Навчальний проект "Життя у Всесвіті"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 11:16, 3 січня 2010, створена Guliy (обговореннявнесок) (Визитная карточка проекта)

Перейти до: Навігація, пошук


Автор проекта

Гулій Зінаїда Володимирівна

Предмет, класс

Астрономія, 11 класс

Краткая аннотация проекта

Проект з астрономії учнів 11 класу. Учні на уроках та позаурочний час матимуть змогу познайомитися з історією вивчення питання пошуку інших цивілізацій, знахідками вчених, різноманітних спецслужб та військових, видами НЛО. На основі наукових досліджень та спостережень очевидців учні проаналізують деякі існуючі теорії з даного питання. В ході роботи над проектом учні з`ясують, чи можливий в принципі контакт з позаземним розумом, наскільки цей контакт необхідний людству? Працюючи над даним проектом учні створять публікацію, веб-сторінку, презентацію і познайомлять з цією інформацією своїх однолітків та всіх, кого цікавить дана проблема. А найголовніше, учні самостійно прийдуть до висновку: «Чи можливий контакт з позаземними цивілізаціями?»

Вопросы, направляющие проект

Основополагающий вопрос

Чи є розумне життя у Всесвіті?

Проблемные вопросы

Кого можна вважати братами по розуму? НЛО – це міф чи реальність? Людина – дослідник чи піддослідний? Чому з нами не хочуть відкрито контактувати прибульці? Як знайти спільну мову з гуманоїдами? Чи готове людство до контакту з прибульцями?

Учебные вопросы

Що показали дослідження питання існування позаземного розуму? Як можна класифікувати знахідки уфологів? Що нам відомо про НЛО? Чи матиме людство в майбутньому можливість контакту з прибульцями?

План проведения проекта

Опис проекту Назва проекту: Життя у Всесвіті Основні питання: Ключове питання: Чи є розумне життя у Всесвіті? Тематичні питання: Кого можна вважати братами по розуму? НЛО – це міф чи реальність? Людина – дослідник чи піддослідний? Чому з нами не хочуть відкрито контактувати прибульці? Як знайти спільну мову з гуманоїдами? Чи готове людство до контакту з прибульцями? Змістові питання: Що показали дослідження питання існування позаземного розуму? Як можна класифікувати знахідки уфологів? Що нам відомо про НЛО? Чи матиме людство в майбутньому можливість контакту з прибульцями? Стислий опис: Проект з астрономії учнів 11 класу. Учні на уроках та позаурочний час матимуть змогу познайомитися з історією вивчення питання пошуку інших цивілізацій, знахідками вчених, різноманітних спецслужб та військових, видами НЛО. На основі наукових досліджень та спостережень очевидців учні проаналізують деякі існуючі теорії з даного питання. В ході роботи над проектом учні з`ясують, чи можливий в принципі контакт з позаземним розумом, наскільки цей контакт необхідний людству? Працюючи над даним проектом учні створять публікацію, веб-сторінку, презентацію і познайомлять з цією інформацією своїх однолітків та всіх, кого цікавить дана проблема. А найголовніше, учні самостійно прийдуть до висновку: «Чи можливий контакт з позаземними цивілізаціями?»

Державні освітні стандарти та навчальні програми: Державний стандарт базової і повної середньої освіти ( затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 р. N 24), програма з фізики і астрономії для 7 – 11 класів (МОН України, 2007 рік)

Навчальні цілі та очікувані результати навчання: Діяльність учнів:

І етап 
       1. Вибір теми, визначальної проблеми проекту, з’ясування основних джерел для дослідження теми.

