Формування громадянина-патріота України через систему цінностей родинного виховання

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

У цей складний для нашої держави час у кожному серці – невимовна тривога та біль за майбутнє України. На часі, як ніколи, – значущою і важливою проблемою постає патріотичне виховання.

Тому нині, як ніколи, потрібні нові підходи і нові шляхи до виховання патріотизму як почуття і як базової якості особистості. Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін.

Педагогічний досвід допоміг мені зробити висновок: основний рушійний фактор у вихованні дитини – сім’я. І як би навчальний заклад ефективно не будував свою роботу, бажаних результатів вона не отримає, коли не буде справжнього виховання в родині, сім'ї. Тому вважаю за основу виховання родину і шукаю свої шляхи виховання особистості-громадянина, який зможе підняти нашу державу на світовий рівень, водночас не забуваючи про дитячу душу, світлу, добру, щедру, вразливу, аби та не збайдужіла, не обізлилась в складних сучасних умовах життя. Намагаюся знайти шлях до дитячих сердець через клас-родину.

Клас-родина – це спільні зусилля батьків, класного керівника, педагогів, у вихованні дітей, формуванні та творчому розвитку кожної особистості в її самоствердженні.

Складний процес виховання я намагаюсь здійснювати за допомогою різноманітних форм роботи, вибір яких залежить від змісту та завдань виховної роботи, вікових особливостей вихованців з урахуванням основних напрямків діяльності учнів.

Основними формами виховної роботи мого досвіду є інноваційні інформаційно – масові, діяльнісно – практичні, групові, інтегративні, діалогічні, індивідуальні, наочні, які сприяють формуванню національної свідомості.

Я щиро переконана, що у зміцненні патріотичних почуттів велику роль відіграє героїко – патріотичне виховання, покликане формувати бойовий, морально – психологічний дух, спонукати до фізичного вдосконалення громадянина – патріота, виробляти глибоке розуміння громадянського обовʼязку, готовності у будь-який час стати на захист України, оволодівати військовими і військово – технічними знаннями, а також вивчати бойові традиції та героїчні сторінки українського народу, його збройних сил.

В рамках цього напряму проведено ряд виховних заходів: наприклад:

  • Організація зустрічей із педагогами та батьками – учасниками АТО
  • урок памʼяті «Нехай нерозмежованою залишиться навіки» (до Дня Соборності України)
  • урок – реквієм «Біль Чорнобиля з роками не минає»
  • усний журнал «Від козацтва до сьогодення»
  • тематична виховна година «Крути: подвиг і трагедія»
  • КТС «Видатні люди мого краю»
  • конкурс родинних поробок «Дитячий оберіг для воїна»

Значне місце у формуванні духовності людини посідає родинно – побутова культура, в якій найбільш повно закладено норми стосунків у сімʼї, виховання шанобливого ставлення до батьків, жінки-матері, дідуся, бабусі.

Традицією стало проведення в нашому класі родинних свят: «Святкуємо Масницю разом!», «У родинному колі», «Мати – берегиня роду», «Святкуємо Різдво Христове!»; години спілкування «Я і моя родина», презентація «Історія моєї родини в історії України».

Як бачимо форми і методи роботи мого досвіду різноманітні, вони є проблемними за характером, викликають інтерес у дітей і сприяють залученню всіх учнів до діяльності незалежно від їх рівня успішності і розвитку. Кожен учень виконує завдання при підготовці та проведенні заходу, спираючись на індивідуальні особливості.

Всі методи, принципи, форми роботи щодо формування національної свідомості, що впроваджуються автором досвіду послідовно, систематично, дають свої результати. Вихованці – цілісні особистості, мають активну творчу і соціальну позицію, високі моральні якості, які постійно вдосконалюються, уміють керувати своїм здоровʼям, прагнуть до знань, колективної творчої діяльності.