Розвиток творчої особистості шляхом впровадження соціально-педагогічних проектів

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 21:08, 30 грудня 2011, створена Приходько Людмила (обговореннявнесок) (ОСНОВНІ ЕТАПИ ВИКОНАННЯ НАУКОВОГО ПРОЕКТУ)

Перейти до: Навігація, пошук

Передмова

Сучасна школа має велике значення у формуванні всебічно розвиненої особистості, здатної бути успішною в самостійному житті.

Важливим є те, щоб успіх не тільки задовольняв власні амбіції, але був спрямований на благо суспільства, адже сьогоднішня Україна потребує нових, незаангажованих людей, здатних творити прогрес.

Саме тому гострішою стає проблема вдосконалення освітнього простору, створення умов для розвитку та самореалізації особистості, підвищення ефективності навчально-виховного процесу, досягнення високого інтелектуального розвитку учнів, оволодіння ними навичками саморозвитку.

Отже, завданням сучасної освіти є створення умов для ефективного формування та розвитку творчої особистості дитини.

З метою реалізації вище названих завдань, в Ніжинській гімназії №3 01.09.2011 року була запроваджена експериментальна програма «Розвиток творчої особистості шляхом впровадження соціально-педагогічних проектів». Головним в ній є створення умов для здобуття повноцінної освіти обдарованим дітям, реалізація індивідуальних творчих потреб, забезпечення умов для самовираження, самореалізації учнів через різні види діяльності.

Експериментальна програма передбачала реалізацію чотирьох проектів: «Юний економіст»,«За здоровий спосіб життя»,«Краса врятує світ»,«Дамо планеті шанс».

Ми пропонуємо виклад структурно-методичної діяльності кожного з проектів.


Заступник директора з навчально-наукової роботи Приходько Л.І.


Економічний проект «Юний економіст» Керівник проекту Булавенко С.Д.

Колективний науковий проект «Юний економіст» є формою організації самостійної навчально-дослідницької діяльності учнів, що включає різноманітні форми позакласної роботи учнів, здійснення колективних досліджень, написання наукових робіт з МАН, науково-методичну роботу вчителя.

Актуальність проектного методу обумовлена необхідністю забезпечити іиноваційність системи освіти з метою підготовки фахівців, які були б конкурентоспроможними у європейському освітньому просторі, особливо за умов входження України до Болонського процесу. Для підвищення якості освіти необхідно методику викладання економічних дисциплін спрямовувати на інтеграцію міжпредметних знань, інноваційну готовність до тво¬рчого пошуку і вирішення проблем, а також на створення реаль¬них умов для реалізації науково-дослідницьких можливостей учнів.

Саме виконуючи проектні роботи, учні не тільки вивчають теоретичну інформацію з різних галузей економіки, але й отримують досвід її застосування до вирішення конкретних практичних проблем, а також розвивають науково-дослідницькі, творчі здібності. Тому колективний науковий проект може виступати як форма контролю рівнів економічної підго¬товки та розвитку інтелектуальної творчості студентів.


Таким чином, під навчальним проектом розуміється спільна обгрунтована спланована й усвідомлена діяльність тих, хто на¬вчається, та вчителя на принципах співробітництва, спрямова¬них на формування визначеної системи інтелектуальних і прак¬тичних умінь. В основі проектної діяльності лежить розвиток науково-дослідницьких навичок тих, хто навчається, уміння са¬мостійно формувати свої знання, уміння орієнтуватися в інфор¬маційному просторі, розвиток критичного і творчого мислення. З цією метою в процесі виконання науково-методичних проектів можна використати методики Вдварда де Боно, Т. і Б. Бьюзенів, ТРИЗ Г. Альтшулера та А. Гіна, методик критичного мислення та інших.

Метод проектів завжди орієнтований на самостійну діяльність тих, хто навчається – індивідуальну, парну, групову, яка виконується протягом певного часу. Враховуючи наш досвід застосування даного методу, найбільш ефективним є колективне виконання проектів. Необхідність всебічного дослідження проблеми і використання різних методів дослідження, інтегрування знань з різних наук для отримання нових неповторних результатів та розробки шляхів їх запровадження у навчальний процес — це те, що робить колективні роботи більш творчими, оригінальними, корисними, цікавими і, як наслідок, самостійними.

  • По-перше, колективний проект передбачає взаємодію між його учасниками: учнями та вчителем. Учитель як керівник творчих колективів повинен запропонувати таку програму проекту, яка б ураховувала уподобання кожного учасника та базувалася на принципах взаємовигідного співробітництва. Отже, з метою ефективного застосування даної форми спільної діяльно¬сті вчителю необхідно забезпечити можливість реалізації пізна¬вальних інтересів кожного учня як в теоретичному, так і практичному аспектах. Це дозволить стимулювати до більш ефективного навчання та створить можливість не тільки навчатися, але й розширити власні пізнавальні здібності, у тому числі креативність і критичність мислення.
  • По-друге, колективний науковий проект дозволяє активізувати навчальну і дослідницьку діяльність кожного учас¬ника творчого колективу, а також підвищити мотивацію до спі¬льної роботи у групі, оскільки передбачає реалізацію теоретич¬них положень на практиці при самостійному викладенні певної економічної теми.
  • По-третє, при правильній організації колективні наукові проекти дають більше, ніж просто успіх для обох сто¬рін: вони дають знання та досвід, тобто розширюють науковий світогляд та визначають напрямки розвитку здібностей як. учнів, так і вчителів.

Досвід показує, що у проектній діяльності дуже важливим є міжпредметний та системний підходи. У науково-методичних проектах реалізується синтез економічних та психолого-педагогічних знань і навичок, які отримали діти в процесі економічного навчання, а також принцип «Вчити і вчитися так, щоб навчити діяти у сучасних соціально-економічпих умовах».

У процесі виконання колективних наукових проектів формується в певній мірі учнівська еліта з розвиненим економічним інтелектом. Ці учні можуть більш ефек¬тивно співпрацювати з науковим товариством вузів, брати участь у наукових конференціях і семінарах, виконувати дослідницьку роботу в рамках МАН. Активна співпраця учнів і вчителів створює умови підвищення науково-дослідної роботи у школі.


ЦІЛІ ТА ПРИНЦИПИ ВИКОНАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО ПРОЕКТУ «ЮНИЙ ЕКОНОМІСТ»

Колективний проект «Юний економіст» передбачає комплексну програму учнівського дослідження економічних проблем і розроблення технології використання результатів таких досліджень у навально-виховному процесі, а також науково-методичну діяльність учителя. Під час виконання колективних проектів учні об'єднують¬ся у творчі групи (не більше 5—7 дітей), які самостійно оби¬рають напрямок наукового дослідження, розробляють його цілі, структуру та етапи. Потім кожен учасник обирає конкретний аспект загальної теми проекту та ґрунтовно його розкриває. Після теоретичного обґрунтування необхідності та особливостей засто¬сування обраних проблем з економіки, учні можуть поділитися власими дослідженнями на загальношкільних наукових конференціях, засіданнях МАН тощо.

Таким чином, використання колективних проектів не суперечить принципу самостійності у навчальній та науково-дослідній діяльності. Але на базі цього принципу стає можливим використання «ефекту коле¬ктивного розуму», що підвищує ефективність самостійної роботи та сприяє розвитку творчих здібностей учнів.

Творча група проекту «Юний економіст»

Учитель Булавенко С. Д.
Учні 9 – 11 класів Булавенко П.,
Василенко Т.,
Доренюк Р., 
Бутко Ю., 
Гребенюк Н., 
Гребенюк О., 
Бойко М., 
Шайкова М., 
Сідорова Н.
За характером діяльності Інформаційно-дослідницький
За предметно-змістовною галуззю Міжпредметний (економіко-правовий)
За характером контактів Серед учасників однієї школи
За кількістю учасників Груповий
За тривалістю Довготривалий
Вид проекту науково-дослідницький.
Номінації наукова та навчально-методична.
Об’єкт дослідження економічні проблеми та науково-методичні матеріали з економіки.
Результати проекту дослідження учнями економічних проблем та написання науково-дослідницьких робіт, використання їх досліджень на уроках економіки, апробація результатів досліджень на семінарах і конференціях; вивчення і дослідження учителем науково-методичних матеріалів з економіки, створити збірник творчих дитячих робіт з економіки, випустити методичні посібники і брошури, провести засідання майстер-класу, провести семінар для вчителів з формування економічної культури тощо; разом з учнями опрацювати матеріали із складання інтелект-карти і розробити їх для різних тем з економіки.
Виконання проведення уроків, курсів, факультативів, позакласних заходів; організація науково-дослідницької діяльності учнів; індивідуальна робота з учнями; організація ділових ігор і конкурсів з економіки; проведення дня економіки в гімназії, розробка інтелект-карт.

До основних цілей виконання колективного проекту «Юний економіст» можна віднести такі:

  • формування компетентності, тобто підготовка учнів до дорослого життя в сучасних соціально-економічних умовах;
  • розвиток економічного мислення, тобто надання можливос¬тей учням розвивати власне економічне мислення шляхом вивчення та подальшої адаптації певної техніки мислення;
  • розгляду, а потім самостійного створення таких типів міжпредметних завдань, які б дозволяли розвивати здатність аналізувати та оцінювати комплексні економічні ситуації, розв'язувати конкре¬тні життєві проблеми та знаходити альтернативні варіанти рі¬шень там, де їх ніхто не бачить;
  • ефективно використовувати свої можливості у власних інтересах та інтересах суспільства, самостійно приймати економічні рішення та відповідати за "їх реалізацію;
  • розвиток творчості, тобто надання можливостей учням ефективно використовувати свої здібності у напрямку науко¬вої діяльності і, зокрема, при розробці проблем соціально-економічного змісту.


Основні завдання виконання колективного проекту:

  • розробити методику підготовки і проведення навчальних занять з економічних дисциплін на основі отриманих знань, вмінь і навичок з курсів психолого-педагогічного циклу;
  • створити методичні матеріали з урахуванням вікових особ¬ливостей аудиторії;
  • застосувати сучасні технології або активні методи навчан¬ня при підготовці занять;
  • запровадити методичні розробки у навчальний процес під час навчання учнів.


