Прийменник як службова частина мови
Зміст
Назва проекту
Прийменник як службова частина мови
Основний та другорядні (дотичні) навчальні предмети
Українська мова, інформатика
Навчальні цілі
забезпечити поглиблення знань учнів про прийменник як службову частину мови; удосконалювати уміння знаходити прийменники в реченні та відрізняти їх від інших службових частин мови; формувати уміння самостійно будувати висловлювання з використанням прийменників; збагачувати словниковий запас, розвивати усне мовлення; виховувати бачення і розуміння краси в природі
Вік учнів, клас
12 років, 7 клас
Стислий опис проекту
Повний План вивчення теми
Навчальні цілі
забезпечити поглиблення знань учнів про прийменник як службову частину мови; удосконалювати уміння знаходити прийменники в реченні та відрізняти їх від інших службових частин мови; формувати уміння самостійно будувати висловлювання з використанням прийменників; збагачувати словниковий запас, розвивати усне мовлення; виховувати бачення і розуміння краси в природі
Опис оцінювання
На початку проекту
Опитування з метою виявлення знань
Проведення комп’ютерного тестування Впродовж роботи над проектом
1.Анкетування для об’єднання в групи 2.Виконання самостійних робіт, заповнення таблиці[[]] 3.Обговорення етапів роботи по групам
Наприкінці роботи над проектом
1.Представлення результатів дослідження: оцінювання презентації[[]], публікації, газети, wiki-статті[[]
Діяльність учнів та вчителя
1. Вступне слово вчителя Учитель. Мабуть, немає такої людини, яка б не любила яскраву, соковиту, буйну весну. А провісником цієї пори року є верба — улюблене дерево українців. Ще довкола сніги біліють, але, як тільки сонце тепліше пригріє, одразу ж на верболозах біля річок, ставків, на узліссях з’являються ніжні пухнасті «котики». Це верба цвіте, нагадуючи, що весна вже не за горами, що невдовзі настане оновлююча пора повсюдного зелен-квіту. Тарас Шевченко часто згадував у своїх творах тополю, явір, калину. Та найулюбленішим його деревом була верба. Згадаймо рядки. (Слайд №1) [1] Зоре моя вечірняя, Зійди … горою, Поговорим тихесенько … неволі … тобою. Розкажи, як … горою Сонечко сідає, Як … Дніпра веселочка Воду позичає, Як широка сокорина Віти розпустила, А … самою водою Верба похилилась. Аж … воді розіслала Зеленії віти… Прочитати виразно текст, вставити пропущені слова, визначити частину мови.
2. Оголошення теми уроку, визначення мети і завдання. Знати: лінгвістичні поняття і правила.
Уміти:
• знаходити в тексті прийменники; • розрізняти їх за вказівкою на відношення, за походженням; • будувати речення, використовуючи різні прийменники
3. Опрацювання нового матеріалу
1) «Теоретичний пошук» (Слайд №2) Користуючись таблицею зі слайду та підручником, учні опрацьовують матеріал, потім «теоретики» відтворюють його біля дошки
Прийменник як службова частина мови не має лексичного значення не відповідає на питання не є членом речення вказує на місце, час, причину, мету, кількість прості: з; до; за складні: попід; посеред; з-проміж складені: поруч з; у зв’язку з; на чолі
2) Творчий диктант Скласти словосполучення із поданими словами. На які відношення вказують прийменники? Підійшов, дерево; сів, верба; пахощі, поле; п’ять, ранок; розташувався, ставом; скривився, болю; помилився, неуважність; пішов, траву; ставитися, повагою; дерево, листя. Учитель. Цвіт верби — прекрасне і зворушливе диво природи. Пухнасті вербові котики — вражаючий символ краси, символ нашого народу. Це дерево — одне із найпоширеніших в Україні. Здавна верба супроводжує людські поселення. Нею обсаджували ставки, береги річок, дороги. А що знаєте ви про вербу? Виступи учнів. Випереджувальне завдання
3) Диктант-пошук (робота біля дошки) Назвати прийменники і слова, яких вони стосуються Зробити висновок про вживання прийменників із іншими частинами мови. При якій частині мови прийменник стоїть найчастіше?
Широкою долиною поміж двома рядками розложистих гір тихо тече по Васильківщині невеличка річка Растовиця. Посеред долини зеленіють розкішні верби, там ніби потонуло село Вербівка. Понад самим берегом в’ється в траві стежка через усе село. Зелені левади з усіх боків обставлені вербами. А на греблі вони вдивляються в чисту воду, залиту срібним маревом.
