Урок з природознавства: горизонт, сторони горизонту

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Тема: Горизонт. Сторони горизонту.

Мета: формувати в учнів поняття “горизонт”, “лінія горизонту”, “відкрита місцевість”, “закрита місцевість”, “основні” і проміжні сторони горизонту”; навчити їх визначати сторони горизонту; розвивати спостережливість, пам’ять, виховувати бережливе ставлення о природи.

Обладнання: картки з написом сторін горизонту, олівці, зошити.

Література: Н.С. Коваль – Л.К. Корочна Природознавство, зошит з природознавства.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Продзвенів уже дзвінок

Всіх нас кличе на урок

Лине всюди дзень – дзелень,

Всім вам, діти, добрий день.

- Сідайте, зараз у нас урок природознавства. Подивіться чи все необхідне є у вас на партах. Вам будуть потрібні зошит, ручка, підручник. Але для того, щоб ви добре запам’ятали те, що я буду вам говорити ви повинні бути спостережливими і уважними.

Підсумки спостережень

- Діти, яка настала пора доку? (осінь)

- Як змінюється висота Сонця з настанням осені? (піднімається вгору).

- Як зміна висоти сонця впливає на тривалість дня і температуру повітря? (день коротший, температура нижча).

- У які кольори осінь пофарбувала листя дерев і кущів?

- Які трав’янисті рослини ще цвітуть у вересні?

- Що ще можете сказати про зміни у природі з настанням осені?

- Розкажіть про свої спостереження за поведінкою комах, птахів та інших тварин?

- Підсумки спостережень не забудьте записати у зошити.

- Яка сьогодні погода? Температура повітря?

- Який стан неба?

- А протягом тижня, який ви спостерігали стан неба? (похмурий).

- Чи дув вітерець коли ви йшли до школи?

- А чи спостерігали ви вітер протягом тижня?

- Які були опади протягом тижня? (дощ)

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Сьогодні ми поговоримо з вами, що таке горизонт, які є сторони горизонту.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Горизонт і лінію горизонту добре видно там, де не ростуть дерева, немає високих будинків.

Отже, рівна ділянка вільна від дерев, будинків, називається відкритою. На відкритій місцевості людина бачить до 5 кілометрів навколо себе. У лісистій місцевості, у містах лінію горизонту видно погано. Таку місцевість називають закритою.

На відкритій місцевості земну поверхню навколо себе людина бачить у вигляді великого круга, у центрі якого вона стоїть. Простір землі, який ми можемо охопити оком називається горизонтом.

Слово “горизонт” означає “обмежуючий”. І справді, видима частина земної поверхні немовби обмежена лінією, по якій небо, ніби з’єднується з поверхнею Землі. Ця уявна лінія, де небо ніби сходиться із поверхнею Землі, називається лінією горизонту.

- Лінію горизонту добре видно тільки на рівному, відкритому місці. У містах і селах її закривають будинки, у лісі – дерева, в гірській місцевості – гори.

Чим вище піднімаємося вгору, тим більше розширюється горизонт. На рівному місцю людина охоплює оком навколишню місцевість до 5 км, а якщо піднятися на висоту 20 м, то горизонт розширюється до 36 км. Якщо рухатися вперед лінія горизонту віддаляється.

Отже, дійти чи доїхати до лінії горизонту неможливо.

- Горизонт має форму круга. І все що ми можемо побачити, знаходиться в горизонті.

Проблемна ситуація.

- Ми вже знаємо, що все, що ми бачимо, тобто школу, ліс, село, річку знаходиться у горизонті. Але як правильно пояснити, у якому напрямі вони знаходяться?

- Щоб правильно визначити напрям розрізняють такі сторони горизонту: північ – Пн., південь – Пд., захід – Зх., схід – Сх Це основні сторони горизонту.

Крім основних є ще проміжні сторони горизонту: між північчю і заходом буде північний захід, між північчю і сходом - північний схід, між півднем і заходом, - південний захід, між півднем і сходом – південний схід.

На малюнку чи схемі північ позначають угорі, південь – внизу, захід – ліворуч, схід – праворуч.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Фізкультхвилинка

Ми учились, ми трудились

І напевно вже стомились,

То ж давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки.

1 – підняли руки вгору,

2 – нагнулилися додолу

3 – повернулись вправо, вліво,

На 4 – раз присіли.

Похитали головою ще й

Притупнули ногою

Пальчиками поверніть

І за парти тихо сіли.

а) робота з підручником

- А зараз відкрийте свої підручники на сторінці 32 і розглянемо малюнки.

- Діти, що зображено на малюнку? Прочитайте уважно текст і дайте відповіді на запитання.

- Що називається горизонтом?

- Що таке лінія горизонту?

- Коли горизонт розширюється?

- Тепер погляньте на малюнок на сторінці 33.

- Що зображено на малюнку? (схематично сторони горизонту).

- Давайте назвемо і покажемо основні. Сторони горизонту. Запам’ятайте у якій послідовності вони розміщені.

- Яка сторона, горизонту протилежна півночі, яка – сходу?

- Назвіть і покажіть на малюнку проміжні сторони горизонту.

- Яка проміжна сторона горизонту протилежна Пн.Зх., яка Пд Зх.?

б) робота з зошитом.

- А зараз відкрийте свої зошити на сторінці 14. Прочитаймо завдання № 1 (лінія горизонту).

№ 2. Горизонтом називають простір землі, який ми можемо охопити оком.

№ 2 Лінією горизонту називають уявну лінію, де небо ніби сходиться із поверхнею землі.

№ 3 1. відкрита 2. закрита.

№ 4 –

№ 5 південь, захід, схід.

- Діти, закрийте свої зошити. Поставте руки на парту і уважно послухайте легенду і потім дасте мені відповіді на поставлені мною запитання.

Легенда

. Яким би великим не був ліс, вважали колись люди, за кожним його деревцем, кущиком, навіть травинкою обов’язково хтось доглядає . Звідси й пішли, напевно, міфи про добрих лісових німф. У грецькій міфології такою німфою була Дріада.

Іменами міфічних героїв називали диких тварин або рослини. Так дістала свою назву дуже рідкісна вічнозелена рослина, що трапляється лише в Карпатах – дріада восьмипелюсткова . Її пелюстки направлені на основні і проміжні сторони горизонту.

Розглянь квітку. Визнач, у які сторони горизонту направлені її пелюстки. Познач сторони горизонту скорочено.

ІV. Підсумок уроку.

- Діти, про що ми сьогодні говорили на уроці.

- Що таке горизонт?

- Що таке лінія горизонту?

- Які є сторони горизонту?

- Поміркуйте, чи можна побачити лінію горизонту у вигляді кола у лісі, селі, у місті.

- Назвіть основні сторони горизонту, проміжні сторони горизонту.

- Молодці. Я бачу, що ви добре засвоїли сьогоднішній матеріал.

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати статті з підручника “Горизонт”, “Сторони горизонту”.

- Урок закінчений. До побачення.