Відмінності між версіями «КРАЇН? СХОДУ»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Індія)
(Османська імперія)
 
(не показані 4 проміжні версії цього учасника)
Рядок 21: Рядок 21:
 
'''Держава Великих Моголів''' – централізована держава. Столиця – місто Делі.  
 
'''Держава Великих Моголів''' – централізована держава. Столиця – місто Делі.  
  
'''Джахан''' 1628-1657 Онук Акбара. За нього відбувався найбільший розвиток держави Великих Моголів. Прославився спорудженням мавзолею Тадж-Махал.
+
'''Джахан''' 1628-1657 Онук Акбара. За нього відбувався найбільший розвиток держави Великих Моголів. Прославився спорудженням мавзолею '''Тадж-Махал'''.
  
 
'''Аурангзеб''' (1658—1707 рр.) —ліквідував релігійну толерантність, а 1679 р. відновив джизію. Територія імперії значно збільшилася, але її з кожним роком стрясали повстання. У 1674 р. було проголошено державу Маратхів, а після смерті імператора утворилися три держави, що вели між собою непримириму боротьбу. Ця міжусобиця підготувала ґрунт для завоювання Індії англійськими колонізаторами.
 
'''Аурангзеб''' (1658—1707 рр.) —ліквідував релігійну толерантність, а 1679 р. відновив джизію. Територія імперії значно збільшилася, але її з кожним роком стрясали повстання. У 1674 р. було проголошено державу Маратхів, а після смерті імператора утворилися три держави, що вели між собою непримириму боротьбу. Ця міжусобиця підготувала ґрунт для завоювання Індії англійськими колонізаторами.
Рядок 34: Рядок 34:
  
 
1773 р. Видання англійським парламентом «Акта про управління Індією» - запровадження посади генерал-губернатора Індії. Перетворення ''Індії на колонію.''
 
1773 р. Видання англійським парламентом «Акта про управління Індією» - запровадження посади генерал-губернатора Індії. Перетворення ''Індії на колонію.''
 +
 +
'''Індійська культура''' за правління Великих Моголів досягла високого рівня. Письменником часів Акбара став '''Абу-ль-Фазл''' -  «'''Акбар-наме'''» історію правління Акбара, перською мовою.
 +
 +
Мистецтво мініатюр, служило взірцем для творчості Рембрандта.
 +
 +
Два перські майстри — '''Мір Сід Алі та Абдус Самад''', які прибули до Індії разом із шахом Хумаюном, очолили імператорську майстерню живопису (“кітаб-хан”), засновану Акбаром - оригінального могольського стилю. Мініатюри до мемуарів Бабура та Акбара.
 +
 +
“'''Трон Павича'''”, оздоблений коштовностями, на якому майже 100 років сиділи могольські імператори.
 +
 +
Архітектура:  '''палац-фортеця Акбара''' в Делі та поблизу міста Агри, в пустелі.
 +
 +
Мечеть-мавзолей '''Тадж-Махал''' в Агрі. Шах-Джахана у 1631—1642 рр. на спомин про його дружину, яка померла, народивши чотирнадцяту дитину. Мечеть споруджено з прекрасного білого мармуру, її прикрашають білі бані та мінарети, що віддзеркалюються в басейні, спорудженому поряд.
  