2. Детальне ознайомлення з темою за допомогою літературних та Інтернет-джерел (оформлення бібліографії, фіксація необхідної інформації, складання переліку ключових та змістових питань проекту). 3. Розробка програми дослідницької роботи та плану реалізації проекту. 4. Визначення актуальності мети і завдань проекту, осмислення його основних структурних елементів, формулювання теоретичного і практичного значення роботи. 5. Визначення складу творчих груп у складі дослідницької, формування інформаційної бази проекту, 6. Презентація «візитної картки» учасників проекту. Очікувані результати: Вибрано тему, ключові, тематичні питання. Становлення інформаційної і комунікативної компетентності. ІІ етап 1. Одержання і обробка даних за досліджуваною проблемою у ході реалізації плану проекту, аналізу джерел, опитування, виконання тематичних завдань. 2. Обробка даних пошукової роботи з використанням інформаційних технологій. 3. Визначення ступеню достовірності одержаних результатів. 4. Розв’язання поставлених завдань. Створення учнівської презентації. Очікувані результати: Завершення процесу накопичення і обробки інформації та узагальнення основних компонентів проекту. Становлення таких особистісних якостей учнів, як толерантність, наполегливість, критичність мислення, вміння раціонально організовувати свою пізнавальну діяльність. ІІІ етап 1. Формулювання висновків і результатів дослідження. 2. Структурування матеріалу проекту (остаточний розподіл матеріалу та його узагальнення в описі проекту, публікаціях, презентації, веб-сайті). 3. Редагування текстових матеріалів проекту, корекція зовнішнього вигляду. 4. Остаточне технічне оформлення проекту, підготовка додатків. 5. Підготовка до захисту проекту на підсумковій конференції, самоаналіз роботи над проектом. Очікувані результати: Публічна презентація результатів роботи над проектом. Дізнатися якомога більше інформації про знахідки і зустрічі з НЛО, їх різновидності, контакти людини з прибульцями. З`ясувати, за яких умов відбувалися ці контакти та якими були їхні наслідки. Навчитись створювати презентацію, публікацію та працювати в Інтернеті. Підготовчий етап Мислитель на складова: Учні спочатку ознайомлюються із специфікою проектної діяльності, націлюються на виокремлення суттєвого у загальному.

Мотиваційна складова:

Починають «мозкову атаку» з пошуку можливих тем для дослідження. Складають план проекту. Комунікативна складова: Учні навчаються працювати в групі, раціонально розподіляти часі і обов’язки, підтримувати позитивний емоційний фон у творчому колективі.

Діяльнісний етап Учні набувають умінь і навичок практичного застосування аналізу, синтезу, узагальнення, обробки даних дослідження. Проводять соціологічне опитування учнів школи, населення, батьків, вчителів. Працюють з допоміжними матеріалами в Інтернеті, в журналах, газетах, добирають ілюстрації до текстів. Відбувається формування в учнів пізнавального інтересу, розвиток таких якостей, як самостійність, гнучкість мислення (у ході розробки, реалізації програми проекту, вибору основних аспектів і методів дослідження, раціональної організації мислительної діяльності). В учнів формується здатність до емпатіїї, відчуття колективізму, уміння підтримувати інших, почуття взаємодопомоги. Учні роблять висновки.

Заключний етап В учнів розвивається уміння систематизувати і узагальнювати зібраний за темою дослідження матеріал, використовувати засвоєні прийоми мислительної діяльності у нових ситуаціях. Переживання емоцій натхнення, задоволення, творчого піднесення від отриманих результатів роботи над проектом. Вироблення емоційної стійкості, уміння з гідністю переживати як перемогу, так і поразку. В учнів формується комунікативна компетентність, закріплюються навички групової роботи, розвинене почуття творчої співдружності.


Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту: Проект готується протягом 3-х місяців (жовтень-грудень) Вхідні знання та навички: Уміння й навички володіння персональним комп’ютером та мультимедійними засобами, які надає ПК, рідною мовою Знання Будови Сонячної системи, мати уявлення про будову та закономірності світу зірок, фізичні умови на інших планетах; знання географії; анатомічні особливості будови людини; принципи космічних польотів.

