Відмінності між версіями «Мої проекти Безотосна С.О.»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
Рядок 1: Рядок 1:
 
Тема. Будова речовини. Урок узагальнення і систематизації матеріалу
 
Тема. Будова речовини. Урок узагальнення і систематизації матеріалу
Мета: закріпити знання теоретичних положень теми „Будова речовини”, розширити, узагальнити та систематизувати знання учнів про фізичні величини і зв’язки між ними, розширити кругозір учнів;
+
Мета: закріпити знання теоретичних положень теми „Будова речовини”, розширити, узагальнити та систематизувати знання учнів про фізичні величини і зв’язки між ними, розширити кругозір учнів;
 
Розвивати спостережливість, логічне мислення, кмітливість уміння швидко переключати увагу, розвивати навички розв’язування задач та вміння застосовувати здобуті знання в різних ситуаціях;
 
Розвивати спостережливість, логічне мислення, кмітливість уміння швидко переключати увагу, розвивати навички розв’язування задач та вміння застосовувати здобуті знання в різних ситуаціях;
 
Виховувати моральні якості, такі як доброзичливість, взаєморозуміння, бажання поповнювати свої знання, викликати захоплення таємничим світом природи.
 
Виховувати моральні якості, такі як доброзичливість, взаєморозуміння, бажання поповнювати свої знання, викликати захоплення таємничим світом природи.

Версія за 01:00, 18 січня 2013

Тема. Будова речовини. Урок узагальнення і систематизації матеріалу Мета: закріпити знання теоретичних положень теми „Будова речовини”, розширити, узагальнити та систематизувати знання учнів про фізичні величини і зв’язки між ними, розширити кругозір учнів; Розвивати спостережливість, логічне мислення, кмітливість уміння швидко переключати увагу, розвивати навички розв’язування задач та вміння застосовувати здобуті знання в різних ситуаціях; Виховувати моральні якості, такі як доброзичливість, взаєморозуміння, бажання поповнювати свої знання, викликати захоплення таємничим світом природи.

Обладнання: технічні засоби навчання – комп’ютер, мультимедійний проектор, кристали солі і мідного купоросу, плакат „У світі кристалів”

Хід уроку I. ВСТУП - Діти, сьогодні ми з вами знову зустрілися, щоб продовжувати вивчати таку цікаву, захоплюючу науку – фізику. - Хто скаже, що вивчає фізика одним словом? (Природу) - Так, а ще можна сказати і так „Фізика – наука розуміти природу”. Тому на кожному уроці ми з вами намагаємося розуміти природу, щоб будь-яке явище, що відбувається навколо нас, було нам зрозумілим. Сьогодні у нас узагальнюючий урок з теми „Будова речовини”. Щоб зрозуміти властивості речовин, нам довелося зазирнути всередину тіл. Скільки ж нових знань ми з вами здобули! А сьогодні ми з вами повторимо ці знання, розширимо та узагальнимо їх, і побачимо, як же набуті знання допомагають нам розуміти природу, розкривати її таємниці. Запишемо в зошиті число, класна робота. Так які ж наші знання? Починаємо з перевірки домашнього завдання. II. Перевірка домашнього завдання 1)Задача 1 У нас є три однакові за об’ємом кубики. Відомо, що один з них виготовлено із заліза, один із міді, а ще один із алюмінію. Як дізнатися – де який? Чим треба для цього скористатися?

Відповіді дітей. Треба скористатися терезами і зважити ці кубики, щоб дізнатися, який з них найважчий, а який найлегший. Потім, користуючись таблицею густин дізнаємось, що найважчий кубик виготовлено із міді, а найлегший із алюмінію, так як густина алюмінію – 2700 кг/м3; із заліза – 7800 кг/м3 , а з міді - 8900 кг/м3

- Означенням якої фізичної величини ви скористалися? (Означенням густини) - Перевіримо, як ви засвоїли означення та формули з теми. 2) Продовж ланцюжок знань: - Густина речовини – це ... - Густина позначається ... - Одиницею густини є ... - Щоб визначити густину, треба ... - Щоб перетворити 1г/см3 в 1 кг/м3, потрібно ... - Густина льоду 900 кг/м3 означає... 3) Домашнє завдання ”Ми дослідники” Визначити густину брускового мила Відповіді дітей. Діти розповідають, як вони визначали густину мила, яке значення вони отримали. III. Мотивація навчальної діяльності. Отже, і в класі під час виконання лабораторної роботи, і вдома ви були справжніми дослідниками. Адже, так і науковці, досліджуючи, або вивчаючи будь-яке явище, або речовину, проводять спеціальні досліди, вимірювання обчислювання та складають довідники. З одним із таких довідників ви вже ознайомилися – це довідник густин різних речовин. - А навіщо нам довідники густин? Відповіді дітей. (Користуючись довідниками густин та формулами ми можемо розв’язувати багато різних задач – тобто знаходити відповіді на багато запитань)

Отже, маючи довідники густин можна: - можна дізнатися, із чого виготовлено тіло; - дізнатися, чи суцільне воно; - дізнатися про параметри тіла – довжину, ширину, товщину стінок, тощо.. - можна дізнатися, яка маса тіла. Адже не завжди буває зручним користуватися терезами, а інколи це буває просто неможливо, тоді виконують обчислення. Наприклад, інженери, проектуючи будівлі, завжди враховують густину речовини, та обчислюють будівлі, щоб знати яку масу вони можуть витримати. Давайте запишемо з вами ще раз формулу, яку вивчили на минулих уроках. Адже ви зрозуміли, що вона надзвичайно важлива, так, як і важливі довідники густин речовин.