 
==Китай==
 
==Китай==
 +
 +
У першій половині XVI ст. португальці поселення. У 40-х рр. XVI ст. торговельну базу на північ від провінції Гуандун. 1549 р. їх вигнали з Китаю. Залишили за собою порт Макао. У другій половині XVI ст. до Китаю іспанці, а наприкінці століття — голландці.
 +
 +
А на право вести торгівлю через порт Гуанчжоу.
 +
 +
20—30-х рр. XVII ст.повстання в північній частині провінції Шаньсі. '''Чжан Сяньчжун і Лі Цзичен'''. 1635 р. в Хенані було вирішено реорганізувати всі загони в єдину армію. Але неузгодження дій поразка.
 +
 +
У 1639—1641 рр нове піднесення повстанського руху '''Лі Цзичена'''. У 1643 р. прийняв титул “Великого полководця, що керується веліннями неба й відроджує справедливість”.
 +
 +
25 квітня 1644 р. повстанці зайняли Пекін.
 +
 +
У першій половині XVII ст. в північно-східній частині Китаю існувала '''''маньчжурська''''' держава '''Маньчжоу-го'''. У червні 1644 р. Маньчжурська армія захопила Пекін. Династія Цин. Лі Цзичена було схоплено і вбито. Повстанські загони продовжували боротьбу до 1683 р. За пропозицією мінської династії  вторглися маньчжурська армія.
 +
 +
Династія '''Цин 1644-1912''' (маньчжурська) столиця Пекін.
 +
 +
'''Айсіньгіоро Фулінь''' 1644-1661 – перший маньчжурський імператор, який очолив Китай.
 +
 +
Богдихан – маньчжурський імператор – спадковий імператор із необмеженою владою. Усі вищі посади в державі – маньчжурська знать. Усі вищі посади в державі – маньчжурська знать. Початок політики «'''''самоізоляції'''''». 1724 р. – усі католицькі проповідники вислані з Китаю, а храми закриті.
 +
 +
1757 р. – закриття для європейців усіх портів Китаю, окрім Кантону (Гуанчжоу). Маньчжури перейняли традиції, звичаї Китаю, особливо в державному управлінні. Маньчжури не чинили тиск на релігію і традиції китайців.
 +
 +
Освіта для заможних. В монастирях готували чиновників.
 +
 +
'''Розквіт культури XVI—XVII ст.'''
 +
 +
Для виробництва паперу - водяний двигун. Порцелянові майстерні були державними.
 +
 +
Винайшли водолазний скафандр та найпростіші міни.
 +
 +
'''Архітектура'''. відновлено Велику Китайську стіну, використовувалися такі винаходи, як лебідка. Подорожі до берегів Африки та до островів Тихого океану.
 +
 +
Медецина '''Чжин Чжунцзина''' “Про тиф”, багатотомний “Трактат про дерева і рослини” '''Лі Шичженя''', де було вміщено описи лікувальних властивостей трав, дерев і мінералів.
 +
 +
Китайські вчені почали вивчати наукові праці, що з'являлись у Західній Європі, латину, математику, перекладали китайською математичні терміни.
 +
 +
Енциклопедія '''Сюй Гуанці''' “Зібрання книг із сільського господарства” висвітлювала розвиток рільництва не лише в Китаї, а й у Європі; '''Сун Інсин''' у своїй технічній енциклопедії розповідав про розвиток ремісничого виробництва у Китаї, а Фан Ічжи створив енциклопедію природничих наук під назвою “Початок законів природи”.
 +
 +
Літопис “Загальне дзеркало, що допомагає управлінню”, розпочатого ще в XI ст. За часів династії Цин  перегляд історичних книг прийнятним для маньчжурів.
 +
 +
Праці з географії, '''Гу Яньу''' “Книга про вади і вигоди областей та уділів Піднебесної”.
 +
 +
Пам'ятки архітектури Заборонене міста і храм Неба в Пекіні.
 +
 +
Найвідоміші майстри живопису — '''Люй Цаї, Бянь Веньцзін'''.
 +
 +
Колекції порцеляни династії Мін прикрашають найвідоміші музеї світу.
 +
 +
Книжкова гравюра.
 +
У XVII ст. китайська культура почала інтенсивно проникати до Європи.
  
