлення про алгоритми, розвиток алгоритмічного мислення. Виконуючи завдання програми, учні розділяють поставлену задачу на частини, збирають з частин ціле; складають алгоритм розв’язання; розвивають вміння міркувати за схемою «якщо…, то…», аналізувати ситуацію, передбачати можливі наслідки дії; моделюють такий перебіг подій, що приведе до бажаного результату; удосконалюють уміння висловлюватися у рамках певної системи термінів; вчаться зосереджуватись на поставленій задачі, точно та акуратно реалізовувати задану послідовність дій.

У своїй діяльності вчителі використовують низку комп’ютерних програм:

- навчально-інформуючі: енциклопедії, електронні підручники, кінофільми; - контролюючо-тестові програми, зокрема «Тест - 2002»; - графічний редактор Paint; (Робота з графічним редактором Paint сприяє розвитку просторової уяви дітей, моторику, координацію рухів, увагу. Крім того, забезпечуються міжпредметні зв’язки з математикою, природознавством, образотворчим мистецтвом. ) - програма презентацій PowerPoint; - навчально-ігрові програми: «Сили природи», «Сходинки до інформатики». - Електронний конструктор (ЕЛКОН) – курс «Конструювання на комп’ютері» для учнів 1-4 класів, який є інтегрованим на рівні змісту навчання і має на меті - формування в молодших школярів стійкого інтересу до навчання. Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі сприяє підвищенню його ефективності, всебічному і гармонійному розвитку особистості учнів, розкриттю їх талантів, суттєво впливає на зміст, форми, методи і засоби навчання. Вдало підібрані комп’ютерні програми забезпечують розвиток творчих здібностей, стимулюють пізнавальну активність, емоційну сферу та інтелектуальні почуття школярів. При цьому підвищується працездатність учнів, зацікавленість їх різними видами діяльності, поліпшується просторова уява, пам’ять, логічне мислення, розширюється їх світогляд. Тому комп’ютер має великі можливості вдосконалення навчально-виховного процесу.

Соціальне замовлення суспільства полягає в тому, щоб, насамперед,забезпечити мовленнєвий розвиток особистості і навчити їх вільно спілкуватися в різних ситуаціях. Саме в шкільні роки здійснюється процес соціалізації учнів, вони адаптуються до тих видів і форм діяльності, в яких їм доведеться брати участь у дорослому житті. І цей процес відбуватиметься лише за умов комунікативно діяльнісного підходу до навчання.

Комунікативні вправи виконують декілька функцій:

- навчальну - розвиток уміння сприймати інформацію; - релаксаційну - усунення емоційного напруження, створення сприятливої атмосфери на уроках; - розвивальну - гармонійний розвиток особистих якостей для активізації резервних можливостей; - виховну - психотренінг і психокорекція поведінки в ігрових моделей життєвих ситуацій. Комунікативна діяльність допомагає зробити клас інтегрованою групою, де учні почуваються впевнено, висловлюючи свої погляди та думки, а також заохочують товаришів до співпраці. У результаті складається стимулююча, творча атмосфера. Одним із видів комунікативної діяльності є „розминка". Вона впроваджується для того, щоб: - фізично об’єднати учнів; - заохотити їх спілкування один з одним; - встановити довірливі стосунки між дітьми.

Комунікативна діяльність „розминка" є одним з прийомів формування життєвої, ролевої компетентності школярів. Саме ці прийоми формують уміння, здатність розв’язувати життєві проблеми. „Розминки" виконують завдання фізичного розвантаження. Процес проведення деяких із них передбачає достатню рухливість. Останнім часом через бурхливі соціальні зміни число невротизованих дітей зросло. Систематичне впровадження розминок на уроках допоможе у спілкуванні сором’язливим дітям, таким, які виявляють агресивність, дітям з мовними та іншими вадами. Кожна „розминка"обов’язково обмежується в часі (1-3 хв.). Комунікативна змістовна лінія має реалізовуватися на всіх уроках початкової школи.

Психологічна налаштованість

1. «Спіймай мій настрій» Дітям пропонується працювати в парі і домовитися, хто почне дії першим. Діти виконують дії, які називає вчитель: - Посміхніться, «змініть» посмішку зі свого обличчя долонькою і «киньте» своєму сусідові. «Спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя. - Зобразіть на обличчі ще якусь емоцію, «подаруйте» її своєму товаришеві. 2. «Тренуємо свої емоції». Дітям пропонується: - насупитися, як сердита людина, осіння хмара; - посміхнутись, як кіт на сонці, як саме сонечко; - сердитися, як два барани на мосту; - злякатися, як дитина, що загубилася; - вмоститись, як тато після роботи; - показати, як лялька сердиться, дивується,плаче, радіє.