Інше: До співпраці запрошуються вчителі історії, географії, біології, шкільний психолог з метою надання консультацій учням у ході підготовки і створення проектів, а також як учасники підсумкової конференції. Диференціація навчання: Обдаровані учні: Отримують завдання, які потребують застосування нестандартних підходів до розв’язання проблем, які виходять за межі шкільної програми з астрономії. Для таких дітей у межах проекту пропонується провести міні-дослідження: «Космічне походження життя на Землі», «Чи готове людство до контакту з позаземним розумом?», «Наслідки контактів з прибульцями».Такі діти можуть виконувати в проекті роль консультантів, помічників керівника проекту, лідера дослідницької групи або розробляти індивідуальні проекти. Оцінювання знань та вмінь учнів: Індивідуальне оцінювання здійснює керівник проекту за підсумками роботи учнів на кожному з етапів реалізації проекту, а також їхнього поетапного самоаналізу діяльності і рефлексії щодо внутрішнього стану, почуттів і переживань, що відбувається в ході бесід і консультацій вчителя і представників дослідницької групи, поточних засідань і підсумкового круглого столу. Узагальнена оцінка (оцінювання учителя і само оцінювання учня) виставляється за розв’язання тематичних завдань (тести, кросворди тощо), пошукову роботу, підготовку публікацій, веб-сайтів, створення презентації. Ключові слова: Уфологія, НЛО, гуманоїди, позаземні цивілізації, контакти з позаземними цивілізаціями

Визитная карточка проекта

Візитна картка проекту Автор проекту Прізвище, ім'я, по батькові Гулій Зінаїда Володимирівна

Номер и назва школи Жовтянська ЗОШ Місто, область с. Жовте, Софіївський район, Дніпропетровська область Опис проекту Назва проекту Життя у Всесвіті Короткий зміст проекту Проект з астрономії учнів 11 класу. Учні на уроках та позаурочний час матимуть змогу познайомитися з історією вивчення питання пошуку інших цивілізацій, знахідками вчених, різноманітних спецслужб та військових, видами НЛО. На основі наукових досліджень та спостережень очевидців учні проаналізують деякі існуючі теорії з даного питання. В ході роботи над проектом учні з`ясують, чи можливий в принципі контакт з позаземним розумом, наскільки цей контакт необхідний людству? Працюючи над даним проектом учні створять публікацію, веб-сторінку, презентацію і познайомлять з цією інформацією своїх однолітків та всіх, кого цікавить дана проблема. А найголовніше, учні самостійно прийдуть до висновку: «Чи можливий контакт з позаземними цивілізаціями?» Предметна область Астрономія Вікова група учнів, клас 11 клас, природничо-математичний та технологічний профіль Який час потрібний для виконання проекту (орієнтовно)? 10 уроків Основа проекту Зміст, що відповідає освітнім стандартам В програмі профільного навчання (www.mon.gov.ua/) відмічається, що астрономія є однією з найдавніших наук, що зародилась із практичних потреб людини й бажання пізнати довкілля; її внесок у розвиток цивілізації й роль у формуванні світогляду людини важко переоцінити. Головною метою вивчення астрономії є формування загальнокультурної компетентності, наукового світогляду та основ системи знань про методи й результати вивчення законів руху, фізичної природи й еволюції небесних тіл та Всесвіту в цілому. Основні завдання вивчення астрономії зводяться до того, що випускники мають: - знати, які небесні тіла складають Всесвіт і чим вони відрізняються (планети, планетні системи, зорі, скупчення зір, галактики, скупчення галактик), знати в загальних рисах про походження Сонячної системи та Всесвіту; - знати, якими засобами ведуться астрономічні дослідження з поверхні Землі та за межами земної атмосфери. В ході роботи над розробкою теми учні набудуть досвіду проектної діяльності, створення, редагування, оформлення, збереження, передачі інформаційних об’єктів різного типу за допомогою сучасних програмних засобів, колективної реалізації інформаційних проектів, інформаційної діяльності в різних сферах, на які є попит на ринку праці. Питання, що розглядаються в темі: Людина у Всесвіті. Антропний принцип. Імовірність життя на інших планетах. Унікальність нашого Всесвіту. Питання існування інших всесвітів та розумного життя в них. Уфологія я к наука про контакти з прибульцями. Факти та гіпотези, що підтверджують контакти людей з гуманоїдами. НЛО та інформація з різних джерел про їх прибуття на Землю. Відповідно до загальноосвітніх стандартів повної (загальної) освіти з астрономії в розрізі даної теми учні повинні : - наводити приклади пошуку життя на інших планетах Сонячної системи, міжнародних наукових проектів з пошуку життя у Всесвіті; - характеризувати зв'язок між основними фундаментальними константами і життям, гіпотезу про існування інших світів; - описувати ймовірність існування життя на інших планетах; - пояснювати антропний принцип; - виносити судження щодо особливостей, що роблять Землю унікальною планетою Сонячної системи, щодо існування позаземного життя у Всесвіті, щодо унікальності нашого Всесвіту. Використовувати набуті знання і вміння в практичній діяльності та повсякденному житті для: Пошуку і відбору інформації, зокрема тієї, що стосується особистих пізнавальних інтересів, пов’язаної з самоосвітою та професійною орієнтацією. Які дидактичні цілі і методичні завдання Ви ставите в своєму проекті? / Підсумки навчання Після завершення проекту учні зможуть: - наводити приклади зустрічей людини з прибульцями; - пояснювати суть антропного принципу; - систематизувати інформацію, набуту людством за десятиліття, про контакти з позаземним розумом; - використовувати інструменти критичного мислення для створення системної класифікації, виявлення логічних зв’язків між розрізненими фактами; - аналізувати, узагальнювати і оцінювати факти, формулювати та аргументувати власну точку зору на предмет дослідження; - використовувати сервіси Веб для представлення результатів спільних досліджень. Тріада запитань, що направляють проект

