Відмінності між версіями «Соціально-економічне життя народу та український національний рух у I пол. ХІХ ст.»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Національний рух)
(Декабристський рух)
Рядок 111: Рядок 111:
 
|valign="top" |14 федеральних штатів, два з яких – Чорноморський зі столицею в Києві та Український зі столицею в Харкові створювалися на Лівобережжі й Слобожанщині
 
|valign="top" |14 федеральних штатів, два з яких – Чорноморський зі столицею в Києві та Український зі столицею в Харкові створювалися на Лівобережжі й Слобожанщині
 
|}
 
|}
 +
 +
 +
Програмні документи декабристів свідчили, що хоча українські землі були головною ареною діяльності організацій, «українське питання» вони фактично ігнорували.
 +
 +
Повстання Чернігівського полку, на Київщині. 3 січня 1826 р. розгромили.
 +
 +
Декабристський рух вплинув на розвиток українського національно-визвольного руху.
 +
 +
==Український рух==
 +
 +
{| border="1" cellpadding="2"
 +
|+Стедентські гуртки
 +
|-
 +
|1826 р.  Харків Володимир Розаліон-Сошальський  Петро Балабуха
 +
|проти самодержавства В.Розаліон-Сошальський памфлет «Рилєєв у в’язниці» природне право кожної людини на вільне життя
 +
|-
 +
|1820 р. Ніжинська гімназія вищих наук  директор Іван Орлай (1771–1829)
 +
|таємна «бібліотека вільного читання» (М.Гоголь), рукописні журнали
 +
|}
 +
 +
'''Іван Орлай''' (1771–1829) медик, історик, педагог, просвітник, учений-словесник, представник доби зачину українського національно-культурного відродження в Закарпатті, одним із перших висунув ідею єдності українців, директор  Ніжинська гімназія вищих наук  та Рішельєвського ліцею в Одесі (1826–1829 рр.).

Версія за 23:02, 8 листопада 2013

Господарство українських земель у першій половині ХІХ ст.

Суспільно-політичне життя на українських землях у першій половині ХІХ ст.

Революційні події 40-х рр.. ХІХ ст. на західноукраїнських землях

Економічне життя

30-ті рр – 70-80 ті рр ХІХ ст промисловий переворот. Найвищі темпи в імперії.

С\г переважало поміщицьке землеволодіння. Селяни: кріпаки (Правобережжя (нагадувало плантаційне рабство на Півдні США) та державні селяни (особисто вільні, Південь та Лівобережжя). Панщина, або відробіткова рента, та оброк - грошова й натуральна рента. Закон 1797 р. офіційно обмежував її 3 днями на тиждень, урочна система до 6 днів. «Місячина» за панщину отримували місячне утримання натурою.

Товаризація виробництва. Розшарування селянства.

Галузі: цукрова, зернова, чорна металургія, вугільна. Вивіз сировини. 1843 – парова цукроварня «Брати Яхненки й Симиренки) Черкащина.

1841 перший завод з виробництва сільськогосподарської техніки, гідравлічних пресів, парових котлів для цукрових заводів збудував Кандиба

Спеціалізація: Лівобережжя зернові, тютюн і коноплі. Правобережжя цукровий буряк, Південь зерно, вівчарство.

Ярмарки найбільші відбувались у січні–лютому та червні–серпні, коли ґрунтові шляхи були найбільш придатними для перевезення вантажів. Найбільші у Харкові, Сумах, Ромнах, Полтаві, Кролевці, Києві, Кременчузі, Ніжині, Стародубі, Бердичеві, Єлисаветграді, Катеринославі, Одесі. У Києві, на Подолі, діяв з 1797 р. Контрактовий ярмарок.

Вивіз ресурсів, ввіз готової продукції.

Чумацький промисел – перевезення.

Зовнішня торгівля: 78% хлібного експорту і 55% вивозу вовни з імперії.

У 1803 р. указ про «вільних хліборобів», можливість звільнення селян.

1839–1841 рр. державні селяни сплачували грошовий оброк, це втягування їх у ринкові відносини.

У 1847–1848 рр. на Правобережжі «Правила управління маєтками згідно зі встановленими інвентарями», або ж «Інвентарні правила» угода поміщика з селянами про розмір податків. Мета протиставити поляків-поміщиків та селян.

Катерина ІІ оголосила що Південь заселятимуться лише вільними поселянами. Не шукали біглих кріпаків. Тваринництво, експорт вовни, велика рогата худоба. Виноградарство та виноробство. Основа зернові.

Одеса – заснована 1794 р, порто-франко у 1817 р. , сер 19 ст найбільше за чисельністю місто.

