Тиждень психології

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 12:47, 12 лютого 2015, створена Полякова Яніна (обговореннявнесок) (Створена сторінка: Відділ освіти Павлоградської міської ради Дніпропетровської області Павлоградська за...)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук

Відділ освіти Павлоградської міської ради Дніпропетровської області Павлоградська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 5




ТИЖДЕНЬ ПСИХОЛОГІЇ



                                                    Підготувала практичний психолог 
                                                    Полякова Яніна Олександрівна



2014

ПЛАН ТИЖНЯ ПСИХОЛОГІЇ

Дата проведення Назва заходу З ким проводиться


1. Тест для всіх «Колір дня».учні, вчителі 2.Заняття «Подорож країною знань».1-2класи, батьки 3.Анкета для молодших школярів. 5-6класи

1.Інтелектуальний конкурс.3 класи 2.Заняття з елементами тренінгу «Моє здоров’я». 7 класи 3.Анкета для старшокласників. 7-8 класи

1.Заняття « Ми знаємо, ми вміємо, ми вчимося».9-11 класи 2. Інтелектуальний конкурс. 4 класи 3. Заняття з елементами тренінгу «Професійне здоров’я вчителя». педагоги

1. Тест для всіх «Колір дня». учні, вчителі 2. Заняття з елементами тренінгу «Моє здоров’я».7 класи 3. Заняття з елементами тренінгу «Професійне здоров’я вчителя». педагоги



1. Тест для всіх «Колір дня». (На основі методики А.Н. Лутошкіна.)

Мета: порівнювальна оцінка емоційної атмосфери в школі (на початку і в кінці робочого дня).

          Перед початком учбового дня біля входу в школу ставиться два ящика («Для учнів» и «Для вчителів), в які всім бажаючим пропонується опустити квадрат, що відновідає настрою в цей момент. Для визначення емоційного стану за допомогою кольору досліджуваним пред’являється шкала кольорового діапазону настроїв і пояснюється принцип його використання:

Колір Емоційний стан червоний радісний , приємний зелений спокійний, врівноважений фіолетовий сумний чорний тривожний, вкрай незадовільний білий важко визначитись

Те саме пропонується зробити перед виходом додому.

Вранці наступного дня вивішуються 4 кругові кольорограми «Настрій учнів на початку і в кінці дня», «Настрій вчителій на початку і в кінці дня».

2. Заняття «ПОДОРОЖ КРАЇНОЮ ЗНАНЬ» (1-2клас).

Мета:

	розвиток пізнавальної активності учнів, позитивної мотивації навчання;
	розкриття творчого потенціалу  учнів;
	формування позитивних особистісних якостей: впевненості в собі, доброзичливості, здатності до самооцінки;
	розвиток комунікативних навичок;
	створення позитивної атмосфери в дитячому колективі.

Обладнання: іграшковий корабель, карта Країни пізнання, кольорові олівці, аркуші паперу із зображенням геометричних фігур, аркуші паперу в клітинку, «долоньки» зеленого та червоного кольору, картинки-пазли, «чарівна скринька», набір загадок, аркуші з літерами: М, О, Д, Л,Ц,І.


Хід заняття

Ритуал вітання «Долоньки».

Діти при вітанні піднімають долоньку того кольору, який настрій у них зараз: зелений - веселий, червоний – сумний. Побажати зміни настрою наприкінці заняття, якщо були підняті червоні долоньки. Психолог. «Діти, сьогодні на заняття я пропоную вам відправитися у подорож. Скажіть, будь-ласка, на чому люди взагалі можуть подорожувати?» (відповіді дітей). «А зараз давайте спробуємо дізнатися на чому будемо подорожувати ми з вами».

Вправа «Корабель».

На спеціальних бланках діти почергово з’єднують крапочки від 1 до 13, щоб отримати зображення корабля. Психолог. «Окрім корабля, нам у подорожі знадобиться карта. Але ця карта не звичайна, це - карта скарбів, як у справжніх піратів. Але, перш ніж дістатися до скрині зі скарбом, ми з вами відвідаємо чарівні країни: Пам’ять, Увага, Уява, Мислення».

Перша зупинка – Країна Пам’ять.

Вправа «Запам’ятай».

Діти отримують перше завдання подорожі від жителів чарівної країни Пам’ять: прослухати віршик про овочі та запам’ятати як можна більше овочів.