Основне запитання Чи є розумне життя у Всесвіті? Запитання навчальної теми Кого можна вважати братами по розуму? НЛО – це міф чи реальність? Людина – дослідник чи піддослідний? Чому з нами не хочуть відкрито контактувати прибульці? Як знайти спільну мову з гуманоїдами? Чи готове людство до контакту з прибульцями? Запитання до змісту Що показали дослідження питання існування позаземного розуму? Як можна класифікувати знахідки уфологів? Що нам відомо про НЛО? Чи матиме людство в майбутньому можливість контакту з прибульцями? План оцінювання Графік оцінювання До роботи над проектом Учні працюють над проектом і виконують завдання Після завершення роботи над проектом

• Формуюче оцінювання «стартових знань» учнів у формі фронтальної бесіди, заповнення по групах таблиці З-Ц-У (Знаю-Цікавлюсь-Умію) в процесі презентації учителя • Список тем досліджень • Критерії оцінювання досліджень учнів • План роботи над проектом • Самооцінювання просування учнів по проекту • Організація груп Google • Рефлексія в блозі проекту • Оцінювання роботи над творчими завданнями • Обговорення попередніх результатів в кожній групі. • Представлення результатів дослідження у вигляді презентацій, буклетів, вікі-статей, карт знань та ін. • Оцінка робіт експертами • Рефлексія в блозі проекту • Представлення кращих досліджень учнів на шкільній науково-практичній конференції Опис методів оцінювання На початку проектної діяльності проводиться оцінка початкових знань учнів (формуюче оцінювання). Під час презентації вчителя учні ознайомляться з відповідними параграфами підручника для 11 класу «Астрономія» І.А. Климишина та І.П. Крячка і заповнюють таблицю З-Ц-У, висловлюють свої припущення стосовно існування розумного життя у Всесвіті, наводять відомі їм факти. Це мотивує їх на проведення досліджень у проекті. Враховуючи вимоги стандарту, цілі учнів у проекті, складаються критерії оцінювання майбутніх робіт, за якими здійснюється контроль і самоконтроль в групах. Для глибокого осмислення теми для учнів розроблені дидактичні матеріали. Учні створюють групи Google, де відображається хід роботи, організація дослідження. Виконується рефлексія в блозі проекту. Робота над темою дослідження закінчується представленням результатів у вигляді презентації, буклету, вікі-статті та ін. Після завершення роботи над проектом проводиться урок-конференція, на якому учні демонструють результати своїх досліджень в групі, а також обговорюють роботи інших груп. Тут оцінюється глибина проведеного дослідження, логічність представлення матеріалу, творчий підхід, уміння аргументовано виступати перед аудиторією, відстоювати свою точку зору, участувати в обговоренні, задавати запитання. В кінці проекту проводиться внутрішньо групова та індивідуальна рефлексія. Кращі дослідження рекомендуються для участі в шкільній науково-практичній конференції.