4) Лексично-орфографічна скринька Пояснити лексичне значення слів та їх правопис
Левада, гребля, марево
Левада — присадибна ділянка землі із сінокосом, городом, плодовими та іншими деревами. Гребля — технічна споруда, що перегороджує річку, ставок для створення водосховища. Марево — атмосферне явище, пов’язане із виникненням уявних зображень; коливання теплого повітря над землею у спеку.
5) Творча хвилинка Скласти невеликий текст, використовуючи прийменники та слова із попереднього завдання. (Левада, гребля, марево)
6) Стилістичне дослідження. Робота в групах І група Виразно прочитати текст, назвати стиль. Думку обґрунтувати Назвати прийменники, вказати з якими частинами мови вони поєднується Зробити висновок про вживання прийменників у тексті даного стилю.
Верба є надійним засобом для шукачів води. Недавно в безплідному районі Саудівської Аравії вдалося виявити з допомогою вербової гілки водоносний шар. Були зроблені свердловини, які підтвердили значні запаси води під землею. Повідомлення про це викликало ажіотаж у сусідніх державах, які потерпають від нестачі вологи. ІІ група
Виразно прочитати текст, назвати стиль. Думку обґрунтувати Назвати словосполучення із прийменниками, визначити їхній відмінок Зробити висновок про вживання прийменників у тексті даного стилю.
Верба — дерево або кущ із гнучким гіллям, цілісними листками і зібраними у суцвіття одностатевими квітками. Верба звичайна росте в різних кліматичних і географічних зонах, здебільшого біля води. Серед цих дерев є велетні і карлики. Родина вербових налічує понад 600 видів.
ІІІ група Виразно прочитати текст, назвати стиль. Думку обґрунтувати Назвати словосполучення із прийменниками,вказати прості, складні і складені прийменники Зробити висновок про вживання прийменників у тексті даного стилю.
Посеред села Растовиця входить у широкий ставок. Біля нього знов осокори та верби: то стоять рівною стіною, то збились ніби в прездоровий круглий стовп, то пішли берегом, неначе вирізаною зверху в зубчики оборкою. Поряд з греблею знов у два рядки вдивляються у воду дуже старі, товсті, дуплинасті верби. Неподалік од ставка Растовиця повилася поміж зеленими левадами та вербами.
7) Лінгвістична задача. Розібрати за членами речення Якою частиною мови у реченнях виступає слово «навкруг»? Як їх розрізнити?
Навкруг зеленіли верби та осокори
Навкруг ставка розпустили сріблясті коси верболози.
8) Це — цікаво! Виступ учня. Випереджувальне завдання
Верба — символ і в християнських віруваннях. Тиждень перед Великоднем називають Вербним, Вербичем. Нерідко під цю пору ще й холоди бувають, а тому казали в народі: «Прийшов Вербич, два кожухи тербич». На Вербній неділі вербу освячують у церкві, а потім додому несуть і б’ють нею рідних, в першу чергу тих, котрі ще сплять, і примовляють:
Не я б’ю, верба б’є За тиждень Великдень; Будь великий, як верба, А здоровий, як вода, А багатий, як земля.
9) Робота в парах Скласти і розіграти діалог на тему «Верба — символ краси, життя»
4. Рефлексія Що нового дізналися на уроці? Що для вас було найцікавішим? Що для вас виявилося найскладнішим? Над чим, на вашу думку, варто ще попрацювати? Оцініть свою роботу на уроці.
5. Домашнє завдання 1) Записати 5-6 прислів’їв і приказок, у яких згадується верба, підкреслити прийменники. 2) Скласти тестові завдання з теми «Прийменник як службова частина мови»
Відомості про автора
Ім'я, прізвище
Петрухова Оксана Володимирівна
Фах, навчальний предмет
Українська література
Навчальний заклад
Кіндратівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням інформатики та програмування
Місто\село, район, область
с.Кіндратівка, Костянтинівський район, Донецька область
Контактні дані
тел 5-12-30
Відомості про тренінг
Тренінг в рамках НП "Відкритий світ" Intel 10 версія
Дати проведення тренінгу
03.09 - 07.09.2012
Місце проведення тренінгу
Кіндратівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням інформатики та програмування
Тренери
Козачков Павло Іванович