Рухавка «Повтори рухи".

Діти повинні запам’ятати та повторити рухи по пам’яті під музику спочатку з психологом, а потім самі (фізкульт. хвилинка). Діти отримують від жителів країни великі літери: І та О. Друга зупинка – Країна Увага.

Вправа «Знайди відмінності».

Дітям пропонуються дві картинки, на яких необхідно знайти відмінності.

Рухавка «Земля. Вітер. Вода».

Діти по команді психолога показують рухи в довільному порядку: на підлогу - Земля, піднімають руки догори та імітують рухи дерев – Вітер, показують руками хвилі – Вода. Діти отримують від жителів країни великі літери: Д та Ц.

Третя зупинка – Країна Уява.

Вправа «Морські жителі».

Дітям пропонується пригадати та назвати жителів моря, яких вони знають (відповіді дітей) та уявити їх. Потім на спеціальних бланках з геометричних фігур створити цих жителів методом домальовування. Діти отримують від жителів країни велику літеру: М.

Наступна зупинка – Країна Мислення.

Вправа «Що зайве?».

Дітям пропонуються зображення предметів, серед яких один не підходить іншим.

Вправа «Що було спочатку, а що потім».

Дітям пропонуються сюжетні картинки в довільній послідовності, які їм треба розставити по порядку. Діти отримують від жителів країни великі літери: О та Л. Психолог пропонує дітям скласти слово із отриманих під час подорожі літер (МОЛОДЦІ!). Потім психолог відкриває чарівну скриню, в якій лежать скарби (цукерки, наліпки і т.ін.).

Ритуал прощання «Долоньки». Як і при вітанні, діти показують «долоньку» відповідно до свого настрою в кінці заняття та прощаються.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КОНКУРС ДЛЯ УЧНІВ 3 КЛАСУ

Прізвище, ім'я____________________________________________________ Клас _________ Дата ______

Завдання 1.

До поданих слів доберіть слова протилежні за значенням (антоніми):

Бруд - Світло - Друг - Лягати - Вставати - Сміятися - Говорити - Здоровий – Корисний -

Завдання 2.

Оберіть два слова (з п'яти, що у дужках), які позначають суттєві ознаки першого слова, підкресліть їх. Наприклад: сад (рослини, садівник, собака, паркан, земля). (Звичайно, і садівник, і собака, і навіть паркан потрібні саду, але якщо не буде землі та рослин, то й садівнику не буде за чим доглядати, собаці нічого буде охороняти, а паркану — оточувати, тому найважливіші для саду - земля і рослини.) 1. Річка (берег, риба, рибалка, водорості, вода). 2. Місто (автомобіль, будинок, велосипед, натовп, вулиця). 3. Хлів (сіновал, кінь, дах, худоба, стіни). 4. Книжка (малюнок, війна, папір, любов, текст). 5. Гра (карти, гравці, штрафи, покарання, правила). 6. Спів (дзвін, мистецтво, голос, аплодисменти, мелодія). 7. Читання (очі, друк, книжка, картинка, слово). 8. Лікарня (приміщення, сад, лікар, радіо, хворі). 9. Ділення (клас, ділене, олівець, дільник, папір). 10. Спорт (медаль, оркестр, змагання, перемога, стадіон).

Завдання З.

Продовжіть числовий ряд:

  З, 6, 9, 12, 15, 18… 
  1, 2, 4, 8, 16… 

Завдання 4. Домалюйте дев'яту фігуру :

Завдання 5. Розфарбуйте фігури так, щоб згори опинився червоний трикутник, під трикутником — жовте коло, а під ним — зелений квадрат.

Завдання 6. Домалюйте фігуру в цьому логічному ряду:

Завдання 7. Порахуйте фігури і запишіть результат:

Обробка результатів 

Завдання 1.

За кожну правильну відповідь нараховується 0,5 бала. Максимальний бал за завдання — 4,5.

Завдання 2.

За кожну правильну відповідь нараховується 0,5 бала. Максимальний бал за завдання — 5.

Завдання З.

21 — 1 бал. 32 - 1 бал. Максимальний бал за завдання — 2.

Завдання 4.

Правильне виконання — 1 бал.

Завдання 5.

За правильне розфарбовування фігур -1 бал.