Отже, результатом колективного наукового проекту є створення інтелектуального продукту — наукових робіт, методичних і дидактичних розробок, друковані матеріали.


До ознак колективного наукового проекту можна віднести наступні:

  • - наявність наукової проблеми, рішення якої вима¬гає аналізу і знаходження нових підходів до її вирішення;
  • - теоретична і пізнавальна новизна одержаних результатів до¬слідження;
  • - практичне значення одержаних результатів;
  • - комплексність виконаної роботи;
  • - неповторність змісту, структури та результатів проекту;
  • - часова обмеженість тривалості проекту;
  • - апробація та запровадження одержаних результатів у навча¬льний процесс.


Як відомо, результати колективної роботи мають пряму залежність від вміння кожного працювати у команді та раціонально розподіляти обов'язки між всіма членами команди. Тому для за¬безпечення ефективності і злагодженості роботи над загальною науковою проблемою важливо визначити «правила гри» або принципи роботи учасників колективного наукового проекту. На наш погляд, до них можна віднести такі:
  • - активність (від активності кожного учасника проекту ви¬грають всі і, головним чином, сам учасник);
  • - ініціативність і свобода кожного учасника (кожен має пра¬во обрати свій напрямок роботи у проекті, а також на оригінальні творчі підходи до роботи);
  • - відповідальність (потреби і цілі, бажані результати у навчанні індивідуальні для кожного учасника; кожен є відповідальним як за власні рішення, так і за командні);
  • - рівноцінність (не існує ієрархічності і субординації в коман¬ді; не має правильних і неправильних дій, добрих і поганих ре¬зультатів; цінним безпосередній досвід кожного учасника);
  • - конструктивність зворотного зв'язку (комунікація повинна бути відкритою і конструктивною; необхідно звертати увагу не на особу, а на поведінку члена команди — обговорюється тільки те, що відбувається під час роботи над проектом).
Дуже важливо, щоб запропоновані принципи роботи були прийняті всіма учасниками команди, оскільки від цього залежатиме міра досягнення цілей проекту та якість отриманих результатів.


ЕТАПИ ВИКОНАННЯ ПРОЕКТУ «ЮНИЙ ЕКОНОМІСТ»

У найбільш узагальненому вигляді колективний науковий проект складається з таких елементів: ідея (проблема, задача), засоби її реалізації (рішення) та цілі реалізації (результати рішень).

Процес виконання наукового проекту має творчий характер і, якщо конкретизувати наведену вище схему, складається з кількох етапів (табл. 1)

  1. етап — аналіз та оцінка економічних потреб. Метою цього етапу є визначення наукових проблем в економічному просторі.
  2. етап — планування та організація підготовчої діяльності творчого колективу. Мета етапу — визначити цілі і завдання проекту, а також загальну стратегію його виконання.
  3. етап — виконання. Мета — практична реалізація наукового проекту.
  4. етап — оцінка результатів проекту за системою запропоно¬ваних критеріїв з метою визначення рівня, на якому були досяг¬нуті поставлені цілі.
  5. етап — апробація результатів проекту під час засідань МАН та учнівських семінарах і конференціях.

Таблиця 1


ОСНОВНІ ЕТАПИ ВИКОНАННЯ НАУКОВОГО ПРОЕКТУ

Основні стани виконання проекту Мета етапу Конкретні кроки, які необхідно здійснити учасниками проекту
1. Аналіз та оцінка економічних потреб творчої групи Визначення наукових проблем в економічному просторі
  1. створення творчої групи;
  2. визначення напрямку дослідження;
  3. вивчення наукової та періодичної літератури з теми дослідження;
  4. визначення загальних економічних потреб;
  5. вибір окремих наукових проблем;
  6. збір та аналіз детальної інформаціїщодо означених проблем;
  7. остаточне формулювання наукової проблеми проекту та конк¬ретизація теми роботи
II. Планування та організація підготовчої діяльності творчого колективу Визначення цілей і завдань проекту, а також загальної стратегії його виконання
  1. визначення цілей і завдань колективного наукового проекту;
  2. визначення загальної стратегії, структури та етапів виконання колективного наукового проекту;
  3. визначення можливостей розробки або вдосконалення існуючого;
  4. визначення конкретних складових обраної теми та їх розподіл між учасниками колективного проекту
ІІІ. Виконання Реалізація визначених завдань проекту На індивідуальному етапі необхідно ґрунтовно дослідити певний аспект загальної теми, а також забезпечити власну розробку всіма необхідними матеріалами.

Колективний етап передбачає оформлення роботи, об'єднання індивідуальних частин в єдине ціле та апробацію розробки в навчальній аудиторії. Етап містить такі кроки:

  • оформлення загальної частини прое¬кту (цілей, завдань, структури дослі¬дження);
  • редагування індивідуально вико¬наних частин з метою відпрацювання стилістичної єдності роботи;
  • формулювання висновків і пропо¬зицій щодо використання проекту;
  • створення банку міжпредметних економічних ситуацій і тестів, на базі яких можна встановити рівень засво¬єння теми дослідження;
  • апробація розробленої те¬ми в класі та прове¬дення само- і колективного аналізу запропонованих розробок;
  • вдосконалення змісту теми колективно¬го проекту;
  • остаточне оформлення колектив¬ного проекту згідно вимог.
ІV. Оцінка результатів проекту Визначення ступеня, на якому були досягнуті по ставлені цілі; шляхів підвищення ефективності запропонованого проекту Виконаний колективний науковий проект здається керівнику проекту у встановлений те¬рмін для перевірки.
V. Апробація ре¬зультатів проекту. Визначення ефективності тапрактичної значущості розроблених теоретичних концепцій з еко¬номіки в реальних умовах
  1. підготовка методичних, наочних, роздаткових матеріалів відповідно до цільової аудиторії;
  2. підготовка до безпосереднього контакту з аудиторією:
  • підготовка плану виступу:
  • розробка робочих тез;
  • підготовка необхідних фактичних матеріалів, ілюстрацій, прикладів з ре¬альної практики;
  • відбір необхідних та додаткових завдань.
  1. проведення навчальних занять з використанням матеріалів пректів.
  2. проведення самоаналізу заняття: ви¬значення позитивних та негативних моментів своєї розробки та роботи у навчальній аудиторії.
  3. визначення шляхів подальшого вдосконалення

План роботи творчої групи у рамках проекту «Юний економіст» на 2011 – 2012 н.р.

Зміст діяльності Орієнтовний термін Виконавець
Створення ініціативної групи для роботи над проектом Вересень Булавенко С.Д.
Діагностика учнів для початку підготовки їх до міської олімпіади з економіки Вересень Булавенко С.Д.
Підготовка тем проектів для роботи з учнями у рамках МАН Вересень Булавенко С.Д.
Підготовка матеріалів для роботи над колективними проектами з курсу «Освнови підприємницької діяльності» Вересень Булавенко С.Д.
Проведення шкільної олімпіади з економіки Жовтень Булавенко С.Д.
Підготовка учнів до міської олімпіади з економіки Жовтень-листопад Булавенко С.Д. та учні
Робота над науково-дослідними роботами у рамках МАН Вересень-грудень Булавенко С.Д. та учні Булавенко П., Бойко М.
Розробка дидактичного забезпечення для роботи над колективними проектами Жовтень Булавенко С.Д.
Робота над колективними проектами учнів 11 класів Жовтень-грудень Учні 11 класів
Розробка інтегрованих уроків із економіки, ОСЗ та географії Листопад Булавенко С.Д.
Проведення відкритого заняття з обдарованими дітьми Грудень Булавенко С.Д.
Проведення майстер-класу для вчителів економіки Грудень Булавенко С.Д.
Робота над методичними рекомендаціями щодо підготовки учнів до олімпіади Грудень Булавенко С.Д.
Робота над матеріалами зі складання інтелект-карт Грудень Булавенко С.Д. та ініціативної групи дітей
Розробка інтелект-карт для різних тем з економіки Січень – травень Булавенко С.Д. та ініціативної групи дітей
Робота над колективними проектами учнів 9 – 11 класів Січень – квітень Учні 9 – 11 класів
Продовження дослідження у рамках МАН Січень – травень Булавенко С.Д. та Бойко М.
Підготовка до обласної олімпіади з економіки Січень Булавенко С.Д.
Робота над друкованим зошитом з економіки для обдарованих дітей Січень – травень Булавенко С.Д.
Підготовка до міської економічної гри «Юний економіст» Січень – березень Булавенко С.Д. та команда учнів
Економічна гра «Юний економіст» Квітень Булавенко С.Д. та команда учнів
Участь у конкурсі «Новітній інтелект» Січень Булавенко С.Д. та Бойко М.
Участь у педагогічному ярмарку Січень Булавенко С.Д.
Підведення підсумків за навчальний рік по роботі над проектом «Юний економіст»,

Оформлення документації

Травень Булавенко С.Д. та ініціативна група учнів










ПРОЕКТ Керівник проекту Агеєнко Н.К.

«Краса врятує світ»



Фізична краса - не постійна, моральна - відносна, а духовна краса - вічна. /Народна мудрість/

Структура роботи над проектом «Краса врятує світ»


1.

2

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9-


1. Назва проекту: «Краса врятує світ» 2. Актуальність: Ти не один у світі. Поглянь довкола. Тебе оточують люди, речі. А скільки навколо краси, скільки потворного і страшного. Все залежить від людини. Стань красивим сам і зроби так, щоб красиве було і довкола, оточувало тебе. Краса актуальна. Бо саме вона врятує світ. 3. Мета: Забезпечення високої художньо-естетичної освіченості й вихованості особистості.


Завдання: - формування естетичного відношення до дійсності (краси природи, спілкування, праці та пізнання, побуту); - естетичне виховання школярів засобами літератури та мистецтва; - розвиток творчої діяльності учнів;

- виявлення нових форм та методів естетичного розвитку школярів; - залучення батьків до естетичного виховання дітей у сім'ї; - створити поетичну майстерню для обдарованих учнів.


4. Етапи реалізації проекту: підготовка, планування, ухвалення рішення, виконання, оцінювання результатів, оформлення звіту, підготовка до презентації.


