Як впливає приховане потворство на долю людини?

Матеріал з Iteach WIKI
Версія від 22:04, 17 листопада 2011, створена Олена Клименко (обговореннявнесок)

(різн.) ←Попередня ревізія • Поточна версія (різн.) • Слідуюча ревізія→ (різн.)
Перейти до: Навігація, пошук
 Ніяка блискуча доля не приховує природної ницості    
                                          Федр

Назва проекту

Як впливає приховане потворство на долю людини?

Автори проекту

Літвінова Настя, Чирук Оксана,Курочкіна Марина,Квітко Наталія,Ковриженко Карина

Тема дослідження

Сатирико – метафоричний зміст казки Е. Т. А. Гофмана « Малюк Цахес»

Питання для дослідження

- Чи міг би Цахес взагалі стати людиною?

- У чому суть сатиричного викриття суспільства в повісті-казці «Малюк Цахес»?

- Яким є метафоричний зміст твору?

- Чому автор використовує жанр філософської казки?

- Які моральні уроки Е. Т. А. Гофмана?

Мета дослідження

Розвивати навички аналізу художнього твору; навчитись визначати у творі наявність засобів комічного, з’ясовувати ідейний задум автора,особливості його творчого стилю; розвивати логічне мислення, вміння узагальнювати та розуміти підтекст.

Результати дослідження

- Чи міг би Цахес взагалі стати людиною?

Фея була доброю і жалісливою. Із співчуття до жахливого створіння вона вирішила допомогти йому,наділивши його трьома золотими волосинами,що мали чудодійну силу:відтепер усе талановите й визначне, що відбувається навкруги,приписується тільки йому. Вона думала, «що чудесний зовнішній хист осяє благотворним променем душу і збудить внутрішній голос, який скаже: «Ти той, за кого тебе вважають, то ж намагайся зрівнятись з людиною, на чиїх крилах ти, безкрила каліка підносишся!» Але зашкарублий і мертвий дух маленького нікчеми не зміг піднятися так високо: Цахес так і залишився злим, потворним, огидним, грубим нікчемою.

Людина має бути гідною своєї долі. Вона сама й тільки своєю наполегливою працею мусить досягти високих злетів.

Літвінова Настя

- У чому суть сатиричного викриття суспільства в повісті-казці «Малюк Цахес»?

Події казки відбуваються у вигаданому князівстві Керепес, де колись заходами князя Пафнутія було запроваджено « освіту». Освіта порушила звичне гармонійне життя людей, мала псевдопросвітительські наслідки. Серед молоді поширене чинопочитання, прагнення зробити службову кар’єру та збагатитися.У місцевому університеті роблять дивовижні відкриття на зразок: « темнота походить від нестачі світла».

Князь був великим шанувальником «данцізької золотої горілки» і полюбляв нагороди. Такі захоплення свідчать про обмеженість і пихатість правителя.

Гофман висміює псевдопрограму освіти, де корисне змішане з безглуздим, важливе – з дурницею. Освітою керує колишній лакей, який спромігся стати міністром. Ось які новації в галузі освіти пропонує цей невіглас князеві: «Вирубати ліси, зробити річку судноплавною, розвести картоплю, покращити сільські школи, насадити акацій і тополь, навчити юнацтво співати на два голоси ранкові і вечірні молитви, прокласти шосейні дороги і привити віспу.» Автор включає в цей перелік те, що дійсно робилось у Прусії на межі століть. Він створив чудову пародію на так звану філософію здорового глузду і тверезих міркувань, яка визначала суть суспільного життя тогочасної Німеччини.

Жителі живуть за законами практицизму, поклоняються золоту, плазують перед чинами, вони втратили ціннісні орієнтири, збідніли духовно.

Соціально—сатиричний план повісті– казки:

-змалюваннязвичаїв,щопанують у князівстві;

-зображенняпорядків у політиці та системіосвіти;

-зображеннячинопочитання та самозасліпленостіфілістерів;

-обмеженість і пихатістьправителів;

-відображення ідей просвітителів,які намагалися скувати творчу уяву митця жорстокими правилами.

Чирук Оксана

- Яким є метафоричний зміст твору?

Метафоричний зміст твору:

- «Вигнати усіх фей із країни, обрізати коням крила, одомашнити й перетворити на корисних” - намагання можновладців поставити митця собі на службу,дискредитувати його,позбавити можливості впливати на духовне життя людей;

-Золоті волосини на голові у Цахеса—історія про механізм влади та безсоромність можновладців,які привласнюють результати чужої матеріальної і духовної праці;

-образ феї Рожі-Гожі - ідея моральної відповідальності митця.

Курочкіна Марина

- Чому автор використовує жанр філософської казки?

Цей прийом дав змогу порушити важливі проблеми буття, гостро висміяти недосконалість державної системи, що породжує Цахесів-Циноберів, знищує моральні цінності, вбиває духовність, робить непотрібним талант..Жанр казки допомагає авторові висловити власне ставлення до суспільства, влади, висміяти філістерів, змалювати свій романтичний ідеал..Але він розбивається, зіткнувшись із реальністю: люди визнають не ідеал, а те, що за нього видають. Цахесів породжує «хворе» суспільство, що втратило моральні й духовні орієнтири. Члени суспільства засліплені облудними ідеями, через своє невігластво самі породжують кумирів, а самі ж і страждають від їхньої тиранії. У творові зроблено декілька припущень про джерела виникнення Циноберів. Це – влада грошей, людське божевілля, вульгарність середовища. Кожне з них залишається недоведеною гіпотезою. Романтичне щастя за Гофманом – лише казка, фікція, поетична уява..

Відродження духовності кожної окремої людини може змінити й суспільство в цілому.

Квітко Наталія

- Які моральні уроки Е. Т. А. Гофмана?

- Свобода,краса,поезія-нероздільні,їх єдність і утворює високу духовність нації;надає людині творчих сил,робить її щасливою,сприяє суспільному процвітанню.

- Правитель має бути розумним,його обов'язок—дбати про добробут і щастя народу.

-Джерела виникнення Циноберів-це влада грошей, людськаобмеженість, кар'єризм, бездуховність.

- Людина не має права забувати, що вона – жаринка великого животворного і постійно готового до змін Усесвіту. Як тільки вона зупиняється у своєму розвитку, втрачає вогонь любові, здатності творити добро, її дух мертвіє і вже не розвивається, не відгукується на поклик, не рухається вперед.

Ковриженко Карина

Висновки

Наша група «Дослідників-творців» провела дослідження сатирико-метафоричного змісту твору Е. Т. А. Гофмана «Малюк Цахес» і прийшла до певних висновків:

1.Золоті волосини на голові у Цахеса—історія про механізм влади та безсоромність можновладців,які привласнюють результати чужої матеріальної і духовної праці.

2. Автор змальовує звичаї, що панують у князівстві,зображує порядки у політиці та системі освіти,чинопочитання та самозасліпленість філістерів,обмеженість і пихатість правителів;відображає ідеї просвітителів,які намагалися скувати творчу уяву митця жорстокими правилами.

3.Людина має бути гідною своєї долі. Вона сама й тільки своєю наполегливою працею мусить досягти високих злетів.

4. Відродження духовності кожної окремої людини може змінити й суспільство в цілому.

5. Правитель має бути розумним, його обов'язок—дбати про добробут і щастя народу.

6.Свобода,краса,поезія-нероздільні,їх єдність і утворює високу духовність нації;надає людині творчих сил,робить її щасливою,сприяє суспільному процвітанню.

Корисні посилання

Інші документи