Завдання 6.

За правильне малювання логічної послідовності фігур — 2 бали.

Завдання 7.

За правильне рахування: • кіл — 4 (0,5 бала); • трикутників — 5 (0,5 бала); • квадратів — 2 (0,5 бала); • овалів — 2 (0,5 бала).

Загальний підсумковий результат за виконання всіх завдань — 17,5 балів.

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ КОНКУРС ДЛЯ УЧНІВ 4 КЛАСУ

Прізвище, ім'я _______________________________________________ Клас_______ Дата _________

Завдання 1.

Оберіть два слова (з п'яти, що у дужках), які позначають суттєві ознаки першого слова, підкресліть їх.

Наприклад: сад (рослини, садівник, собака, паркан, земля). (Звичайно, і садівник, і собака, і навіть паркан потрібні саду, але якщо не буде землі та рослин, то й садівнику не буде за чим доглядати, собаці нічого буде охороняти, а паркану — оточувати, тому найважливіші для саду - земля і рослини.)

1. Річка (берег, риба, рибалка, водорості, вода). 2. Місто (автомобіль, будинок, велосипед, натовп, вулиця). 3. Хлів (сіновал, кінь, дах, худоба, стіни). 4. Книжка (малюнок, війна, папір, любов, текст). 5. Гра (карти, гравці, штрафи, покарання, правила). 6. Спів (дзвін, мистецтво, голос, аплодисменти, мелодія). 7. Читання (очі, друк, книжка, картинка, слово). 8. Лікарня (приміщення, сад, лікар, радіо, хворі). 9. Ділення (клас, ділене, олівець, дільник, папір). 10. Спорт (медаль, оркестр, змагання, перемога, стадіон).

Завдання 2.

Перед вами 10 завдань. До кожного — три варіанти відповідей. Ви маєте обрати той, який вважаєте правильним (а, б, в), і закреслити відповідну літеру. 1. Полагодити — це те саме, що й: а) відремонтувати; б) залатати; в) вилікувати. 2. Правда — антонім до слова: а) вигадка; б) брехня; в) видимість. 3. Купити — антонім до слова: а) придбати; б) запропонувати; в) продати. 4. Квітень так відноситься до березня, як вівторок до: а) середи; б) понеділка; в) суботи. 5. Слово «острів» відноситься до слова «море», як слово «озеро» до: а) «ліс»; б) «материк»; в) «річка». 6. Ганна не така красива, як Жанна, але краща за Тетяну. Жанна не така красива, як Людмила, але вродливіша за Тетяну. Яка дівчина найгарніша? а) Жанна; б) Ганна; в) Людмила. 7. «Зазвичай» означає те саме, що й: а) інколи; б) часто; в) завжди. 8. Дочка бабусі, сестра мого дядька, є моєю: а) матір'ю; б) невісткою; в) племінницею. 9. Марії 12 років, тобто удвічі більше, ніж було Олені три роки тому. Скільки зараз років Олені? а) 6; б) 12; в) 9. 10. Найбільше підкреслює схожість між кригою, снігом і парою поняття: а) буря; б) вода; в) зима.

Завдання З.

Подумайте і дайте відповіді на запитання: 1. Чи можна принести воду в решеті? 2. Коли ми бачимо два, а говоримо — чотирнадцять? 3. У стола було чотири кути, один відрізали. Скільки кутів залишилося? Завдання 4. Скільки ліній на малюнку? Запиши _______

Завдання 5.

Яке число буде наступним у цій послідовності? • 4,6,9,11,14... • 16, 12, 15, 11, 14, 10...

Завдання 6.

Подумайте і дайте відповіді на запитання: 1. Як зробити цукор невидимим? 2. Як повісити ключ на товстий гачок у стіні, якщо голівка ключа менша від гачка? 3. Як можна дивитися вперед і бачити те, що відбувається позаду? 4. У родині п'ять братів. Кожен із них має сестру. Скільки дітей у цій родині? 5. Хто стає вищим, коли сідає?

Обробка результатів

Завдання 1. За кожну правильну відповідь нараховується 0,5 бала. Максимальний бал за завдання — 4,5.

