Відмінності між версіями «УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ НАПР?КІНЦІ XVII — У ПЕРШІЙ ПОЛОВ?НІ XVIII ст.»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Культура України в другій половині XVІІ – XVIIІ ст.)
(Культура України в другій половині XVІІ – XVIIІ ст.)
Рядок 91: Рядок 91:
 
[http://www.youtube.com/watch?v=jsk3R_Wm3BA Великі Українці - Григорій Сковорода]  
 
[http://www.youtube.com/watch?v=jsk3R_Wm3BA Великі Українці - Григорій Сковорода]  
  
«Синопсис» 1674 р. перша історична праця, слугував підручником історії аж до початку XIX ст.. Автор його невідомий, ймовірно ректор КМА Інокентій Гізель.  
+
'''«Синопсис»''' 1674 р. перша історична праця, слугував підручником історії аж до початку XIX ст.. Автор його невідомий, ймовірно ректор КМА Інокентій Гізель.
Літопис Самовидця – події 1648-1702, висвітлено з позицій представника старшинської верхівки. Засуджує гетьманів-невдах, народний рух. Літопис Самовидця чудова літературна і мовна пам'ятка, розмовної мовою, з багатьма приказками, прислів'ями.
+
Літопис Самійла Величка - чотиритомний (1648-1720), прославляє історію козацтва. Перший том «Сказання про війну козацьку з поляками» (Б.Х.).  
+
'''Літопис Самовидця''' – події 1648-1702, висвітлено з позицій представника старшинської верхівки. Засуджує гетьманів-невдах, народний рух. Літопис Самовидця чудова літературна і мовна пам'ятка, розмовної мовою, з багатьма приказками, прислів'ями.
Літопис Григорія Граб'янки гадяцького полковника. на його думку, історичні знання мають і практичне значення. автор прагнув показати «народ український як рівний серед усіх народів», поборник автономії України.
+
 
Пишномовний стиль бароко - переклади західноєвропейських лицарських романів і повістей. Читачам того часу подобалися описи битв, перемог, побутових драматичних сцен, любовних історій та інтриг.
+
'''Літопис Самійла Величка''' - чотиритомний (1648-1720), прославляє історію козацтва. Перший том «Сказання про війну козацьку з поляками» (Б.Хмельницького).
 +
 
 +
'''Літопис Григорія Граб'янки''' гадяцького полковника. на його думку, історичні знання мають і практичне значення. автор прагнув показати «народ український як рівний серед усіх народів», поборник автономії України.
 +
 
 +
Пишномовний стиль '''бароко''' - переклади західноєвропейських лицарських романів і повістей. Читачам того часу подобалися описи битв, перемог, побутових драматичних сцен, любовних історій та інтриг.
 
Світської літератури - віршах, драмах, поемах, повістях. Героями в них виступають сміливі й відважні козаки, борці з турецько-татарськими та польськими агресорами.
 
Світської літератури - віршах, драмах, поемах, повістях. Героями в них виступають сміливі й відважні козаки, борці з турецько-татарськими та польськими агресорами.
У «Філософських пропозиціях» Яків Козельський антикріпосницькі й просвітницькі ідеї, за ліквідацію кріпосництва, схвалював боротьбу пригнобленого народу, вважав ідеальним суспільний лад, заснований на республіканських засадах.
+
 
Василь Капніст  в «Оді на рабство», викриває безглуздість і антигуманність закріпачення українських селян. Він з великою силою і майстерністю показує бюрократичну самодержавну систему Росії й у комедії «Ябеда».
+
 
Семен Дівович віршований твір «Розмова Великоросії з Малоросією» де в алегоричній формі бесіди двох країн довів старожитність походження України та її невід'ємне право на самостійне державне існування.
+
 
Поема Івана Котляревського «Енеїда» 1798 р - ознаменували початок нової української літератури, що писалася живою, розмовною народною мовою.
+
У «Філософських пропозиціях» '''Яків Козельський''' антикріпосницькі й просвітницькі ідеї, за ліквідацію кріпосництва, схвалював боротьбу пригнобленого народу, вважав ідеальним суспільний лад, заснований на республіканських засадах.
Театр та музика. 1789 р. заснування у Харкові постійного театру. Вуличні вистави, шкільна драма, вертеп.
+
 