Особистий щоденник

1 ."Закінчи речення" Учням пропонується по черзі закінчити речення • Я мрію.. • Я вірю.. • Я прагну.. • Я люблю.. • Я турбуюсь.. • Про мене турбуються.. • У мене вірять.. • Я сподіваюсь.. • У майбутньому я хочу.. • Я стараюсь.. • Мені сумно, якщо.. • Я радію, якщо.. • Я не люблю, якщо.. • Мені соромно, якщо.. • Мені цікаво, коли.. • Мені боляче, коли..

Співбесідники

1. «Через скло» Дітям пропонується сказати щось одне одному жестами, уявивши, що вони відокремлені одне від одного склом, через яке не проникають звуки. Теми для діалогів через скло учитель спочатку пропонує сам, а потім учні обирають вже самі. Наприклад: 1. Попросіть принести склянку води, бо ви дуже хочете пити; 2. Ви забули надіти шапку, а на вулиці дуже холодно. Попросіть її принести. 3. Повідомте співбесіднику, що його кличуть до телефону. 2. «Скажи швидко» Завдання: відгадати слово за його тлумаченням, сказати швидко відповідь. • Приміщення в якому навчаються діти. • Учень, який стежить за порядком у класі під час перерви. • Класи, в яких вчаться діти з 6 до 9 років. • Книжка, за якою діти навчаються читати. • Вода, що замерзла і затверділа. • Інструмент, за допомогою якого креслять відрізки. 2. «Потяг» Перший учень називає слово - це потяг, другий додає слово (вагончик) і пояснює, як воно пов’язане з першим, оформивши думку реченням. 1. Школа - учні (учні навчаються в школі.) - портфель (у кожного школяра є портфель.) - олівець (олівець лежить в портфелі.) - дерево (олівець зроблений з дерева) Цю гру потяг можна використати і з навчальними цілями на уроках математики, українській мові та інших. Математика: цифра - число - доданок - сума -периметр. 3. «Добре – погано» Діти у простій формі пізнають закони діалектики. Ця вправа навчає бачити протиріччя в предметах, явищах. Клас ділиться на 2 групи – «Добре», «Погано». Наприклад: дощ. «Добре» - пішов дощ, ознака весни, змиває пил з вулиці,що почне рости травичка. «Погано» - що він холодний, розмокне земля, не підеш на прогулянку. 4. «Скажи по – іншому» Вчитель каже речення. Діти повинні передати його зміст іншими словами. Наприклад, Іванко добре попрацював на уроках. Дитина і довкілля 1. «Що?Де? Коли?» Учитель загадує предмет на певну букву. Що це за предмет?

  • Це те, що находиться в класі.

-Так.

  • Цей предмет.... кольору? -Ні.
  • Чи використовують цей предмет для... -Ні.

• Це не тварина? -Ні. 2. «Уявимо собі» Уявимо собі і покажемо, як: - закипить і кипить чайник; - наливаємо і п’ємо гарячий чай; - чистимо картоплю; - перемо і прасуємо білизну; - рубаємо дрова; - пришиваємо ґудзики; - працює пилосос; - забиваємо цвях; - ви попали під дощ.

Отже, ІКТ компетентність — це вища здатність, яка дає змогу розв’язувати проблеми, що виникають у різних ситуаціях. Вміння орієнтуватись у будь - яких ситуаціях допоможе дитині підготуватися до життя в сучасному суспільстві.

Діяльність учнів Самостійні роботи (для контролю за рівнем знань, умінь і навичок, формування активної, самостійної, творчої, практичної діяльності на уроках використовують письмові, усні форми контролю, диктанти, тестові завдання, різнорівневі роботи, контрольні роботи, фронтальний опитування, вікторини, комп'ютерні практикуми, творчі завдання, проекти, ділові ігри, олімпіади. • Розвиток особистісного потенціалу: інтелектуального, творчого, пізнавального. • Формування інформаційної компетентності . • Самореалізація через участь в інтелектуальних, творчих конкурсах, олімпіадах

Відомості про автора

Ім'я, прізвище

Ольга Кубарич

Фах, навчальний предмет

керівник гуртка, методист з ІКТ

Навчальний заклад

ЛБТДЮ та МНМЦ

Місто

Миколаїв

Контактні дані

kybaruch@ukr.net

Відомості про тренінг

Дати проведення тренінгу

17.06-21.06.2013 ( І сесія)

30.09- 04.10.2013 ( ІІ сесія)

Місце проведення тренінгу

Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

Тренери

Веліховська Алла Борисівна