Завдання 2. 1. Полагодити — відремонтувати (0,5 бала). 2. Правда — брехня (0,5). 3. Купити — продати (0,5). 4. Вівторок — середа (0,5). 5. Озеро — ліс (0,5). 6. Людмила (0,5). 7. Зазвичай — завжди (0,5). 8. Матір'ю (0,5). 9. 9 (0,5). 10. Вода (0,5). Максимальний бал за завдання — 5.

Завдання 3. 1. Сніг можна принести в решеті (1 бал). 2. Коли дивимось на годинник (1 бал). 3. 5 кутів (1 бал).

Завдання 4. 15 ліній — 1 бал.

Завдання 5. 17 - 1 бал. 13 - 1 бал.

Завдання 6. • Розвести у склянці води — 0,5 бала; • зав'язати мотузку — 0,5; • узяти дзеркало — 0,5; • 6 - 0,5; • собака — 0,5. Загальний підсумковий бал за виконання всіх завдань — 17.

ЗАНЯТТЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ «МОЄ ЗДОРОВ’Я».

Мета: формувати прагнення до збереження власного здоров’я, навичок групової взаємодії та ефективного спілкування. Обладнання: різнокольоровий папір, аркуші А4, плакат «Квітка Здоров’я», ножиці, клей, кольорові олівці, фломастери, м’яч.

Хід заняття

І. Знайомство. Виконуємо вправу «Бінго». Н частинах тіла чоловічка записуємо:  свою мету;  хобі;  улюблене місце відпочинку;  улюблений колір;  улюблену страву.

ІІ. Правила роботи.

Дітям пропонується вгадати число, яке загадав психолог. Дорослий у відповідь називає число, яке не співпадає з названим дітьми. Робимо висновок, що в кожній грі мають бути певні правила, бо не можливо буде грати. Далі учні пропонують різні правила взаємодії та група приймає найважливіші з них.

ІІІ. Руханка «Хазяїн, будинок».

Учні об’єднуються в групи по 3 чоловіка. Двоє з них за допомогою рук утворюють «будинок», третій стоїть поруч – «хазяїн». Далі учні рухаються по команді: «Будинок шукає хазяїна», «Хазяїн шукає будинок». Таким чином 3-ки міняються.

ІV. Вправа «Асоціації».

За допомогою м’ячика кожен по черзі називає асоціацію до слова «здоров’я».

V. Вправа «Квітка здоров’я». Учнів об’єднують в 5 груп (за кількістю видів здоров’я в квітці). Кожна група дає визначення певному виду та рекомендації, як можна зберегти цей вид здоров’я.

VI. Руханка. «Австралійський дощ». Діти стоять по колу один за одним. По команді психолога виконують певні рухи на спинах один одного. - «В Занзібарі світить сонце («малюємо» коло на спині). - «Подув вітерець» (водимо руками по спині). - «Почався легкий дощик» (легенько стукаємо по спині). - «Дощ став сильнішим» (сильніше стукаємо по спині). - «Та пішов град» (ще трохи сильніше). І повторюємо все в зворотньому порядку. Так 2рази, а потім діти розвертаються та міняються партнерами.

VIІ. Малюнок-аплікація (макет) «Моє здоров’я». Дітям пропонується виконати макет свого здоров’я та презентувати свою роботу.

VIІІ. Вправа «Збереження здоров’я». Кожен по черзі проговорює, що він робить для збереження свого здоров’я.

Рефлексія. Після цього дітям пропонується зіпсувати (порвати) свою модель здоров’я. Всі приходять до висновку, що псувати її шкода, адже діти старалися, коли її виготовляли. «Наше здоров’я, як скриня зі скарбами. Спочатку ми звідти лише щось не замислюючись дістаємо, а потім намагаємося зберегти те, що залишилося».

ІХ. Руханка. «Пальма, слон, індієць». Діти по команді психолога показують слона, пальму та індійця в довільному порядку.

Х. Мозковий штурм. Дітям пропонується назвати фактори, що руйнують здоров’я людини.

 Екологія  Шкідливі звички  Неправильне виховання  Спадковість  Неправильне харчування  Медицина  Спорт

Все це можна об’єднати в такі групи:  Медицина (10%)  Спадковість (20%)  Неправильний спосіб життя (50%)  Екологія (20%).

          Дітям пропонується спочатку самим розставити відсотки по впливу цих факторів на здоров’я людини. Потім озвучуються справжні відсотки за останніми дослідженнями.