Відомості про проект Необхідні початкові знання, вміння, навички • Знання курсу інформатики основної школи • Користувацькі навички роботи на ПК (текстовий, табличний, графічний редактори, створення презентацій, публікацій), уміння працювати з сервісами Веб. • Уміння роботи з різними джерелами інформації, пошуку інформації в Інтернет Навчальні заходи Вступне заняття (1 тиждень, 2 години) Проект починається з обговорення з учнями запитань по темі проекту (для цього використовується презентація вчителя). Для учнів та їх батьків учитель пропонує буклет, який пояснює використання проектної методики для вивчення даної теми і який містить проблемні запитання, на які учні будуть шукати відповіді. Учні діляться на 4 групи по 5- 6 чоловік. Учитель знайомить учнів з темами досліджень. Учні обдумують план проведення дослідження, обирають дослідницькі методи, форми представлення результатів. Учні знайомляться з критеріями оцінювання їх робіт. Перед початком проведення дослідження необхідно обговорити з учнями, як знайти джерела достовірної інформації по темі дослідження та використати їх, дотримуючись авторського права. Учитель рекомендує список ресурсів по темі проекту.

1 тиждень (2 години)

Обговорення з кожною групою учнів цілей і планів проведення дослідження. Виконання завдань по темі проекту.

2 тиждень (4 години уроків і 5 – 6 годин самостійної роботи над дослідницькими завданнями в групах)

Учні проводять дослідження, уточнюються критерії оцінювання учнівських робіт, проводиться їх коригування. Учитель консультує групи, надає допомогу в аналізі отриманих результатів. Виконання творчих завдань по темі проекту.

3 тиждень (2 години уроків і 4 – 5 годин самостійної роботи над дослідницькими завданнями в групах)

Учні оформляють результати досліджень, готуються до підсумкової конференції. На конференцію запрошуються вчителі і батьки. Учні захищають свої роботи, намагаються відповісти на основне запитання.

Рефлексія роботи над проектом здійснюється через розмірковування про те, що вдалося і не вдалося зробити в даному проекті, які запитання необхідно обговорити або розкрити в наступних роботах. Учням та їхнім батькам пропонується висловити свою думку в блозі.


Матеріали для диференційованого навчання Учень з проблемами засвоєння навчального матеріалу (проблемний учень) В роботі над проектом учні виконують доступні для себе, чітко визначені завдання на основі продуманого алгоритму дій. Вони мають можливість скористатися допомогою інших учасників групи, проконсультуватися з учителем. Такі учні повинні відчути свою значимість в загальній справі, відчути, що вони можуть бути успішними. Учень, для якого мова викладання не рідна Для групи учнів, які мають мовні проблеми, в план проекту слід ввести корективи, наприклад, спочатку запропонувати скласти глосарій (довідник) тих основних понять, знання яких необхідне для виконання проекту. Цей довідник може послідовно уточнюватись і доповнюватись. Обдарований учень Теми робіт в кожній групі дозволяють учням провести дослідження досить глибоко, проявивши навички критичного і системного мислення. Виконані роботи можуть бути представлені на шкільній і районній науково-практичній конференції. Матеріали і ресурси, необхідні для виконання проекту Технології – цифрові пристрої (Відмітьте прапорцями необхідні елементи)

Публикация учителя

Презентация учителя для выявления представлений и интересов учащихся

[1]Вчительська презентація

Пример продукта проектной деятельности учащихся

Материалы по формирующему и итоговому оцениванию

Материалы по сопровождению и поддержке проектной деятельности

Полезные ресурсы

Проекты с аналогичной тематикой

Другие документы