Право

1827–1835 рр. у містах Наддніпрянщини було магдебурзького права, а в 1840–1842 рр. Литовських статутів і поширено Зводові законів Російської імперії;

Повстання

Військові поселення О.Аракчеєв 1816-1857 . Повстання: вересні 1817 р. під проводом сотника Федора Барвінського на Херсонщині. 1818 р. бузькі козаки, влітку 1819 р. м.Чугуєва на Харківщині. у селищах Базаліївка (1817–1818 рр.) та Шебелинка (1829 р.).

Устим Кармелюк (1787–1835) «український Робін Гуд», за висловом Т.Шевченка, «славний рицарь». Повстання з 1814 р. протягом 23 років Поділля та сусідні райони Волині, Київщини, Бессарабії. Кармелюк шість разів він тікав із в’язниць і каторги. Кармелюкові довелося витримати численні катування, він спромігся вижити після тисячі ударів шпіцрутенами. Втікши із Сибіру, пішки повернувся на Поділля і продовжив боротьбу.

1833 р. спеціальна комісія імперського уряду та польські поміщики, власні загони, які винищували українських повстанців.

Національний рух

30-х рр. «теорія офіційної народності» міністра просвіти графа С.Уварова: православ’я, самодержавства та народності (визнання існування єдиного російського народу, відданого православ’ю і самодержавству).

Масонство (від англ. mason – каменяр) виникло в Англії на початку XVIII ст.

Масонські організації

1817 р. були «Понт Евксинський» і «Три царства природи» в Одесі

«Мінерва» у Буцьківцях на Поділлі

«Озирис до пломеніючої зорі» у Кам’янці-Подільському

«З’єднані слов’яни» у Києві поляки, росіяни та українці визволення всіх слов’янських народів
«Любов до істини» в Полтаві дослідження минулого України І.Котляревський, В.Капніст, В.Тарновський, В.Лукашевич
20-х рр. ХІХ ст. на Лівобережжі «Малоросійське таємнє товариство» Василь Лукашевич (бл. 1783–1866) осередки в Києві, Полтаві, Чернігові, Чигирині. «Катехізис автономіста» написаний В.Лукашевичем, відновлення української автономії в союзі з Польщею. Перша українська таємна політична організація в Наддніпрянщині.

У 1822 р. заборонено Олександром І.

Декабристський рух

14 грудня 1825 р. Повстання декабристів у Петербурзі.

Товариство «Залізні персні» (1815 р.). Кам’янці-Подільському В.Раєвський, проти кріпосництва порядків, республіка, саморозпустилося.

Петербурзі – «Союз порятунку» (1816 р.), у Москві – «Союз благоденства» (1818 р.).

Декабристські організації
1821 р. Тульчині «Південне товариство» 1823 р. в Новограді-Волинському «Товариство об’єднаних слов’ян» Петербурзі, «Північне товариство»
Павло Пестель братами Андрієм і Петром Борисовими Микитою Муравйовим
«Руську правду» «Правила» та «Клятвена обіцянка» «Конституції»
унітарну республіку з однопалатним парламентом військова диктатура «Тимчасового правління», громадські свободи Республіка, верховна влада загальним зборам конституційну монархію з федеративним устроєм за зразком США центр право зовнішньої політики, випуску грошей і створення збройних сил

скасування кріпацтва

«Малоросія» ніколи не зможе стати окремою державою державність визнавав лише за Польщею федерацію слов’янських республік «між чотирма морями – Чорним, Балтійським, Адріатичним і Льодовитим». Росія, Польща, Богемія, Моравія, Сербія, Молдавія, Далмація, Кроація, Угорщина і Трансільванія Української держави не передбачали 14 федеральних штатів, два з яких – Чорноморський зі столицею в Києві та Український зі столицею в Харкові створювалися на Лівобережжі й Слобожанщині


Програмні документи декабристів свідчили, що хоча українські землі були головною ареною діяльності організацій, «українське питання» вони фактично ігнорували.

Повстання Чернігівського полку, на Київщині. 3 січня 1826 р. розгромили.

Декабристський рух вплинув на розвиток українського національно-визвольного руху.

Український рух

Стедентські гуртки
1826 р. Харків Володимир Розаліон-Сошальський Петро Балабуха проти самодержавства В.Розаліон-Сошальський памфлет «Рилєєв у в’язниці» природне право кожної людини на вільне життя
1820 р. Ніжинська гімназія вищих наук директор Іван Орлай (1771–1829) таємна «бібліотека вільного читання» (М.Гоголь), рукописні журнали

Іван Орлай (1771–1829) медик, історик, педагог, просвітник, учений-словесник, представник доби зачину українського національно-культурного відродження в Закарпатті, одним із перших висунув ідею єдності українців, директор Ніжинська гімназія вищих наук та Рішельєвського ліцею в Одесі (1826–1829 рр.).