 +
'''Василь Капніст''' в «Оді на рабство», викриває безглуздість і антигуманність закріпачення українських селян. Він з великою силою і майстерністю показує бюрократичну самодержавну систему Росії й у комедії «Ябеда».
 +
 
 +
'''Семен Дівович''' віршований твір «Розмова Великоросії з Малоросією» де в алегоричній формі бесіди двох країн довів старожитність походження України та її невід'ємне право на самостійне державне існування.
 +
 
 +
Поема '''Івана Котляревського «Енеїда» 1798''' р - ознаменували початок нової української літератури, що писалася живою, розмовною народною мовою.
 +
 
 +
<p style="text-align:center">'''Театр та музика'''</p>
 +
 
 +
1789 р. заснування у Харкові постійного театру. Вуличні вистави, шкільна драма, вертеп.
 
Микола Дилецький 1670 р. «Граматика музична».  
 
Микола Дилецький 1670 р. «Граматика музична».  
  
<p style="text-align:center">'''Освіта'''</p>
 
  
Випускник Глухівського музичного училища (1737), і Києво-Могилянської академії Максим Березовський (1745-1777) - класик європейської музики, автор духовних концертів («Не отвержи мене во время старости»). Разом із Д. Бортнянським створив новий класичний тип хорового концерту. Єдиним відомим інструментальним твором Березовського є Соната для скрипки і чембало, написана в Пізі 1772 року. Став автором першої в Росії опери «Демофонт».  
+
Випускник Глухівського музичного училища (1737), і Києво-Могилянської академії '''Максим Березовський''' (1745-1777) - класик європейської музики, автор духовних концертів («Не отвержи мене во время старости»). Разом із Д. Бортнянським створив новий класичний тип хорового концерту. Єдиним відомим інструментальним твором Березовського є Соната для скрипки і чембало, написана в Пізі 1772 року. Став автором першої в Росії '''опери «Демофонт»'''.  
Його земляк і учень Дмитро Бортнянський (1751-1825) автор 6 опер («Креонт», «Сокіл»), а також понад 100 хорових творів, багато з яких і донині чарують слухачів талановитістю. Створив новий тип хорового концерту. Д. Бортнянський тридцять років керував придворною капелою у Санкт-Петербурзі.  
+
 
Артем Ведель (1767-1808) твори тривалий час були заборонені і поширювалися в рукописах. На сьогодні відомо близько 80 музичних творів. Серед них 31 хоровий концерт, 6 тріо, серед яких «Покаянія отверзи ми двери», 2 літургії Іоана Златоустого, Всеношна та один світський кант.
+
Його земляк і учень '''Дмитро Бортнянський''' (1751-1825) автор 6 опер («Креонт», «Сокіл»), а також понад 100 хорових творів, багато з яких і донині чарують слухачів талановитістю. Створив '''новий тип хорового концерту'''. Д. Бортнянський тридцять років керував придворною капелою у Санкт-Петербурзі.
Народна музика - кобзарів, лірників, співців, троїстих музик. Семен Климовський, пісня «Їхав козак за Дунай», що й нині входить до репертуару більшості хорів.
+
Маруся Чурай напівлегендарна народна поетеса з Полтави. Їй належить багато пісень, складених під час Визвольної війни, що й сьогодні на устах у народу.
+
'''Артем Ведель''' (1767-1808) твори тривалий час були заборонені і поширювалися в рукописах. На сьогодні відомо близько 80 музичних творів. Серед них 31 хоровий концерт, 6 тріо, серед яких «Покаянія отверзи ми двери», 2 літургії Іоана Златоустого, Всеношна та один світський кант.
У кінці XVII ст. з'явилася перша збірка фольклору - «Вірші та приповісті посполиті» Климентія Зіновієва.  
+
 
