Декілька аспектів використання комп'ютера на уроках літератури

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 08:58, 16 грудня 2015, створена Медяник Алла Юріївна (обговореннявнесок)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Комп'ютери, як відомо, використовують сьогодні практично в усіх галузях суспільного життя, тому вміння працювати із сучасними інформаційними технологіями розглядаються у нашій державі як обов'язкові та необхідні для кожної особистості. Можливості використання цих технологій у навчальному процесі, на мою думку, є невичерпними. Інтернет дає можливість як учителям, так і учням отримати доступ до художніх текстів, газет, журналів, наукових статей, словників, підручників, посібників та інших матеріалів, які раніше були доступні у друкованому вигляді. Беззаперечною перевагою Інтернету є постійний доступ до найновішої, "найсвіжішої" інформації. Безперечно більшість матеріалів можна безкоштовно отримати з Інтернету, і це деякою мірою полегшує підготовку вчителя до уроку світової літератури, про те не слід забувати і про власну творчу діяльність. Сучасному вчителю вже замало написати лише конспект уроку, йому необхідно створювати власні презентації, флеш – ролики, анімаційні сюжети, адже вчитель, який сам творчо працює в результаті отримає творчо працюючих учнів. Можна бути лише користувачем інтернет простору і тоді користі від учителя мало, адже пояснити, допомогти, дати корисну пораду в створенні того чи іншого продукту він не зможе, тому вчитель перш за все має особисто опанувати комп’ютерні технології. Серед мультимедійних жанрів найпростіше, з чого можна розпочати – це презентація, вона дає можливість як подати новий матеріал, так і перевірити раніше вивчений матеріал, закріпити та узагальнити. Уже починаючи з 5 класу учні можуть досить добре оволодіти навичками створення презентацій, тому, наприклад, вивчаючи твір Марка Твена «Том Сойєр», я запропонувала учням, розподіливши їх завчасно на ІІІ групи, скласти по 10 тестових запитань у формі презентацій( у І семестрі ми вчилися просто складати тести за вивченими творами, а вже у ІІ семестрі ми залучили до цього виду діяльності і комп’ютер). Так було запропоновано учням три теми:

  • Біографія Марка Твена
  • Образ Тома Сойєра
  • Найцікавіше з твору

Одним із засобів реалізації культурологічної лінії викладання світової літератури також є презентація, адже саме в ній можна яскраво представити літературних героїв твору в інших видах мистецтва, таких як скульптура, музика, живопис. Так, наприклад, можна запропонувати учням ознайомитися із пам’ятником Тому Сойєру та Геку Фіну на «Праздничном холме» міста Ганнібал США, який увіковічив навіть дохлу кішку – вона прив’язана до палки, котру тримає Гек. Вивчаючи твір «Полліанна» Е. Портнер мені разом з учнями довелося скористатися електронними книгами та планшетами. Учням було запропоновано ознайомитися вдома з такими розділами як:

  1. Маленька кімната на горищі
  2. У кожного свій обов’язок, Полліанна
  3. Суть справи Джиммі Біна
  4. Випадок у Пенделтонському лісі
  5. Лікар Чілтон
  6. Лист Полліанни

Учні із задоволенням перетворювалися з читачів на оповідачів, розповідаючи однокласникам найцікавіші епізоди. Ознайомити учнів із повним обсягом творів допомагають кінофільми та мультиплікаційні фільми. Так учитель має можливість представити учням такі програмові твори в кінострічках як: брати Грімм «Пані Метелиця», «Бременські Музиканти», Оскар Уальд « Хлопчик – зірка», Ернест Сетон – Томпсон «Лобо», Марк Твен «Том Сойєр», Е. Портнер «Полліанна», Льюїс Керрол « Аліса в Країні Див», Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика». Народні казки можна знайти у мультиплікаціях: «Іссумбосі, або Хлопчик – Мізинчик» японська казка, «Синдбад – мореплавець» арабська казка. При вивченні біографічних відомостей письменників світової літератури вчитель може використовувати відеоматеріали та фільми, які урізноманітнюють сухий біографічний матеріал підручника та активізують пізнавальний інтерес учнів до творчості письменників. Так, наприклад, перед вивченням творів «Пані Метелиця», «Бременські музиканти» учні переглянули відеофільм про Вільгельма та Якоба Грімм. Систематичне використання комп’ютера на уроці, зокрема систем презентацій, призводить до:

  1. підвищення якісного рівня використання наочності на уроці;
  2. підвищення продуктивності уроку;
  3. установлення міжпредметних зв’язків;
  4. з’являється можливість організації проектної діяльності учнів зі створення навчальних програм під керівництвом вчителів;
  5. вчитель, що створює презентацію, змушений звертати величезну увагу на логіку подання навчального матеріалу, що позитивно позначається на рівні знань учнів;
  6. змінюється, особливо в учнів 5 – 7 класів, відношення до комп’ютера.

Діти починають сприймати його як універсальний інструмент для роботи в будь – якій галузі людської діяльності.