5. Механізм реалізації проекту: - Розглянути поняття краси, розуміння її різними людьми (різних епох, часу, віку). (Засідання творчої групи, виховні години, диспути, тематичні часи) - Проведення соціологічного опитування з метою вирішення питання «Чому краса врятує світ». - Підготовка альманаху виховних заходів, класних часів тощо. /Практичні рекомендації гімназистам./


6. Обов'язки та відповідальність учасників. Члени творчої групи:

- підвищують свій рівень культури і певні творчі здібності; - створюють умови для прояву у дітей інтересу до музики, мистецтва, поезії, краси у власному житті та у навколишньому середовищі.


Педколектив: - повідомляє знання про основні естетичні поняття. Закріпляє їх системою заходів та творчих завдань; - навчає учнів багатогранності сприймання естетичних явищ, аналізу цих явищ та виробленню свідомих естетичних оцінок; - виховує повагу до творчої праці людини, естетичні смаки, почуття прекрасного.


Батьківська громада: - працює в тісному контакті з педагогами; - виховує та розвиває в дітях естетичні почуття, естетичні оцінки, естетичний смак. Учні гімназії: - приймають активну участь в усіх заходах, які проводяться в гімназії творчою групою та вчителями; - вчаться бачити красиве навколо себе, уміти розрізняти потворне і красиве, цінувати твори мистецтва, намагатися зробити світ прекрасним. Очікувані результати: - альманах виховних заходів під рубрикою «Краса врятує світ»; - відкриття «Української світлиці». її естетичне оформлення; - переоформлення кімнати друзів, створення красивих, естетичних стендів; - практичні рекомендації гімназистам «Як стати красивою людиною». 7. Оцінка та самооцінка проекту. Проект цікавий, навчає бачити не тільки зовнішню, а й внутрішню красу людини, берегти і примножувати красу природи, любити й цінувати твори мистецтва. Завдяки проекту з'явилася Українська світлиця, стала більш естетичною кімната друзів, сама гімназія. Ресурсне забезпечення: завдяки коштам Опікунської Ради гімназії, матеріали бібліотек, періодики

План роботи над проектом Вересень - жовтень 1. Вибір теми, визначення мети та завдань роботи над проектом;

- створення творчої групи та вибір учасників проекту; - розробка плану роботи; - визначення джерел інформації, опрацювання літератури з даної проблеми; - розподіл доручень між учасниками проекту; - визначення основних цілей та напрямків роботи Агеєнко Н.К., творча група 2. Конкурс дитячої творчості «Від серця до серця» 1.10.-10.11.0 Петренко О. В. 3. Оформлення музею історії гімназії До 19.09. Агеєнко Н.К., Барбашина О.В. 4. Конкурс дитячої творчості «Слово, що душу зігріває» 10.11, Бойко O.A. 5. Оголошення конкурсу «Кращий клас року» 28.09, Барбашина О.В. 6. Виставка експозицій малюнків, фотографій «Мій рідний край, моя земля, красивіше й святіше для мене нічого нема» 22.09, Петренко О.В. 7. Світ моїх захоплень. Творчий звіт 8-А класу 16.10, Лапко Т.В. Листопад - грудень 1. Семінар заступників директорів з виховної роботи «Людина без захоплення - пуста людина» 14.11., Агеєнко Н.К. 2. Виставка творчих робіт «Роблю дива своїми руками» 14.11 Агеєнко Н.К., кл.керівники, класоводи 3. Відвідування театрів, музеїв, організація екскурсій в природу Зимові канікули, Кл.керівники, класоводи 4. День Святого Миколая в гімназії та в інтернаті 19.12, Барбашина О.В. 5. Збір матеріалів виховних годин естетичного напрямку 28.12, Агеєнко Н.К. 6. Відкриття Української світлиці 11.12, Агеєнко Н.К. Січень-березень 1. Бесіди-роздуми «Обереги рідного дому» 14-19.01, Кл.керівнши 2. «Новорічна фантазія». Конкурс зимових букетів. 17-25.01, Куртєва Н.В. 3. Свято української казки. 13.02, Барбашина О.В. 4. Переоформлення кімнати друзів 09.02, Барбашина О.В. 5. Конкурс «Міс гімназія». 22.03, Агеєнко Н.К., Барбашина О.В. 6. В світі музики. 22.03, Семенець Л.Г. 7. Тиждень бесід на морально-етичну тематику. 17-22.03, Кл.керівнши 8. Підсумки конкурсу «Кращий клас року» 28.03, Барбашина О.В. 9. Участь у міському турі конкурсу «Край Деснянський – джерело натхнення» Весняні канікули, Семенець Л.Г. 10. Систематизація та оформлення отриманого матеріалу в ході проекту. Березень, творча група Квітень-травень 1. Захист проекту 10.05, творча група 2. Тиждень естетичного виховання 16-26.04, творча група 3. «Шануймо люди лісу дивосвіт». Концертна програма. 09.04, Семенець Л.Г. 4. Зоряний час. 25.05, Агеєнко Н.К, Барбашина О.В. 5. Захист-презентація проекту. 26.05. творча група

Як жити за законами краси та гармонії Ще змалечку ти відчуваєш будь-які негаразди у своєму житті, у житті батьків, друзів. Ти «кривиш» носика, якщо тобі щось не до вподоби (одяг, їжа, книжка, мультик). А іноді трапляються ситуації, коли ти почуваєш себе ,«не у своїй тарілці», тобто дискомфортно. Знаю, що це дуже неприємно. Тому хочу розповісти тобі, як жити за законами краси та гармонії: —Намагайся вести здоровий спосіб життя, бути веселим та бадьорим. — Тобі допоможе витримка та, як не дивно, почуття гумору.

— Спробуй зрозуміти сенс людського життя і свого існування на Землі. — Будь відповідальним за свої слова та вчинки. —Ніколи не поступайся своєю совістю. — Упевнено володій ключами свого щастя; наділяй своїм оптимізмом друзів та рідних, і вони також будуть щасливими. — Не бійся труднощів — ти готовий до будь-яких життєвих ви пробувань. Саме так ти здійсниш усі свої мрії і долетиш до Зірки, яскравої та неповторної, яка своїм сяйвом зігріває життя, дарує радість і добро тобі, твоїм друзям, рідним! «Золоті правила» красивої людини. 1. Собори душ своїх бережіть (О.Гондач) 2. Шануй батька твого і матір твою, щоб добре було тобі та щоб довголітнім бути на землі ( пророк Мойсей) 3. Поспішайте робити добро. Духовне добро. Воно встократ цінніше від матеріального. (О.А.Захаренко) 4. Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили, - я сам перший люблю. (Г. С Сковорода) 5. Ніколи не думай, що ти вже все знаєш. І як би високо тебе не оцінювали, завжди май мужність сказати собі: я - неук. (І.Павлов) 6. Не кажи «не вмію», а кажи - «навчуся». (Народна мудрість) 7. Ніколи не турбуйте інших через те, що можете зробити самі. 8. Людина зростає тоді, коли тягнеться вгору. (М. Горький) 9. Фізична краса - не постійна, - моральна - відносна, а духовна краса - вічна. План-конспект виховного заходу «Життя це мить, зумій його прожити...» Мета: познайомити дітей з проблемою алкогольної та нікотинової залежності; теоретично показати які зміни відбуваються в організмі людини, що мають такі шкідливі звички; провести виховну бесіду «За здоровий спосіб життя»; виховати почуття відповідальності за своє життя. Тип уроку: виховна година. Обладнання: оформлення плактами-стінгазетамн аудиторії; таблиці біологічна будова травної, кровоносної, зорової та слухової системи; роботи учнів, що займаються малюванням, вишивкою, нагороди учнів-спортсменів. Гості: батьки; лікар-нарколог; працівник міліції. Сценарій заходу*. (Звучить ніжна мелодія. Виходять ведучі-вчителі). Ведуча. У неньки народилося дитя... Закон про охорону дитинства у своїй першій статті стверджує: «Дитиною вважається кожна людська особа до досягнення нею 18-ти років(повноліття).Діти потребують особливої охорони і піклування як до, так і після народження» У статті 6 цього закону сказано, що наша держава з моменту народження визнає право кожної дитини на життя і прагне забезпечити виживання і здоровий розвиток дитини. Ведучий. Отже, народжуючись, кожна людина отримує найважливіше право -право на життя. Ведуча. Людське життя... Неповторне і звичне, радісне і сумне, сповнене глибоких переживань, солодке, як мед і гірке як полин. Ведучий. Люди, їх мільйони, всі вони зовсім різні і чимось неповторні. Вони, мов ті зорі на небі, що горять своєрідним світлом. А починається все світанком життя - дитинством. Ведуча. Кожна дитина - немов маленьке деревце і як садівник плекає кожну квіточку і рослину, так і батьки піклуються про своїх дітей, щоб росли вони дужими та розумними громадянами, гідними імені Людини. А щоб діти стали такими, їм необхідно знати свої права і обов'язки. (Заходять мати і донька). Мати (звертаючись до доньки). Дитя моє, Бог дав тобі життя. І щоб ніхто не заподіяв шкоди Тобі, маленький громадянин,- Бог дав закони нашого народу. Від дня народження, від іменин - Він твій, цей світ широкий за вікном, Ти на життя і щастя маєш право Під золото-блакитним знаменом Своєї Української держави. Дитя моє, права дитини Ти мусиш вивчити сумлінно. Це так потрібно так важливо, Напевно знати в наші дні, Коли з тобою справедливо Вчиняють, а коли і ні. Тож прочитай, завчи напам 'ять Порадь і друзям прочитать, Хай прочитають друзям мами, Закони всім потрібно знать. Стежина твоя простелиться вдаль, Тобі і мужніти, й рости. Сама ти життя свого й щастя коваль, Тому-то задумайся ти, Який собі шляху житті обереш, Як житимеш поміж людьми? З добром чи лукавством по світу підеш, До світла чи в царство пітьми? Донька. Усі ми в світ прийшли, щоб жити, Добро творити на земні. Учитись, мріяти, любити, Навчатися, поки малі. Щоб наше серце добрим стало, Щоб серце завжди зберігало Любов і трішечки тепла. Усі в цей світ прийшли, щоб жити, Дорослі люди і малі. Людина в світ прийшла любити, Навчатися, поки малі. Ведучий. Швидко минає дитинство. І куди лише зникає невпевненість, скутість. Дитинство змінює підлітковий вік - особлива пора людського життя, коли ти вже торкнувся сили землі, а легенькі крила дитинства ще піднімають тебе у небо, де живе казка, де панує мрія. Ведуча. Як часто ми - дорослі - ваші вчителі, батьки, не розуміємо вас. Не розуміємо, які емоції охоплюють чисте поле ваших уявних подвигів, як тривожно б'ється серце у кожного з вас в передчутті нового, майже дорослого світосприйняття. Ведучий. І тому ми дивимося на легкий вибух непокори, суперечок, неслухняності, як на загрозу власного розуміння добропорядності і чеснот, котрі, на нашу думку, повинні повністю збігалися з нашими критеріями позитивної поведінки в суспільстві. Ведуча. У підлітковому віці людина робить своє найважливіше відкриття -відкриває саму себе. У цих пошуках глибокий зміст. Головне - не помилитись на узбіччі життєвого шляху. Ведучий. В пошуках свого «Я» підлітки часто починають курити. Прикро, що куріння в підлітковому віці - це не власне бажання хлопця чи дівчини, а солідарність з прийнятими в підлітковому середовищі традиціямиї Або, як вважають психологи, причина криється в бажанні вирватися з-під батьківської опіки і відчути себе дорослими. Ведуча. Тоді юнаки і'дівчата не задумуються, чим може обернутись у майбутньому шкідлива звичка. А вона несе з собою безліч розладів у здоров'ї. (Заходять учні з малюнками) 1-Й учень. Вірш «Пані цигарки» Дитя цигарку витягає, Бо хочеться дорослим стать, Та сильним, гарним він не стане! Бо зріст вповільнюватись став. Усе, що в світі є погане, Хлопчина в організм запхав. Та ще й в залежність від цигарки Потрапив хлопець, як в капкан. Не допоможуть слово й лайки, Тепер над ним - цигарка Пані. 2- й учень. Куріння викликає безперервне збудження, що ослаблює гальмівний процес, а це веде до виснаження нервової системи. Англійське прислів'я каже: «Курець пускає ворога у свої уста, який викрадає його мозок». У людей, що курять, погіршується пам'ять. Вони роблять в 1,5 разів помилок більше, ніж до куріння. Ті, хто навчався в молодших класах добре, нерідко стають трієчниками. Курці вразливі і знервовані. У них низька працездатність. Нерідко учні-курці конфліктують з учителями, сперечаються з товаришами. А все тому, що порушився перебіг психічних процесів. 3- й учень. Опорно-рухова система (малюнок). Від нікотину страждає опорно-рухова система. Курці швидко втомлюються під час бігу або, навіть, від тривалої ходьби. Нерідко в них з'являються болі в ногах, а часом ураження кровоносних судин нижніх кінцівок. 4- й учень. Травна система (малюнок). Курці ставлять під загрозу роботу травної системи. Нерідко вони не мають апетиту, виглядають худими, пожовклими, мають погані зуби, а все через те, що після кожної викуреної цигарки різко підвищується кислотність шлунку. їжа вчасно не перетравлюється, можлива загроза виразки дванадцятипалої кишки. 5- й учень. Кровоносна система (малюнок). Від згубної дії нікотину здорове серце стає хворим. До куріння здорове серце могло скорочуватися 100 тис. разів за добу і перекачувати 100 тонн крові. Серцевий м'яз працював легко, ритмічно, не втомлюючись. Під впливом куріння, на 30-40 ударів збільшується кількість серцевих ударів за 1 хвилину. Це відбивається на серцевому м'язі. Він гірше працює. Серце зношується, втомлюється, старіє. 6- й учень. Слух. Зір (малюнок). Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової, носової порожнини і дихальних шляхів. Потрапляючи у внутрішнє вухо, тютюновий дим викликає запалення Євстахієвої труби, пошкодження слухових рецепторів, що призводить до болю у вусі та недочування. Нікотин пошкоджує органи чуття. При цьому знижується функція зорового нерву, погіршується гострота зору, а інколи, навіть, здатність розпізнавати кольори. 7- й учень. / друга погана звичка, Заходить часом наче гість. Бо в хаті свято часом сяє Горілка в чарці на столі.-Хлопчина деколи буває Ще й вип 'є чарочки малі. Бо теж попробувати хоче, Що то татусь біленьке п 'є, А потім сам собі захоче Й тихцем горілочки наллє. А як такий усе руйнує Найперш страждає голова Всі центри там паралізує... Біда великою бува. Ведуча. Продовжити нашу розмову запрошую нашого гостя, лікаря-нарколога (Виступ лікаря) Ведучий. Чи не найболючішою проблемою сьогодення стає наркоманія. Зовсім нещодавно нам здавалося, що ця проблема чужоземна, не наша і нас вона обмине. А сталося так, що наркоманія, яка названа чумою 20-го століття, стає розвагою сучасного молодого покоління. До такої, чи майже такої суперечки приходить багато підлітків. Сценка «Чорне і Біле» Чорний. Господи! Чому усе так погано? Вчора мене покинула подруга, я не вивчив уроки, а сьогодні, ніби навмисно, мене запитали з усіх предметів. Три двійки - жах! Що я скажу батькам?! НІ, треба забутися, якось забутися, відключитися. Я бачив у когось коноплю. (Заходить учениця в «білому»). Білий. Не треба! Це не допоможе. Ти вб'єш себе. Все минеться. І це так само. Життя - це чорні та білі смуги. Прийди до тями. Завтра знову засяє сонце і тобі захочеться усміхнутися й життя. Чорний. У мене цікава компанія. Мої друзі - вільні люди. Ми живемо своїм життям без проблем. Ми не розмовляємо про сімю, ні про школу. У нас свій кришталевий замок, жодних зобов'язань, лише кайф! Але всі мої друзі курять гашиш або вживають екстазі та пропонують мені. Білий. Не пробуй! Не вживай! Звідти дорога лише в пекло. У твоїх друзів нема майбутнього, біжи від них. Навколо так багато цікавих людей, які знають заради чого живуть. Ти зможеш вибирати друзів сам, отож зроби свій вибір! Чорний. Щодня одне й те саме: школа - домівка - школа. Немає нічого цікавого. Щоправда я люблю читати книжки, та зараз це не модно. А так хочеться бути модним, щоб люди зважали на мене. Хочеться спробувати в житті все, адже живеш лише один раз. Білий. Саме так - живеш лише один раз. Тож не поспішай занапастити життя заради сумнівного задоволення. Адже навколишній світ такий цікавий. Шукай себе! Знайди собі цікаве захоплення: спорт, комп'ютер, музика. А книжки хіба можуть бути модними чи не модними? Вони - вічні. Читай - і ти будеш цікавим будь-якій людині. (На фоні пісні «Білі ріки») Дівчата та хлопці — слабаки - Під вплив частенько потрапляють. Наркотики - страшна біда. І молодими помирають... А вороття нема... Шкода... Поглянь як чарівне небо . Нас кличе в синю висоту! Яке життя довкіл прекрасне! Яке чарівне сонце ясне! / неповторна