Допрофільна освіта в КСШ 70

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 16:24, 24 жовтня 2017, створена Оля Коваленко (обговореннявнесок) (Створена сторінка: Допрофільна освіта – це система педагогічної, психолого-педагогічної, інформаційної т...)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Допрофільна освіта – це система педагогічної, психолого-педагогічної, інформаційної та організаційної діяльності, яка допомагає визначенню учнів у конкретному профілі подальшого навчання. Є декілька думок про доцільність організації допрофільної освіти: одні пропонують в 7-9 класах, інші в 5-9 класах; одні через факультативи, курси за вибором, інші через поглиблене вивчення предметів. В нашій школі обрано поглиблене вивчення економіки та правознавства. І хоча ми допрофільними вважаємо 5-9 класи, але поглиблено ці предмети вивчати починаємо з 1 класу, визначивши цей період (1-4класи) як період вступу в науку. Ви можете запитати: «Навіщо дитині правознавство та економіка так рано?» А ви прислухайтесь до розмов малечі і почуєте , як вони обговорюють дефіцит сімейного бюджету, зростання цін, проблеми безробіття батьків, знають кандидатів у президенти. Звичайно, це відбувається на рівні «гри в дорослих», але важко заперечити, що економічно – правові проблеми хвилюють і молодших школярів.

  Врешті-решт, кожен з учнів початкової школи колись стане дорослим і буде робити свій вибір. І саме від цього вибору залежить майбутнє кожної людини і країни в цілому.
  Аналізуючи сучасний стан проблеми економіко - правового виховання, слід зазначити, що суспільству потрібна соціально зріла, вільна особистість, яка володіє правовими та економічними знаннями.
  

Головні завдання курсу « Правознавство» в початковій школі: • Надання початкових знань про права людини. • Підготовка дітей до активної участі у функціонуванні суспільства. • Формування стійкого інтересу до вивчення правознавства. • Сприйняття усвідомлення дитиною своїх прав та виховання поваги до прав інших. • Формування вмінь та навичок захисту прав та свобод людини.

Нашими вчителями були опрацьовані такі програми з правознавства: - Авторську програму профільного спецкурсу «Вивчаємо правознавство» - Програми курсів за вибором. «Права дитини»,1 – 4 кл. (авт. А. Мовчун, Л. Харсіка) Вибрали Програму курсів за вибором. «Права дитини», 1 – 4 кл. (авт. А. Мовчун, Л. Харсіка).

Програмою з правознавства передбачені практичні роботи. Для їх втілення учні працюють в зошитах з друкованою основою, які містять теоретичний, практичний матеріал та творчі завдання: О.В.Бахтінова « Правознайко»(1-4кл.),

Головні завдання курсу «Економіка» в початковій школі:

• Надання початкових знань з економіки. • Володіння необхідними економічними термінами та ключовими поняттями. • Формування готовності учнів до життя та діяльності в умовах ринкової економіки. • Розвиток самостійності у виборі майбутньої професії. • Сприяння усвідомленню учнями соціальної ролі людини як суб’єкта творення економічного добробуту

Довгим був шлях вибору програми для вивчення економіки. Опрацьовані програми з економіки: - Програма з економіки. 2003 (Н.А.Побірченко) - Основи економічних знань. 2003 (Божко О.) - Економіка для молодших школярів.( Т. Г. Гільберг.) - Основи споживчих знань. (Гільберг Т.Г.. Довгань Т.П.) - Програми курсів за вибором. «Цікава економіка»,2 – 4 кл. (авт. Л. Кашуба) - Початки економіки 1-4кл. (О.Варецька.) З 2012 року працюємо за програмою курсу за вибором з економіки «Початки економіки» З О.В.Варецькою ми ведемо тісну співпрацю: - Провели 3-денний навчальний семінар для всіх вчителів нашої школи та небайдужих вчителів міста. - Беремо участь в обговоренні програми на всеукраїнських семінарах та онлайн конференціях; - Апробовуємо новий інтегрований посібник з економіки та англійської мови у 4 класі. Для виконання практичних робіт учні працюють у зошитах з друкованою основою О.Варецької «Книга для читання з економіки» (1кл.) «Зошит з економіки» (2-4кл.). Зошити містять не тільки завдання для дітей, а і додаткову інформацію для батьків

  Модульно-розвиваюче навчання. за яким працює наша школа, передбачає створення до уроків міні-підручників. Вони також є додатковим джерелом інформації, допомагають зробити уроки цікавішими, змістовнішими         

Перлинами педагогічної творчості наших вчителів є: добірка ігор з правознавчим змістом, словнички з правознавства та економіки, вернісаж міні-підручників, збірник диктантів зі сталого розвитку, друковані статті.

  Система нашої роботи допомагає отримані економіко-правові знання інтегрувати в інші предмети, які є додатковим компонентом уроків математики, української мови, літературного читання, основ здоров’я, природознавства, образотворчого мистецтва, трудового навчання.
  Інтеграція дає змогу, не знижуючи програмових вимог, зробити навчально-виховний процес захоплюючим, цікавим; оптимізувати його за рахунок переструктурування змісту навчальної та практичної зміни традиційної форми навчання-уроку.

Навчально-виховний процес

  Практичні навички з цих предметів учні початкової школи отримують під час проведення тижня початкових класів. Допрофільним предметам обов’язково відводяться або певні дні, або присвячуються всі тижні такі як: «Права-невід’ємна частина життя кожної людини: і дорослої , і дитини!”, «Стежка до школи-стежка до професії», «Про бізнес та гроші для дітей хороших»).

Надаючи своїм учням початкові основи економіки і права, ми не тільки готуємо учнів до суспільного життя, яке вимагає економіко-правових знань, а й сприяє вибору ними майбутньої професії. У цьому нам допомагають екскурсії на виробництво. Дуже цікавими для дітей є екскурсії до відділення Приват Банку. Учні початкових класів під час таких екскурсій не тільки спостерігають за виробництвом, а й роблять висновки про те, яку роботу виконують люди тієї чи іншої професії, які ресурси використовують, які знання потрібно отримати в школі, щоб обрати ту чи іншу професію в майбутньому.

  Нам всім слід усвідомити, що економіко-правова освіта, це потреба часу. Чим швидше ми це усвідомимо, тим краще будуть підготовлені наші діти до життя в суспільстві, а значить - знайдуть своє місце у житті.