Проект «Особливості водопостачання малих міст на прикладі міста Нетішина»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Ключове питання даного міжпредметного навчального проекту:

Чому слід бережливо ставитися до своїх витоків?


Тематичні питання:

1. Звідки у місто приходить вода?

2.Який маршрут проходить вода, що приходить у наші домівки?


Змістові питання:

1. Який стан водопостачання у місті Нетішині?

2.Які особливості експлуатації діючого водозабору?

3.Як працює станція знезалізнення?

Як холодна вода «перетворюється» на гарячу?


Проект довготерміновий-4 тижні.

Навчальні предмети,з якими пов'язаний даний навчальний проект: географічне краєзнавство, рідний край, природознавство, інформатика,образотворче мистецтво,фізика,хімія. В проекті брали участь учні 5-А класу Нетішинської загальноосвітньої школи I-III ступенів №2, віком 10-11 років.

Керівник проекту: Васільчук Валентина Григорівна-вчитель географії та економіки.

Опис проекту:

Згідно Концепції проекту Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей»,схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р.,№642-р., організоване оздоровлення та відпочинок забезпечує поліпшення стану здоров'я дітей, відновлення їх життєвих сил, зайнятість у канікулярний період, запобігає їх бездоглядності, дає можливість продовжити виховний процес та розвиток творчих здібностей дітей. Незважаючи на здійснювані на державному рівні заходи, поки що не вдається забезпечити організоване оздоровлення та відпочинок усіх бажаючих (передусім соціально вразливої категорії).З метою реалізації прав дітей на оздоровлення та відпочинок у законопроекті слід передбачити:… створення сприятливих умов для реалізації соціально-педагогічних, медико-оздоровчих інноваційних проектів… Тому, маючи підтримку на державному рівні,а також розуміючи вікові особливості п’ятикласників, а саме:перехід від одного вчителя-класовода до багатьох вчителів-предметників; допитливість, рухливість,- було вирішено створити проект, який допомагав би цим учням адаптуватися в новому середовищі. Початок навчального року-ще одна нова сходинка для відкриття нового, незвіданого для учнів загальноосвітніх шкіл. А відкриття завжди супроводжуються наполегливою працею, що потребує старанності та енергії. Де ж набрати стільки енергії, щоб її вистачило на всі трудові будні? Звісно,це повноцінний літній відпочинок. А протягом навчального року емоційного забарвлення (а з ним і бажання крокувати сходинками навчального процесу) додають навчальні екскурсії, проведені в рамках програм зимового екологічного табору. Ще один важливий бік мотивації до створення проекту-це передусім навчальні компетенції учнів. Ні для кого не секрет, що такі навчальні предмети,як рідний край,географія краще вивчати за принципом: «Краще один раз побачити, ніж сім разів почути» ,адже,як сказано у відомому вислові Жан Жака Руссо : «Діти легко забувають те,що вони кажуть і те,що їм кажуть,але не те, що вони роблять і з ними роблять ».

Скільки радості, захоплення, нових вражень отримали учні 5-А класу Нетішинської зош I-III ступенів №2 від проведеної екскурсії до витоків водопостачання міста Нетішина! А щоб відбулася така екскурсія, заздалегідь було розроблено маршрут даної подорожі до найменших «дрібниць».

На початку проекту для перевірки готовності учнів до роботи в проекті, вони працюють з тестовими завданнями, переглядають демонстраційні діаграми. Щоб з'ясувати всі питання, довелось звернутися за допомогою до фахівців із санепідемстанції та побувати на станції знезалізнення питної води колективного господарства відокремленого підрозділу Хмельницької АЕС. Учасники проекту проводять теоретичний аналіз; інтерв’ювання; спостереження; бесіди з працівниками лабораторії КГ ВП ХАЕС; практично беруть участь разом із працівниками лабораторії в перевірці та відборі проб води; вивчають та узагальнюють роботу станції знезалізнення води; здійснюють аналіз документації з архіву КГ ВП ХАЕС за 2000-2007 рік. Також шукають інформацію в мережі Інтернет, в житлово-комунальному господарстві, фотографують,малюють малюнки,сканують матеріал, навчаються працювати в Power Point. Дослідники створюють мультимедійну презентацію. Вони демонструють її учням класу. Вчаться працювати в Publisher для створення Веб-сторінки. Створюють Веб-сторінку, в якій запрошують до співпраці дітей з інших регіонів України. Учні створюють публікацію. Вчаться працювати в Excel створювати стовпчикові діаграми (гістограми).

Учні об’єднуються в малі групи:

 Перша група учнів-«Витоки»- досліджує особливості роботи свердловини діючого водозабору,шукає наукову інформацію про об’єкт, а також створює презентацію в Power Point.

 Друга група учнів-«Хіміки»- шукає цікаву інформацію про принцип роботи станції знезалізнення та випускає публікацію в Publisher.

 Третя група -«Чарівники»- вивчає,як «перетворюється» холодна вода на гарячу, узагальнює матеріали пошуку та створює Веб-сайт в програмі Publisher.


Отже, в результаті проведеного дослідження розроблено маршрут навчальної екскурсії «Звідки у місто Нетішин приходить вода?» та підібрано науковий матеріал для супроводжуючої розповіді.

Також створено план - схему маршруту екскурсії; сформульовано пропозицію інформаційному центру ХАЕС щодо проведення екскурсій школярами міста. Можна стверджувати, що дане наукове дослідження має практичну спрямованість, адже розроблений маршрут уже апробований учнями шкіл міста. У дослідженні використано матеріали проведеної екскурсії учнями 5-А класу Нетішинської загальноосвітньої школи I-III ступенів №2. І, як наслідок,- захоплююча та пізнавальна екскурсія збагатила школярів знаннями про рідний край,його географію, показала практичне значення знань з природознавства, образотворчого мистецтва, фізики, хімії, допомогла формуванню бережливого ставлення до своїх витоків як у прямому, так і переносному значенні. Результативним даний проект є ще й тому, що учні придбали навички роботи з інформаційно-комунікаційними технологіями.

Головний результат-діти стали дружнішими, згуртованішими,-стали командою! Адаптація до старшої школи пройшла успішно! А для вчителя особливо важливо, коли діти із задоволенням ідуть до школи, розуміють,що отримані знання принесуть користь і їм, і їхній команді. Вогник пізнання,що з’явився в оченятах школярів під час проектної діяльності-це те важливе,необхідне і нове, що можна відмітити у ставленні до навчання. Запропоновані у дослідженні «Поради екскурсоводу» є справжнім «рецептом» проведення навчальних екскурсій. Працівники інформаційного центру ХАЕС із задоволенням взяли їх до уваги, а також і весь екскурсійний маршрут.

Результати дослідження оприлюднено 22 вересня 2008 року на базі Нетішинської зош I-III ст. №2 на науково-практичній конференції, присвяченій Дню міста, в рамках проведення Тижня географії.

Кожен повинен пам’ятати, що ніщо в природі не проходить безслідно. То ж будьмо по-справжньому розумними і бережливими, адже вода - безцінний дар природи, вона є дуже незахищеною речовиною планети. Зберегти її чистоту і якість - означає зберегти життя на Землі і забезпечити її процвітання. Щодо особистих професійних надбань у результаті проекту,то можна відмітити наступне. Це і вдосконалення навичок роботи з персональним комп’ютером, з різноманітними комп’ютерними програмами за проектною технологією... А ще-і це головне надбання-в результаті проекту з’явилося багато нових друзів в особі дітей, їх батьків, фахівців,з якими довелося працювати під час дослідження. Дорого коштує те що батьки на батьківських зборах запропонували свою практичну,економічну і технічну допомогу в організації наступних проектів та проведенні екскурсій на ті підприємства, де вони працюють. Ініціатива виходила саме від батьків: «Я можу організувати…», «Давайте проведемо…», «Давайте започаткуємо традицію…». Тобто, можна констатувати той факт, що ми стали однодумцями,небайдужими до життя, проблем, радостей наших дітей. В такій атмосфері є бажання працювати, творити,підкорювати нові вершини… А новий проект не за горами-діти вже запропонували дослідити «Куди «дівається» вода після того,як витече із крана?»,а взагалі на перспективу-дослідити цілісно екосистему міста Нетішина та його околиць.

Додаткова інформація.

Ресурси Інтернету:

http://www.uapravo.net/data/base26/ukr26930.htm

http://www.google.com.ua/search?hl=ru&q=%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD+%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D0%BE+%D0%B4%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D1%96%D0%BB%D0%BB%D1%8F+%D0%B4%D1%96%D1%82%D0%B5%D0%B9&meta=

www.nenc.gov.ua/

http://tourlib.net/books_ukr/kyfjak_3.htm

http://netishyn.osp-ua.info/index.php?ch=1&fl=passpage5