Відмінності між версіями «1.Як рослини використовують сили тертя.»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
Рядок 7: Рядок 7:
 
[[Файл:"Казка про ріпку".jpg]]
 
[[Файл:"Казка про ріпку".jpg]]
  
Таким рослинам, як реп'ях, тертя допомагає поширювати  насіння, що має колючки з невеликими гачками на кінцях.  Ці колючки зачіпляються за шерсть тварин і разом з ними  переміщаються. Насіння ж гороху, горіху завдяки своїй   кулястій формі і малому тертю кочення переміщаються легко самі.
+
Таким рослинам, як реп'ях, тертя допомагає поширювати  насіння, що має колючки з невеликими гачками на кінцях.  Ці колючки зачіпляються за шерсть тварин і разом з ними  переміщаються. Насіння ж гороху, горіху завдяки своїй кулястій формі і малому тертю кочення переміщаються легко самі.
 +
Запитання: Як такі рослини, як череда трироздільна, грабельки звичайні, жовтозілля звичайне використовують силу тертя?
 +
Відповідь: Насіння рослин чудово користуються законами природи, щоб після дозрівання знайти собі притулок – дати життя наступним поколінням.
 +
Насінини кульбаби, жовтозілля (рис. 3) мають гачки і тому чудово розносяться вітром. Волоски гачка жовтозілля виділяють клейкий слиз, завдяки чому чіпляються до тварин або людей і так переносяться на великі відстані. Насіння використовує сили міжмолекулярної взаємодії.
 +
А насіння череди (рис. 4) для переміщення на великі відстані використовує силу тертя. Плоди цієї рослини клиновидні, сплющені, з двома (рідше трьома-чотирма) зазубленими щетинками на широкому кінці. Ними воно чіпляється до одежі людей та шерсті тварин і, таким чином, розповсюджується. Розноситься воно і водою. На мілких місцях щетинки чіпляються за дно, а згодом плід проростає. Сила тертя між щетинками і ґрунтом чи шерстю тварин протидіє відриванню насінини.
 +
Досить відомий поширений бур’ян – грабельки звичайні теж використовує закони фізики. Грабельки (рис. 5) квітнуть півдня і не красою квітів приваблюють увагу, а пристосуванням до розмноження. Плід, який має «хвостик», чіпляється за травинки і «вгвинчується» у ґрунт. В суху погоду хвостик скручується в пружинку, яка в дощову погоду розкручується, занурюючи плід глибше в землю. Волоски, які густо вкривають плід, перешкоджають йому рухатись у зворотному напрямку.

Версія за 20:47, 29 грудня 2011

У житті багатьох рослин тертя грає позитивну роль. Наприклад, ліани, хміль, горох, боби і інші в'юнкі рослини завдяки тертю можуть чіплятися за опори, що знаходяться поблизу, утримуються на них і тягнуться до світла. Між опорою і стеблом виникають достатньо велике тертя, оскільки стебла багато разів обвивають опори і дуже щільно прилягають до них.

Файл:Тертя в рослинах.jpg

У рослин, що мають коренеплоди, такі, як морква, буряк, бруква, сила тертя об ґрунт сприяє утриманню їх в ґрунті. Із зростанням коренеплоду тиск навколишньої землі на нього збільшується, а це означає, що сила тертя теж зростає. Тому так важко витягнути із землі великий буряк, редьку або ріпу.

Файл:"Казка про ріпку".jpg

Таким рослинам, як реп'ях, тертя допомагає поширювати насіння, що має колючки з невеликими гачками на кінцях. Ці колючки зачіпляються за шерсть тварин і разом з ними переміщаються. Насіння ж гороху, горіху завдяки своїй кулястій формі і малому тертю кочення переміщаються легко самі. Запитання: Як такі рослини, як череда трироздільна, грабельки звичайні, жовтозілля звичайне використовують силу тертя? Відповідь: Насіння рослин чудово користуються законами природи, щоб після дозрівання знайти собі притулок – дати життя наступним поколінням. Насінини кульбаби, жовтозілля (рис. 3) мають гачки і тому чудово розносяться вітром. Волоски гачка жовтозілля виділяють клейкий слиз, завдяки чому чіпляються до тварин або людей і так переносяться на великі відстані. Насіння використовує сили міжмолекулярної взаємодії. А насіння череди (рис. 4) для переміщення на великі відстані використовує силу тертя. Плоди цієї рослини клиновидні, сплющені, з двома (рідше трьома-чотирма) зазубленими щетинками на широкому кінці. Ними воно чіпляється до одежі людей та шерсті тварин і, таким чином, розповсюджується. Розноситься воно і водою. На мілких місцях щетинки чіпляються за дно, а згодом плід проростає. Сила тертя між щетинками і ґрунтом чи шерстю тварин протидіє відриванню насінини. Досить відомий поширений бур’ян – грабельки звичайні теж використовує закони фізики. Грабельки (рис. 5) квітнуть півдня і не красою квітів приваблюють увагу, а пристосуванням до розмноження. Плід, який має «хвостик», чіпляється за травинки і «вгвинчується» у ґрунт. В суху погоду хвостик скручується в пружинку, яка в дощову погоду розкручується, занурюючи плід глибше в землю. Волоски, які густо вкривають плід, перешкоджають йому рухатись у зворотному напрямку.