кожна мить! И життя у кожного єдине, А ти у світі цім — Людина! І хай біда тебе мине. В хворобі щастя не буває, Лише в здорові щастя є! Чорний. Обирай свій життєвий шлях самі, але пам'ятайте: наркоманами не народжуються, ними стають. Ведуча. Сьогодні суспільство переживає важкі часи в політичній, економічній, моральній сферах, що зумовлює закономірну появу великої кількості «втрачених людей», які заблукали на життєвих шляхах і все частіше вдаються до сумнівної насолоди в сутінках наркотичних джунглів. Це стає катастрофою нашого дивного світу. Ведучий. До розмови запрошуємо працівника міліції, який розповість про проблему підліткової злочинності серед дітей з асоціативною поведінкою. (Виступ) Ведучий. Узагальнені статистичні дані свідчать, що найчастіше причиною асоціативної поведінки дитини є : - зайвий, не задіяний продуктивною діяльністю вільний час; - відсутність контролю за тим, чим займаються діти. Ведуча. На шляху до подолання проблеми бездоглядності дітей, заповнення вакууму вільного часу. Вчителі нашої школи намагаються створити умови для розкриття інтересів і нахилів дітей, виховати в них найкращі моральні якості, які допоможуть не схибити на життєвій дорозі, бути цікавим для оточуючих, стати справжніми людьми. Ведучий. Учителі допомагають вихованцям дати відповіді на запитання, що турбують. (Виходять ведучі-учні) Ведучий. Хто я? Навіщо я прийшов у цей світ? Ведуча. Куди іде моє життя? Ведучий. Що я залишу після себе? Чи хтось мене згадає? Ведуча. Бо людина народжується не для того, щоб зникнути безвісною, нікому невідомою пилинкою. Людина народжується для того, щоб залишити по собі слід вічності. Ведучий. Все починається з самої людини, її душевного стану, вихованості, поведінки, відчуття гармонії з навколишнім світом, красою довкілля, бо світ нам дістався надзвичайно прекрасний, чарівний. Ведуча. Поглянь, дитино, світ такий, як казка! У пахощах, у звуках, в кольорах. Від сонця нам струмить любов і ласка, Земля, яку віночку вся в квітках! Відчуй, дитино, запахи чарівні. Що від землі ідуть, від квітів і від трав, А поять нас струмки й джерела дивні... Я хочу, щоб кожен це ввібрав. Послухай пісню пташки на світанні І звуки лісу, поля і небес. Яка гармонія, яке місце єднання Краси і щастя, радості й чудес. (Заходять діти з аплікаціями) Діти. Учись любити все навколо себе: Траву і квіти, кущик, деревце. Жучка і пташку, і блакитне небо, І синьооке чисте джерельце. І небо чисте волошкове, Та шепіт ніжних квіт. Вербички листячко шовкове, Весь дивовижний світ! Поглянь на світ — це дивовижна казка! А квіти - це мабуть, душа землі. У кожній з них струмить любов і ласка. Вони неначе діточки малі. Ведуча. Людина, яка відчуває таку гармонію, не може заподіяти лиха ні собі, ні оточуючим. Вона в суспільстві буде жити мирно, спокійно, зуміє підпорядкувати свої бажання розуму. ( Діти виходять). Ведучий. Щодня змінюється панорама життя. Змінюється коло інтересів і прагнень. І будь-яка дрібниця сьогодення не повинна замінити усвідомлення того, що є багатством кожної людини. Я маю на увазі моральні якості, знання, інтелект, різноманітність захоплень. Ведуча. Так, різноманітність захоплень, саме на це ми хочемо звернути вашу увагу. Бо якщо людина в житті чимось захоплюється, плекає мрію, до чогось прагне, то і життя для неї не буде сірим, буденним, і вона не буде лише спостерігачем, а навпаки стане його творцем. Ведучий. Захоплення з'являються в дитинстві, коли дитина починає гратися і усвідомлювати, що їй подобається. Недарма в народі кажуть:»У що ти граєш -тим і захопишся». Ведуча. Цікавий світ захоплень, в наших учнів. Ось послухайте декілька розповідей. Художниця. Я учениця 8-го класу. Я дуже люблю малювати. Сьогодні я хочу ознайомити вас зі своїми роботами. Звичайно вони не досконалі, але , працюючи над ним, я вкладаю всю душу. У тих, хто захоплюється малюванням розширюється кругозір. Бо можна побачити світ сірими, буденним, а можна - у всіх кольорах веселки. Треба лише вчитися бачити і відчувати справжню красу, і тільки тоді можна збагнути, на скільки змістовнішим стає наше життя. (Демонструє малюнки) 1- й брат. Ми - брати. Вишивка - один із давніх і найбільш розповсюджених видів народно-прикладного мистецтва. Вона виникла дуже давно і передавалася від покоління до покоління. Мистецтво вишивки ми переймаємо від мами. При створенні композиції спираємося на багаті традиції української вишивки, збагачуючи її новими надбаннями. Здавна вважалось, що вишивка - жіноче ремесло, але нам подобається це заняття. 2- й брат. Люблю я навчатись, багато читати, А також люблю я іще вишивати. Можливо, хтось скаже:» Дівчача забава». Та це не легка і цікава ж бо справа. Як справно лягають слухняні узори, В цих вишивках пісні й лани неозорі! Є в нас і серветки, картини якраз, Із них усміхається любо Тарас, І в хаті у нас немов у віночку, Ось вишили з мамою нову сорочку. Люблю я матусю, що вчила мене, Як оживляти полотно лляне. (Демонструють вишивки) Спортсмен. Я вважаю, що спорт - одне з найцікавіших захоплень, він є засобом вияву фізичної досконалості, мужності, краси. Особливо ми з братом любимо футбол. Цікавимось інформацією про відомих футболістів не тільки України, а й світу, беремо участь у конкурсах знавців історії футболу, ось наші призи за перемоги у вікторинах. А ще відвідуємо шкільну футбольну секцію. Зможемо проявити себе в майбутньому, хоча для цього потрібне не тільки захоплення, а й велика праця над самим собою. Вболівальник. Боліє брат мій за «Динамо», За збірну теж він вболіва. І думаю я в цьому не відстану, Бо маю з ним одні права. Ми з старшим братом твердо знаєм, Що наполегливість завжди перемагає. Як згодом підростем - до збірної в резерв підем. І тим гравцям, хто скривдив нас, Ми ще покажим вищий клас. (Демонструють призи переможців вікторин) Філолог. Я учениця 8-го класу. Я захоплююсь літературою, зокрема поезією. Люблю читати вірші Ліни Костенко, Василя Симоненка. Вірші несуть велике смислове навантаження. Вони спонукають до роздумів особливо про зміст життя. Наприклад, ось цей. Ти знаєш, що ти - людина? Ти знаєш про це чи ні? Усмішка твоя єдина, Мука твоя єдина, Очі твої одні. Більше тебе не буде Завтра на цій землі. Інші ходитимуть люди, Інші кохатимуть люди — Добрі, ласкаві і злі. Сьогодні все для тебе - Озера, гай, степи. І жити і спішити треба, Кохати спішити треба, Гляди ж не проспи. Бо ти на землі — людина, І хочеш того, чи ні-Усмішка твоя - єдина, Мука твоя - єдина, Очі твої одні. Співачка. Я учениця 8-го класу. З дитинства мене вабить музика, спів. Хоч музика виникла ще в сиву давнину, але вже тоді стала джерелом естетичної насолоди. Вона надихала людей на сміливі вчинки. Наснажувала відчуттям краси і благородства. Древні говорили:»Сміливіше прилучайтеся мистецтва, і воно ще більше вабитиме вас». Я дуже люблю музику і спів. Сама також люблю співати. (Пісня «Мой мир»). Ведучий. Звичайно, не всі ті, хто захоплюється спортом стануть спортсменами. Ведуча. Не всі ті, кому подобається музика стануть співаками. Ведучий. Можливо, що той, хто малює не стане художником. Ведуча. Але головне - мати якусь мету, до чогось прагнути. Бо людина яка, знайшла зміст свого життя проживе його цікаво і залишить хороший слід. Учениця. На світі можна жити без еталонів. По різному дивитися на світ. Широкими очима, з-під долоні, Крізь пальці, У кватирку, З-за воріт. Від цього світ не зменшиться нітрохи, А все залежить від людських зіниць — В широких відіб 'ється вся епоха, У звужених — збіговисько дрібниць. Ведучий (дорослий). Який світ відіб'ється в зіницях дітей? Від чого це залежить? Мабуть, від того, що діти чують від батьків, вчетилів. Ведуча (доросла). Як відмічав В. О. Сухомлинський:»Мистецтво виховання охоплює насамперед мистецтво говорити, звертатися до людського серця. Слово вчителя, воно потрібне кожної хвилини - тоді, коли вона втішається радощами життя, і тоді коли її серце стискає сум. Слово вчителя - як інструмент впливу на душу вихованця нічим не можна замінити. Краса і велич, сила і виразність рідного слова облагороджує почуття, думки, переживання і душі дітей». Ведучий (дорослий). Прекрасні слова великого педагога В. О. Сухомлинського. Ведуча і ведучий (учні) Ми повністю підтримуємо їх і бажаємо вам, шановні наші наставники: Любіть, знайте, поважайте і розумійте дітей! Вірте в них! Будьте справедливими. Умійте бути друзями! Зворушуйте прекрасним. Творіть, видумуйте, випробовуйте. Ніколи не відмахуйтесь. Створюйте атмосферу психологічного комфорту. Прислухайтесь, раптом у когось забринить музика. (Пісня «Хай роки минають...» Листівки-побажання вчителям. Заходять ведучі-діти і дорослі) Ведучий. Для нас стало звичним, що після ночі надходить день. Він новий, свіжий, щойно народжений. І наше загальне завдання не забруднити його прикрими вчинками, а прикрасити чимось добрим, корисним не лише для себе, а й для всіх. Ведуча. Так, життя кожної людини - це стежина, встелена різнобарвними пелюстками, стежина зі світлими й темними тонами. Ведуча. Тай справді, кожне життя дається нам дивовижною квіткою, яка вранці вмивається росою, зустрічаючи новий день, ніжно простягає руки-пелюстки до сонця, щоб захистило її від усього злого й недоброго, а ввечері тихо і сумовито складає свою голівоньку до матері-землі, сподіваючись наступного дня побачити цей світ ще кращим. Ведучий. Стежина життя... Це по ній кожен має пройти гідно. Але якою вона буде? Цього ніхто не знає... Ведучий. Але кожен може докласти максимум зусиль, щоб іти не терном, а рута-мятою. Учениця. Я не прошу краси, ані щастя - Дай мені сили, Боже. Щоб не зламатися в бурі нещастя. Дай мені міці, Боже. Щоб не лякатися гіркої правди, Дай незалежності, Боже, І не стидатись слів своїх завжди. Дай мені віри, Боже. Щоб вчиняти по добрій волі, Дай мені мужності, Боже. Щоб дивитися в очі долі, Прошу хоробрості, Боже. Щоб ніколи не стати на коліна, Дай мані гідності, Боже. І не зрадити в чорну годину, Дай мені честі, Боже. Щоб не мати на серці злого, Прошу любові, Боже, Не зробити нічого лихого — Дай доброти мені, Боже. І не бути байдужим у світі, Де цураються власного роду. Я нічого не буду просити, - Дай мені тільки свободи! Благословенні будьте, небеса, І ясне сонце, будь благословенне, Нехай панує на землі краса І не шукає полум 'я шалене. Нехай панує на землі добро, Співає мати пісню колискову, Хай не конає батечко Дніпро / вільно лине в далеч світанкову. (Пісня «Одна калина »). Ведуча. Завершуючи нашу зустріч-розмову , хочу процитувати слова Володимира Мономаха:»На світанні побачивши сонце, з радістю прославте день новий і скажіть: Господи, дай мені літа до літа, щоб я честю і добром виправдав життя своє».


