Утворення та вживання Present Perfect та Present Simple Tenses
Утворення та вживання Present Perfect та Present Simple Tenses.
Учні часто допускають помилки, вживаючи Present Perfect замість PastSimple і навпаки, через те, що обидві часові форми виражають минулу дію, яка закінчилася до певного моменту в теперішньому часі, і відповідають в українській мові минулому часу дієслова доконаного виду. Однак PresentPerfect і Past Simple корінним чином відрізняються один від одного. Past Simple виражає дію, яка закінчилася в минулому і констатує факт того, що дія відбулася. Тому Past Simple вживається, коли мова йдеться про події, які мали місце в минулому, або в розмові, яка йдеться про минулі події. А Present Perfect хоч і виражає дію, яка вже закінчилася, але вона тісно пов’язана з теперішнім часом, оскільки її результат має безпосередньо пряме відношення до теперішніх подій. Саме тому Present Perfect вживається не в розповідних реченнях, а під час розмови чи повідомлень, так як в них йдеться мова про якісь речі чи події, що мають відношення до теперішнього часу. Вибір між Present Perfect і Past Simple залежить від того, чи минула подія має часову приналежність, чи ні. Але крім цих основних відмінностей між даними часовими формами є і багато інших характерних рис та особливостей вживання їх у мовленні, які будуть розглянуті далі.
Утворення та вживання Present Perfect Tense.
Згідно правил, для утворення речень у Present Perfect Tense, нам необхідні допоміжні дієслова have/has, а смислове дієслово ми ставимо в V3/(V-ed). Слід пам’ятати, що всі англійські дієслова діляться на правильні та неправильні. Для утворення Present Perfect Tense до правильних дієслів додається закінчення –ed, а неправильні мають особливу форму Past Participle, яку необхідно вивчити (3-тя колонка таблиці неправильних дієслів). З підметом в 3-й особі однини (he, she, it) ми використовуємо допоміжне дієслово has, а з усіма іншими (I, you, we, they) – have. Заперечення утворюється за допомогою частки not, яка ставиться після допоміжного дієслова. А в питанні have/has міняється місцями з підметом. Як і будь-який інший час в англійській мові, Present Perfect Tenseвиражає дію, але особливість її в тому, що дія вже виконалась і ми бачимо її результат, тобто те, до чого ця подія призвела. В даному випадку ми не загострюємо увагу на тому, коли відбулася подія, нам це не цікаво і не важливо знати. Тобто вживання Present Perfect можливе тільки тоді, коли не уточнюється конкретний час в минулому. Наприклад: I can’t walk. I think I have sprained my ankle. – Я не можу йти. Думаю, я вивихнув щиколотку. (Нас не цікавить, коли вивихнув, як вивихнув, але бачимо результат – не можу йти). Have you found the place on the map? – Ти вже знайшов це місце на карті? (Нас не цікавить скільки часу шукав, коли почав, але ми хочемо дізнатися про результат – знайшов чи ні). Звичайно, це основна характеристика або, як її ще називають, функція. Теперішній доконаний час має декілька випадків вживання. Всі події можуть бути поділені на закінчені та незакінчені. 1. Дія, що закінчилася в минулому (маркери часу: already, yet, still,recently, just, lately). - Якщо ситуація закінчилася тільки що (перед моментом розмови), чи раніше, і вона пов’язана з теперішнім часом, то результат вам важливий, цікавий і необхідний для продовження розмови. Точний момент, коли подія відбулася не вказується. Наприклад: He has already published your article in a local paper. – Він вже надрукував вашу статтю в місцевій газеті. - Щоб підкреслити дію, що повторюється зі словами severaltimes, twice. Наприклад: My friends went to England again. They have been there several times. – Мої друзі поїхали до Англії знову. Вони були там вже декілька раз. 2. Дія, що не закінчилася в минулому (маркери часу: this week, this year, today, this morning, since, for, never, ever). - Якщо ми хочемо підкреслити великий відрізок часу, в якому подія, що нас цікавить, не закінчилася. Наприклад: He has written two books this year. – Він написав дві книги в цьому році. (Рік ще не закінчився). - Зі словом since, яке вказує на останній раз до якоїсь події (розмови). Наприклад: She has been of work since the accident. – Вона не працює з тих пір, як потрапила в аварію. - З обставинами ever, never, all my life, so far – які підкреслюють невизначений період часу.
