Навчальний проект "З надією і повагою до нащадків"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 22:42, 15 березня 2011, створена Лук'яненко Юлія Володимирівна (обговореннявнесок) (Яке дослідження проводили учні? Що і як вони робили?)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Назва проекту

"З повагою і надією до нащадків"

Автор проекту

Лук'яненко Юлія Володимирівна, вчитель російської мови та літератури, спеціаліст вищої категорії, "старший учитель".

Номінація

Кращий навчальний проект

Перелік шкільних навчальних предметів

В ході реалізації проекту використовувалися знання учнів з російської літератури, російської мови та інформатики.

Клас та вік учнів, які брали участь у проекті

В реалізації даного проекту брали участь учні 7, 8, 10 класів віком 13-17 років.

Опис проекту

В чому полягає ідея проекту. Як вона виникла?

"Чи може одна людина змінити світ?" Це ключове питання, з приводу якого виникла дискусія на одному з уроків літератури, стало стартовою сходинкою до народження ідеї проекту. Погодьтеся, одному змінити світ навряд чи вдасться, а от коли кожен на своєму місці буде робити добро, матиме віру в нього і завзяття до здійснення добрих справ, то є надія, що життя навколо нас зміниться на краще. А чи не є такими людьми, здатними змінити нас і світ в цілому, письменники? Пошук відповіді на це питання і об’єднав нас в одну команду. Зупинилися ми на творчості А.П.Чехова не випадково, адже в 2010 році відзначався ювілей - 150-річчя з дня народження письменника. Проект отримав назву "З повагою і надією до нащадків", бо на думку Л.М.Толстого: "...достоинство его (Чехова) творчества в том, что оно понятно...всякому человеку вообще". Ні для кого не є таємницею, що твори А.П.Чехова не залишають нас байдужими, вони пробуджують кращі людські якості. В Талмуді сказано: "Спасший одну душу - спас весь мир!"

Всією своєю творчістю письменник переконує нас в тому, що, якщо кожен з нас прагнутиме змінитися на краще, світ стане набагато щасливішим.

Метою проекту є формування в учнів прагнення до самостійної пізнавальної діяльності; розвиток вміння продуктивно вирішувати проблеми, грамотно працювати з інформацією; формування навичок мислення високого рівня; розвиток вміння співпрацювати в групі, ефективно спілкуватися і використовувати отримані знання в реальному житті; сприяння формуванню життєво важливих компетентностей, які допоможуть учням в подальшому самовизначенні і самореалізації.

Яке дослідження проводили учні? Що і як вони робили?

В ході дослідження учні шукали відповідь на ключове питання:

1.Чи може одна людина змінити світ?

та тематичні:

1.Чи допомагають твори А.П.Чехова змінити світ та людей?

2.Чому ми і сьогодні читаємо твори А.П.Чехова?

3. Яке майбутнє у чеховських персонажів?

Результати своїх досліджень учасники проекту представили у вигляді презентацій, публікації, веб-сайту.

Крокуємо до мети

Кроки Що виконували учні Що з цього вийшло
1 Є питання!
 • Ознайомилися зі стартовою презентацією вчителя.
 • Обговорили ключове та тематичні питання, зрозуміли: так, тема актуальна. Працюємо!
 • Об'єдналися в групи за інтересами, бо разом - ми сила.
 • Визначили коло завдань та склали план дій.
2 Пошук істини

Соціологи організували та провели серед учнів, їх батьків та вчителів опитування з таких питань:

 • Що ви знаєте про походження свого прізвища?
 • Яким жанрам мистецтва ви віддаєте перевагу?
 • Чи хотілося б вам дізнатися про втілення чеховських сюжетів в різних видах мистецтва?
 • Пам'ятники яким чеховським персонажам вам відомі?
 • Чи сучасні твори А.П.Чехова?

Літературознавці

 • вивчали питання про походження прізвищ чеховських героїв;
 • збирали матеріали для словника "прізвищ, які говорять";
 • досліджували природу вчинків чеховських персонажів (за оповіданнями "Смерть чиновника", "Хамелеон", "Толстый и тонкий");
 • добирали цікаві висловлювання письменника, а також працювали над поповненням віртуальної бібліотеки.

Мистецтвознавці

 • досліджували питання про інтерпретацію чеховських сюжетів в різних жанрах мистецтва.

Екскурсоводи працювали над вирішенням питання: "Чи є життя у чеховських персонажів?" Ця група досліджувала, як саме продовжується життя героїв класика.

Учні створили:

"Написали" п'єсу "Ба! Знакомые все лица!.."

