Вікі-стаття групи "Дослідники"

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 16:47, 14 травня 2016, створена Лояніч Андрій (обговореннявнесок) (Хід і результати дослідження)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошукНазва проекту

А все-таки вона крутиться!

Автори проекту

Учні 11 класу

Тема дослідження

Куля та сфера. Їх елементи.

Проблема дослідження

Нас оточує багато предметів довкола, але ми не завжди помічаємо, що вони мають форму певних геометричних фігур - кулі та сфери. Отже, чи багато куль та сфер ми можемо зустріти просто озирнувшись довкола?

Гіпотеза дослідження

Вміння досліджувати, аналізувати, шукати відповіді на поставлені запитання та бути винахідливим у процесі розв'язку проблем, дає можливість кожній людині розвиватися у руслі креативності та творчості, а також сприяє розвитку прогресивних ідей та діяльності особи.

Мета дослідження

Ознайомитись із поняттями "куля" та "сфера". Дізнатись про них якнайбільше і дослідити чи справді довкола нас так багато даних геометричних фігур?

Хід і результати дослідження

Нашій групі були поставлені наступні завдання:

 • Назвіть приклади кулі та сфери в природі;
 • Назвіть приклади кулі та сфери в архітектурі;
 • З'ясуйте які з космічних тіл можна вважати сферами;
 • Дослідіть чи є приклади кулі і сфери в архітектурі вашого міста;
 • Дослідіть де і коли можна побачтити приклади кулі та сфери в природі;
 • Підготувати виступ на тему "Історія виникнення кулі та сфери";
 • Продемонструвати результати дослідження у вигляді Вікі-статті.

1. За допомогою мережі Інтернет знайти та проілюструвати де в природі можна побачити кулю та сферу.

В природі кулі та сфери зустрічаються як на мікро-, так і на макрорівнях. Планети обертаються навколо Cонця, а електрони — навколо атомного ядра. По колу розходяться хвилі після падіння предмета на поверхню води, і так само по колу йдуть у просторі невидимі звукові, електромагнітні та інші хвилі. Напівсферичні краплі роси випадають вранці на листя, і близькі до сферичної форми перли утворюються в мушлях. Круглий зріз мають дерева.

Юпітер зі своїми чотирма супутниками. Це так звані "Галілеєві супутники" - Іо, Європа, Ганімед, Каллісто. Фото: NASA

Сатурн зі своїм супутником Титаном - найбільшим за розмірами супутник Сатурна, другий за розміром у Сонячній системі. Фото: JPL-Caltech/SSI/NASA

Мильна бульбашка. Мильні бульбашки зазвичай існують лише кілька секунд і лопаються при дотику або мимовільно. Фото: Brocken Inaglory/en.wikipedia.org

Перекотиполе - трав'янисті рослини, які ростуть в степових або пустельних районах, що залишають після відмирання особливі сліди, круглі, овальні і сухі, які складаються з висохлих частин і катаються за вітром у вигляді іноді досить великих куль, розсіюючи насіння. Фото: ImperfectTommy/Edmond Meinfelder/en.wikipedia.org


2. Дослідити та проілюструвати де в архітектурі можна побачити кулю та сферу.

У наш час багато архітекторів прагнуть спроектувати свої будівлі у вигляді кулі - це футуристично та красиво виглядає. Ми хочемо продемонструвати вам декілька такив вже будівель майбутнього.


У Китаї побудують гігантську сферу з CD і DVD дисків. Замість утилізації, китайці вирішили використовувати оптичні диски в якості будівельного матеріалу. Про якість такої споруди говорити щось важко, але, мабуть, диски - цілком гідний замінник цегли. Судіть самі: сфера повинна мати діаметр 50 метрів і буде використовуватися, як музей авіації.

Усередині збираються зробити свій мікроклімат і посадити екзотичні тропічні рослини. Все це планують закінчити до 2015 року. Цікаво, скільки дисків витратять на створення цього дива інженерної думки? Висновок: не поспішайте викидати диски - збираєте їх і будуйте будиночки.

Дана цікава споруда у вигляді сфери - це кінотеатр. Доречі, це не звичайний кінотеатр, а найперший в світі кінотеатр IMAX, який було побудовано на березі озера Онтаріо в вигляді білої сфери в 1971 році.

3. З'ясувати які приклади небесних тіль мають форму кулі та подати результати у вигляді таблиці.

Назва космічного тіла Має сферичну форму так/ні
Земля так
Місяць так
Сонце так
Астероїд ні
Галактика ні
Марс так
Сатурн так
кільця Сатурна ні

4. Провести опитування "Земля - це куля чи сфера?" серед учнів протилежних класів. Подати результати у вигляді таблиці Excel з відповідною діаграмою.

Провівши це опитування серед учнів інших класів, ми дійшли висновку, що більшість учній знає, що Земля - це куля. Преглянути результати можна в таблиці результатів опитування.

Висновки

Провівши це дослідження, ми довели гіпотезу: вміння досліджувати, аналізувати, шукати відповіді на поставлені запитання та бути винахідливим у процесі розв'язку проблем, дає можливість кожній людині розвиватися у руслі креативності та творчості, а також сприяє розвитку прогресивних ідей та діяльності особи.

Під час роботи у проекті ми:

 • Дізнались що таке куля та сфера
 • Навчились шукати іх основніелементи
 • Провели дослідження скільки куль та сфер зустірчається у природі
 • Провели дослідження скільки куль та сфер зустірчається в архітектурі
 • Продемонстрували результати дослідження у вигляді Вікі-статті.

Корисні ресурси

https://uk.wikipedia.org/wiki/Куля

https://uk.wikipedia.org/wiki/Сфера

https://uk.wikipedia.org/wiki/Коло

https://uk.wikipedia.org/wiki/Тіла_обертання

https://uk.wikipedia.org/wiki/Сферична_геометрія

https://uk.wikipedia.org/wiki/Фігури_обертання

https://uk.wikipedia.org/wiki/Поверхня_обертання