Особи

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Хлодвіг - 498 р прийняв християнство, поділив державу між синами, призвело до хаосу престолонаслідування, реальна влада перейшла до майордомів («ліниві королі»).

Піпін Короткий - заручився підтримкою папи Григорія ІІІ став королем, за це допоміг папі створити Апостольську столицю – папську державу.

Карл Великий - хотів відновити Західну Римську імперію: воював з арабами («Пісня про Роланда»), проти слов‘янських племен, проти саксів, розгромив Аварський каганат, приєднав Баварію та Лангобардське королівство. Будував прикордонні укріплення – «марки». 800 р папа надав йому імператорську корону.

Юстиніан (527-565) - відновив межі Римської імперії, провів судову реформу («Кодекс Юстиніана») насадження християнства, будівництво храму святої Софії, «храм храмів».

Мухаммед – об‘єднав арабів, заснував іслам.

Феодора – візантійська імператриця-регентша, остаточно придушила іконоборство.

Василій ІІ Болгаробоєць – візантійський імператор, який остаточно підкорив Болгарію.

Аль-Біруні – припустив, о Земля обертається навколо Сонця.

Авіцена (Ібн Сіна) – засновник медицини.

Фірдоусі поет написав поему «Шах-наме» («Книга царів») пізніше увійшла до збірки «Тисяча й одна ніч».

Вільгельм Завойовник - норманський герцог, встановив васальні відносини, сильну влада, кріпацтво.

Генріх ІІ Плантагенет

'''Короли Франции'''

Філіпп ІV Красивий для виправдання податків скликав у 1302 році Генеральні штати. Заволодів Наваррою та Фландрією.(“битва шпор”). Знищив з папою Климентом V орден тамплієрів. Авіньонський полон пап 1309-1378.

Жана д'Арк звільнив національна героїня Франції, брала участь у звільнені країни під час Столітньої війни.

Людовик ІХ

Генріх ІІ Плантагенет англійський король, встановив порядок у стягування податків, королівський суд, свідки під присягою (суд присяжних), військова повинність, або податок на найманців, рицарі – поміщики. Спроба підкорити церкву невдала.

Річард Левове Серце

Оттон І Великий зупинив мадяр. 962 р імператором Священної Римської Імперії.

Фрідріх І Барбароса Штауфен, доклав зусилля для підкорення Італії, посварився з папою Александром ІІІ, стверджував що отримав корону не від папи а «прямо від Бога». Але численні напади на Італію були не вдалими, був змушений просити у папи.

Фрідріх ІІ Штауфен продовжив підкорення Італії. Заснував університет у Неаполі.

Ізабела і Фердинанд («католицькі королі») у 1479 р об‘єднав Кастилію і Арагон, закінчили Реконкісту. Початок інквізиції, переслідування маврів і євреїв.

П’єр Абеляр французький філософ. Його романтичний зв'язок з власною ученицею Елоїзою змусив обох піти в монастир. Деталі свого життя він описав в автобіографії «Історія моїх поневірянь».

Роджер Бекон англійський філософ, вчений і викладач Оксфордського університету. Цікавився алхімією, біологією, фізикою і магією, його заслуга в наголошенні на науковому методі досліджень.

Йоганн Гутенберг європейський винахідник і першодрукар, який винайшов і запровадив промислову технологію друкарства у практику виготовлення книжок.

Данте Аліг’єрі видатний італійський поет доби Відродження, письменник і політик, «Батько італійської літератури». Першим став писати літературні твори народною (тобто італійською) мовою, а не латиною. Його головний художній твір, поема «Божественна Комедія»

Джованні Боккаччо італійський письменник і поет епохи Відродження, друг Франческо Петрарки. Найвизначніший твір Боккаччо — «Декамерон», книга «Життя Данте Аліг'єрі» («Малий трактат на хвалу Данте»)

Франческо Петрарка італійський поет та літописець, ранній гуманіст. Один із засновників гуманізму, його називають «батьком гуманізму».Особливо відомі сонети Петрарки, котрі вважаються зразком жанру

Сандро Боттічеллі італійський живописець флорентійської школи. Справжнє ім'я — Алесандро ді Маріано ді Ванні Філіпепі. «Мадонна з немовлям», фрески Сикстинської капели, «Благовіщення», ілюстрації до Божественної комедії Данте.

Мікеланджело Буонарроті італійський скульптор, художник, архітектор, поет і інженер. Його твори вважалися найвищими досягненнями мистецтва Відродження ще за життя самого Майстра. «Страшний Суд», « Сикстинська капела».

Кирило і Мефодій слов'янські просвітителі та проповідники, творці слов'янської азбуки, перші перекладачі богослужбових книг на слов'янську мову, брати.

Ян Гус - голова Празького університету й проповідник, очолив невдоволених, засуджував симонію, та індульгенції – відпущення гріхів за гроші, відкидав посередництво духівництва.

Ян Жижка чеський полководець, діяч гуситського руху, національний герой чеського народу. Казимир ІІІ Великий польський король, відродив королівську владу, створив воєводства та каштелянства, гроші, захищав селян від сваволі феодалів, захопив частину Галицько-Волинського князівства, додав собі титул «король Русі». Засновник Краківського університету.

Юрій Долгорукий - Ростово-Суздальський князь, за якого починається його піднесення, втручався у справи Новгорода, Галицько-Волинського князівства і намагався закріпити за собою великокняжий престол у Києві. З його ім’ям пов’язана перша літописна згадка про місто Москву, родоначальник лінії володимиро-суздальських князів. За постійне посягання на чужі землі йому дали прізвисько Долгорукий.

Дмитрій Донськой великий князь московський та володимирський. Московський князь воював проти рязанських, нижньогородських, тверських князів, Литви. Переміг монголо-татар на Куликовому полі, хоч і не покінчила остаточно з татарським пануванням, але підірвала сили Орди.

Іван ІІІ великий князь Московський, продовжив політику збору руських земель, підкорив Новгород, Тверь, оголосив себе “государем всея Русі” та остаточно позбувся монгольської залежності. При ньому прийнятий «Судебник» — збірка законів держави та проведений ряд реформ, що були основою помісної системи землеволодіння.

Мехмед ІІ турецький султан, найбільший полководець свого часу — завоював Константинополь, поклавши кінець існуванню Візантійській імперії, Кримське ханство, Сербію, Морею, Трапезундську імперію, Боснію, Албанію.

Андрій Рубльов російський художник-іконописець, монах. Мистецтво Рубльова, який мав величезну кількість учнів, вважається найвищим досягненням російського живопису 15 століття.