Встановлюючи походження прізвищ чеховських персонажів, виклали свої ідеї з питання:"Навіщо людині прізвище?" [2]

 • Провели соціологічне опитування серед учнів, батьків, вчителів, а також жителів району та міста, результати якого відобразили в презентаціях.
3 Ти - мені, я - тобі Обговорення та рефлексія. Електронний журнал

Листи самооцінювання

4 P.S. Нам сподобалося! А Вам? Звернулися до Купчик Ірини Миколаївни, вчителя української мови та літератури гімназії №47, з проханням розмістити наші доробки та статтю у блог "Лелека"

Фотоальбом "С Чеховым по жизни!"

Як учні використовували інформаційно-комунікаційні технології в дослідницькій роботі над проектом?

Для опрацювання і представлення результатів власних досліджень школярі використали програми Word, Excel, PowerPoint, Publisher, Photoshop CS3, CorelDraw X4, Іnternet Explorer. В ході реалізації проекту учні спілкувалися за допомогою електронної пошти, служби обміну швидкими повідомленнями Skype та ICQ. Не дивлячись на те, що кожен учень виконував своє завдання за власним комп'ютером (протягом довготривалих канікул), це не завадило школярам надавати один одному допомогу: вони радили один одному, як краще використовувати кольорову гаму, добирали ілюстрації, анімацію, вчилися створювати гіперпосилання. Учасники проекту навчилися виконувати роботи згідно з вимогами, які пред'являються до презентації, публікації, веб-сайту. Про свої враження від участі в створенні проекту, отриманий досвід учасники проекту розповіли в статті, розміщеній на блозі "Лелека". Але це ще не все. Школярі почали освоювати технології Веб 2.0. В ході роботи над проектом матеріалу зібрано багато. Він цікавий і пізнавальний. Як поділитися соїми знаннями з іншими?. Ідея не забарилася! Звичайно, допоможуть геосервіси і відеосервіси! Учнями 8-А класу вже складено електронний каталог "Пам'ятники літературним героям в Україні". Чому б не створити віртуальну екскурсію? Використовучи програму для створення слайд-шоу Пикаса, учні створили віртуальну відеоекскурсію, яку розмістили на YouTube. (З нею можна ознайомитися у розділі "Приклади учнівських робіт"). Але ж, як виявилося, таких пам'ятників багато! Тоді учні проаналізували та класифікували інформацію і вирішили розмістити в Панорамио наступні групи пам'ятників "Самые многочисленные", "Герои-сыщики", "Фантастика". І ось - маємо можливість побачити літературних персонажів на мапі світу та на мапі Планета Земля. Школярі так захопилися використанням геосервісів, що попрацювали і на мапі Гугл.(Учнівські роботи "Литературные герои на карте мира" розміщені у розділі "Приклади учнівських робіт). Чим не цікаві мандрівки разом з героями, улюбленцями багатьох?! А ще школярі дійшли висновку: використання технологій Веб 2.0. відкриває безліч можливостей для втілення власних ідей, розміщення і збереження інформації, обміну думками, для практичного застосування власних знань.

Як вчитель використовував інформаційно-комунікаційні технології для зацікавлення учнів до навчання?

ІКТ використовувалися для створення дидактичних та методичних матеріалів. З метою зацікавлення учнів до участі у проекті створена вступна (стартова) презентація вчителя, а результати участі школярів у проекті відображено у підсумковій презентації. Завдання для учнів, рекомендації для подальшої роботи, пам'ятки розміщувалися у комп'ютерній мережі, зворотній зв’язок здійснювався за допомогою електронної пошти, служби обміну швидкими повідомленнями Skype та ICQ. Крім того, на сервісі БобрДобр була створена добірка закладок з теми проекту. Це спрямувало учнів на створення власних закладок з різноманітних тем в мережі Інтернет. І звичайно, фотоальбом створювався за допомогою Пикаса. А ще, розміщуючи матеріали проекту у мережі Інтернет, використовувала сервіс Слайдшара. Крім того, результати проекту висвітлені у статті «Технології формування життєвих компетенцій засобами літератури» на прикладі проекту «З повагою та надією до нащадків» (опублікована у міжнародному міжвузівському збірнику наукових робіт «Соціальні технології. Актуальні проблеми теорії і практики», №44, 2010), зі змістом якої можна ознайомитися також на блозі кафедри мовознавства Запорізької гімназії №47 ([3]), або читати тут ([4])

Дидактичні матеріали

Задания для групп:

Задание литературоведам

Задание социологам

Задание искусствоведам

Задание знатокам

Памятки и рекомендации:

Памятка "Как работать в Интернете"

Памятка "Как работать в группе"

Памятка "Условия эффективного взаимодействия в группе"

Памятка "Правила ведения дискуссии"

Задания:

"Веришь - не веришь"

Кроссворд по рассказу "Толстый и тонкий"

Литературный диктант "Узнай героя"

"Оборвыши"

"Установи соответствия"

Методичні матеріали, що використовувались в процесі роботи над проектом

Стартовая презентация учителя

Ответы на кроссворд по рассказу А.П.Чехова "Толстый и тонкий"

"Установи соответствия", ответы

"Веришь - не веришь", ответы

Литературный диктант "Узнай героя", ответы

"Оборвыши", ответы

Творческие задания

Презентация учителя. Защита проекта

Закладки на Бобр Добр

Які результати одержали учні в проекті?

