Аналіз роботи ІБЦ
Бігун О.С.
Аналіз роботи ІБЦ Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти за 2008 рік
Під впливом процесів глобальної інформатизації, зумовлених реаліями становлення нових цінностей і нових форм організації життя, відбувається процес створення нової загальноосвітньої школи, змінюються її мета й завдання. Навчання та виховання стають особистісно зорієнтованими, спрямованими на формування та розвиток здібностей учнів до самостійного пошуку, збору, аналізу та використання освітньої інформації.
Нова школа й новий навчальний процес вимагають нових форм і методів роботи від бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів. Це вимагає інноваційних перетворень у діяльності мережі освітянських бібліотек України.
На законодавчому рівні інформаційно-бібліотечний центр облІППО здійснював свою роботу відповідно до чинної нормативно-правової бази: «Національної доктрини розвитку освіти», Законів України «Про освіту», Державної програми «Вчитель», Положення «Про бібліотеку загальноосвітнього закладу», «Програми інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів».
Діяльність інформаційно-бібліотечного центру була спрямована на забезпечення інформаційно-бібліотечного фонду. Всього за 2008 рік було придбано 525 книг, з них:
- підручники – 189 (7-8 клас);
- словники та енциклопедії – 16;
- художня література – 112;
- науково-методична – 208;
- брошури – 80 екземплярів (видавництва «Основа» та «Шкільний світ»).
Також велася підписка періодичних видань, а саме:
- українських газет – 15 найменувань;
- наукових журналів – 126;
- російських журналів (методичних і педагогічних) – 30.
У 2008 році робота центру інституту була направлена на пошук і апробацію нових форм обслуговування користувачів бібліотеки (науковців, освітніх працівників, слухачів курсів). ІБЦ здійснював роботу спільно з методичними відділами інституту, кафедрами як науково-методичними центрами, працівниками обласного управління освіти і науки, методистами та керівниками методоб’єднань.
Проведено з педагогами 35 консультацій:
- Впровадження новітніх інформаційних технологій в практичну діяльність.
- Використання мультимедійних посібників в роботі.
- Спілкування on-line.
- Методика пошуку та відбору інформації в мережі Інтернет.
- Знайомство з новинками педагогічної і методичної літератури.
- Методи і форми самостійної роботи в бібліотеці.
- Формування патріотизму у школярів концепції В.О. Сухомлинського.
- Інноваційні технології в освіті та ін.
В 2008 році бібліотеку відвідувало 9405 читачів (в 2007 р. – 9396), книговидача складає 13978 одиниць, працівникам інституту видано 1853 одиниці літератури. Протягом 2008 року велася організація книжкових виставок (тематичних, нових надходжень) – 36 виставки за різною тематикою. Серед них:
- Реалізація регіональної програми «Впровадження компетенстнісно орієнтованого підходу у навчально виховний процес».
- Прикладне програмне забезпечення з навчальних дисциплін.
- Великі українські педагоги сучасності.
- М.В. Гоголь і Україна.
- Труд завжди був і залишається основою людської культури (120 років від Дня народження А.С. Макаренка).
- Видатний майстер педагогічної праці В.О. Сухомлинський.
- «Не вмирає душа наша. Не вмирає воля» (до Дня народження великого поета, письменника, художника Т.Г. Шевченка).
- «Мова рідна – з пісні та любові ( виставка присвячена Міжнародному дню рідної мови).
- «День пам’яті Холохосту» та ін.
Також за цей період ІБЦ інституту брав участь у масових заходах, до яких ввійшли:
- Всеукраїнський конкурс «Живи, книго!».
- Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач» для учнів 5-6 класів.
- Свято для шкільних бібліотекарів «Добре друзів мати», присвячене Всеукраїнському Дню бібліотекаря.
Крім того інформаційно-бібліотечним центром інституту проводились курси підвищення кваліфікації шкільних бібліотекарів, за тематикою:
- Загально підготовка шкільних бібліотекарів (із впровадженням програми Intel® – навчання для майбутнього) – 30 слухачів.
- Бібліотека навчального закладу в умовах модернізації освіти (із впровадженням програми Intel® – навчання для майбутнього) – 84 слухача.
Всього за 2008 рік підвищили кваліфікацію 114 бібліотекаря. Протягом року для керівників МО шкільних бібліотекарів проводився постійнодіючий семінар з теми «Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у практику роботи шкільних бібліотек» - 4 заняття та для шкільних бібліотекарів сільських шкіл проведено 3 консультації з теми «Технологія роботи шкільного бібліотекаря в умовах інформатизації». Крім того ІБЦ за матеріалами працівників інших відділів були створені 2 електронні хрестоматії для методистів, це «Путівник методиста» для випускників школи молодого творчого методиста та «Хрестоматія методисту» для слухачів курсів. Також за матеріалами Всеукраїнського науково-методичного семінару «Культурологічний аспект при вивченні російської мови і літератури в загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням російської мови» був складений «Електронний путівник» за матеріалами семінару. Однак аналіз роботи інформаційно-бібліотечного центру свідчить про те, що є достатньо невирішених питань в роботі бібліотеки: 1.Формування інформаційного ресурсу і збереження інформаційного фонду. 2.Вдосконалення послуг, що надаються бібліотекою на основі нових інформаційних технологій та комп’ютерізації бібіліотечно-інформаційних процесів; 3.Забезпечення учасникам освітнього процесу доступу до інформації, знанням, ідеям, культурним цінностям за допомогою використання бібліотечно-інформаційних ресурсів на всіляких носіях. 4.Забезпечення комплектування фонду документами на нетрадиційних носіях (CD-, DVD-диски тощо) 5.Розширення асортименту інформаційних бібліотечних послуг та продуктів на базі автоматизації та нових технологій.