 
==Османська імперія==
 
==Османська імперія==
 +
 +
У XVI ст. майже всі арабські країни були завойовані турками. Сирія (також Палестина та Ліван) і Єгипет. Ліквідований Мамлюцький султанат 1516 р. у битві при Халеба (Алеппо).
 +
 +
''Мамлюки'' - гвардійці єгипетських султанів, що набиралися з ХШ ст. з рабів тюркського та кавказького походження. В 1250 р-1517 p.; фактично вони зберігали панівне становище в Єгипті до поч.
 +
19 ст., коли були винищені єгипетським правителем пашею Мухаммедом Алі.
 +
 +
У XVI ст. до імперії були приєднані Алжир (1520 p.), схід Угорщини (1526 p.), Кіренаїка та Тріполі (1551 p.), західні Грузія та Вірменія (1555 p.), Туніс (1574 р.) та інші території.
 +
 +
'''Баязид II''' (1481—1512) посеред смути. Відносини з Іваном ІІІ. Підбурював напад на Київ 1482 р.
 +
 +
'''Сулейман І''' (1520-1566) Кануні-Законодавець Закони Канун-наме, військово – ленна система, залежне становище селян, яничарське військо.
 +
 +
Стани: вчені і духовні феодали (улеми); військові феодали (ас-кери); купці і всі городяни (тиджари); селяни (райя).
 +
 +
1521 р. договір, що визнав за венеціанцями право торгівлі на турецькій території. Війна з Венецією 1540 р. закінчилася переходом під владу Османської імперії останніх володінь Венеції в Греції і на Егейському морі. Війна (1570—73); морська поразки при Лєпанто (1571), але, в кінці війни захопили Кіпр.
 +
 +
1535 р. франко-турецький договір «першої капітуляції» антигабсбургське спрямування. Карл ІХ 1550-1574 Пільговий режим для французької торгівлі в Туреччині. Англія дістала у 1580 р. Єлизавета I 1558-1603 такі ж пільги, як і Франція.
 +
 +
'''Австро-турецькі війни''' 16-18 століть — війни між австрійськими Габсбургами та Османською імперією за володіння землями північної частини Балканського півосторва та Угорщини. Ці війни сприяли створенню багатонаціональної австрійської держави Габсбургів та ослабленню Османської імперії.
 +
 +
29 серпня '''1526''' '''Битва під Мохачем''' Угорщині, Османська імперія завдала нищівної поразки об'єднаному угорсько-чесько-хорватському війську.
 +
 +
'''Обло́га Ві́дня 1529''' ро́ку — перша спроба Османської імперії захопити столицю Австрії Відень. Провалена турками облога Відня ознаменувала кінець стрімкої експансії Туреччини в Центральну Європу; тим не менше, ще 150 років тривали запеклі конфлікти, що досягли апогею В '''1683''' році, коли відбулася '''Віденська битва'''.
 +
 +
Війни 1551-1562 і 1566-1568 зберегли старі кордони. Війни 1532—1533 1540—1547  поділ Угорщини. Війна 1592-1606 звільнення Австрії від сплати данини султанові. Війна 1660-1664 турецька армія була розгромлена австро-угорськими військами.
 +
 +
'''Турецько-польські війни:'''
 +
 +
Війна 1620-21 '''1620''' '''під Цецорою''' знищення турками польського загону під проводом великого гетьмана коронного С. Жолкевського. '''1621 Хотинська битва'''. За польсько-турецьким перемир'ямкордон між двома державами відновлювався по Дністру.
 +
 +
'''1633-1634''' відбулася під час '''Смоленської війни''' Речі Посполитої з Московською державою та може розглядатися як "другий фронт" цієї війни. Татари почали пустошити Поділля. Військо під проводом коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського вигнало татар за Дністер. Уклали '''"вічний мир"1634''' р.
 +
 +
Війна 1672-76  взявши Кам'янець-Подільський, турецько-татарські війська продовжили наступ на Бучач та Львів. '''Бучацький мир 1672''' - Подільське воєводство до Туреччини, Річ Посполита визнавала '''«Українську державу»''' Брацлавщина і Південна Київщина ('''П.Дорошенко'''). У 1676 польські війська із великим напруженням відбили наступ турецько-татарських військ на Львів. Незважаючи на вдалі бої під Журавним,  підписали '''Журавненську мирну угоду 1676''' р - козацька територія підвладна П.Дорошенку, Поділля у складі Османської імперії.
 +
 +
Війна 1683-1699 турецька армія була вщент розбита військами союзника Австрії — Яна Собеського, створення «'''Священної ліги'''» в '''1684''' р. '''Карловицький конгрес 1698—1699''' — міжнародний конгрес, на якому вироблені умови й укладені мирні договори між держава¬ми «'''Священної ліги'''» (Австрія, Венеція, Річ Посполита, Росія) та Османською імперією (Туреччина), 1699 підписано договір Туреччини з Річчю Посполитою, за яким останній офіційно повернули Поділля Бучацький мирний договір 1672 втратив юридичну силу.
 +
 +
Війна 1716-1718 Австрія та Венеція  завдали туркам поразки під Белградом. Австрія отримала північну Сербію з Белградом, частину Валахії, північну Боснію та інші землі.
 +
 +
Війна 1737-1739 вступ Австрії у російсько-турецьку війну 1735-1739 року на боці Росії. Австрійські війська зазнали кілька поразок, повернули Туреччині землі в Сербії та Волощині.
 +
 +
Війна 1788-1791 Розпочалася в період російсько-турецької війни 1787-1789 Австрія вийшла з війни під впливом Англії та Пруссії які побоювалися посилення Росії, а також хотіли залучити Австрію до війни проти революційної Франції.
 +
 +
У середині XVII ст. Османська імперія африканських васальних володінь (Єгипет, Тріполі, Туніс, Алжир), азіатських (Мала Азія, Сирія, Палестина, Ірак, Аравія, Курдистан, частково Закавказзя) і європейських (Греція, Албанія, Чорногорія, Боснія, Герцеговина, Сербія, Болгарія, Молдавія, Волощина, Бессарабія, Крим та території між Бугом і гирлом Дону з фортецею Азов) володінь.
 +
 +
Відсталість турецької промисловості.
 +
 +
'''Російсько турецькі війни:'''
 +
 +
'''Чигиринські походи''' на Правобережжя. '''1677''' – невдала облога Чигирина турецько-українським військом (Ю.Хмельницький) '''1678''' боротьба за Чигирин Ю.Хмельницький і І.Самойлович, знесилені обидві сторони.  Результат Ю.Хмельницький влада на Правобережжі 1681 р. '''1681 Бахчисарайський мирний договір''' – Московська держава, османська, кримське ханство – 20 річне перемир‘я. Кордон по Дніпру – Південна Київщина, Брацлавщина і Поділля – Туреччині. Лівобережжя і і Запоріжжя за Москвою.
 +
 +
'''1687 і 1689 Кримські походи''' рос-укр.('''І.Самойлович, І.Мазепа''') Військ проти Кримського ханства були не вдалими.
 +
 +
'''1711 Прутський похід''' – невдалий похід '''Петра І''' в Молдавію, розбитий турками. Прутський мирний договір – зруйновані фортеці на Запоріжжі, під тиском '''П.Орлика''', Запоріжжя під протекторат Кримського ханства, а Правобережжя – незалежне, але Росія пізніше сфальсифікувала ці положення.
 +
 +
Рос-тур війна '''1735-1739''' рр захоплені Азов, Очаків, Хотин, Ясси, Крим. Белградський м.д. До Росії Азов. 
 +
 +
Рос-тур війна '''1768-1774''' рр розгром турків при Ларзі та Кагулі, перемога рос. Флоту у Чесменському бою, захоплення Криму. '''Кючук-Кайнарджийський''' м.д. '''Незалежність Криму''' від турків, вільне пересування російсього флоту Чорним морем, до Росії Азов, Керч, протекторат над Молдавією та Валахією. '''1783''' р. (після зречення останнього кримського хана Шагін-Гірея) увійшов до складу Росії.
 +
 +
Рос-тур війна '''1787-1791''' рр Перемоги рос. (О.В.Суворов) Кинбурн, Фокшані, Римник, Ізмаїл, та рос. Флоту (Ф.Ф.Ушаков) Каліакрія.  Ясський  м.д. До Росії Крим, Кубань, кордон по Дністру.
 +
 +
Рос-тур війна '''1806-1812''' рр забезпечення рос армії людьми та продов. Бухарестський м.д. До Росії Бесарабія, фортеці Акерман, Бендери, Ізмаїл, Кілію, Хотин, кордон по р. Прут.
 +
 +
Рос –тур війна '''1828-1829''' рр використання ресурсів, Адріанопольський м.д. гірло Дунаю (тер Задунайської Січі) Рос –тур війна 1877-1878 рр дії на Кавказі, Сан-Стефанський м.д. До Росії Південна Бесарабія, фортеці на Кавказі.

Поточна версія на 09:49, 4 січня 2014