 +
'''Народна музика''' - кобзарів, лірників, співців, троїстих музик. '''Семен Климовський''', пісня «Їхав козак за Дунай», що й нині входить до репертуару більшості хорів.
 +
 
 +
'''Маруся Чурай''' напівлегендарна народна поетеса з Полтави. Їй належить багато пісень, складених під час Визвольної війни, що й сьогодні на устах у народу.
 +
 
 +
У кінці XVII ст. з'явилася перша збірка фольклору - «Вірші та приповісті посполиті» К'''лиментія Зіновієва'''.
 +
 
Думи про «Феська Ганджу Андибера», «Федора Безродного», «Козака Голоту». Кожна з них подає долю окремого козака на широкому історичному і суспільному тлі бурхливої епохи.
 
Думи про «Феська Ганджу Андибера», «Федора Безродного», «Козака Голоту». Кожна з них подає долю окремого козака на широкому історичному і суспільному тлі бурхливої епохи.
Мистецтво та архітектура
+
 
 +
<p style="text-align:center">'''Мистецтво та архітектура'''</p>
 +
 
Образ козака Мамая на численних варіантах народної картини його зображено з кобзою в руках і піснею на устах. Картини з козаком Мамаєм часто супроводжуються віршами.
 
Образ козака Мамая на численних варіантах народної картини його зображено з кобзою в руках і піснею на устах. Картини з козаком Мамаєм часто супроводжуються віршами.
 +
 
Реставрація старовинних церков козацькою старшиною, Софія Київська, Успенський собор Києво-Печерської Лаври, Спаський собор у Чернігові та інші.
 
Реставрація старовинних церков козацькою старшиною, Софія Київська, Успенський собор Києво-Печерської Лаври, Спаський собор у Чернігові та інші.
Бароко:
 
Троїцький собор Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові  Троїцький монастир входить до складу ансамблю Троїцько-Iллiнського монастиря ХI - ХVIII ст. - одного з найцiннiших архiтектурно-художнiх ансамблiв України. Троїцький монастир, будiвництво якого було розпочате за iнiцiативою Лазаря Барановича 1677 року, зведено на найвищему плато Болдиних гiр на захiд вiд Антонiєвих печер та Іллiнської церкви. Головною спорудою нового монастиря став Троїцький собор, збудований за проектом Iоанна Баптиста (Зауера) в 1679 - 1695 рр. Складний обєм споруди, де злитi воєдино композицiйнi принципи давньоруської, украiнської та захiдноєвропейської культової архiтектури, завершується пятьма банями i з заходу двома верхами квадратних кутнiх веж. У пiвнiчнiй з них - сходи на хори собору, а пiд пiдлогою собору - великий семикамерний склеп, вiдкритий для огляду; не щодавно виявлено три склепи-камери, iзольованi вiд основного обєму храму. До ансамблю Троїцького монастиря входять одноповерховi келiї, трапезна з двоглавою церквою Введення у храм та iншi споруди. Над ними домiнує нарiвнi з собором пятиярусна пятдесятивосьмиметрова надбрамна дзвiниця, збудована одночасно з огорожею у 1774 - 1778 рр. у стилi пiзнього барокко.
 
Покровська церква у Харкові  єдиний харківський храм XVII століття, який зберігся до наших днів, і головне – у вигляді близькому до початкового. Крім того Покровський собор – одна з небагатьох збережених церков Слобожанщини побудованих в формах українського бароко. Архітектура цього храму бере свої витоки в народній архітектурі України. Незвичайно легкий і стрункий, здалека собор нагадує три поставлені в ряд свічки. Три його башти, що розділені від самої землі і звужуються догори, зорово дуже гармонійно об’єднані в одне ціле. Собор збудований в два поверхи: внизу, в підкліті, розташований зимовий, теплий храм, вгорі — літній, холодний. Дзвіниця, що входить до ансамблю Покровського собору, колись входила в систему укріплень Харківської фортеці і має вид оборонної башти.
 
