Інновації у вихованні підростаючого покоління
Державним стандартом початкової загальної освіти, який впроваджується з першого вересня 2012 н.р., визначено приоритетні завдання сучасної початкової освіти: - вчити навчатися – виробляти вміння оволодівати та застосовувати найрізноманітнішу інформацію; - вчити працювати – оволодівати навичками, уміннями та способами діяльності, виробляти вміння знаходити вихід, приймати рішення, співпрацювати, ефективно виконувати свої обов’язки ; - вчити співіснувати – будувати стосунки: робочі, дружні, сімейні; - вчити жити – бачити особистий сенс життя, бути відповідальним за себе, прагнути духовно зростати, бути громадянином.
Вирішення цих завдань потребує оновлення змісту і організації навчання в початковій школі, відповідності вимогам сучасного життя, суспільним і особистим потребам.
Новації – це якісно нові введення в усталену систему. Інноваційність – важлива ознака сучасної освіти. Освіта змінюється за змістом, формами, методами, реагує на зміни у суспільстві, враховує світові тенденції. Освітні інновації - результат творчого пошуку вчителів і науковців: нові ідеї, технології, підходи, методики навчання, а також окремі елементи навчально – виховного процесу. «Розвиток життєвої компетентності особистості школяра шляхом забезпечення якісної освіти та впровадження інноваційних технологій у навчанні і вихованні» - науково - методична проблема, яка є актуальною на сучасному етапі. Нові підходи в організації навчальній діяльності дають змогу ефективно вирішувати завдання творчого розвитку особистості молодшого школяра, підготовки учнів до майбутнього дорослого життя, формування вміння і бажання вчитися, використовувати набутті знання в майбутньому.
Вирішення науково – методичної проблеми потребує поетапної організації роботи: теоретичної підготовки з означеного питання, визначення шляхів реалізації поставлених завдань, творчої співпраці адміністрації, вчителів, учнів, батьків у ході реалізації плану роботи, аналіз і узагальнення отриманих результатів, презентація досвіду. В початковій школі можна зробити акцент на організації інноваційної діяльності вчителів шляхом впровадження окремих елементів інноваційних педагогічних технологій у практику навчання й виховання учнів. Інноваційною діяльністю вчителів початкових класів керуює заступник директора з навчально – виховної роботи. Активну допомогу в роботі вчителів надає шкільний психолог, методичні об’єднання вчителів – предметників, методисти управління освіти.
На сучасному етапі оновлення системи освіти передбачається співіснування традиційної і інноваційної моделі організації навчально – виховного процесу в початкових класах, а саме поєднання творчого досвіду вчителів, досконале володіння класичною методикою із впровадженням новацій: сучасних педагогічних технологій, елементів технологій, варіативних курсів, авторських програм, нестандартних підходів в організаціїї навчання й виховання учняв, організації експериментальної роботи.
Інноваційне навчання ґрунтується на компетентністному підході: формує, виховує і розвиває найважливіші компетенції учня для успішного життя, особистісного росту, духовного і фізичного зростання.
Освітня інноваційна діяльність формує новий світогляд і самого педагога, дає можливість йдти в ногу з часом, не розгубитися в потоці інформації, особистісному та професійному зростанню. Відомий американський підприємець Фред Сміт підкреслив важливість змін в суспільної діяльності на сучасному етапі: «Вам невідмінно придеться проводити інновації, якщо перед вами буде стояти питання виживання».
Інноваційні технології навчання в початковій школі описані в науково – методичній літературі достатньо. Особливість сучасної освіти полягає в тому, що творчі вчителі на практиці поєднують дуже результативно класичну методику з елементами педагогічних новацій.
Підготовча робота адміністрації щодо впровадження інновацій в систему роботи вчителів початкових класів - важливий етап, який передбачає: опрацювання педагогічної літератури, навчання педагогів у період курсової перепідготовки, залучення вчителів до участи у науково – методичних заходах, проведення відкритих уроків, майстер – класів, підготовка семінарів, педагогічних читань, вивчення можливостей і потреб учнівських колективів, аналіз готовності вчителів до змін.
Готовність вчителів до змін – це здатність педагога до самопізнання і саморозвитку як творчої особистості, виявлення бажання оновлювати і удосконалювати напрацьовані знання, уміння і навички, досягти бажаного рівня професійної компетентності. Саме творчий вчитель здатний займатися самовдосконаленням, усвідомленням своїх позитивних і негативних сторін. Аналіз психологічних досліджень готовності вчителів початкових класів до інноваційної діяльності показує, що більшість вчителів вважають, що потрібні зміни в організації навчальної і позаурочної діяльності учнів. Інноваційна діяльність, на думку вчителів, важлива насамперед педагогу, тому що стимулює до самопізнання, творчості, сприяє професійному зростанню, виявляє власні таланти. Але проблема полягає в відсутності знань, алгоритму впровадження інновацій, невпевненості у власних силах, небажання змінювати відпрацьовані роками підходи в організації навчального процесу.
Після проведення підготовчої роботи вчителі обирають напрямки інноваційної діяльності, наприклад: «Інтеграція навчального матеріалу для формування системного мислення, розвитку пізнавальної активності учнів».
- «Розвиток творчої особистості молодшого школяра на основі розвивального навчання».
- «Проведенні нестандартних уроків, як основного поняття інноваційних технологій навчання».
- «Впровадження елементів технології «Створення ситуації успіху» задля пробудження розумової активності учнів» - технологія, спрямована на формування однієї з найцінніших якостей людини – стійкості у боротьбі із труднощами, виховання працелюбності і впевненості у власних силах молодших школярів.
- «Творча математика» - розвиток логічного мислення, просторової уяви, творчого підходу у вивченні математики».
- «Впровадження елементів здоров’язберігаючого навчання в початкових класах». Робота з даного питання передбачає проведення низки цікавих методичних та позакласних заходів: показ здоров’язберігаючих методів і прийомів навчання на відкритих уроках, розробка комплексу оздоровчих вправ, організація роботи класного клубу „ Нехворійко”, проведення тижня нестандартних уроків на тему збереження здоров’я.
Впровадження нових методів, елементів сучасних технологій навчання потребує від вчителя дастатньо часу, самостійності і бажання вдосконалювати і поповнювати знання з обраного напрямку роботи. Головною метою діяльності керівництва школи повинно стати створення належних умов, за яких відбудеться особистісне зростання вчителя, з’являться мотиви для початку інноваційної діяльності. Адміністратор планує внутрішньошкільний контроль так, що б дати змогу розвиватися вчителю в повній мірі. Надмірно жорсткій контроль може стати перешкодою в діяльності вчителя - новатора.
В кінці навчального року проводиться творчій звіт вчителів з досвіду роботи, рейтингова атестація класів з навчальних предметів. Результати роботи обговорюються на педагогічній раді школи, доводяться до відома учнів та батьків. Інноваційна діяльність вчителя може включати: розробку нових методик, прийомів, засобів, методів навчання і виховання, впровадження авторських програм, курсів, апробацію нових підручників тощо.
Отже, можна зробити висновок, що освітня інноваційна діяльність в початковій школі закладає основи інноваційної діяльності учнів в майбутньому. Саме вчитель - новатор формує розвинену особистість, яка використовує набуті знання і вміє самостійно їх поповнювати , конкурентноспроможну в будь – якій сфері суспільного життя, відповідальну, здатну в ідеалі досягти найголовнішої мети життя людини – щастя.