Відмінності між версіями «МАТЕРІАЛЬН?Й І ДУХОВН?Й СВІТ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Філософія)
(Література)
Рядок 50: Рядок 50:
 
|Розповідає про події Реконкісти в Іспанії, де відважний рицар Сід громить двох мусульманських правителів і велику кількість їх воїнів. Сід уславився своєю сміливістю, великодушністю, любов’ю до батьківщини і відданості королю.
 
|Розповідає про події Реконкісти в Іспанії, де відважний рицар Сід громить двох мусульманських правителів і велику кількість їх воїнів. Сід уславився своєю сміливістю, великодушністю, любов’ю до батьківщини і відданості королю.
 
|}
 
|}
 +
 +
Рицарська культура: Рицарські романи (куртуазна) література –  основні теми: любов і рицарська вірність.
 +
 +
| border="1" cellpadding="2"
 +
|Віршовані романи Кретьєна де Труа, написані у 1160 – 1190 рр.
 +
|Романи “Ланселот”,  “Персеваль”. “Персеваль” про  пошуки “Святого Грааля” — чаші, якою користувався Христос на тайній вечері, і в яку Йосип із Аримафеї зібрав кров із Хрис¬тової рани, завданої римським воїном.
 +
|-
 +
|Трістан та Ізольда - самий відомий рицарський роман
 +
|Трістан був відданим васалом короля Марка, відважним воїном, мисливцем, поетом і знав багато мов, а також був музикантом і добрим, щедрим рицарем. Король Марк вирішив одружитися на заморській красуні Ізольді і відправив за нею свого вірного васала. На зворотному шляху, на кораблі, Трістан та Ізольда випадково випили напій кохання і покохали один одного.  Король вирішив їх стратити, але Трістан вирішив піти у вигнання. Там він був смертельно поранений. Останнім його бажанням було побачити Ізольду і він відправив за нею корабля. Якщо вона буде на кораблі то вітрила на ньому мали бути білими. Проте коли корабль з Ізольдою повертався, то на ньому забули змінити вітрила. Трістан побачивши такий колір помер з горя не дочекавшись зустрічі. Ізольда. Що збігла на берег, побачивши бездиханне тіло Трістана, теж замертво падає.
 +
|}
 +
 +
'''Трубадури''' (Франція, Прованс) – виконавці рицарських пісень про кохання. Переслідувалися церквою.
 +
 +
'''Мінезінгери''' – німецькі виконавці «любовних пісень». Основа народні пісні, опис природи. Вальтер фон дер Фогельвейде.
 +
 +
Вплав жінок на політику – «Шукайте жінку» (фр.)
 +
 +
Міська культура: Література- байки, жарти.
 +
 +
{| border="1" cellpadding="2"
 +
|Французький „Роман про Лиса”
 +
|Головний герой – Лис Ренар, кмітливий, життєрадісний, здатний знайти вихід з будь-якої ситуації. Ренар є уособленням заможного бюргера. Він постійно водить за ніс Вовка Ізегріната його брата Прімо (уособлювали образи рицарів): то примусить Ізегріна ловити рибу хвостом і того поб’ють селяни, то переконає Прімо служити у церкві і той ледь втече від розгніваних селян. Лис обдурює Лева (короля), глузує з жадного Осла (священика). Як справжній Лис, він ганяється за зайцями, курми (звичайні люди), але з цього у нього нічого не виходить.
 +
|-
 +
|„Роман про Троянду”
 +
|Оспівується природа та людський розум, стверджується рівність людей.
 +
|}
 +
 +
'''Жонглери''' - мандрівні актори, музиканти, співаки, танцюристи і акробати, фокусники.
 +
 +
Книгодрукування винайшов у '''1445''' р. німецький ремісник '''Йоган Гутенберг''' (1399 – 1468)
 +
 +
=='''Архітектура'''==
 +
[[Файл:Img08 ii 1class q4 big.jpg|200px|thumb|left|Вормський собор(Німеччина)]],
 +
романський стиль — 11-12 ст., готичний — у 12-15 ст.
 +
 +
Романський замок - оборонна споруд, масивність форм, монументальність, свідчив про могутність  воло¬даря. Романський собор, утілюваа ідею величі й могутності церкви. В основу романського собору ліг план римської громадської (світської) будівлі — ''базиліки''.
 +
 +
Кам’яне перекриття будівлі вирішено зведенням напівциркулярного склепіння. '''Вормський собор''' (Німеччина). Похмуру велич архітектури посилює скульптура, яка лише умовно передає риси людини.
 +
 +
Готичний стиль виник у Франції собори в Реймсі та Ам’єні, Лані та Бове, Шартрі та Парижі. Собори мали вмістити майже всіх мешканців міста того часу. Архітектура церкви має нести красу, легкість і велич, тонкі стіни, висока стрімка аркова стеля, великі вікна, прикрашені кольоровими вітражами .( вітражі собору Шартра)
 +
Конструкція спиралася на несучий каркас, споруджений поза стінами собору. Вертикалізація будівництва стала важливою особливістю готичного стилю.
 +
Скульптура, яка наче оспівує, наповнює споруду рухом, відіграє роль, з одного боку, архітектурної прикраси, а з іншого, — енциклопедії знань і уявлень про світ середньовічної людини. Скульптури звичайних людей, набули людських рис, характеру. Так у надрах готичного стилю зародилися паростки Відродження.
 +