Георгіївська церква центральна споруда у архітектурному ансамблі Видубицького монастиря в Києві. Видубицький монастир — стародавній монастир у Києві, памятка архітектури національного значення. Заснований у другій половині XI ст. князем Всеволодом, сином Ярослава Мудрого, поблизу його заміської резиденції — Красного двору. Вперше згадується в Повісті времяних літ під 1070 роком. Спочатку називався за іменем засновника — Всеволожим, згодом — за місцевістю — Видубицьким. Ансамбль монастиря складається з Георгіївського собору, Михайлівської церкви, дзвіниці, Спасо- Преображенської церкви, каплиці, братського корпусу, будинку настоятеля і Некрополя. Центром усього ансамблю є Георгіївська церква, яку найчастіше називають собором за її домінуючу роль у композиції монастиря.
 
  
Багато храмів і цивільних будов Києва споруджено за проектами архітекторів Києво-Печерської Лаври. Кріпак-архітектор Степан Ковнір (1695-1786) побудував друкарню, дзвіницю, келії монастиря. Будівничий Іван Григорович-Барський (1713-1785) спорудив будинок Академії, Покровську церкву на Подолі (1766) тощо. їхні будівлі мали білі стіни, широкі фронтони, барвисті, червоні й зелені дахи, вкриті позолотою маківки, багато орнаментувалися гірляндами листя, плодів, квітів. Архітектурний ансамбль Покровської церкви складають: • Покровська церква (XVIII ст.) • Двоповерхова прибудова, облаштованої з західного фасаду на початку XIX ст. • Дзвіниця (друга половина XVIII ст.) За композицією церква належить до українських триверхих тризрубних храмів. Будівля зведена у 1766 — 1772 рр. в стилі українського бароко відомим архітектором Іваном Григоровичем-Барським.
+
'''Бароко:'''
Яскравою пам'яткою дерев'яної народної архітектури є козацький Троїцький собор у Новоселиці (Новомосковськ Дніпропетровської області), збудований народним майстром Якимом Погрібняком у стилі козацького бароко. споруджений у 1772—81 рр. із дерева без жодного залізного цвяха. Конструктивно і композиційно Троїцький собор є винятковим мистецьким твором деревяної архітектури України, єдиний збережений в Україні девятидільний храм, відноситься до 100 найкращих деревяних споруд світу.
+
 
 +
'''Троїцький собор Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові'''  Троїцький монастир входить до складу ансамблю Троїцько-Iллiнського монастиря ХI - ХVIII ст. - одного з найцiннiших архiтектурно-художнiх ансамблiв України. Троїцький монастир, будiвництво якого було розпочате за iнiцiативою Лазаря Барановича 1677 року, зведено на найвищему плато Болдиних гiр на захiд вiд Антонiєвих печер та Іллiнської церкви. Головною спорудою нового монастиря став Троїцький собор, збудований за проектом Iоанна Баптиста (Зауера) в 1679 - 1695 рр. Складний обєм споруди, де злитi воєдино композицiйнi принципи давньоруської, украiнської та захiдноєвропейської культової архiтектури, завершується пятьма банями i з заходу двома верхами квадратних кутнiх веж. У пiвнiчнiй з них - сходи на хори собору, а пiд пiдлогою собору - великий семикамерний склеп, вiдкритий для огляду; не щодавно виявлено три склепи-камери, iзольованi вiд основного обєму храму. До ансамблю Троїцького монастиря входять одноповерховi келiї, трапезна з двоглавою церквою Введення у храм та iншi споруди. Над ними домiнує нарiвнi з собором пятиярусна пятдесятивосьмиметрова надбрамна дзвiниця, збудована одночасно з огорожею у 1774 - 1778 рр. у стилi пiзнього барокко.  
 +
 
 +
'''Покровська церква у Харкові'''  єдиний харківський храм XVII століття, який зберігся до наших днів, і головне – у вигляді близькому до початкового. Крім того Покровський собор – одна з небагатьох збережених церков Слобожанщини побудованих в формах українського бароко. Архітектура цього храму бере свої витоки в народній архітектурі України. Незвичайно легкий і стрункий, здалека собор нагадує три поставлені в ряд свічки. Три його башти, що розділені від самої землі і звужуються догори, зорово дуже гармонійно об’єднані в одне ціле. Собор збудований в два поверхи: внизу, в підкліті, розташований зимовий, теплий храм, вгорі — літній, холодний. Дзвіниця, що входить до ансамблю Покровського собору, колись входила в систему укріплень Харківської фортеці і має вид оборонної башти.
 +
 