Проект «За здоровий спосіб життя»

Керівник проекту Макаренко О.І I. Актуальність Ніжинська гімназія №3 працює у напрямку впровадження здоров’язберігаючих, здоров’яформуючих та здоров’язміцнюючих технологій, які сприяють значній ефективності навчально-виховного процесу, створюють здоровий освітній простір, в якому учні, вчителі, мед. працівники, батьки займають чітку громадську позицію щодо виконання державних програм, спрямованих на утвердження здорового способу життя, профілактики тютюнопаління, алкоголізму, захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД та інші небезпечні хвороби, вживання наркотичних речовин серед дітей та учнівської молоді. II. Мета і завдання - Формування культури здоров’я у дітей та учнівської молоді; - формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя; - формування в учнів позитивної мотивації щодо навичок здорового способу життя; - Подальший розвиток та впровадження інноваційних технологій навчання і виховання; - впровадження інноваційних методичних прийомів та відповідної матеріальної бази для забезпечення фізичного та соціального розвитку учнівської молоді; - поширення та впровадження кращого передового досвіду. III. Виконання Проведення уроків фізкультури на свіжому повітрі, позакласних заходів, розвиток пізнавальної активності на самостійне набуття нових знань, екскурсії, бесіди, лекції, кінофільми, спортивно-туристичні походи. Склад творчої групи Макаренко О.І. – керівник проекту Гармаш О.А. – психолог Ємець С.Ю. – медичний працівник Толочко Н.В. – учитель фізичної культури. Котельницька І.Ю – учитель фізичної культури Василенко І.К. – класний керівник 9-Б класу Черевко О.А. – член батьківського комітету 9-Б класу Працюючи на кафедрі фізичного виховання, разом з колегою Булавенко Ю.К., ми розробили методичні рекомендації «Педагогічні основи формування фізичних якостей», в основу яких поклали елементи вдосконалення та оцінки швидкісних здібностей. В рамках проекту «За здоровий спосіб життя», використовуючи вище згадані рекомендації, був створений щоденник домашніх завдань з фізичної культури, що має на меті досліджувати фізичний розвиток учнів в комплексі, як на уроках фізкультури, так і після нього (обов’язкова перевірка виконання домашнього завдання). Маючи можливість фіксувань своїх результатів, а вчителю контролювати на протязі 2-х останніх років, отримали досить позитивний результат: із 31 учня класу – 26 навчаються на 7-12 балів, 2 учні – звільнені в зв’язку з травмою, 3 – віднесені за станом здоров’я до спеціальної медичної групи. 17 учнів займаються в різних секціях (9 учнів – футбол, 2 учні – боротьба, 4 учні – секція баскетболу, 2 учні – легка атлетика). Реалізуючи завдання проекту, ми працювали в тісному педагогічному контакті. Взаємодія відбувалась між класним керівником Василенко Іриною Костянтинівною, шкільним психологом Гармаш Оленою Володимирівною, соціальним педагогом Барамзіною Мариною Володимирівною та з вчителем фізичної культури Макаренко Оленою Іванівною. Найбільш цікаві методичні напрацювання презентуємо вашій увазі: 1. Виступ агітбригади «За здоровий спосіб життя». 2. Диспути та обговорення тем «Твої життєві орієнтири », «Наркоманія – дорога в прірву, чи …?». 3. Залучення членів проекту з виступами перед учнями різних класів зі своєю науковою метою. «Проблема на долоні», «Проблема підлітків сьогодні». 4. Виступ з експрес-інформацією «Чорне та біле». Шлях до здоров’я наших дітей – нелегкий. А здоровий спосіб життя – це дуже цікава, але важка, постійна праця над тілом та душею. Перший крок до здоров’я – крапля в морі здорового способу життя. Йому потрібно вчитися всім: і педагогам, і дітям, і всім, хто опікується системою освіти в Україні.


Результати психолого -педагогічного опитування серед учнів 7 - Б класу


Ми, вчителі прагнемо допомогти своїм учням стати мудрими, освіченими, творчими, відповідальними та зрілими людьми. Про те все частіше і все раніше підлітки стикаються з проблемами, які у своїх проявах ставлять під загрозу їхні життя, існує на сьогодні найсерйозніші проблеми: алкоголізм, наркоманія та ранній початок статевого життя, за кілька останніх десятиріч у різних країна запропоновано чимало виховних програм, покликаних вплинути на поведінку дітей підліткового віку та зберегги їх від загроз. Однак більшість цих зусиль зазнали поразки або, в кращому випадку, дали обмежений результат, бо засновані на двох базових засадах: інформування та залякування. Як показують досвідчені виступи авторитетної для учнів особи що викладає факти та попереджує про небезпеку, в кінцевому результаті не знижує ризик знайомства учнів з алкоголем, тютюнопаління, наркотиками. Згадаємо відомий вислів «природа не терпить порожнечі». Коли молода людина немає мрій, планів, конкретної мети на майбутнє, її «порожнє» життя стає поживним ґрунтом для тих, кому вигідно пов'язати їй деструктивні моделі поведінки. Щоб протистояти всім негативним факторам і проводиться поглиблене пояснення щоб опиратися впливу середовища та однолітків, які підштовхують їх до небажаних експериментів. Педагог психолог в друге проводить анкетування, опитування. З віком міняється ставлення до себе, до своєї зовнішності, фізичної форми, до свого здоров'я, до занять фізичною культурою та спортом. Вирішення даного питання і є основним завданням. Працюючи з учнями 8-Б класу, було проведено дослідження стосовно їх ставлення до негативних явищ у молодіжному середовищ відношення у власного здоров'я, життєвих цілей. Проведено виховні години, які допомагають учням усвідомити відповідальність за своє здоров'я. Це виховні години: «Куріння та його шкідливий вплив», «Твоє здоров'я у твоїх руках». А також соціальним педагогом у жовтні була проведена профілактична робота на тему: «Алкоголь - це соціальне зло чи хвороба», анонімне анкетування «відношення молоді до шкідливих звичок». У ході якого було виявлено, що 20 учнів не палять, іноді палять два учні, регулярно палять - три учні. Алкогольні напої не вживають - відповіли 8 учнів, іноді вживають - 10 учнів, в залежності від ситуації можуть випивгіти - 7 учнів. Всі учні 8-Б класу ніколи не вживали наркотичних речовин. Батьки до вживання алкоголю в основному ставляться негативно, але у свята допускають -21 учень-. Взагалі не вживають зазначили 2 учнів; ставляться як до звичайної традиції відповіли 2 учні. З метою визначення відношення семикласників до здоров'я, здорового способу життя, негативних факторів, що впливають на стан здоров'я людини, проведено опитування. Було підібрано ряд питань, які відображають позицію підлітків стосовно їх відношення до здорового способу життя, усвідомлення його цінності, безпечності поведінки учнів

Наводимо питання анкети.


Анкета «Ваше розуміння здорового способу життя»

1. На вашу думку, що таке здоровий спосіб життя? {можливі 3 варіанти відповіді) А) Не вживати шкідливі речовини. Б) Займатися спортом. В) Повноцінно харчуватися. Г) Повноцінне духовне життя. Д) Оздоровлення, відпочинок. Е) Не товаришувати з людьми, які зловживають алкоголем, палінням, наркотиками

2. Чи вважаєте ви, що потрібно дотримуватися принципів здорового способу життя? А) Так Б) Ні В) Частково

3. Наскільки ви проінформовані про здоровий спосіб життя? А) Знаю все Б)Мої знання на достатньому рівні В) Дещо знаю, але хотів би дізнатися більше Г) Майже нічого не знаю

4. Чи допоможуть вам у майбутньому знання про збереження здоров'я, які ви здобуваєте в школі? А)Так Б)Ні В)Частково

5. Чи виконуєте ви вдома фізичні вправи? А)Так Б)Ні В) Іноді 6. Чи відвідуєте (відвідували) спортивну секцію? А)Так Б) Ні В) Хотів би

7. Визначіть основні фактори, що впливають на стан здоров'я людини А) Ріст шкідливих звичок у молодіжному середовищі Б) Незадовільне медичне обслуговування В) Низька заробітна плата Г) Екологічні умови проживання Д) Спадковість Е) Спосіб життя людини

8. Назвіть основні цінності, які у вас є на сьогоднішній день А) Сім'я Б)Гроші В) Здоров'я Г) Навчання Д) Дружба Е) Матеріальні блага

9. Ким ви хотіли б стати у майбутньому? А) Здоровою, повноцінною людиною Б)Матеріально забезпеченою людиною В) Гарним сім'янином Г) Видатним політиком, відомою людиною Д) Від мене нічого не залежить, як складеться доля

10. Хто для вас є взірцем для наслідування? А) Друзі Б) Батьки В) Вчителі Г) Відомі люди Д) Ніхто

11. Що необхідно зробити в навчальних закладах, щоб сприяти здоров'ю школярів? Отримані результати опитування

Вибірка становила 18 учнів 7-Б класу Дата проведення 10 грудня 2007 року Інтерпретація результатів:

1. Учні вважають, що здоровий спосіб життя людини залежить від • Занять спортом - 15 • Не вживання шкідливих речовин - 14 • Повноцінного харчування -13 • Оздоровлення -З • Повноцінного духовного життя - 2 • Відсутності друзів, що мають шкідливі звички - З

2. Семикласники переконані, що дотримуватися принципів здорового способу життя необхідно - 13, потрібно частково - 5 3. Діти зазначають, що їхні знання про здоровий спосіб життя:

• На високому рівні - 2 • Достатні - 8 • Хотіли б знати більше 8

4. Учні впевнені, що знання, які вони отримують в школі, допоможуть в майбутньому - 14, допоможуть частково - 4 5. Вдома займаються фізичними вправами

• Регулярно - 6 • Іноді - 9 • Взагалі не виконують - З

6. Учнів, що відвідують спортивні секції - 11, не відвідують - 6, хотіли б відвідувати - 1 7. Основними факторами, що впливають на здоров'я, учні вважають

• Ріст негативних явищ у молодіжному середовищі - 11 • Екологічні умови проживання -11 © Низька заробітна плата - 8 • Незадовільне медичне обслуговування - 7 • Спосіб життя людини - 7 » Спадковість - 6

8. Для дітей на сьогоднішній день є такі основні цінності: • Сім'я-18 • Дружба - 11 • Здоров'я - 9 • Навчання - 7 • Матеріальні блага - З • Гроші - З

9. У майбутньому учні планують стати: г> Гарними сім'янинами - 14 • Здоровими повноцінними громадянами - 12 о Матеріально забезпеченими людьми - 10 ® Політиками - 1 © Як складеться доля - З 10. Більшість семикласників( 10 учнів) зазначили, що у них нема взірців для наслідування, 6 учнів вважають себе неповторною індивідуальністю і хочуть бути такими, якими вони є, лише 3 учні хотіли б бути схожими на своїх батьків, а 2 на своїх вчителів. 11. Учні 7 -Б класу пропонують ряд заходів, що можуть сприяти здоровому розвитку дітей:

• Облапітувати навчальні заклади спортивним інвентарем, створити чабазі шкіл спортивні комплекси, басейни - 13 • Організувати більше спортивних гуртків, секцій - 7 • Забезпечити всіх учнів повноцінним харчування - 6 • Безкоштовно оздоровлювати дітей - 7

• На перервах проводити рухові ігри, зарядку - 2 < Не перевантажувати дітей- 4 • Проводити більше спортивних змагань - 2 Організувати в школі живий куточок, де діти змогли б відпочити та наблизитися до природи - 1 • Заборонити палити учням - 1


Отже, можемо зробити висновки, що учні 7 -Б класу розуміють, що здоров'я людини залежить від її способу життя (заняття спортом, відсутності шкідливих звичок, повноцінного харчування, регулярного оздоровлення). Учні усвідомлюють цінність власного здоров'я, життя, вважають, що несуть відповідальність за стан свого здоров'я.