  або,        або   

IV. Повторення знань про густину речовини V. Повторення знань про основні положення будови речовини 1) Основні положення МКТ( фронтальна робота) - А чи однакову густину буде мати одна і та ж речовини в різних станах? (Ні) - Чому? (Молекули в них по різному упаковані ) - А що таке молекули? Що ми про них знаємо? Давайте повторимо ще раз основні положення МКТ – молекулярно-кінетичної теорії Основні положення МКТ - Всі тіла складаються із найменших частинок – атомів і молекул, між якими є проміжки. - Всі атоми і молекули перебувають у хаотичному русі, що залежить від температури - Всі атоми і молекули взаємодіють між собою .

Отже, ми з вами повторили основні положення МКТ, яка стала основою всієї фізики. Тому я можу вам сказати: „ Діти, перед вами скарбниця. Справжня скарбниця знань, яка є дуже цінною, від знань якої залежить розвиток всієї цивілізації. До цього скарбу людство йшло понад 2000 років. А ви отримали їх всього за 5-6 днів.”

2) Підтвердження молекулярної будови речовини( Робота в парах) - Скажіть, я чому так довго була незрозуміла будова речовини? (Тому що молекули мають дуже малі розміри, їх не можна побачити неозброєним оком, навіть у мікроскоп) - Тільки у 20-му столітті з появою електронного мікроскопу людині вдалося отримати фотографії справжніх молекул – найдрібніших частинок речовини, що зберігають всі її хімічні властивості. - А як же можна все-таки підтвердити молекулярну будову речовини? Чи існують якісь досліди, спостереження для цього? (Існують)

Зараз я демонструю вам мультимедійні досліди, деякі ви вже бачили на минулих уроках. Ваше завдання – подивитися дослід і назвати те положення МКТ, яке вони підтверджують. При цьому 1-ий варіант дає відповіді 2-му варіанту. А 2-ий варіант, вислуховує відповіді, потім перевіряє на екрані і порівнює з відповіддю сусіда і ставить йому або „+”, або „-” в його зошиті. Досліди: 1) Слайд № 15. Почергове розведення фарби у стакані з водою. Щоразу отримуємо все світліший і світліший колір ( Пояснення - Отже, всі речовини подільні) 2) Слайд № 16 Дослід, що демонструє дифузію (Пояснення Отже, всі речовини складаються із найдрібніших частинок, які знаходяться в безперервному русі)

Тепер варіанти дітей міняються завданнями – 2-ий варіант дає відповіді 1-му, а 1-ий перевіряє.

3) Слайд № 17. Якщо сталеву кульку нагріти, то вона не зможе проходити в кільце, в яке проходила холодною (Пояснення Між молекулами або атомами речовини існують проміжки, які можуть збільшуватися при підвищенні температури) 4) Слайд № 18. Демонстрація броунівського руху.(Пояснення – броунівські частинки рухаються в результаті ударів об них великої кількості молекул, отже молекули знаходяться у хаотичному безперевному русі Слайд № 19) 3) Пояснення властивостей речовини на основі молекулярної будови тіла (Фронтальна робота з класом) - Слайд № 20. А про що свідчить цей фрагмент ? (Існує три агрегатних стани речовини) Слайд № 21 А цей фрагмент? (Вода може одночасно перебувати у трьох агрегатних станах) - чи однакові молекули води, льоду, пару? (Однакові) - Чому ж такі різні властивості мають вода, лід і пара? (Молекули однакові, а властивості визначаються проміжками між молекулами речовини і характером їх руху) - Слайд № 23. Визначте, якому стану речовини відповідають наступні моделі VI. Закріплення вивченого. Якісні задачі Як ми розгадуємо таємниці природи (Фронтальна робота з класом) - 1) Слайд № 24. Як комахи знаходять квіти? - 2) Слайд № 25 Чому дим з часом розсіюється у повітрі? - 3) Слайд № 26 Що заважає семикласнику Миколі, якого побачив під час паління директор школи, розпастися на окремі молекули і зникнути? - 4) Слайд № 27 Леся, яка стояла у мами за спиною, тихенько вилила собі на голову парфуми. Як мама про це дізналася? - 5) Слайд № 28. Чому рейки укладають не щільно, а роблять між ними проміжки? - 6) Слайд № 29. Коли пахощі квітів більш відчутні – в теплу чи холодну погоду? - 7) Слайд № 30. В якому стакані цукор розчиниться швидше – у стакані з холодною водою чи з гарячею? VII. Підсумок уроку та отримання домашнього завдання. - Чи допомогли нам знання фізики, а зокрема основні положення молекулярно-кінетичної теорії відповісти на таємниці природи, що нас оточують? (Відповіді дітей) - Вам сподобалось розгадувати загадки природи? А яка найбільше сподобалась? (Відповіді дітей) - А якщо сподобалось, то вдома спробуйте розгадати ще одну загадку. - Домашнє завдання: замалювати в зошиті кілька сніжинок і дати відповідь на запитання - чому сніжинки мають таку симетричну форму? - А зараз я пропоную Вам ще раз перевірити, на скільки ви добре засвоїли основні положення молекулярної будови тіла, та знання про фізичну величину – густину. На протязі 5 хвилин вам треба знайти правильні відповіді на запитання тесту. Результати виконаного тесту покажуть вам, чи добре ви озброєні знаннями. VIII. Перевірка знань. Індивідуальна робота з тестами з наступною перевіркою. Діти міняються бланками з виконаними тестами і здійснюють перевірку за поданими відповідями, підраховують число правильних відповідей, потім здають бланки відповідей вчителю