 +
'''Георгіївська церква''' центральна споруда у архітектурному ансамблі '''Видубицького монастиря''' в Києві. Видубицький монастир — стародавній монастир у Києві, памятка архітектури національного значення. Заснований у другій половині XI ст. князем Всеволодом, сином Ярослава Мудрого, поблизу його заміської резиденції — Красного двору. Вперше згадується в Повісті времяних літ під 1070 роком. Спочатку називався за іменем засновника — Всеволожим, згодом — за місцевістю — Видубицьким. Ансамбль монастиря складається з Георгіївського собору, Михайлівської церкви, дзвіниці, Спасо- Преображенської церкви, каплиці, братського корпусу, будинку настоятеля і Некрополя. Центром усього ансамблю є Георгіївська церква, яку найчастіше називають собором за її домінуючу роль у композиції монастиря.
 +
 
 +
Багато храмів і цивільних будов Києва споруджено за проектами архітекторів Києво-Печерської Лаври.
 
   
 
   
Успенська соборна церква Почаївської лаври 1771-1783 Найголовніша святиня православної України Свято- Успенська Почаївська лавра згадується ще в ХIII столітті. Перші ченці, рятуючись від татаро-монголів, за легендою, побачили над Почаївською горою Богоматір у вогняному стовпі. Вражені видінням, вони збудували біля підніжжя гори церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці. На одній із скель навіть залишився відбиток її ноги й пробилося джерело з цілющою водою. Це одна з найбільших святинь, яка збирає до Лаври численну кількість віруючих. Головна прикраса лаври — Соборний храм Успіння Божої Матері, зведений коштом графа Миколи Потоцького ще в 1780 році. Там зберігається і знаменита чудотворна Почаївська ікона Богоматері.
+
Кріпак-архітектор '''Степан Ковнір''' (1695-1786) побудував друкарню, дзвіницю, келії монастиря.
Собор Святого Юра у Львові 1744-1762 Собор Святого Юра у Львові На Св. Юрській  площі розташована перлина старої Львівської архітектури - греко-католицький кафедральний собор Св. Юрія (Юра). І хоча монастир тут знаходився ще з княжих часів, свій нинішній вигляд храм набув у 1761 - 1774 рр. Автором проекту прекрасної церкви в стилі бароко став Бернард Меретин, а після його смерті в 1759 році собор Святого Юрія і прилеглі будівлі завершував Клеменс Фесінгер. На дзвіниці Собору святого Юра - найстаріший в Україні дзвін, вилитий, згідно з написом на ньому, 1341 року. До архітектурного комплексу собору входять: • Собор святого Юра • Дзвіниця собору Святого Юра • Митрополичий палац • Капітульні будинки: ліве крило, північний корпус • Будинок стайні при огорожі • Брами: «від базару», «від городу» • Сади собору святого Юра Скульптурна група святого Юрія змієборця на фасаді собору святого Юра у ЛьвовіСкульптурне оформлення фасаду Собору святого Юра – витвір геніального митця XVIII століття Івана Георгія Пінзеля. Створена ним скульптурна група Юрій Змієборець, якою увінчаний пірамідальний аттик собору, є шедевром світової пластики.  
+
 