Як бачимо, успіхи учнів значні: по-перше, ними створено дійсно творчі роботи, конкретні продукти з використанням ІКТ; по-друге, школярі поглибили знання з певних навчальних дисциплін; по-третє,найголовніше,оволоділи життєвими компетенціями, які допоможуть кожному з них у майбутньому житті досягти успіху, а саме: аналізувати, синтезувати, оцінювати інформацію; визначати мету своєї діяльності, планувати роботу; бути дисциплінованими, відповідально ставитися до виконання завдань, працювати у групі, поважати думки інших, приймати рішення. Участь у проекті дала змогу підвищити учням результати їх навчальної діяльності з російської мови, російської літератури, інформатики. Це відображено в електронному журналі. Реалізація проекту сприяла активізації пізнавальної діяльності учнів: у школярів є бажання займатися проектною діяльністю при вивченні інших навчальних дисциплін. Дехто з учнів думає над тим, яким чином можна реалізувати проект, поєднуючи кілька предметів. Виступ на заході «Ах! Зачем нет Чехова на свете!», на заключному засіданні наукової спілки учнів, на уроці, присвяченому творчості А.П.Чехова в 10 класі, зацікавленість однокласників, вчителів, батьків переконали учасників проекту (і не тільки їх) в тому, що зайвих знань не буває, а от вміння приймати рішення, планувати свою діяльність, спілкуватися, працювати з інформацією та.ін. – це те, що знадобиться кожному для подальшої самореалізації. Позитивний результат, теплі відгуки ровесників, педагогів сприяв тому, що школярі вже займаються пошуком теми наступного проекту, створюють власну колекцію малюнків, анімації, фонів, щоб ефективно використати їх в майбутньому проекті. Спільна діяльність сприяла згуртуванню колективу, виявленню в учнів організаторських, лідерських якостей. Крім того, прагнучи представити своє дослідження якомога краще, учасниці групи літературознавців опанували технологію фотошопу. Оформлюючи презентацію, вони проявили неабияку креативність. Виступ учнів на захисті проекту, на засіданні наукової спілки учнів вирізнявся логічністю, чіткою структурованістю, відсутністю орфоепічних та граматичних помилок, емоційністю, влучністю. Вміння працювати з інформацією, що передбачає її аналіз, синтез, оцінювання, допомагає учням готувати виступи, творчі роботи. Оволодіння комунікативним навичками є основою успішних виступів учнів під час дискусій, семінарських занять, у процесі групової роботи. А ще ми вважаємо успіхом те, що за довготривалі канікули учениці 8 класу опанували технологію Photoshop CS3, CorelDraw X4 (до уваги, вони навчаються у класі, в якому курс інформатики не викладається). Це стало для нас прикладом того, що якщо чогось дуже захотіти, то воно обов’язково збудеться. Слід лиш пам’ятати про те, що для досягнення мети треба прикласти чималі зусилля. І приклад дівчат є для нас зразком. Результати роботи над проектом були висвітлені на заході «Ах, зачем нет Чехова на свете!» (15.01.2010, захист проекту), під час якого кожен з учасників мав змогу розповісти про свою участь в реалізації проекту, показати власні роботи. А запрошені – гімназисти, вчителі, батьки –виказати свої думки та побажання з приводу побаченого та почутого; результати були представлені на міському семінарі педагогів – філологів з питання формування в учнів життєвих ролей засобами літератури у березні 2010 року, на курсах слухачів Запорізького обласного інституту післядипломної освіти (вчителі зарубіжної літератури) 15.03.2010 року.

Інтернет-ресурси, які використовувались в процесі роботи над проектом

http://chehov.niv.ru/

http://www.velib.com/text_sochin.php?id=294

http://www.facebook.com/notes/anton-chekhov/anton-pavlovic-cehov-biografia/44834770047

http://www.piplz.ru/page-id-107.html

http://a4format.ru/

http://www.rg.ru/2004/08/20/pamyatnik.html

http://www.rg.ru/2009/08/06/reg-jugrossii/futlyar.html

Закладки на Бобр Добр

В процесі реалізації проекту використовувалися сервіси Веб 2.0: