Гладуш Світлана Іванівна

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Про мене

Гладуш Світлана Іванівна, вчитель фізики та математики, вчитель І категорії, стаж 14 років

Мої блоги

Мій блог

Мій внесок

[Мої файли]

Мої закладки Урок 1/25. Тема: Лінзи. Основні лінії та точки лінзи. Мета:Формування уявлень про лінзи, оптичну силу і фокусну відстань лінз, формування початкових навичок побудови зображень у тонкій лінзі. Виховувати серйозне ставлення до навчання, наполегливість в оволодінні знаннями, уміння робити висновки, грамотність і охайність при оформленні робот в зошиті та на дошці. Розвивати пам'ять, увагу, кмітливість, абстрактне і логічне мислення; уміння працювати з креслярськими приладами. Література:Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Фізика. Астрономія. 7 – 12 класи; підручник – В.Р. Ільченко «Фізика. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів»; І.М. Гельфгаф«Усі уроки фізики. 7 клас», С.П. Кононіченко «Фізика. Навчальний посібник. 7 клас». Обладнання: лінзи розсіювальні та збиральні, набір з геометричної оптики, таблиці, ІКТ. Тип уроку:засвоєння нових знань. Хід уроку: І. Організаційний момент. ІІ. Аналіз контрольної роботи. ІІІ. Бесіда з класом. Ми щодня багато разів користуємося оптичними пристроями: окулярами, фотоапаратом, відеокамерою та іншими. У кожному з цих пристроїв використовуються лінзи. Сучасна лінза – високотехнологічний виріб. Але виготовити лінзу і спостерігати її дію може кожен. Якщо крапля води потрапить на друкований текст, то літери під нею здаються набагато більшими. Це і є найпростіша лінза. Лінзи бувають різними за формою і за своїми властивостями. ІV. Актуалізація опорних знань.  Який кут називають кутом падіння на поверхню?  Який кут називають кутом заломлення променя?  Сформулюйте закони заломлення світла?  На якому з малюнків правильно показаний хід світлового променя, що зазнав заломлення, падаючи з повітря на поверхню прозорого матеріалу?  Накресліть хід променів у склі й повітрі.


V. Вивчення нового матеріалу. Лінза – прозоре тіло, обмежене двома сферичними поверхнями. (На таблиці показати різновидність лінз, а також продемонструвати їх дію на моделі.) Лінзи, які в середині товщі, ніж біля країв, називають опуклими(збиральна, запалювальна). Бувають двоопуклі, плоскоопуклі, увігнуто опуклі лінзи. Лінзи, які в середині тонші, ніж біля країв, називаютьувігнутими(розсіювальна).Розрізняютьдвоввігнуті, плоско увігнуті, випукло увігнуті лінзи. Головна оптична вісь лінзи – пряма, що проходить через центри сферичних поверхонь лінзи. Центром лінзи – називають точку, в якій головна оптична вісь перетинає площину лінзи. (Демонстрація проходження паралельного пучка світла на наборі з геометричної оптики). Точку, в якій збираються після проходження через збиральну лінзу промені, що падають на лінзу паралельно до її головної оптичної осі, називають фокусом збиральної лінзи. Точку, в якій збираються після проходження через розсіювальну лінзу продовження промені, що падають на лінзу паралельно до її головної оптичної осі, називають фокусом розсіювальної лінзи. Фокуси лінзи позначають літерою F. Кожна лінза має два фокуси, розташовані по різні боки від неї на однаковій відстані від центра. Цю відстань називають фокусною відстанню лінзи і також позначають літерою F. Її вимірюють в метрах. Фокусну відстань розсіювальної лінзи вважають від’ємною. VІ. Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу.  Як проходить паралельний світловий пучок через двоопуклу лінзу?  Як на дотик відрізнити скляну збиральну лінзу від розсіювальної?  На таблиці серед зображених лінз вибрати збиральні (розсіювальні).  Що таке лінза?  Що називається головною оптичною віссю лінзи?  Що таке головний фокус лінзи та головна фокусна відстань?

     VІІ. Домашнє завдання: вивчити §23, повторити §11.

Мої захоплення