ХІ. Вправа «Рецепт довголіття». Групі пропонується створити свій рецепт довголіття.

ХІІ. Притча «Метелик».

ХІІІ. Підсумок заняття.

ПРОФЕСІЙНЕ ЗДОРОВ'Я ВЧИТЕЛЯ. (практичне заняття для педагогів)

«Добути і зберегти своє здоров’я

може тільки сама людина»

(М.М.Амосов «Кодекс здоров’я»)

Мета заняття: профілактика психічного здоров′я педагогів.

1.Вправа «Самопрезентація» (10 хв.)

Мета: § познайомити учасників один з одним; § створити позитивну ауру хорошого настрою, сприяти згуртованості групи.

Хід вправи.

Психолог просить учасників: - назвати своє ім'я; - продовжити фразу: «Як людина я є ... (яка?); як жінка (чоловік) я є ... (якою?, яким?); а як вчитель я є... Учасники самопрєзентують себе по колу один за одним.

2. Вправа «Правил групової роботи» (20 хв.)

Обладнання: плакат, маркери, скотч.

Хід вправи

Для того, щоб досягти гармонії в роботі, необхідно виробити правила співпраці, взаємодопомоги, якими керуватимуться учасники групи. Це можуть бути такі правила: • працюємо «тут» і «тепер»; •сприйняття інших як самого себе; • нічого не критикувати; • вміти слухати і чути (один говорить - всі слухають); • бути активними; • дотримання регламенту; Всі прийняті правила записуються на великому плакаті «Наші правила».

3. Вправа «Очікування» (15хв.)

Мета: визначення сподівань та очікувань учасників щодо заняття.

Обладнання: плакат, стікери, ручки, маркери.

Хід вправи.

Учасники сидять колом. Психолог роздаючи стікери, просить всіх присутніх подумати і записати на них свої очікування від заняття. Записати таким чином, де кожне очікування починалося ініціалами їхнього імені.

Наприклад: «Від цього заняття я, Світлана, очікую...» С - самопізнання В - «високих матерій» І - інтерактивних вправ Т - творчих успіхів Л - людяності від учасників А - актуальності проблеми Н - новизни А - аналізу, самоаналізу.

Психолог просить учасників підійти до плакату «Очікування», зачитати свої записи на стікерах і прикріпити їх на плакаті.

4.Вправа «Асоціації»

Учасники сидять у колі. Передають один одному уявний мікрофон, називаючи якомога більше асоціацій до слова «здоров’я»: • успіх; • спокій; • спілкування; • впевненість; • стабільність; • спілкування з природою; • життєрадісність; • гармонія; • хороше самопочуття тощо.

5.Вправа «Для мене бути здоровим означає...»

Мета: окреслити аспекти здоров’я, визначи¬ти поняття «здоров’я», складові цого поняття.

Хід вправи

Кожен учасник отримує бланк «Для мене бути здоровим означає...». На першому етапі учасники індивідуально заповнюють таблицю 1. На другому — психолог об’єднує учасників у чотири групи. Педагоги обговорюють твердження першої колонки та приймають спілне рішення щодо тверджень у другій та третій колонках. Потім підгру¬пи представляють результати спільної робота. Пси¬холог узагальнює їх і робить відповідні висновки.

6.Інформаційне повідомлення «Складові здоров’я»

Психолог пояснює учасникам складові здоров’я.

Фізична складова розкриває індивідуальні особливості організму людини, його красу, силу та витривалість, генетичну спадковість, рівень фізичного розвитку органів і функціональних систем організму, стійкість до інфекційних хвороб, відсутність чи наявність тілісних вад або недуг. Духовна складова передбачає сприйняття духовної культури людства − освіти, науки, мистецтва, релігії, моралі, етики, що визначає, зокрема, цінності людини, іі віру, ідеали, принципи, правила, світогляд, переконання тощо; крім того, важлива не просто їх усвідомлювати чи проголошувати, а й активно впроваджувати в життя. Інтелектуальна складова − здатність людини знаходити потрібну їй інформацію, аналізувати її, засвоювати нові знання, використовувати їх, приймаючи ті чи інші життєві рішення; допитливість, кмітливість, творчість. Емоційна складова − вміння людини адекватно переживати все, що з нею відбувається, розуміти емоції й почуття інших людей, керувати своїм емоційним станом, бути емоційно врівноваженою. Соціальна складова − визначається здатністю людини будувати та підтримувати позитивні стосунки з іншими людьми, рівнем комфортності її самопочуття серед інших, кількістю близьких людей, на допомогу яких вона може розраховувати в складних ситуаціях. Професійна складова − прфесійне самовизначення, відчуття «перебування на своєму місці», самореалізація в обраній професії та задоволення від того, що робиш. Екологічна складова характеризується ставленням людини до природи, її впливом на навколишнє середовище. Психологічна (психічна) складова − віддзеркалює вміння людини пристосовуватися до мінливих умов життя, розвиватися та самовдосконалюватися; відчття гармонії із самим собою та оточенням.