Виступ агітбригади «За здоровий спосіб життя» Ми – молодь, нації надія. Одна на всіх у нас є мрія, Щоб результату досягти, Шкідливим звичкам скажем: «НІ!»

Вони здоров’я, мов ті шашлі точать, Несуть біду і сльози у сім’ю. І небезпечні тим, що не одразу можем На горизонті розпізнать біду.

Ні – хуліганським витівкам, пиятству, Картярським іграм, СНІДу, наркоті. В житті, повірте, є на що рівнятись, Чому радіти, і до чого йти. Тому приєднуйтесь до нас, Та як і ми, В житті – здоровий спосіб обери! Бо якщо ні, то швидко катаклізми У вашому настануть організмі. (звучить стук серця, ритми дихання, пісня легень )

Легені ( на мотив песни черепахи Тортиллы) Затягнулись сірим димом, Наковталися смоли, Чадним газом, нікотином Просичились назавжди.

Позмикались альвеоли, Припинив до кисню шлях. Не було іще ніколи Так погано, просто жах!! Всі органи: Ти, послухай нас, господар! Кинь палити, зупинись. І свою, і нашу вроду Збережи і схаменись!

- У кожній цигарці міститься до 200 шкідливих речовин - З них більше 15 канцерогенів, здатних викликати онкологічні захворювання. Паління призводить до: - раку легень та органів дихання - порушення кровообігу та змертвінню судин і кінцівок - інфаркту міокарду, стенокардії, аритмії та іншим хворобам серця - пародонтозу та запальним процесам органів травлення - порушенню розвитку плоду в утробі матері - народженню дітей з вадами - Кожна сигарета скорочує ваше життя на 15 хвилин - Щорічно в Україні помирає 150 тис людей від паління - А в світі 2,5 мільони - Тобто кожні 13 секунд – одна людина - Кожні 13 секунд! - Кожен 13 секунд!

(стук серця)

Серце Дивно. Що за кволе товариство? И вигляд не найкращий. Мабуть, отруїлися. От я – інша справа! (Пісня серця на мотив розбійників із «Бременських музикантів») Кажуть серце працювати Може довго так, так, так. Якщо алкоголю, брате, Ти не будеш знати смак. (Приспів) Ой! Так – так Ой! Так – так Спирт – це лихо, це інфаркт Ой! Так – так Ой! Так – так, ехма! Ішемія, гіпоксія, вам обіцяна на раз. Якщо ваш хазяїн змія Пропускатиме всяк час (Приспів)

Серце Я – здорове серце! Мій хазяїн займається спортом, постійно мене тренує, постачає вітамінами, свіжим повітрям, позитивними емоціями. Я люблю помірні фізичні навантаження. Погляньте, як ритмічно скорочується мій міокард! ( серце виконує ритмічні рухи) Потіштеся роботою моїх клапанів! (два учня віджимаються від підлоги під стук серця, імітуючи роботу клапанів) Я сильне і здорове!! Звертається до клапанів: - Ну, досить, розслабтесь, мої трудоголіки, відпочиньте. Піду перевірю систолічний тиск. Назустріч серцю вибігає печінка. Голос печінки Ой, рятуйте і спасіть! І від лиха захистіть. Моїх любих діточок Клітин – гепатоциточок

Серце Ой, печінко, не впадіть Ой, бабусю, не кричить Печінка Яка ж я тобі бабуся? Мені всього 20 літ Серце 20? Печінка Так, ось присягнуся, Вб’є мене хай гепатит.(хреститься) Серце Що ж тоді з тобою, з дітьми? І чому така страшна? Легені Мабуть їла всякі чіпси? І, мабуть, іще пила? Печінка Харчувалась так і сяк. А господар на коньяк Підсадив мене стервець. Лишенько! Мені кінець. Нирки Якщо вірить даним ВОЗ У печіноньки церроз Розів’ється. Треба звати Допомогу. Всі Шлунок! Брате!

Шлунок (співає під мелодію «Я - Земля, я своїх провожаю питомцев»)

Шлунок я! Проводжаю я їжу старанно, Та сьогодні, о жуть! На три дні я візьму лікарняний, Отруївся, бо спиртом, мабуть Всі Він візьме на три дні лікарняний, Шлунок Отруївся, бо спиртом, мабуть

Серце - Слухайте! У ваших хазяїв, що мозок відсутній. Що ж вони з вами роблять? Шлунок - Он голова, в неї і запитай.(голова виходить під пісню) Легені - Бог ти мій! Зуби жовті! - Паління сприяє розвитку алергічних реакцій, авітамінозу, псуванню зубів Шлунок - А очі! Вони ж нічого не бачать! Куди ж ти голова йдеш? - Легені - Алкоголь та наркотики порушують координацію рухів, зв’язне мовлення, викликають симптом «скляних очей» Серце - Клянусь коронарними судинами: звивини відсутні! Легені та печінка почергово: - Постійне вживання нікотину, алкоголю, наркотиків, викликає у людини наркотичну залежність, розлади в психічній діяльності, сприяють швидкій деградації особистості. Серце - Колеги! Так не можна, треба щось робити. - Зараз, я зателефоную (дзвонить) - Ось і він. Він допоможе Виходить падаючий імунітет - Всі: ти хто? - Імунітет - Що з тобою? - Я впав - Ти нам допоможеш? - Ні, я не працюю, у мене відпустка, на курорт «в небеса обетованные» Шлунок Що ж робити? Мені так погано! Голова - І мені! Всі - І нам! Серце Я знаю! Треба, щоб вас почули ваші господарі.

Всі учні вишиковуються і промовляють по черзі:

Здоров’я – то найбільший в світі дар! Його цінуємо, коли втрачаєм. Молитви шлемо вище хмар,

Бо повернути як – не знаєм..

Говорять, що купити все на цьому світі можна – Кар’єру, дачу, «Таврію» в кредит.

Ти купиш книгу, та не розум І тільки їжу, а не апетит Прикраси найдорожчі – не красу,

Як ліжко купиш – про безсонні ночі не забудеш

Придбаєш дім – та не тепло І тільки ліки, бо здоров’я ти не купиш


Пісня (на мотив «Ах, детство ты куда бежишь?)

Здоров’я треба, треба цінувати, Про власний організм не забувати. Ти їжу вітамінну споживай, Про фізкультуру вранці пам’ятай.

Тоді, тоді ти зможеш в м’яч гоняти Волейболісткою найкращей стати Чарівний інструментів ніжний звук. Поллється музика із ваших рук.

А ритми танцю нам дадуть наснагу Емоцій позитивних цілу флягу. А все шкідливе геть гоніть, гоніть, Здоров ’я завжди, завжди бережіть








Проект «Дамо Планеті шанс» Керівник проекту Куртєва Н.В.













Земля не належить нам. Це ми належимо Землі.

                                                                         Вождь індіанців сіу, 1854 р.




    У наш час людство переживає надзвичайно важливий, критичний період своєї історії – період небаченого досі, загрозливого для існування цивілізації зростання низки негативних факторів: деградації природи, деградації людської моралі зростання бідності, поширення хвороб, голоду, злочинності, агресивності, зростання до критичного рівня конфлікту між  техносферою та біосферою.

Неконтрольоване зростання населення, кількість, якого вже перевищила критичну межу, дедалі більше забруднення атмосфери, гідросфери та літосфери, накопичення величезних відходів людської діяльності при одночасному виснаженні майже всіх видів природних ресурсів призвели до розвитку глобальної екологічної кризи. Людству загрожує загибель найближчими десятиліттями, якщо воно терміново не змінить свого ставлення до природи, не змінить стилю своєї діяльності й існування, не переоцінить життєвих цінностей. Людству потрібна нова філософія життя, висока екологічна культура й свідомість. Забезпечення високого рівня освіти народів, загальної культури, високого рівня екологічної свідомості, швидкий перехід до нового способу життя суспільства – допоможе організувати стабільний розвиток у злагоді з природою.

    Нам, мешканцям невеликої, прекрасної, планети – Земля, необхідно почати діяти. Ця робота, надзвичайно складна, важка, відповідальна. І вона лише тоді дасть позитивні наслідки, коли ми будемо виконувати її не тільки сумлінно, з душею і серцем, але дуже важливо, професіонально, грамотно, з врахуванням правил і законів, згідно з якими живе й ефективно функціонує природа. 
    Екологія з її широким діапазоном діяльності вже є не розділом біології, а новим етапом у розвитку всіх наук. Віднині прогресу в наукових дослідженнях можна досягти лише об’єднаними зусиллями спеціалістів різних галузей знань.
    Школі відводиться важливе місце у формуванні екологічного виховання дітей. Саме на уроках з різних предметів формується високий рівень шкільної екологічної освіти, який є фундаментом у людській діяльності. 
    В українського народу з давніх – давен існувало ставлення до природи, як до батьківського, рідного, тобто мала місце позитивна оцінка природи. Таке ставлення до сил природи існувало у нас іще за часів наших  предків – слов’ян. Ось, наприклад : Добрий день тобі, сонечко ясне! Ти святе, ти ясне – прекрасне;..”
    Що таке екологія душі? Це – виховання з самого раннього віку у дитини гуманістичного ставлення до оточуючих, до матері – природи. 
   Виховання нової людини, відновлення природи – це дві взаємопов’язані проблеми сьогодення. Нова філософія життя, екологічна філософія, повинна згуртувати, об’єднати всіх людей Землі для подолання екологічної загрози. 

Наша екологія Ми любимо зміни на краще

     Й прогрес ми полюбили давно.
                                        Та дихати з ним все важче,
                                        Бо губить він нас все одно.