Ранній гуманізм і Відродження
 +
Причини: початок розвитку капіталізму, потрібні знання та здібності.
 +
Батьківщина Італія (Флоренція) батьківщина капіталізму та спадкоємниця античності.
 +
Гуманізм -  любов до людей і таке розуміння світу, при якому людина є найвищою цінністю.
 +
Література:
 +
Данте Аліг`єрі (1265-1321 рр.) народився у Флоренції, але більшу частину життя був змушений прожити у вигнанні. Був попередником Відродження, Його поезії були присвячені Беатріче. Беатріче стала дружиною іншого і померла рано. Найбільш відомий твір Данте „Божественна комедія”. Комедіями у ті часи називали твори зі щасливим кінцем про незвичні події героїв. Божественною її назвали за видатне художнє виконання.
 +
Для свого твору Данте обрав форму видіння: у темному лісі він раптово зустрічає видатного римського поета Віргілія, з яким відправляється у подорож у потойбічний світ. З ним він проходить дев’ять кругів Пекла, а потім з іншими героями Чистилище і Рай. Поема розповідає про  Італію, Флоренцію. Пап, імператорів, монахів і святих, античних полководців і мудреців. Її головний герой – сам Данте і його сучасники. Одних він суворо критикує, іншими захоплюється. Всіх, кого зустрічає Данте у потойбічному світі продовжують переживати страсті земного життя: гнів, гордість, презирство.
 +
Франческо Петрарка (1304-1374 рр.) став першою людиною Відродження. Він не займав ніяких офіційних посад, але був настільки відомим, що з його думкою рахувалися королі і папи. Петрарку уславила „Книга пісень” – 366 віршів (сонетів) присвячені його коханій Лаурі. Як і Данте, він закохався у Лауру в дитинстві. Але його любов до неї залишилася нерозділеною. Сама Лаура померла від епідемії чуми. За свої поетичні здібності він, як у Античні часи, був коронований лавровим вінцем на римському Капітолії.
 +
Джованні Боккаччо (1313-1375 рр.) був послідовником і другом Петрарки. Він теж писав вірші про кохану Марію. Але славу йому приніс збірник зі ста розповідей „Декамерон”. Розповіді написані від імені веселої компанії з семи дівчат і трьох хлопців, що у продовж десяти днів знаходилися у заміському будинку, переховуючись від епідемії чуми. У продовж десяти днів вони забавляли один одного всілякими життєвими історіями про кохання, розставання, подорожі, пригоди.
 +
Всі вище зазначені твори були написані живою народною італійською мовою. Цим вони довели, що народною мовою можна писати видатні твори, передавати весь спектр почуттів.
 +
Джеффрi Чосер 1344-1400 - англiйський поет став також провiсником нової  європейської лiтератури. Автор  сповнених гумору й людяностi  «Кентерберiйських оповiдань».
 +
Мистецтво: поява лінійної перспективи. предмети зображуються так, як бачить світ людське око: предмети на передньому плані більші, на задньому – менші.  Передати індивідуальні риси людини, її характер. З`являється такий новий жанр, як портрет.
 +
Джотто де Бондоне (1266-1337 рр.) флорентієць,  започаткував у мистецтві нову культуру.  Він малював портрети, ікони, фрески. Першою його великою роботою була  фреска присвячена життю Святого Франциска. Найбільш відомою роботою Джотто була розпис церкви у Падуї. На фресках він зобразив Ісуса, діву Марію, апостолів як земних людей – розумними, чесними, красивими, твердими духом. На їх обличчях людські почуття і переживання. Сцена „Поцілуй Іуди” показує і ставлення художника до євангельських подій. Джотто багато зробив для рідного міста, за що був похований як видатний громадянин у соборі міста.
 +
Мазаччо (1401-1428 рр.). у творчості флорентійця  вперше з`явилася тілесність, об`ємність фігур, лінійна перспектива. Хоча він прожив коротке життя, він встиг здобути гучну славу. Найвідомішою стала сцена „Вигнання з Раю” з фрески однієї з флорентійських церков.
 +
Сандро Боттічеллі (1445-1510 рр.) – творчість вважається вершиною Раннього Відродженя. Його картини „Весна”, „Народження Венери” передають розуміння краси як внутрішньої, так і зовнішньої митцями Відродження.
 +
Донателло (бл.1386-1466 рр.) флорентієць відродив античні традиції в скульптурі, відступивши від середньовічних традицій, створив круглу скульптуру. Така статуя була самостійним витвором митця, а не частиною прикраси храму. Її можна було споглядати з усіх сторін. Найвидатнішим твором Донателло стала скульптура біблійного Давіда.
 +
Філіппов Брунеллескі (1377-1446 рр.) архітектор і скульптор, заклав початки культури Відродження в архітектурі. Він розробив закони лінійної перспективи і розв`язав складні інженерні завдання зі створення величезних куполів над соборами. Головним у його творчості стало створення купола собору Санта-Марія-дель-Фьоре у Флоренції.

Версія за 18:16, 30 липня 2013