Після з’ясування змісту складових здоров’я психолог пропонує учасникам виконати вправу «Колесо життя».

7.Вправа «Колесо життя» (15 хв)

Мета: з'ясувати, які фактори впливають на здоров'я.

Хід вправи.

               Психолог наголошує, що існує багато визначень поняття «здоров'я». Зокрема, Біл Райн − професор школи соціальної роботи Мактіл університету (Канада) — пропонує концепцію поняття здоров'я, в основу якої покладено світогляд перших поселенців Канади, які сприймають життя у вигляді колеса. Відповідно до цього світогляду все в житті має бути в гармонії. Потім психолог подає інструкцію, малюючи схему колеса життя на дошці.

Учасникам пропонується:

а) намалювати на аркуші паперу велике коло (аркуш паперу А4 або в зошитах на вільній сторінці); б) помітити в ньому центр; в) через центр провести вісім спиць, кожна з яких прямо протилежна іншій і може продовжуватись за межами великого кола; г) позначити кожну спицю так:

§ духовна; § інтелектуальна; § емоційна; § фізична; § соціальна; § професійна; § екологічна; § психологічна;

д) кінець і початок спиць позначити таким чином, щоб біля центру зібралися назви з негативним забарвленням, тобто зі знаком «−», а біля великого колеса — назви позитивного забарвлення зі знаком «+»:

§ духовна (пасивний — активний); § інтелектуальна (самовдоволений — допитливий); § емоційна (нестійкий — стійкий); § фізична (нездоровий — здоровий); § соціальна (одинокий — причетний до багатьох соціальних груп); § професійна (незадоволений — задоволений); § екологічна (небережливий — бережливий); § психічна (непристосований — пристосований).

Після цього психолог пропонує учасникам уявити, що це колесо їхнього життя, яке заповнене різними аспектами, котрі в залежності від відповідних обставин можуть розвиватися або гальмуватися. Тому їхнє завдання − позначити на спицях розвиток цих аспектів на певному етапі і поставити позначку.

Після того як поставлено позначки, психолог пропонує з'єднати їх суцільною лінією.

Обговорення. § Чи утворилося коло? § А зараз уявіть, що ви рухаєтесь в автомобілі з назвою «Життя», а він має такі колеса, які у вас вийшли фігури. § Чи добре вам рухатись у такому автомобілі, чи комфортно вам? § У якому з аспектів життя ви найбільш здорові? § Які сфери вашої життєдіяльності необхідно удосконалювати? § Яким чином ви можете це зробити? Висновок (можливий коментар психолога):

Кожна зі спиць утримує наше колесо в рівновазі. Кожна вимагає нашої уваги. Нам необхідно розвивати спиці рівномірно, щоб наше життя було гармонійним.

8.Мозковий штурм: «Фактори ризику» (20 хв.)

Мета: самодіагностувати причини «професійного вигорання».

Обладнання: плакат стікери, фло¬мастери, ручки.

Хід вправи.

Психолог пропонує учасникам групи подумати і описати на стікерах причини, тобто фактори ризику, що впливають, на розвиток «синдрому емоційного вигорання». Після виконання завдання кожен із учасників презентує свою думку, при¬кріплюючи свій стікер на плакаті.

Висновок (можливий коментар психолога):

            А зараз ми з вами уза¬гальнимо вищесказане. Все призво¬дить до того, що ми професійно «згораємо» від:

• дитячого шуму на перервах; • шкільного робочого хаосу; • від безперервного спілкування з дітьми, вчителями; • від роботи з «важкими» дітьми; • від кількості уроків на день (до 7-8); • від подолання шляху з дому до школи.

