Для початкових класів

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 18:15, 11 грудня 2015, створена Бондар Тетяна (обговореннявнесок) (Створена сторінка: Урок 26. Звуки [л], [л'], позначення їх буквою Лл («ел») Мета: ознайомити учнів із буквою Лл {...)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Урок 26. Звуки [л], [л'], позначення їх буквою Лл («ел»)

Мета: ознайомити учнів із буквою Лл {«ел») та її звуковим значенням; закріплювати уявлення про складовий принцип української графіки; удосконалювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви; розвивати фонематичний слух, уміння аналізувати і порівнювати; виховувати бережливе ставлення до хліба і шанобливе ставлення до людей праці.

Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над чистомовкою Ло-ло-ло — дощем землю залило. Ва-ва-ва — холодний вітер завива. Но-но-но — гілка стукає в вікно. Ці-ці-ці — сидять під стріхою горобці. 2. Робота над метаграмою З «и» я плаваю у морі, З «і» — ловлю мишей в коморі. (Кит кіт) — Побудуйте звукову модель слів. — Який перший звук у слові кит? {Приголосний твердий) — У слові кіт? (Приголосний м'який) — Яка буква позначає м'якість приголосного звука у слові кіт? (і) III. ПІДГОТОВКА ДО ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота над скоромовкою — Навчимося промовляти скоромовку повільно, а потім — швидко. На лелеку лила злива. Зліва — злива. Справа — злива. — Що таке злива? (Густий рясний дощ.) — Як ви розумієте слово зліва? — Яким ви уявляєте лелеку під час такої зливи? Який би малюнок намалювали до такої скоромовки? — Промовимо скоромовку ще раз. — Який звук найчастіше повторюється в цій скоромовці? У яких словах чуємо звук [л]? Виділення злиття в словах зі звуком [л] — У якому слові чуємо звук [л']? Повний звуковий аналіз слів злива і зліва та запис звукових моделей цих слів; називання приголосних звуків у злиттях ли, лі: [л], [л']. — Вимовте звук [л] і спробуйте розповісти» як він утворюється. (Кінчик язика притискуємо до верхніх зубів. Поштовх повітря з голосом долає перешкоду, створену зубами і язиком.) — Вимовте звук [л*] і спробуйте пояснити, як утворюється цей звук. {Кінчик язика піднімаємо вгору до твердого піднебіння, губи розтягуються. Стру мінь повітря з голосом долає перешкоду, створену язиком і зубами.) 2. Виділення звуків [л], [л'] зі слів Літак, клоун, лялька, лійка, ложка, поляна, малюнок, фіалка. 3. Самостійне добирання учнями слів зі звуками [л], [л'] IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Ознайомлення з буквою «ел» та її алфавітною назвою Розглядання та аналіз форми букви. Зіставлення малої та великої букв. Показ місця букви «ел» в кишеньковій азбуці. Фізкультхвилинка 2. Робота за Букварем {с. 36) 1) Повний звуковий аналіз слів "лимон", "малина", "літак" за зразком, поданим у підручнику. 2) Читання складів у будиночках. — Читаючи склади, що розміщені в будиночку зліва, доповніть їх до цілого слова. (Лава, лоша, луна, лимон, лікар) Учитель звертає увагу дітей на те, що читаючи обернені склади (без уживання терміна), треба бачити букву, що позначає наступний приголосний, щоб без відриву прочитати її. — Утворіть слово, читаючи склади зліва направо. (Малина) — Утворіть слово, читаючи склади згори вниз. (Лимони) 3) Робота за сюжетними малюнками. — Кого з героїв казки ви бачите на сторінці Букваря? Робота в групах — Складіть рецепт випікання Колобка. — Яка основна складова всіх ваших рецептів? (Борошно) — Які вироби виготовляють з борошна? — Знайдіть слово Колобок. — Відгадайте загадку. • В кожнім місті і селі Головний він на столі. (Хліб) — Знайдіть слово хліб. Назвіть м'який приголосний у цьому слові. Яка буква позначає м'якість приголосного? — Розгляньте малюнок і впізнайте хлібобулочні вироби. (Калач, оладки, млинці, бублики, булочки) 4) Робота за сюжетним малюнком (с. 37). — Куди прийшли діти? (На лан, на ниву, на поле) — Кому діти принесли обід? — Ким працює тато? Що він робить? 5) Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем. 6) Робота над текстом. — Розгляньте текст і, не читаючи, скажіть, скільки в ньому речень? — Як ви здогадалися, що тут 6 речень? Читання речень хором, потім — самостійно «ланцюжком». — Розкажіть, який шлях проходить хліб з лану до столу. — Як слід ставитися до хліба? V. ПІДСУМОК УРОКУ — Яку букву вивчали на сьогоднішньому уроці? — Які звуки вона позначає па письмі?