Палац Кирила Розумовського в Батурині Палац Кирила Розумовського в Батурині - памятка архітектури, що є частиною Національного історико- культурного заповідника "Гетьманська столиця", палац останнього українського гетьмана. Палац побудований на замовлення графа К.Г. Розумовського за проектом Ч. Камерона, того самого, що збудував Камеронову галерею в Царському селі під Санкт- Петербургом. Палац був у стилі класицизму, триповерховий палац мав восьмиколонний портик грецького іонічного ордера заввишки у два поверхи. Коли Кирило Розумовський помер, будівництво палацу було припинено. Кілька разів у XIX-XX робилися спроби реставрації палацу, але... Потім палац було розорено, та ще настільки (люди крали вікна, двері, підлогу), що в 1955 р впала половина головної колонади. Зараз йде реставрація, відтворено палац та один з флігелів.  
+
Будівничий '''Іван Григорович-Барський''' (1713-1785) спорудив будинок Академії, Покровську церкву на Подолі (1766) тощо. їхні будівлі мали білі стіни, широкі фронтони, барвисті, червоні й зелені дахи, вкриті позолотою маківки, багато орнаментувалися гірляндами листя, плодів, квітів. Архітектурний ансамбль Покровської церкви складають: • Покровська церква (XVIII ст.) • Двоповерхова прибудова, облаштованої з західного фасаду на початку XIX ст. • Дзвіниця (друга половина XVIII ст.) За композицією церква належить до українських триверхих тризрубних храмів. Будівля зведена у 1766 — 1772 рр. в стилі українського бароко відомим архітектором Іваном Григоровичем-Барським.
Андріївська церква в Києві була закладена 1744 року в зв'язку з приїздом імператриці Єлизавети I до Києва. Зведена у 1749 — 1754 роках за проектом Франческо Бартоломео Растреллі на Андріївській горі, на початку Андріївського узвозу (назва від Андрія Первозванного). Це єдина в Україні збережена робота архітектора. Будівництвом керував зодчий І. Мічурін.
+
 
Провідне місце у розвитку іконопису і монументального живопису займали майстри Києва. Тут дуже ретельно і талановито оновлювалися настінний живопис і мозаїка Софійського собору. А в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври було створено галерею портретів світської знаті, гетьманів, полковників. Від Києва не відставали й інші міста. Створена на Лівобережжі композиція «Воздвиження Христа» побудована на протиставленні юрбі знаті групи співаків - міщан, козаків, селян. Особливо яскраво реалістичні риси мистецтва проявились у роботі художника I. Паєвського над портретом молодої дружини козацького полковника з Новгород-Сіверського Євдокії Журавки з дітками.
+
Яскравою пам'яткою дерев'яної народної архітектури є козацький '''Троїцький собор у Новоселиці''' (Новомосковськ Дніпропетровської області), збудований народним майстром '''Якимом Погрібняком''' у стилі козацького бароко. споруджений у 1772—81 рр. із дерева без жодного залізного цвяха. Конструктивно і композиційно Троїцький собор є винятковим мистецьким твором деревяної архітектури України, єдиний збережений в Україні девятидільний храм, відноситься до 100 найкращих деревяних споруд світу.
На Західній Україні уславилися живописними творами Іван Руткович (з Жовкви) та Йов Кондзелевич (з Волині). Вони малювали в основному на замовлення багатих людей. Проте у портретах, за розкішним одягом і блиском багатства, бачимо звичайних людей з їхніми турботами і переживаннями. Ікона «Архангел Михаїл» Івана Рутковича Згідно з християнським віровченням Архистратиг Михаїл, славний вірним служінням Богу і допомогою благочестивим людям у біді, очолює ангелів. Для киян Архистратиг Михаїл має особливу вагу – він є патроном міста. На стародавньому гербі Києва зображено Архангела Михаїла з мечем, бо головна функція Архистратига – боротися з нечистю. На іконі Івана Рутковича архангела зображено на повен зріст, з опорою на праву ногу, яка виступає на перший план. Ліву ногу архангел трохи припідняв – немов хоче ступити. Архангел стоїть на білій хмарі, у правій руці він тримає меч, а у лівій – терези. Одягнений у біло-рожеву сорочку, котра виглядає з-під кольчуги. Поверх кольчуги на лівому плечі розвівається велика рожево-червона стрічка і сягає аж колін архангела. На грудях на кольчузі зображено мальтійський хрест. За спиною архангела видніються темно-зелені крила, вищі від голови. Голова повернута злегка вліво, а погляд його спрямований на глядача.
+
Ікона «Вознесіння Богородиці» Йова Кондзелевича  Йов Кодзелевич народився у 1667 р. в місті Жовкві, а помер близько 1740 р. В молоді літа він переїхав на Волинь, до самої смерті жив у Луцьку, а головним чином — у Білостоцькому монастирі. Основним заняттям Кондзелевича був іконопис. Одним із найпершим твором митця вважають фрагменти іконостаса Білостоцького монастиря, що складаються із зображень шести апостолів та ікони «Успіння» . Йову Кондзелевичу належать великі намісні образи «Успіння» та «Вознесіння», архангелів Михаїла та Гавриїла на дияконських дверях, «Тайної вечері», «Розпяття», «Христа і Никодима», «Христа з самаритянкою» та інших ікон.
+
'''Успенська соборна церква Почаївської лаври''' 1771-1783 Найголовніша святиня православної України Свято- Успенська Почаївська лавра згадується ще в ХIII столітті. Перші ченці, рятуючись від татаро-монголів, за легендою, побачили над Почаївською горою Богоматір у вогняному стовпі. Вражені видінням, вони збудували біля підніжжя гори церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці. На одній із скель навіть залишився відбиток її ноги й пробилося джерело з цілющою водою. Це одна з найбільших святинь, яка збирає до Лаври численну кількість віруючих. Головна прикраса лаври — Соборний храм Успіння Божої Матері, зведений коштом графа Миколи Потоцького ще в 1780 році. Там зберігається і знаменита чудотворна Почаївська ікона Богоматері.
Гравюра «І. Мазепа серед своїх добрих справ» І . МигуриМазепа Іван Степанович — гетьман України (1687—1709 рр.); видатний державно- політичний і культурний діяч кінця XVII — поч. XVIII ст. І. Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років. Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури. Гетьман Мазепа був великим меценатом культурних починів і будов в Україні. Найбільш вражає в часи Мазепи розвиток образотворчого мистецтва, головне архітектури. В добу Мазепи відроджується Київ як духовий центр України. Мазепинська доба створила свій власний стиль, що виявився не лише в образотворчому мистецтві і в літературі, але в цілому культурному житті гетьманської України.
+
 
