Адаптаційні заняття з дітьми

Матеріал з Iteach WIKI
Перейти до: Навігація, пошук

Ігри з мишенятком Піком

Адаптаційні заняття для дітей раннього віку

Практичний психолог: Єфремова С.М. Психолог дошкілля № 10,2012 рік

Мета програми: розвиток у дітей навичок, які б сприяли успішній адаптації до умов перебування в дошкільному закладі,сприяння позбавленню скутості, нервової напруги в адаптаційний період.

Основні завдання програми:

1. Розвиток комунікативних та ігрових навичок.

2. Сприяння зняттю емоційної напруги.

3. Формування відчуття належності до групи

4. Формування позитивного відношення до відвідування дитячого садка.

Заняття проводяться з групою дітей (10-12 дітей) 1 раз на тиждень, протягом місяця(вересень)

Тривалість занять -10 -15 хвилин

Структура занять:

1.Привітання

2.Основна частина (ігри, вправи)

3. Прощання, релаксаційні вправи

Очікуваний результат: швидка та легка адаптація дітей до умов перебування в дошкільному навчальному закладі.

Заняття 1 Мета: розвивати бажання познайомитись, вміння встановлювати контакт.

Обладнання: іграшка мишеня, магнітофон, запис спокійної музики.

Хід заняття У групу до дітей приходить мишеня (лялька). Психолог звертається до дітей: - «погляньте, хто до вас прийшов у гості! Мишенятко дуже хоче з вами пограти, але спочатку потрібно познайомитись.»

Вправа «Знайомство

Ведучий з іграшкою, одягненою на руку по-черзі підходить до кожної дитини, мишенятко простягає лапку і знайомиться:-«привіт, мене звати мишенятко Пік,а тебе як звати?» Кожна дитина по черзі жме лапку мишеняті, називаючи своє ім'я.

Гра «Чобіток»

На килимку стрічкою проводиться межа:- «це буде наша хатка - звідси наші ніжки побіжать по доріжці, а куди вони побіжать, зараз покажу» На відстані 20-25 кроків проводиться друга межа. «Тут зупинятимуться наші ніжки»

Ніжки, ніжки, Бігли по доріжці, (біжать у напрямку до другої лінії) Бігли ліском, Прибігли на лужок, Стрибали на горбок (стрибки на 2х ногах) Плиг-скок, плиг-скок, Загубили чобіток (всі присідають) Всі шукають чобіток (повороти в різні сторони) Знайшли чобіток! (всі встають на ніжки та біжать назад)

Гра «Тиха година для мишенят!» Мишенятко Пік пропонує дітям перетворитись в маленьких мишенят, і запрошує їх в гості в свою нірку. Діти повторюють дії за мишенятком: кусають шматочок сиру - обідають. Гладять свої животики - наїлись. Зівають та потягуються – хочуть спати. Потім діти-мишенятка лягають спати на килимок. Включається спокійна музика.

Заняття 2 Мета: продовжувати розвивати вміння встановлювати контакт з дітьми, сприяти позбавленню скутості, нервового напруження. Обладнання: іграшки мишеня та цуценя, обруч зі стрічками, магнітофон, запис спокійної музики.

Хід заняття 1.Привітання Психолог входить до групи з іграшками мишенятка та цуценя, одітими на руки. «Привіт! Минулого разу мені дуже сподобалось з вами грати, і я розповів про вас своєму другу Дружку. Він також хоче з вами познайомитись.»

Вправа «Знайомство. Ведучий з іграшкою цуценя, одягненою на руку по-черзі підходить до кожної дитини, цуценя простягає лапку і знайомиться:- «привіт, мене звати Дружок,а тебе як звати?» Кожна дитина по черзі жме лапку Дружку , називаючи своє ім'я.

Вправа «Потяг їде на галявинку» Психолог розповідає дітям, що сьогодні чарівний потяг, разом з їх новими друзями, відвезе їх на чарівну галявинку. Психолог виконує роль локомотиву, а діти - вагончиків . Паровозик наш швидкий, Він веселий і прудкий. Ми причепимо вагони Рушить поїзд від перону! Діти , імітуючи стук коліс потяга, рухаються по кімнаті.

Гра «Карусель» На чарівній галявинці, дітям пропонується пограти в цікаву гру. «Зараз ми кататимемося на каруселі. Повторюйте за мною і рухайтесь дружно по колу, щоб карусель не зламалася» Тримаючись за руки, або за стрічки, прив'язані до обруча, діти разом з психологом рухаються по колу і вимовляють слова. Ледве-ледве ледве - ледве Закрутились каруселі (карусель поволі рухається ) А потім, потім, потім, Все бігом, бігом, бігом, (темп прискорюється) Побігли, побігли, Побігли, побігли, Карусель зу-пи-ніть. (темп уповільнюється) Раз-два, раз-два От і закінчена гра. (всі зупиняються і кланяються один одному) Гра закінчується тим, що діти плескають одне з одним в долоні та розбігаються. Потім знову збираються у коло, і гра розпочинається.

