Portofoliul Guranda Ala

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 18:23, 24 квітня 2014, створена Pelaghia Traci (обговореннявнесок) (Информация о авторе)

Перейти до: Навігація, пошук


Proiect didactic

Clasa:

a V-a.

Disciplina

Limba şi literatura română.

Profesor:

Guranda Ala

Tema:

Implementarea tehnicilor interactive şi activ-participative în dezvoltarea competenţei de lectură la elevi.

Subiectul:

„Ce te legeni, codrule?” de M. Eminescu. Explorarea şi interpretarea textului.

Disciplina de bază și alte disciplini

Limba și literatura română și arta plastică

Antet

Tipul lecţiei: De formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor.
Competenţa: Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare, în diferite situaţii de comunicare orală şi scrisă.
Subcompenţa:
 Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.
 Identificarea fenomenelor şi a unităţilor lingvistice studiate în context.
Obiective operaţionale:
O1- Să descopere artistismul poeziei prin audierea în variantă melodică.
O2- Să rezolve însărcinările propuse în baza textului.
O3- Să distingă stările sufleteşti din text şi din imagini.
O4- Să delimiteze valoarea unei poezii.
O5- Să elaboreze un dialog asemănător celui propus în text.

Vîrsta elevilor

12 ani, clasa a V-a

Strategii didactice:

Descoperirea, observarea, problematizarea, exerciţiul, VAS, cutia cu surprize, arborele sentimental, explozia stelară, autoevaluare.

Activitatea profesorului și a elevilor

Evocarea


„Ascultă, priveşte şi taci” , I. Minulescu. Ascultă (de ce?)- să-nveţi să vorbeşti.
Priveşte (de ce?)- să-veţi să clădeşti.
Taci (de ce?)- să-nveţi să faci.
Tema pentru acasă: recital de poezii eminesciene la tema naturii şi elaborarea unui colaj literar.


Realizarea sensului


Audierea unei melodii pe versurile „Ce te legeni, codrule?” de M. Eminescu.
Poezie
Cintec_Formatia_Noroc
- Ce-ai văzut, ce-ai auzit, ce-ai simţit?
- Identificarea cîmpului lexical pentru cuvintele „codru”, „pasăre” şi afişarea lor la tablă.
- Repartizarea fişelor din cutia cu surprize şi rezolvarea problemelor propuse:
1. Identificarea figurilor de stil din text.
2. Depistarea antonimelor şi explicarea semnificaţiilor lor.
3. Identificarea modurilor de expunere din text.
4. Explicarea sensului cuvintelor:
a se legăna, cîntăreţi, frunza-n dungă, noroc, zarea lumii-ntunecînd.
5. Identificarea trăsăturilor umane atribuite codrului.
- Ce stări sufleteşti desprindeţi din text? Afişaţi-le în arborele sentimental, argumentând de ce sânt cauzate (tristeţe, singurătate, regret, melancolie, emotivitate, amorţire...)
- Se prezintă nişte imagini cu codrul în baza cărora elevii determină starea sufletească desprinsă din imagini.

Reflecția

Analizea-za

Extindere

Încercaţi printr-o schemă să identificaţi rolul unei poezii în viaţa ta. Ai opinia ta

Despre autor

Guranda Ala, profesoară de limba și literatura română, eduacție plastică

Instituția

Liceul Teoretic Ștefan cel Mare și Sfînt

Localitatea

s. Taraclia, r-nul Căușeni

Despre training

Util, am stidiat Intel Teach

Perioada

Ianuarie-martie

Formator

Traci Pelaghia