Заводи працюють постійно,

                                         Вдихаємо вже через раз
                                         Ще трохи і зовсім зомліємо,
                                         Бо всюди у нас чадний газ.
                                         Вже страшно нам пити і воду,
                                         Токсинами повна вона

Не бачили ми цього зроду:

Де фільтри? Де чиста вода?
                                         Ліси вирубають постійно,
                                         Не шкода нікому тварин,
                                         Та хоч ви себе пожалійте,
                                          Бо згинете всі як один.
                                         Людина руйнує усе навкруги,
                                          Бо фабрики строїти треба
                                          В Антарктиці тануть всі вічні сніги,-
                                          Великі ж в людини потреби.
                                          Давайте чинити розумно,
                                          Щоб дітям все ж легше жилося,
                                          Щоб в світі було не так сумно,
                                          Щоб жити у мирі прийшлося.
                         Рековець Яна 


Склад творчої групи

1. Куртєва Н.В. – вч. біології - керівник творчої групи

2. Клочкова О.А. – вч. хімії

4. Афоніна А.М. – вч. біології та хімії

5. Шашкова Т.В. – вч. географії

6. Бадуля С.В. – вч. географії

8. Учні 7 – 9 класів: Черевко С., Шатрова І., Пушкіна К., Дейнека К., Стеценко К., Калашник О., Можаровська Л., Мухомодієва К., Фомук Ю., Клочков А., Гош В., Семенець А., Жоголко А., Петренко Н., Ковтун Н 9.

Тип проекту

За характером діяльності інформаційно - дослідницький За предметно – змістовною галуззю міжпредметний ( природничо -екологічний ) За характером контактів серед учасників однієї школи За кількістю учасників груповий За тривалістю довготривалий




Структура роботи над проектом

Скажи мені – я забуду, покажи мені – я запам’ятаю, залучи мене – я навчусь.

                                                                            Східна приказка
1
    2
       3
               4
                      5
                           6
                               7
                                      8
                                    
                                             9

Мета і завдання проекту - формувати в учнів екологічну культуру, екологічне мислення і свідомість, що грунтується на ставленні до довкілля як до цінності, розвивати відповідальність за стан довкілля; - поглибити знання учнів про основні екологічні проблеми сучасності, розглянути причини їх виникнення, показати сучасний вплив діяльності людини на навколишнє природне середовище; - виховувати любов до природи рідного краю, Батьківщини; - формувати вміння та навички самостійної навчальної діяльністі; - вдосконалювати навички проектної роботи; - розвивати пізнавальні інтереси, творчі здібності учасників проекту; - сприяти активізації пошукової роботи Завдання реалізації основних напрямків проекту



1

                  2
                                       3





   1
                   2


                            3





  1


       2
                3




    1
              
           
       2
          3





  1





 1	Про


 2
               
 
3


 4


 5
                     
 
6


 7
                                    

8
9

Експериментальна робота в шкільному курсі біології вчитель біології Куртєва Н.В.

       Сучасна наука потребує від людини вміння мислити та аналізувати. Одним із шляхів формування аналітичного мислення в школярів у процесі вивчення біології є експеримент. Нові підходи до вивчення цього предмету дадуть можливість зробити біологію не усним предметом, а сформують в учнів уявлення про біологію, як науку, що має важливе практичне значення і в той же час не є тільки набором складних малозрозумілих термінів. Для цього необхідно впроваджувати експериментальну роботу. Дослідницька діяльність розширює рамки курсу біології та робить цей предмет цікавішим для учнів.
      З цією метою можна запропанувати дітям у 6 – 7 класах ( на уроках природознавства та біології ) поставити дослід з проростанням насіння.
      До дітей можна звернутися з таким питанням: «А, чи бачили ви як проростає насіння?» Давайте поглянемо на цей процес разом.
      Для досліду нам потрібно: тарілки, шматки натуральної тканини, або бинт завдовжки 20 см, насіння різних рослин. Перед тим, як приступити до пророщування насіння, його слід оглянути.

1. Необхідно провести сортування: - Роздивиться отримане насіння. Зверніть увагу на його розміри, форму, колір, вагу. - З допомогою вчителя визначте назви рослин за виглядом насіння. Заповніть таблицю.

Розміри Колір Форма Назва рослини квасоля біб горох пшениця жито перець помідор тощо


- Уважно огляньте отримане насіння – чи немає на ньому пошкоджень, темних плям, плісняви, отворів тощо. Виберіть для посіву здорове насіння.

      За чим будемо спостерігати? Ми повинні побачити, які зміни відбуваються з насіниною в той час, коли вона ще тільки готується проростати, скільки часу мене з моменту замочування насіння до моменту його проростання, що перше появиться з насінини, в якій послідовності із насінини будуть появлятися різні органи рослини.
      Якщо для експерименту береться насінина, яка має грубу міцну оболонку (кісточка абрикоса, персика, вишні, жолудь, каштан) необхідно провести скарифікацію, тоб то підпиляти її оболонку напилком у кількох місцях. Також насіння можна кілька годин проморозити в морозильній камері (- 18С), а потім обдати окропом, поки не з’являться тріщини. Така обробка скорочує час проростання.
      Можна застосувати стратифікацію – метод, що дозволяє знешкодити хвороби насіння. Прикладом стратифікації є намочування насіння на 20 хв. у блідо – рожевому розчині калій перманганату. 
      У разі того, що  все необхідне готово для досліду, то можна приступати до роботи. На тарілку кладеться тканина чи бинт, складені в декілька шарів. На тканину ретельно розкласти 10 насінин. Покласти тарілки треба там, де вони будуть добре видні дитині, але не будуть створювати незручності вдома. Перша тарілка залишається із сухим насінням, а до насіння на другій тарілочці доливаємо води так, щоб вона закрила насінини до половини. Не можна наливати води так, щоб вона повністю закрила насіння, бо за відсутністю повітря дослід буде невдалим. Якщо зроблено, як слід, то треба зробити записи у власному блокноті для спостережень. Тут необхідно зазначити дату закладки досліду, мету, яку дитина собі поставить, навіть написати всі питання, відповіді на які вона хоче отримати. Необхідно сторінку блокноту поділити на дві частини: контроль та дослід. Треба запам’ятати, що кожен експеримент повинен перевірятися контролем, тоді можна буде робити точні висновки.  Контролем буде тарілка з насінням, куди не налито води.  Щодня треба дивитися своїх дослідів, занатовувати в блокноті зміни, що відбуваються. Треба уважно стежити за змінами із насінням.  Необхідно звертати увагу на його розміри, форму поверхні. Якщо води стає менше, її треба налити, але стільки, щоб вона не покрила насіння повністю. День за днем треба спостерігати за змінами насінини. З часом у тарільці замість насінини з’явиться проросток з корінцем та пагоном. Потім необхідно цей проросток посадити у горщик для кімнатних рослин і продовжити за розвитком проростка. Отримані дані треба опрацювати, занести до таблиці і зробити висновки. 

Табл.1

Дата експерименту Кількість днів насінині

(проростку)	Зміни у розвитку насінини

23.10 24.10 1 Набубнявілося, збільшилося у розмірі 25.10 2 Шкірочка розірвалася, з’явився корінчик 26.10 3 27.10 5 28.10 6 29.10 7 30.10 8 01.11 9 02.11 10 03.11 11 04.11 12 05.11 13 06.11 14 07.11 15

Табл.2

Назва рослини Проросло насінини (кількість) Початок проростання Посадка в грунт (дата) Схожість насіння



                                 Кількість насіння, що проросло

Схожість насіння =------------------------------------------- х 100% =

                                                             10                                            ------------
       На початку необхідно проаналізувати свої записи і виділити ті дати, коли були помічені значні зміни із насінням. Треба спробувати ці результати показати графічно. Для цього проводиться горизонтальна пряма лінія, яку розбивають на рівні частини і проставляють дати місяця, коли проводився дослід. Наприклад, дослід був розпочатий 23 жовтня, а закінчився 7 листопада. Тоді треба пряму розділити на 15 рівних частин і поставити на кожній поділці дату: 23.10, 24.10, 25.10.....7 листопада. Далі треба поставити позначки на датах, які відзначені в блокноті. Будується над прямою прямокутник із шириною 1,5 – 2 см. Наприклад, досліджено, що від моменту замочування насіння до його з насінини першого органу минуло 4 діб: від 23 жовтня по 26 жовтня. Частина прямокутника, яка відповідає цій фазі розвитку замальовується одним кольором, наприклад зеленим. Наступна фаза тривала, наприклад 5 діб. Позначають її на прямокутнику в синій колір. Замальовується увесь феноспектр. Феноспектр – це зображення фаз розвитку рослини. Для кожної рослини властивий свій феноспектр. Він залежить від виду рослини, місця її зростання, кліматичних умов, при яких проводилось  спостереження та багатьох показників. Феноспектр не показує всі фази розвитку квасолі, а тільки демонструє її проростання. Такі спостереження називають фенологічними. Разом також можна визначити швидкість росту проростка, замірюючи щодня розміри корінця та пагона, які виросли з насінини.
      Потім треба оформити результати експерименту в своє перше наукове повідомлення. Для цього необхідно детально розповісти про поставлену мету, описати хід свого дослідження, отримані результати та висновки, які були зроблені. Таке повідомлення не повинно містити зайвих деталей, але чітко демонструвати хід і результати дослідження. Для того, щоб продемонструвати ці результати своїм однокласникам, можна зробити відповідні малюнки, фотографії, гербарії, схеми, графіки чи інші наочні посібники, які дадуть можливість дитині дуже чітко і конкретно розповісти своїм однокласникам про своє наукове відкритття.
              Насінина  --------  зародок --------- корінчик --------- проросток


       Не забути про контрольний дослід. Треба сказати про те, що відбувалося із насінням, яке не мало води. Зробити висновки, яка умова необхідна для проростання насіння, який орган і через скільки днів проростає першим, який орган з’являється пізніше і скільки ще днів для цього потрібно. Продемонструвати малюнок фотоспектру, який був отриманий при аналізі результатів. Повідомлення про результати експерименту повинно бути змістовним, конкретним і щоб воно тривало не більше 5 хв. 

Результати експериментальної роботи по проростанню насіння огірка та перцю


                           огірок                                           перець


        Для експерименту можна використовувати насіння інших рослин, наприклад гороху, соняшника, капусти тощо. Насіння кожної рослини треба покласти на окрему тарілку. Результати спостережень записувати щодня в блокноті (зошиті). Намалювати фотоспектр для різних рослин. Порівняти отримані результати. Буде видно, які вони різні. Поміркувати, чому тривалість проростання насіння рослин різних видів відрізняється.