Вправа «Літачки" Мишенятко Пік з цуценям Дружком кажуть дітям про те, що час повертатись до дитячого садочка. Дітям пропонується «перетворитись в літачки та показати, як вони летять до дитячого садочка.

Гра «Тиха година для мишенят!» Мишенятко Пік пропонує дітям відпочити після подорожі в своїй нірці. (див. заняття 1)


Заняття 3

Мета:вчити дітей діяти за вказівкою дорослого, розвивати відчуття єдності, бажання приймати участь у колективній грі.

Обладнання: іграшка мишеня, ,магнітофон, запис спокійної музики.

Привітання.Психолог з іграшкою мишенятка входить в групу, і запрошує дітей з ним погратись. «Привіт! Ви впізнали мене? Як мене звати? (мишенятко Пік) Я дуже люблю з вами гратись А ви хочете зі мною пограти? (відповіді дітей)

Вправа «Пальці-мишки» Діти перетворюють свої пальчики в мишенят та тихенько бігають ними по столі,потім по своїм колінцям, по колінцям сусідів.

Вправа «Хто в хатинці живе?» Діти «заходять» в хатинки (кожен над головою змикає руки в вигляді даху) Психолог підходить до кожної хатинки і каже: - « тук - тук, хто в хатинці живе?» Дитина відповідає: -« тут живе…( називає своє ім'я), хороша дівчинка(хлопчик)»

Гра «Сонечко та дощик» Мишенятко Пік звертається до дітей:- «Яка гарна погода! Виходьте з хатинок всі зі мною грати!» Діти підбігають до мишенятка, а він промовляє: Сонце дивиться в хатинку, Світить у віконечко. Ми заплескали в долоньки - Дуже раді сонечку! А.Барто

Діти повторюють вслід за мишенятком вірш. Потім він ще раз промовляє слова вірша, а діти рухаються, наслідуючи рухи дорослого. Топ-топ-топ-топ

Топ-топ-топ

Топ-топ-топ

Топ-топ-топ (пауза)

(всі тупають ніжками, стоячи на місці)

Плеск,плеск, плеск, плеск.

Плеск,плеск, плеск.

Плеск,плеск, плеск.

Плеск,плеск, плеск.(всі плескають в долоньки) «Дощик починається, швидше додому!» - звертається до дітей мишенятко. Всі поспішають у свої «будиночки» «Послухайте, як барабанить дощик по дахах,- говорить ведучий і, постукуючи зігнутими пальцями по сидінні стільчика, зображує шум дощу. Давайте попросимо дощик перестати капати» Психолог читає народну приспівку: Дощик,дощик, не сумуй! Капай, краплі не шкодуй. Тільки нас не намочи, Дарма в шибку не стучи!

«Зараз вийду на вулицю і погляну, припинився дощик, чи ні»,- говорить мишенятко. Психолог з лялькою мишенятка удає, що мишенятко дивиться на небо, і кличе малят: «Сонечко світить! Немає дощу! Виходьте погуляти!». Діти знову збираються навколо мишеняти й услід за ним повторюють вірш про сонечко, виконуючи рухи. Можна пострибати, потанцювати, але до того часу, поки ведучий не скаже: «Ой,дощик починається!»

Гра «Тиха година для мишенят!» (див. заняття 1)

Заняття 4

Мета: розвивати відчуття єдності, вміння працювати всі разом, сприяти зняттю емоційної напруги. Обладнання: іграшки мишеня, песика, котика, гусачка, кізочки, магнітофон, запис спокійної музики.

Привітання.Психолог з іграшкою мишенятка входить в групу, і запрошує дітей з ним погратись. «Привіт! Ви впізнали мене? Як мене звати? (мишенятко Пік) Я дуже люблю з вами гратись А ви хочете зі мною пограти? (відповіді дітей)

Вправа «Ім'я шепоче вітерець» Психолог від імені ляльки – мишенятка каже, що з ними хоче потоваришувати вітерець. І він навіть знає їх імена. Діти разом промовляють ім'я кожної дитини так, нібито їх називає вітерець (тихенько): «О-ля шур-шур».

