Міні-проект"Не зривай первоцвіти, будь ласка"
Міні-проект «Не зривай первоцвітів»
Мета уроку: ознайомлювати учнів з рослинами-первоцвітами; розширювати знання про рослинний світ; продовжувати розвивати вміння працювати в групах; виховувати бережливе ставлення до природи.
Очікувані результати: учні повинні знати назви первоцвітів, які охороняються законом; уміти доносити необхідність збереження природи до оточуючих.
Обладнання та матеріали: Червона книга, ілюстрації рослин-первоцвітів, роздавальний матеріал.
Тип уроку: міні-проект.
n 1. Організаційний момент
1.1. Привітання.
1.2. Перевірка присутності учнів: кількість за списком , кількість присутніх на уроці , відсутніх .
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
n 2. Перевірка домашнього завдання
2.1. Повідомлення синоптиків «Вас вітає гідрометцентр».
Сьогодні (дата).
Температура повітря .
Небо .
Опади .
Бажаємо вам гарного настрою і успіхів!
2.2. Усне опитування за запитаннями підручника.
n 3. Актуалізація опорних знань
3.1. Бесіда.
— Які ранньоквітучі рослини ви знаєте? — Чому не можна виривати рослини з коренями? — Для чого потрібно охороняти рослини? — Які ранньоквітучі рослини не можна зривати? 3.2. Читання уривка з вірша Л. Українки «Конвалія». n 4. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку
Слово вчителя
Згадайте історію про дівчат, яку ми обговорювали на минулому уроці. Що ми їм порадили? Але не всі знають стільки, як ви. Давайте поділимось знаннями! Ви вдома готували додатковий матеріал для того, щоб на сьогоднішньому уроці підготуватись для відвідування учнів 1-х класів.
n 5. Сприйняття й осмислення нового матеріалу
5.1. Розповідь учителя (доповнення відповідей дітей)
Червона книга України — це ілюстрований перелік рідкісних видів та підвидів, що перебувають під загрозою зникнення на території України, і підлягають охороні; основний документ, у якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові й практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення та раціональне використання. До Червоної книги України заносять види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, у межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони. Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України. Після набуття Україною незалежності у видавництві «Українська енциклопедія» було випущене друге видання Червоної книги України: у 1994 році — том «Тваринний світ», а в 1996 році — том «Рослинний світ». У 2009 році вийшло третє видання Червоної книги України. До нього занесено 542 види тварин. Кількість видів тварин у третьому порівняно з другим виданням збільшилась на 160 видів, а у другому порівняно з першим — на 297 видів. Таким чином, з урахуванням приблизно однакових проміжків часу між виданнями Червоної книги України, спостерігалося певне уповільнення темпів зменшення втрати видів тварин. Також до третього видання «Червона книга України» (рослинний світ) занесено 826 видів рослин і грибів. Кількість видів рослин у третьому порівняно з другим виданням збільшилась на 285 видів, а у другому порівняно з першим — на 390 видів. Таким чином, з урахуванням приблизно однакових проміжків часу між виданнями Червоної книги України, спостерігається певне уповільнення темпів зменшення різноманіття видів рослин і грибів України.
5.2. Групова діяльність
Мотивація діяльності: першокласники дізнались, що ми маємо цікаву «Книгу природи» і попросили її подивитись. Але нам для книги не вистачає сторінок про охорону природи. Тож, сьогодні ми маємо поповнити її важливим матеріалом і цікавими завданнями.
Завдання: скласти й оформити матеріал для «Книги природи» на тему «Бережіть рослини».
1 група: скласти вірш про красу рідного краю; 2 група: скласти загадки про рослини, занесені до Червоної книги; 3 група: скласти пам’ятку «Будь природі другом»; 4 група: скласти розповідь для малюків про Червону книгу; 5 група: скласти повчальне оповідання «Букет конвалій».
Пам’ятка «Будь природі другом»
1. Не рвіть на луках і в лісах багато квітів. 2. Кожна квіточка ― вам на радість, кожна рослинка ― для вашого добра, кожна травинка ― для вашого здоров’я. 3. Збираючи лікарські рослини, завжди залишайте частину, щоб вони росли і надалі. 4. Не збирайте з беріз сік, бо вони загинуть. 5. Не ламайте даремно гілок дерев і кущів. 6. Їстівні ягоди, горішки збирайте так, щоб не пошкодити гілок. 7. Не пошкоджуйте кору дерев. 8. З особливою увагою ставтеся до рослин, занесених до Червоної книги. 9. Саджайте дерева, кущі, квіти, доглядайте їх ― тоді наша земля, наше шкільне подвір’я стануть ще кращими, повітря буде чистішим, бо рослини ― це «зелені легені» планети.
n 6. Підбиття підсумків уроку Прийом «Мікрофон» — Що в роботі кожної групи сподобалось найбільше? Чому?
n 7. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання