Відмінності між версіями «Вікі-стаття Застосування електролізу»

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук
(Корисні ресурси)
(Мета дослідження)
Рядок 17: Рядок 17:
  
 
==Мета дослідження==
 
==Мета дослідження==
 +
Дослідити: в яких галузях промисловості використовуться електроліз
  
 
==Результати дослідження==
 
==Результати дослідження==

Версія за 20:17, 27 березня 2014



Назва проекту

Електричний струм у розплавах і розчинах електролітів. Застосування електролізу

Автори проекту

Учні 9-их класів

Тема дослідження

Застосування електролізу в промисловості та техніці

Проблема дослідження

Де застосовується електроліз?

Мета дослідження

Дослідити: в яких галузях промисловості використовуться електроліз

Результати дослідження

Електрохімічні процеси широко застосовуються в різних галузях сучасної техніки, в аналітичній хімії, біохімії і т. д. У хімічній промисловості електролізом одержують хлор і фтор, луги, хлорат і перхлорат, надсірчану кислоту і персульфати, хімічно чисті водень і кисень і т. д. При цьому одні речовини одержують шляхом відновлення на катоді, інші - електроокисненням на аноді. Електроліз в гідрометалургії є однією з стадій переробки металовмісткої сировини, що забезпечує отримання товарних металів. У кольоровій металургії електроліз використовується для добування металів з руд та їх очищення. Електролізом з розплавлених середовищ отримують алюміній, магній, титан, цирконій, уран, берилій та ін Для рафінування (очищення) металу електролізом з нього відливають пластини і поміщають їх як анодів в електролізер. При пропущенні струму метал, що підлягає очищенню, піддається анодному розчиненню, тобто переходить у розчин у вигляді катіонів. Потім ці катіони металу розряджаються на катоді, завдяки чому утворюється компактний осад вже чистого металу. Домішки, що знаходяться в аноді, або залишаються нерозчинними, або переходять в електроліт і видаляються. Гальванотехніка - область прикладної електрохімії, що займається процесами нанесення металевих покриттів на поверхню як металевих, так і неметалевих виробів при проходженні постійного електричного струму через розчини їх солей. Гальванотехніка ділиться на гальваностегію і гальванопластику.

Гальваностегія - це електроосадження на поверхню металу іншого металу, який міцно зв'язується (зчіплюється) з покриваючим металом (предметом), що служить катодом електролізера. Перед покриттям вироби необхідно ретельно очистити, в іншому випадку метал буде осідати нерівномірно, і зв'язок металу з поверхнею виробу буде нестійким. Способом гальваностегіі можна покрити деталь тонким шаром золота або срібла, хрому або нікелю. За допомогою електролізу можна наносити найтонші металеві покриття на різні металеві поверхні. При такому способі нанесення покриттів, деталь використовують як катод, який міститься у розчину солі того металу, покриття з якого необхідно отримати. В якості анода використовується пластинка з того ж металу.

Гальванопластика - одержання шляхом електролізу точних, легко відокремлюваних металевих копій щодо значної товщини з різних як неметалічних, так і металевих предметів, які називаються матрицями. За допомогою гальванопластики виготовляють бюсти, статуї і т. д. Гальванопластика використовується для нанесення порівняно товстих металевих покриттів на інші метали (наприклад, освіта "накладного" шару нікелю, срібла, золота і т. д.). Крім зазначених вище, електроліз знайшов застосування і в інших галузях:

Отримання оксидних захисних плівок на металах (анодування); Електрохімічна обробка поверхні металевого виробу (поліровка); Електрохімічне фарбування металів (наприклад, міді, латуні, цинку, хрому та ін); Очищення води - видалення з неї розчинних домішок. В результаті виходить так звана м'яка вода (за своїми властивостями наближається до дистильованої); Електрохімічна заточка ріжучих інструментів (наприклад, хірургічних ножів(скальпелів), бритв і т.д.). Електроліз широко застосовують у промисловості і лабораторній практиці. Електролізом одержують найсильніші окисники й відновники. У такий спосіб у промисловості добувають алюміній, фтор і хлор, їдкий натрій і лужні метали.

Електрохімічний метод використовують для синтезу багатьох складних речовин-окисників. Калій хлорат широко використовують у піротехніці. Цю сіль добувають електролізом.

Електроліз застосовують у гальванотехніці – електролітичному осадженні металів на поверхню металевих і неметалевих виробів.

Гальваностегія – одержання на поверхні виробів міцно зчеплених з нею тонких металевих покриттів: цинкування, хромування, нікелювання, покриття дорогоцінними металами.

Гальванопластика – одержання з різних предметів точних копій, які легко відокремити від оригіналу. Цей метод винайшов і розробив Борис Семенович Якобі, про що й доповів 5 жовтня 1838 року на засіданні Петербурзької Академії наук.

Гальванопластичний метод репродукування – чи не єдиний засіб, за допомогою якого можна бездоганно передати всі тонкощі оригіналу.

Електроліз також використовують для очищення металів, наприклад, рафінування міді.

Висновки

Електроліз знаходить широке застосування в багатьох галузях промисловості. У хімічній промисловості електроліз використовують для добування багатьох речовин: кисню, водню, хлору, фтору, хлорної кислоти, перманганату калію та інших неорганічних і органічних сполук.

У металургії електроліз застосовують для добування й очистки металів. Наприклад, електролізом водних розчинів солей добувають цинк, кадмій, нікель, олово, залізо. Цей метод широко використовують для добування металів з високим ступенем чистоти електролітичною очисткою технічних металів. Електролізом розплавів сполук добувають алюміній, магній, натрій та інші метали.

Для очистки технічних металів використовують метод електрорафінування, що базується на електролізі з розчинним анодом.

Крім міді, методом електрорафінування очищають нікель, кобальт, кадмій, а електрорафінуванням у розплавах - алюміній і магній.

За допомогою електролізу наносять металеві захисні та декоративні покриття з хрому, нікелю, міді й інших металів. Ця галузь застосування електролізу називається гальваностегією. Електроліз також застосовують для виготовлення точних металевих копій виробів (гальванопластика). Цей метод полягає у нанесенні на матриці шару металу, який потім відокремлюють.

Корисні ресурси

http://ximbook.com/news/2011-01-31-21