 +
'''Собор Святого Юра''' у Львові 1744-1762 Собор Святого Юра у Львові На Св. Юрській  площі розташована перлина старої Львівської архітектури - греко-католицький кафедральний собор Св. Юрія (Юра). І хоча монастир тут знаходився ще з княжих часів, свій нинішній вигляд храм набув у 1761 - 1774 рр. Автором проекту прекрасної церкви в стилі бароко став Бернард Меретин, а після його смерті в 1759 році собор Святого Юрія і прилеглі будівлі завершував Клеменс Фесінгер. На дзвіниці Собору святого Юра - найстаріший в Україні дзвін, вилитий, згідно з написом на ньому, 1341 року. До архітектурного комплексу собору входять: • Собор святого Юра • Дзвіниця собору Святого Юра • Митрополичий палац • Капітульні будинки: ліве крило, північний корпус • Будинок стайні при огорожі • Брами: «від базару», «від городу» • Сади собору святого Юра Скульптурна група святого Юрія змієборця на фасаді собору святого Юра у Львові Скульптурне оформлення фасаду Собору святого Юра – витвір геніального митця XVIII століття '''Івана Георгія Пінзеля'''. Створена ним скульптурна група Юрій Змієборець, якою увінчаний пірамідальний аттик собору, є шедевром світової пластики.  
 +
 
 +
'''Палац Кирила Розумовського''' в Батурині Палац Кирила Розумовського в Батурині - памятка архітектури, що є частиною Національного історико- культурного заповідника "Гетьманська столиця", палац останнього українського гетьмана. Палац побудований на замовлення графа К.Г. Розумовського за проектом Ч. Камерона, того самого, що збудував Камеронову галерею в Царському селі під Санкт- Петербургом. Палац був у стилі класицизму, триповерховий палац мав восьмиколонний портик грецького іонічного ордера заввишки у два поверхи. Коли Кирило Розумовський помер, будівництво палацу було припинено. Кілька разів у XIX-XX робилися спроби реставрації палацу, але... Потім палац було розорено, та ще настільки (люди крали вікна, двері, підлогу), що в 1955 р впала половина головної колонади. Зараз йде реставрація, відтворено палац та один з флігелів.  
 +
 
 +
'''Андріївська церква в Києві''' була закладена 1744 року в зв'язку з приїздом імператриці Єлизавети I до Києва. Зведена у 1749 — 1754 роках за проектом Франческо Бартоломео Растреллі на Андріївській горі, на початку Андріївського узвозу (назва від Андрія Первозванного). Це єдина в Україні збережена робота архітектора. Будівництвом керував зодчий І. Мічурін.
 +
 
 +
Провідне місце у розвитку іконопису і монументального живопису займали майстри Києва. Тут дуже ретельно і талановито оновлювалися настінний живопис і мозаїка Софійського собору. А в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври було створено галерею портретів світської знаті, гетьманів, полковників. Від Києва не відставали й інші міста.  
 +
 
 +
На Західній Україні уславилися живописними творами '''Іван Руткович''' (з Жовкви) та '''Йов Кондзелевич''' (з Волині). Вони малювали в основному на замовлення багатих людей. Проте у портретах, за розкішним одягом і блиском багатства, бачимо звичайних людей з їхніми турботами і переживаннями.
 +
 
 +
Ікона '''«Архангел Михаїл» Івана Рутковича''' Згідно з християнським віровченням Архистратиг Михаїл, славний вірним служінням Богу і допомогою благочестивим людям у біді, очолює ангелів. Для киян Архистратиг Михаїл має особливу вагу – він є патроном міста. На стародавньому гербі Києва зображено Архангела Михаїла з мечем, бо головна функція Архистратига – боротися з нечистю. На іконі Івана Рутковича архангела зображено на повен зріст, з опорою на праву ногу, яка виступає на перший план. Ліву ногу архангел трохи припідняв – немов хоче ступити. Архангел стоїть на білій хмарі, у правій руці він тримає меч, а у лівій – терези. Одягнений у біло-рожеву сорочку, котра виглядає з-під кольчуги. Поверх кольчуги на лівому плечі розвівається велика рожево-червона стрічка і сягає аж колін архангела. На грудях на кольчузі зображено мальтійський хрест. За спиною архангела видніються темно-зелені крила, вищі від голови. Голова повернута злегка вліво, а погляд його спрямований на глядача.
 +
 
 +
'''Ікона «Вознесіння Богородиці» Йова Кондзелевича''' Йов Кодзелевич народився у 1667 р. в місті Жовкві, а помер близько 1740 р. В молоді літа він переїхав на Волинь, до самої смерті жив у Луцьку, а головним чином — у Білостоцькому монастирі. Основним заняттям Кондзелевича був іконопис. Одним із найпершим твором митця вважають фрагменти іконостаса Білостоцького монастиря, що складаються із зображень шести апостолів та ікони «Успіння» . Йову Кондзелевичу належать великі намісні образи «Успіння» та «Вознесіння», архангелів Михаїла та Гавриїла на дияконських дверях, «Тайної вечері», «Розпяття», «Христа і Никодима», «Христа з самаритянкою» та інших ікон.
 +
 
 +
'''Гравюра «І. Мазепа серед своїх добрих справ» І . Мигури'''. Мазепа Іван Степанович — гетьман України (1687—1709 рр.); видатний державно- політичний і культурний діяч кінця XVII — поч. XVIII ст. І. Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років. Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури. Гетьман Мазепа був великим меценатом культурних починів і будов в Україні. Найбільш вражає в часи Мазепи розвиток образотворчого мистецтва, головне архітектури. В добу Мазепи відроджується Київ як духовий центр України. Мазепинська доба створила свій власний стиль, що виявився не лише в образотворчому мистецтві і в літературі, але в цілому культурному житті гетьманської України.

Версія за 11:54, 30 березня 2013