Прислівники, обставини чи маркери часу (сигнальні слова) в Present Perfect.
Правила для Present Perfect на цьому не закінчуються. Ще треба приділити увагу таким словам (маркерам часу), як: since, for, just, ever, never,already, yet. Отже: - since, for – дуже близькі за значенням, але вживаються у різних випадках. Since (з (якогось часу)) використовується, як відправна точка , коли останній раз відбулася подія. For (на протязі (якогось періоду часу)) використовується для того, щоб вказати скільки відбувалася подія, всю її тривалість. Since 8 o’clock, since 1987, since Christmas; for hours, for a week, for ages, for a long time. - Just – на українську мову перекладається як «тільки що» або «щойно». Воно не вказує коли саме подія трапилася. - Ever (колись), never (ніколи), already (вже), yet (ще) - вживається в заперечних реченнях.
Утворення та вживання Past Simple (Indefinite) Tense.
Виразити минулий час в англійській мові можна різними способами, але кожен із них має свої закономірності. Одним із самих поширених часів є PastSimple. Тут дуже легко провести паралель з українською мовою. Все, що ми звикли відносити до минулого, виражається через Past Simple (Indefinite).Саме тому його називають простим часом, оскільки він передає звичайні події та одиничні факти з життя та вживається у випадку конкретизації часу в минулому. Як і в будь-якому часі англійської мови, в побудові речень важливу роль відіграють смислове дієслово та допоміжне дієслово. В стверджувальному реченні смислове дієслово приймає або закінчення V–ed(якщо дієслово правильне), або ставиться у другу форму дієслова V2 (друга колонка таблиці неправильних дієслів). Щоб побудувати питальне чи заперечне речення, необхідним є допоміжне дієслово did. Але слід пам’ятати, що під час побудови питань чи заперечень, смислове дієслово ставиться у першій формі дієслова, тобто приймає форму інфінітива, але без частки to. Правила Past Simple (Indefinite) достатньо прості для розуміння та їх зовсім не багато. Отже: 1. Перш за все хочеться виокремити поодинокі факти, події, що відбулися в минулому. Таким чином ми підкреслюємо те, що ж саме відбулося і просто розповідаємо про цю подію. Сигнальними словами цього часу в цьому випадку є: ago (тому назад), last year/month/week (минулого року, місяця, тижня),yesterday (вчора), the other day (на днях), in 1998 (в 1998 році), в питаннях з when (коли?). Наприклад: Last night my friends celebrated their anniversary. – Минулої ночі мої друзі святкували свій ювілей. There wasn’t any rain in September. – В вересні не було дощу. 2. Почергово перелічувані події в минулому - виражають хронологічний порядок подій, фактів, які відбулися в минулому одне за одним. Наприклад: The dog picked up the bone and went away. – Собака підібрала кістку і побігла. She woke up, opened the window and switched on the TV. – Вона прокинулася, відкрила вікно і ввімкнула телевізор. 3. Події, що регулярно, постійно повторюються в минулому. Сигнальними словами для цього часу в даному випадку є seldom(рідко), every week (кожноготижня), often (часто), always (завжди),usually (зазвичай). Слід зауважити, що перелічені сигнальні слова є однозначно характерними для часу Present Simple, тому поспішати, побачивши підказку не слід. Щоб не заплутатись треба дивитися з контексту речення. Завжди видно, чи подія відноситься до теперішнього часу, чи до минулого. Просто треба вдуматися в зміст самого речення. Наприклад: Every week he took his son out. – Кожного тижня він брав сина, щоб погуляти. When I was a little boy I usually went to bed at 8 o’clock. – Коли я був маленьким хлопчиком, я лягав спати о 8 годині.