9.Медитація «Шлях до вер¬шини» (10 хв.)

Мета: розслаблення.

Психолог.

Уявіть собі літній ранок. Ви в долині. Поступово уя¬вляйте навколишній світ: повітря чисте і прозоре, небо блакитне на¬вкруги трава і квіти. Ранковий віте¬рець ніжно пестить ваше обличчя. Відчуйте, що ваші ноги стоять на землі. Усвідомте, у що ви одягнені.

Ви відчуваєте почуття готовності й очікування. Оглядаючись навкруги, ви бачите гору. Вона невисока, і коли ви бачите її верхів'я, у вас виникає від¬чуття незвичайного піднесення.

Потім ви вирішуєте піднятися на цю гору. Спочатку ви заходите в ліс, що біля її підніжжя. Ви вдихаєте сос¬новий аромат і відчуваєте свіжість темного лісу.

Виходячи з лісу, ви бачите гірську стежинку. Підіймаючись нею, ви від¬чуваєте приємне тепло, яке розливається по вашому тілу.

               Ви відчуваєте, щопідіймаєтесь все вище й вище. Повітря стає все свіжі¬шим і свіжішим. Вас оточує тиша.
               

І ось ви на вершині гори. Внизу - долина. Зупиніться на хвилину. По¬гляньте навколо, роздивіться світ, що вас оточує. Навколо старі дерева, зе¬лені кущі, різнобарвні квіти. Подивіться навкруги. Що ще ви бачите?

Тепер, коли ви роздивились усе, можете не поспішаючи, повертатись у долину, в те місце, де ви починали свій шлях до вершини. Після повернення ви можете розплющити очі.

11. Підбиття підсумків (5 хв.)

Рефлексія «Мені сьогодні…»

Психолог. Повернемось до наших очікувань. Зараз ви висловите свої по-чуття, враження щодо виконаної ро¬боти. Кожен учасник практичного заняття завершує фразу: «Мені сьогодні…». Чи справдилися ваші очікування? Відмітьте, з яким настроєм завершуєте сьогоднішню зустріч.

12.Вправа на завершення (5 хв.)

Мета: поставити «емоційну крапку».

Хід вправи

Наприкінці заняття всі стають у коло, кладуть ліву руку на плече сусіда, по черзі дякують сусідові зліва за гарну роботу, позитивні емоції; висловлюють побажання.

Висновок (можливий коментар психолога).

Прислухайтесь до законів Природи. Здоров’я − це великий дар. Пізнавайте себе в чистоті та розумі, роблячи добрі справи. Тримайте свої думки, слова, емоції в сокійному і доброму стані. Живіть без насилля над собою та іншими. Не кличте заздрощі, ненависть, образу в свій дім. Бережіть своє здоров’я.

Додаток Бланк «Для мене бути здоровим означає...» Інструкція. У колонці 1 галочкою позначте твердження, які є важливими особисто для вас. У колонці 2 позначте галочкою три висловлювання, що є важливими аспектами здоров’я для вас. У колонці 3 позначте ті твердження, які є важливи¬ми з погляду середньостатистичного українця.

Таблиця 1

№ з/п Твердження 1 2 3 1. Радіти спілкуванню з родиною і друзями 2. Дожити до глибокої старості 3. Якнайчастіше бути щасливим 4. Мати роботу 5. Уміти приймати рішення 6. Майже не користуватися таблетками та ліками 7. Мати ідеальну вагу при своєму зрості 8. Займатися різними видами спорту 9. Мати душевний спокій 10. Ніколи не палити 11 Мати гарну шкіру, ясні очі й блискуче волосся 12. Ніколи не хворіти чимось більшим за легку застуду, грип чи розлад шлунку 13. Ніколи не ускладнювати питання чи неправильно трактувати факти — оцінювати ситуацію реально 14. Уміти адаптуватися до змін у своєму житті (переїзд до іншого будинку, зміна роботи чи одруження) 15. Радіти від того, що живеш 16. Споживати помірну кількість алкоголю чи зовсім не вживати його 17. Отримувати задоволення від роботи без напруження і перевантаження 18. Бути в добрих стосунках з іншими людьми 19. Вживати здорову їжу 20. Отримувати задоволення від відпочинку, розваг 21. Майже не відвідувати лікарів