Вправа «Хто вийшов гуляти?» Мишенятко Пік каже малятам, що сьогодні він прийшов не один, а зі своїми друзями, і хоче їх показати, та разом з дітьми заспівати про них веселу пісеньку. Вийшов Пік наш погуляти, Він співає нам, малята: «Пі-пі-пі! Пі-пі-пі!» «Пі-пі-пі! Пі-пі-пі!» (діти повторюють всі разом) Вийшов песик погуляти, Він співає нам малята: «Гав-гав-гав! Гав-гав-гав!» «Гав-гав-гав! Гав-гав-гав! (діти повторюють всі разом) Котик ось іде гуляти. Він співає нам малята: «Няв-няв-няв! Няв-няв-няв!» «Няв-няв-няв! Няв-няв-няв!» (повторюють всі разом) Гусачок іде гуляти. Він співає нам малята: «Га-га-га! Га-га-га!» «Га-га-га! Га-га-га!» (діти повторюють всі разом) Іде кізонька гуляти. І співає нам, малята. «Ме-ме-ме! Ме-ме-ме!» «Ме-ме-ме! Ме-ме-ме!» (діти повторюють всі разом)

Вправа «Один, два, три, зайці-замри»

За командою ведучого (ляльки-мишеняти) діти застигають в позах, які він показує та називає (зайців, кошенят, ведмежат та ін.).

Гра «Тиха година для мишенят!» (див. заняття 1)

Заняття 5

Мета: виховувати відчуття колективізму, позитивне відношення до відвідування дитячого садочка, зв'язне мовлення.

Обладнання: іграшка мишеня, фотографії з життя малят у дитсадку, хустинки на кожну дитину,магнітофон, запис спокійної музики.

Привітання Психолог з іграшкою мишенятка входить в групу, і запрошує дітей з ним погратись. «Привіт! Ви впізнали мене? Як мене звати? (мишенятко Пік) Я дуже люблю з вами гратись А ви хочете зі мною пограти? (відповіді дітей)

Вправа «Ім'я шепоче дощик» Психолог від імені ляльки – мишенятка каже, що з ними хоче потоваришувати дощик. І він навіть знає їх імена. Діти разом промовляють ім'я кожної дитини так, нібито їх називає дощик: « Саша кап-кап-кап».

Вправа «Наш веселий Дитсадочок» Мишенятко Пік пропонує дітям відгадати загадку: Куди матусі й тата Зрання ведуть маляток? Там діткам завжди раді: Сашку, Олежку, Наді. Там іграшки чекають Мишка, Дениска, Раю. І дітки-гарні друзі - Тут не сумують в тузі. Бо гарний у діток, Веселий…(дитсадок

Потім мишенятко Пік пропонує дітям згадати ті цікаві справи, якими вони займаються в дитсадочку, і каже, що допоможуть їм у цьому фотографії. Психолог з лялькою мишеня показує групі фотознімки з життя вихованців, коментує їх зміст реченнями і спонукає малят спочатку уважно послухати, а потім читко їх повторити.Наприклад: Ми обідаємо. Ми граємось на дитячому майданчику.Ми займаємось фізкультурою. Ми співаємо пісеньку. Ми танцюємо. Ми малюємо рушничок та ін..

Інсценування вірша «У дитячий сад ходили» Психолог декламує або наспівує вірш і показує дії, які повторюють малюки. У дитячий сад ходили Нас там їсти всіх навчили Ось так, ось так (підносять уявні ложки до рота) Нас там їсти всіх навчили У дитячий сад ходили Танцювати нас навчили Ось так, ось так (кружляють на місці, або виконують який -небудь танцювальний рух) Танцювати нас навчили У дитячий сад ходили Нас дружити там навчили Ось так, ось так (дружні обійми) Нас дружити там навчили.

Вправа «Кольорові хустинки»

Мишенятко Пік приносить всім кольорові хустинки і пропонує з ними пограти. Діти виконують дії за інструкцією: підняти хустинки, опустити, покружляти з хустинкою, пострибати т ін. під веселу музику.

Вправа « Ми стоїмо рука в руці» (діти стоять у колі, тримаючись за руки) Ми стоїмо рука в руці, Разом ми — велика стрічка. Можемо ми великими бути (підняли руки нагору), Можемо маленькими бути (руки вниз), Але ніхто один не буде, і не буде сумувати . А тепер сядьте на підлогу також по колу, але щільніше. Ми зіграємо в гру з м'ячем. Це буде так: я кочу м'яч тому, хто сидить напроти мене, - це Андрійко. Він міцно тримає м'яч обома руками й чекає, що буде далі. А ми всі разом голосно називаємо його ім'я й продовжуємо: «Андрійко в нашій групі!» Після цього Андрійко котить м'яч кому-небудь іншому. І так далі, поки кожний не потримає м'яч і не почує своє ім'я.(Діти можуть отримувати м'яч кілька разів, але важливо нікого не пропустити.)

Гра «Тиха година для мишенят!» (див. заняття 1)

Література

1.О.С. Нурєєва З.І.Шенфельд Таємниці адаптаціїХарків Видавнича група «Основа» 2007.

2.О.В.Хухлаева, О.Е Хухлаев, И.М. Первушина Тропинка к своему Я: как сохранить психологическое здоровье дошкольников. – М.: Генезис, 2005. -175 с.

3.Пограйся зі мною. 3-4 роки. Розвивальні ігри тавправи / Упоряд.В.Л. Сухар, - Х.: Вид-во «Ранок», 2008.- 160 с.