Інтернет для першокласників
Зміст
Назва навчальної теми
ІКТ для учнів початкових класів
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Інформатика, технології, гурткова робота (позашкільна освіта)
Вік учнів, клас
1-4 класи
Стислий опис проекту
Цей проект призначений для вчителів і керівників гуртків, які викладають у 1 – 4 класах. При його вивченні учні оволодівають основними навичками роботи з комп'ютером, знайомляться з його можливостями, розвивають логічне мислення, шляхом роботи з навчальними програмами одержують комп'ютерну підтримку знань та навичок, набутих на інших уроках, навчаються використовувати комп'ютер для складання текстів та малювання, знайомляться з поняттям алгоритму, основними алгоритмічними структурами та навчаються складати алгоритми різних дій, розвивають свої творчі здібності.
Інформатика формування інформаційної та алгоритмічної культури ; формування уявлення про комп'ютер як універсальному пристрої обробки інформації; розвиток основних навичок і вмінь використання комп'ютерних пристроїв ; розвиток алгоритмічного мислення , необхідного для професійної діяльності в сучасному суспільстві; розвиток умінь скласти і записати алгоритм для конкретного виконавця ; формування знань про алгоритмічних конструкціях , логічних значеннях та операціях ; знайомство з однією з мов програмування і основними алгоритмічними структурами - лінійної , умовною і циклічної ; формування навичок і вмінь безпечного і доцільного поведінки при роботі з комп'ютерними програмами і в Інтернеті , вміння дотримуватися норм інформаційної етики і права .
Технологія розвиток інноваційної творчої діяльності учнів у процесі вирішення прикладних навчальних завдань ; активне використання знань , отриманих при вивченні інших навчальних предметів , і сформованих універсальних навчальних дій ; вдосконалення умінь виконання навчально -дослідної та проектної діяльності;
План вивчення тем
Цілі,задачі, оцінювання:
• ознайомити учнів з початковими уявленнями про інформаційну картину світу, інформацію та інформаційні процеси, які сприятимуть засвоєнню основних понять у базовому курсі інформатики і формуванню алгоритмічного та логічного мислення.
• сформувати навички і вміння використовувати комп'ютерну техніку як інструмент для роботи з інформацією у навчальній діяльності та повсякденному житті.
• розвивати пізнавальний інтерес, інтелектуальні і творчі здібності учнів;
• виховувати самостійність і охайність при розв'язуванні завдань різного типу.
Інформатика повинна стати загальноосвітньою галуззю і навчання її в загально¬освітній школі варто починати у початковій школі. Комп’ютерні технології підвищують мотивацію дітей молодшого віку до навчання, позитивно впливають на їхні інтелектуальні здібності та соціальний розвиток. Вивчення початкового курсу інформатики варто починати з 2 го класу, оскільки вікові особливості першокласників, зміна їх основного виду діяльності (з ігрової на навчальну), адаптація першокласників до навчання в школі не дають змогу повноцінно залучати комп’ютер до навчально-пізнавальної діяльності. Найбільш доцільним і дидактично виправданим бачиться навчання інфор¬матики за рахунок варіативної частини навчального плану.
Проект передбачає такі напрямки роботи учнів:
• Перший напрямок – знайомство з комп’ютером та його можливостями, з власти-востями інформації та інформаційних процесів, з об’єктами навколишнього світу.
• Другий напрямок – розвивальний. Учням пропонуються задачі, для розв’язання яких треба нестандартно мислити, знаходити аналогію, виявляти закономірності, знаходити відпо-віді на цікаві питання, складати алгоритми для виконавців.
• Третій напрямок – практичний. У цьому напрямку учні повинні здобути навички роботи з клавіатурою, мишею, запуску потрібних програм, вміти набирати нескладні тексти, ство¬рювати малюнки тощо. Курс розрахований на підтримку знань, умінь i навичок з основних шкільних предметів шляхом роботи з різноманітними навчальними, навчально-контролюючими та розвиваючими програмами. Після вивчення курсу учень має отримати сукупність навичок, понять і уявлень, які необхідні для формування логічного і алгоритмічного мислення.
Вивчення курсу передбачає оволодіння основними навичками роботи з комп’ютером, розвиток мислення, уваги. Логічні вправи формують вміння виявляти закономірності, класифікувати об’єкти за ознаками, працювати з множинами. Програма передбачає резерв часу, який можна використати для проведення інтелектуальних конкурсів та творчих змагань в кінці кожного семестру або навчального року. Контроль знань здійснюється за допомогою так званих зупинок, де у вигляді питань, тестів і малюнків пропонується перевірка навчальних досягнень учня з вивченої теми.
Діяльність учнів та вчителя
I.Підготовчий етап
діяльність вчителя
Визначення цілей. Розробка запитань. Планування оцінювання. Розробка завдань.
діяльність учнів
Знайомство з презентацією. Мозковий штурм.Постановка проблемних питань, висування гіпотез, складання плану дій, графіка роботи. Розподіл по групах.
II. Основний етап
діяльність вчителя
Консультування. Допомога. Спостереження вчителя.
діяльність учнів
Знайомство з презентацією. Мозковий штурм. Постановка проблемних питань, складання плану дій, графіка роботи. Розподіл по групах.
III. Заключний етап
діяльність вчителя
Проведення конкурсу виконаних робіт
діяльність учнів
Заповнення оціночних аркушів. Подання презентацій та конкурсних робіт.
Першу половину уроку учні працюють без комп’ютера, знайомляться з презентаціями, виконують вправи на розвиток уяви, уваги, логічного мислення, творчих здібностей тощо. За комп’ютером передбачається робота учнів до 15 хв. Для практичної роботи можна вибирати програми з наявного у школі навчального програмного забезпечення. Учні знайомляться з програмами роботи з текстами і малюнками, працюють з розвивальними і навчальними програмами.
Відомості про автора
Ольга Кубарич
методист з ІКТ, МНМЦ та керівник гуртка, ЛБДТЮ м. Миколаєва
Миколаївський науково-методичний центр та Ленінський Будинок творчості та юнацтва
місто Миколаїв
Контактні дані
kybaruch@ukr.net